Follow Us
Visitor Counter
32,087

State Playoff Finishes

*************************************
STATE PLAYOFFS`

STATE CHAMPIONS -- 1959, 1961, 1963, 1986, 2010

STATE FINALS -- 1959, 1961, 1963, 1986, 1990, 2000, 2005, 2006, 2010

STATE SEMI FINALS -- 1959, 1961, 1963, 1979, 1980, 1986, 1990, 1993, 1995, 1996, 1997, 2000, 2004, 2005, 2006, 2010, 2012

STATE QUARTER FINALS -- 1959, 1961, 1963, 1979. 1980, 1981, 1983, 1984, 1986, 1988, 1990, 1993, 1995, 1996, 1997, 2000, 2001, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012

STATE TOURNAMENT APPEARANCES --  1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1970, 1972, 1977, 1978, 1979, 1980. 1981, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 

All State Honors

*************************************

2014

David Montoya - All State 2nd team

Jayden Palauni - All State 2nd team

Andrew Parkin - All State HM

Alassane Niang - All State HM

2013

Bryan Mone - All State 1st team 

Cody Hilborn - All State 2nd team

Pita Tonga - All State 2nd team

Adam Webber - All State 2nd team

Ben Bergeson - All State 2nd team

2012

Luti Nonu - All State 1st team 

Bryan Mone - All State 1st team 

Adam Webber - All State 1st team 

David Kocher - All State 2nd team 

Mike Kerr - All State 2nd team 

Malcolm Card-Turner - All State HM 

2011

Quincy Clark - All State 1st team DN&SLT

Adam Webber - All State 1st team SLT, 2nd team DN

Hayes Hicken - All State 2nd team DN&SLT

Justin Weaver - All State 2nd team SLT, Hon Mention DN

Sione Houma - All State 2nd team DN

2010
Nate Fakahafua - All State 4A MVP DN&SLT
Sione Houma - All State 1st team DN&SLT
Ono Tafisi - All State 1st team DN&SLT
Desmond Collins - All State 1st team DN&SLT
Hayes Hicken - All State 1st team DN&SLT
Anthony Smithson - All State 2nd team DN
Fihi Kaufusi - All State 1st team SLT, 2nd team DN
Hea Tuifua - All State 2nd team SLT
Colby Earl - All State 2nd team SLT

2009
Toi Taufa - All State, 1st team
Ono Tafisi - All State, 1st team
Nate Fakahafua - All State, 2nd team
Mason Keller - All State, 2nd team
Peter Ferrin - All State, 2nd team
Julio Hernandez - Honorable Mention

2008
Latu Heimuli - All State, 1st team
Muli Kinikini - All State, 2nd team
Bridger Walzer - All State, 2nd team
Sam Nielson - All State, 2nd team
Jordan Crayton - All State, 2nd team
Nick Orchard - All State, Honorable Mention

2007
Latu Heimuli - All State, 1st team
Muli Kinikini - All State, 2nd team
Sam Nielson - All State, Honorable Mention
Spencer Ashton - All State, Honorable Mention

2006
Sean Swenson - All State, 1st team
Liam McNally - All State, 1st team
Braden Brown - All State, 1st team
Tim Bickmore - All State, 1st team
Tonata Lauti - All State, 2nd team
Jake Webber - All State, 2nd team
Steve Hale - All State, Honorable Mention
Latu Heimuli - All State, Honorable Mention

2005
Thomas Bradley - All State, 1st team
Jake Orchard - All State, 1st team
David Nafe - All State, 1st team
Brett Smith - All State, 1st team
Dave Fagergren - All State, 2nd team
Sam Bergen - All State, 2nd team
Ryan Woodmansee - All State, Honorable Mention
Lopeti Ofa - All State, Honorable Mention

2004
Bo McNally - All State, 1st team
Marcus Mailei - All State, 1st team
David Fainu - All State, 1st team
Samu Sitaki - All State, 2nd team
David Nafe - All State, Honorable Mention
Peter Anderson - All State, Honorable Mention
Lolo Tenifa - All State, Honorable Mention

2003
Chris Sullivan - All State, 1st team
Bo McNally - All State, 2nd team
Anthony Cannon - All State, 2nd team
Chase Jardine - All State, 2nd team
Vili Ngata - All State, 2nd team
Marcus Mailei - All State, Honorable Mention

2002
Rick Panos - All State, 2nd team
Steve Pulver - All State, 2nd team
Scott Hopkin - All State, Honorable Mention

2001
Haloti Ngata - All State, 1st team
Dan Black - All State, Honorable Mention
Christian Bennett - All State, Honorable Mention

2000
Garrett Cundick - All State, 1st team
Pani Brown - All State, 1st team
Victor Filipe - All State, 1st team
Haloti Ngata - All State, 1st team
Reno Fonua - All State, 1st team
Dustin Schroeder - All State, 2nd team
Josh Steele - All State, 2nd team
Jackson Owen - All State, Honorable Mention
Michael Mailei - All State, Honorable Mention