Last Updated: September 23, 2013

My Account
Login  ·  Signup
Add Site to Favorites
Go to MyLeagueLineup

Join Our EMail List
Visitor Counter
5,818

Google


2008-2009 5th Grade Team Awards
Most Valuable Player: Anna Nabity
Outstanding Offensive Player: Kara Grassau
Best Defensive Player: Christa Bloomquist
Best Screener Award: Madison Eppler
Versatile Player Award: Haley Alexander
Outstanding Shooter: Emily Hart
Most Improved Player: Shannon Green
Outstanding Team Player: Cecilla Hoggatt
Outstanding Participation: Tehillah Alphonso
Most Ethuasatic Player: Krystal Korb
OIT Tournament 2009
Fremont Ymca Tournament 2009
3rd place
Blair Tournament 2009
2nd Place- Blue Devils
Red Oak 2009
1st Place
Aurora Tournament 2009
The girls took first place.
Roncalli Tournament 2008
Finished: 2nd Place
A.V. Sorensen Winter 2009
The girls got 1st Place.
A.V. Sorensen Tournament 2008
2nd Place Finish
2007-2008 4th Grade Team Awards
Alex Hruby-Most Valuable Player
Carly Kirsch- Outstanding Offensive Player
Anna Nabity- Outstanding Point Guard
Christa Bloomquist- Best Defensive Player
Krystal Korb- Most Improved Player
Cassie Geiken- Most Coachable Player
Allie Clemens- Awe-inspiring Award
Addison Baffert- Down-to-earth Player
Eleni Knapp- Outstanding Team Player
Caitlyn Jensen- Outstanding Participation
Mallori Drilling- Most Inspirational Player
Madison Eppler- Newcomer of the Season
2008 3rd Grade Team Awards
Nikki Hruby- Most Valuable Player
Allie Clemens- Best Defensive Player
Joscelyn Bakhit- Quickest Player
Cera Craven- Most Coachable Player
Grace Novak- Best Field Goal Percentage
Paige Becker- Most Improved Player
Bailey Kocheiser- Outstanding Point Guard
Jordan Kirby- Down-to-earth Player
Alex Hruby- Assistant Coach Award
Jessica Hughes- Most Outstanding Team Player
Seward Tournament Spring 2007- 4th grade Division
We won our first game, then lost to Malcolm, then we played for 2nd and 3rd place for our third game. It came down to a buzzer beater by Alex Hruby in overtime to take 2nd place.

1st Place- Malcolm
2nd Place- Blue Devils
3rd Place- Gretna Fever
Plattsmouth Tournament 2008
1st Place- Yutan
2nd Place- Lady Blue Devils
3rd Place- Gretna Lady Blazers
Belluvue Tournament 2007
December 22, 2007
First Place- Lady Blue Devils
Second Place- Midwest Trailblazers
Sarpy Tournament 2007
1st Place- St. James Eagles
2nd Place- Blue Devils
3rd Place- Gretna Lady Dragons
Gretna Basketball Tournament 2007
1st Place- Gretna Lady Dragons
2nd Place- Blue Devil's
3rd Place- Midwest Trailblazers
Winter 2006 Lady Blue Devil's Awards
February 26, 2007
Eleni Knapp- The funniest Player
Kayley- The Most Improved Player
Hayley- the Most Coachable Player
Krystal- The Most Energetic Player
Dominique- Outstanding Team Player
Rachel- The Most inspirational Player
Maysie- Good Sportsmanship
Christa- The Best Defensive Player
Zoey- Newcomer of the Season
Alex- Most Valuable Player


Lady Blue Devils