PROVINCIAL CHAMPIONS - SENIOR TO MOSQUITO


Provincial Senior A and Senior B Champions


1946
Grand Falls

1947
St. John's

1948
Corner Brook
MVP: Wilf Maloney

1949
St. John's

1950
St. John's

1951
St. John's

1952
St. John's

1953
St. John's

1954
St. John's

1955
St. John's

1956
Corner Brook
MVP: Tom Blackmore

1957
Grand Falls
MVP: Dick Duder (Grand Falls)
MVP: Phil 'Lonz' Leonard (St. John's)
Top Batter: Phil 'Lonz' Leonard

1958
St. John's

1959
St. John's
MVP: Phil 'Lonz' Leonard

1960
St. John's
MVP: Phil 'Lonz' Leonard
Top Batter: Phil 'Lonz' Leonard

1961
St. John's

1962
Corner Brook

1963
St. John's

1964
St. John's

1965
Corner Brook
MVP: Don Wells

1966
St. John's

1967
St. John's

1968
Corner Brook
MVP: Phonse Jesso

1969
Senior A - Corner Brook
Senior B - Grand Falls

1970
Corner Brook

1971
Corner Brook
MVP: Alex Blanchard

1972
Corner Brook

1973
Senior A - Corner Brook
Senior B - Gander

1974
Senior A - Corner Brook
MVP: Mickey Walsh
Top Batter: Keith Collins
Senior B - Grand Falls
MVP: Terry Jesseau

1975
St. John's 

1976
Senior A - St. John's
Senior B - Grand Falls
Top Batter: Roger Grimes

1977
Corner Brook

1978
Senior A - St. John's
Senior B - Grand Falls
MVP: Ray Keough

1979
Senior A - St. John's 
MVP: Keith Collins
Top Batter: Keith Collins
Senior B - Grand Falls

1980
Senior A - St. John's 
Senior B - Bay St. George
MVP: Bill Hynes
Top Batter: Lou Drake

1981
Senior A - St. John's 
MVP: Jack Hurley
Top Batter: Brian Colbourne
Senior B - Grand Falls
MVP: Bruce Andrews
Top Batter: Darryl Snow

1982
Senior A - St. John's 
MVP: Pat Cochrane
Top Batter: Tony Meaney
Most Spirited: Brian Colbourne
Senior B - Grand Falls
MVP: Darryl Snow
Most Spirited: Ken Byrne

1983
Senior A - St. John's 
MVP: Pat Cochrane
Top Batter: Pat Cochrane
Senior B - St. John's Gonzaga Vikings
MVP: Tony Meaney
Top Batter: Jeff Andrews

1984
Senior A - Corner Brook
MVP: Brian Colbourne
Top Batter: Brian Colbourne
Most Spirited: Peter Cornick
Senior B - Grand Falls
MVP: Dale Greene
Top Batter: Barry Reid
Most Spirited: Peter Cornick

1985
Senior A - Corner Brook
MVP: Larry Colbourne
Top Batter: Keith Simmonds
Senior B - Grand Falls
MVP: Barry Reid
Top Batter: Joe Ryan

1986
Senior A - Grand Falls
MVP: Barry Reid
Top Batter: Bill O'Reilly
Senior B - St. John's
MVP: Tony Meaney
Top Batter: Paul Moores

1987
Senior A - Corner Brook
MVP: Larry Colbourne
Top Batter: Steve Dunne
Senior B - St. John's
MVP: Bill Clarke
Top Batter: Mike Flynn

1988
Senior A - Grand Falls
MVP: Gary Furlong
Top Batter: Terry Ryan
Senior B - St. John's Shamrocks
MVP: Chris Hoyles
Top Batter: Shawn Sheppard

1989
Senior A - St. John's
MVP: John Stainbrook
Top Batter: Darryl Snow

1990
Senior A - Corner Brook
MVP: Colin Wood
Top Batter: Ian Bennett

1991
Senior A - Corner Brook
MVP: Darren Colbourne
Top Batter: Steve Dunne

1992
Senior A - Corner Brook
MVP: Darren Colbourne
Top Batter: Darren Colbourne

1993
Senior A - Corner Brook
MVP: Gary Furlong
Top Batter: Mike Brake
Senior B - Gander

1994
Senior A - St. John's 
MVP: Troy Croft
Top Batter: Cory Colbourne
Senior B - Mount Pearl
MVP: Troy March
Top Pitcher: Walter Harding

1995
Senior A - St. John's 
MVP: Gary Furlong
Top Batter: Frank Humber
Senior B - Gander
MVP: Peter Butler
Top Pitcher - Peter Butler
Top Batter: Nick Withers

1996
Senior A - Corner Brook
MVP: Brian Clarke
Top Batter: Roger Burton

1997
Senior A - St. John's 
MVP: Mike Brake
Top Pitcher: Peter Butler
Senior B - Bay St. George
MVP: Tyrone McIsaac
Top Batter: Trevor Evans

1998
Senior A - Corner Brook
MVP: Cory Lockyer
Top Batter: Sean Gulliver
Senior B - Bay St. George
MVP: Tyrone McIsaac
Top Pitcher: Gerry Wetzel

1999
Senior A - Corner Brook
MVP: Mike Brake
Top Pitcher: Frank Humber
Top Batter: Sean Gulliver

2000
Senior A - St. John's 
MVP: Andrew Symonds
Top Batter: Darren Colbourne
Top Pitcher: Mike Janes

2001
Senior A - St. John's

2002
Senior A - St. John's 
MVP: Michael Pottle
Top Batter: Andrew Symonds
Top Pitcher: Mario Tee

2003
Senior A - St. John's 
MVP: Mario Tee
Top Pitcher: Mario Tee
Top Batter:Gerald Butt

2004
Senior A - St. John's 
MVP: Andrew Symonds
Top Batter: Andrew Symonds
Top Pitcher: Mario Tee

2005
Senior A - St. John's
MVP: Darren Colbourne
Top Batter: Michael Pottle
Top Pitcher: Michael Fifield 
Senior B - St. John's B
MVP: Jason English
Top Batter: Chad Gulliver
Top Pitcher: Trevor March

2006
Senior A - St. John's
MVP: Gerald Butt
Top Batter: Michael Pottle
Top Pitcher: Karl Dehart 
Senior B - Pasadena
MVP: Greg Barry
Top Batter: Andrew Hutchings
Top Pitcher: Adam Hickey

2007
Senior A - St. John's
MVP: Jon Rose
Top Pitcher: Jon Rose
Top Batter: Andrew Symonds

2008
Senior A - St. John's
MVP: Andrew Symonds
Top Batter: Gerry Stone
Top Pitcher: Bobby Kent
Senior B - Pasadena
MVP: Greg Barry
Top Pitcher: Greg Barry
Top Batter: Mike Dyke

2009
Senior A - St. John's 
Top Pitcher: Bobby Kent
Senior B - Grand Falls-Windsor
MVP: A.J. Whiffen
Top Batter: Darrin Park
Top Pitcher: Peter Fifield

2010
Senior A - St. John's 
MVP: Bobby Kent
Top Pitcher: Bobby Kent
Top Batter: Peter Madden
Senior B - Mount Pearl
MVP: Jelmin Lopez
Top Batter: Mike Dyke
Top Pitcher: Jamie Jenkins

2011
Senior A - St. John's 
MVP: Brent Power
Top Batter: David Parsons
Top Pitcher: Karl Dehart
Senior B - Grand Falls-Windsor
MVP: Jamie Jenkins
Top Batter: Shawn Beson
Top Pitcher: Peter Fifield

2012
Senior A - St. John's 
Top Pitcher: Bobby Kent
Senior B - Corner Brook
MVP: Streve Hynes
Top Batter: Grant Vincent
Top Pitcher: Myles Vincent
Senior Clubs - Hawks

2013
Senior A - Corner Brook
MVP: Steve Hynes
Top Batter: Darren Colbourne
Top Pitcher: Scott Goosney
Senior B - Corner Brook
MVP: Jeff Gillam
Top Batter: Mike Janes (Pasa)
Top Pitcher: Darren Colbourne
Senior Clubs - Shamrocks

2014
Senior A - St. John's
MVP: Andrew Symonds
Top Batter: Travis Taylor
Top Pitcher: Greg Barry
Senior B - St. John's
MVP: David Parsons
Top Batter: Donnie Murray
Top Pitcher: Scott Goosney
Senior Clubs - Feildians

2015
Senior A - St. John's
MVP: Gerald Butt
Top Batter: Scott Stockley
Top Pitcher: Scott Goosney
Senior B - Corner Brook
MVP: Mike Brake
Top Batter: Dave Parsons
Top Pitcher: Michael Tavenor
Senior Clubs - Shamrocks

2016
Senior A - St. John's
Top Batter: Peter Madden
Top Pitcher: Scott Goosney
MVP: Scott Goosney
Senior B - Corner Brook
Top Batter: Kevin Miller
Top Pitcher: Michael Tavenor
MVP: Michael Tavenor
Senior Clubs - Gonzaga

Provincial Junior A and Junior B Champions

1954
Junior A - Corner Brook

1955
Junior A - Corner Brook
MVP: Leroy Pike

1956
Junior A - St, John's
MVP: Dave Hall

1957
Junior A - St. John's

1958
Junior A - Corner Brook

1963
Junior A - Grand Falls

1964
Junior A -St. John's
Junior B - Port au Port

1967
Junior A - St. John's

1968
Junior A - St. John's

1970
Junior A - St. John's
Top Batter: Keith Collins

1972
Junior A - St. John's
MVP: Dan Reardon

1975
Junior A - Corner Brook

1978
Junior A - St. John's

1979
Junior A - Corner Brook

1980
Junior A - Corner Brook
MVP: Darryl Meade
Top Batter: Darryl Snow

1981
Junior A - St. John's
MVP: Ron Cashin
Top Batter: Ed Oates

1982
Junior A - Grand Falls
MVP: Rick Lane
Top Batter: Darryl Snow
Most Spirited: Bill King

1983
Junior A - Corner Brook
MVP: Larry Colbourne
Top Batter: Darryl Snow & Ron Cashin

1984
Junior A - Corner Brook
MVP: Dale Greene
Top Batter: Gary Burt
Most Spirited: Pat Carroll

1985
Junior A - Corner Brook
MVP: Darren Colbourne
Top Batter: Wayne Burke

1986
Junior A - Corner Brook
MVP: Fred Hodge
Top Batter: Chris Dowden
Most Spirited: Al Thorne

1987
Junior A - Corner Brook
MVP: Darren Colbourne
Top Batter: Todd Carlisle
Most Spirited: Rob Abbott

1988
Junior A - Bay St. George
MVP: Ashley Skinner
Top Batter: Darryl George
Most Spirited: Rod French

1989
Junior A - St. John's
MVP: Ken O'Brien

1990
Junior A - St. John's
MVP: Ian Bennett

1991
Junior A - St. John's
MVP: Ian Bennett
Top Batter: Ian Bennett
Top Pitcher: Mike O'Neil

1992
Junior A - Gander

1993
Junior A - Corner Brook

1994
Junior A - St. John's
MVP: Brad Peddle
Top Batter: Brad Peddle
Top Pitcher - Carl Ruelokke

1995
Junior A - Grand Falls-Windsor
MVP: Jody Bishop
Top Batter: Andrew Symonds
Top Pitcher: Brad Easton

1996
Junior A - Mount Pearl
MVP: Mario Tee
Top Pitcher: Mario Tee
Top Batter: Jason Hurley
Junior B - Conception Bay South
MVP: Mark Peddle
Top Batter: Mike Janes (SJ)
Top Pitcher: Fred Price

1997
Junior A - St. John's
MVP: Michael Fifield
Top Batter: Jamie Roche
Top Pitcher: Trevor Lane

1998
Junior A - Paradise
MVP: Darren Roche
Top Batter: Dion Pardy
Top Pitcher: Michael Fifield

1999
Junior A - Mount Pearl
MVP: Mike Janes (SJ)
Top Batter: Steve Crouse
Top Pitcher: Jon Rose
Junior B - Conception Bay South
MVP: Fred PriceTop Pitcher: Fred Price
Top Batter: Trevor Evans

2000
Junior A - St. John's
MVP: Steve Crouse
Top Batter: Mark Lewis
Top Pitcher: Jerry Puddicombe
Junior B - Conception Bay South
MVP: Matthew Fitzpatrick
Top Batter: Blair Squires
Top Pitcher: Billy Dooley

2001
Junior A - St. John's
Junior B - Conception Bay South

2002
Junior A - St. John's
MVP: Michael Pottle
Top Batter: David Delaney
Top Pitcher: Steve 'Lefty' Bruce
Junior B - Conception Bay South
MVP: Mike Jones
Top Batter: John McGrath
Top Pitcher: Jamie Jenkins

2003
Junior A - St. John's
MVP: Michael Pottle
Top Batter: Brent Power
Top Pitcher: Peter Madden
Junior B - Placentia
MVP: Ryan Collins
Top Pitcher: Ryan Collins
Top Batter: Jarrod Rumsey

2004
Junior A - St. John's
MVP: Scott Stockley
Top Batter: Mike Janes (Pasa)
Top Pitcher: Peter Fifield
Junior B - Placentia
MVP: Mike Dyke
Top Batter: Neil Tibbo
Top Pitcher: Ryan Collins

2005
Junior A - St. John's
MVP: Andrew Spurrell
Top Batter: Jeff Gillam
Top Pitcher: Steve Lane

2006
Junior A - St. John's
MVP: Matthew Bannister
Top Batter: Jarrod Power
Top Pitcher: Lenny King

2007
Junior A - Pasadena
MVP: Greg Whelan
Top Batter: Mark Burton
Top Pitcher: Andrew Wright

2008
Junior A - Corner Brook
MVP: Ryan Park
Top Batter: Ryan Park
Top Pitcher: Scott Goosney

2009
Junior A - St. John's
MVP: Stefan Lono
Top Batter: Andrew Stockley
Top Pitcher: Daniel Phillips

2010
Junior A - St. John's
MVP: Alex Walsh
Top Batter: Andrew Mercer
Top Pitcher: Mark McWhirter

2011
Junior A - St. John's
Top Pitcher: Stefan Lono

2012
Junior A - St. John's
MVP: John Blackmore
Top Batter: Grant Vincent
Top Pitcher: Kaeten Waghmare

2013
Junior A - St. John's
MVP: Matt Murphy
Top Batter: David Hearn
Top Pitcher: Nick Rose

2014 A - Junior - St. John's
MVP: Andrew Paul
Top Batter: Andrew Paul
Top Pitcher: Matt Murphy

2015
Junior A - St. John's
MVP: Ryan Morgan
Top Batter: Andrew Paul
Top Pitcher: Daniel McCarthy

2016
Junior A - Corner Brook
Top Batter: Daniel Hogarth
Top Pitcher: Matt Colbourne
MVP: Travis Taylor

Provincial Midget AAA and Midget AA Champions

1976
Midget AAA - Isle aux Morts

1977 -

1978 - Grand Falls
MVP: Ron Cashin

1979 -

1980
Midget AAA - Corner Brook

1981
Midget AAA - Corner Brook
MVP: Frank Humber
Top Batter: Brian Duffy
Most Spirited: Iggy Russell

1982
Midget AAA - Corner Brook
Midget AA - ?
Top Batter: Ashley Skinner

1983
Midget AAA - Corner Brook
Top Batter: Perry Alexander
Most Spirited: Alan Thorne
Midget AA - ?
Top Pitcher: Ashley Skinner

1984
Midget AAA - Corner Brook
Top Batter: Todd Gillingham
Top Pitcher: Darren Colbourne
Most Spirited: Ashley Skinner

1985
Midget AAA - Grand Falls
Top Batter: Kurt Gale
Top Pitcher: Rob Finn
Most Spirited: Rod French

1986
Midget AAA - Grand Falls
Top Batter: Ian Bennett
Top Pitcher: Steve Brake
Most Spirited: Gary Furlong

1987
Midget AAA - Bay St. George
Top Batter: Todd Williams
Top Pitcher: Colin Wood
Most Spirited: Pat Williams

1988
Midget AAA - Gander
Top Batter: Jeff Kelly
Team MVPs: Peter Butler (Gan), Gary Hynes (BSG), Brian Clarke (CB), Ian Haggerty (SJ)

1989
Midget AAA - St. John's
Midget AA - St. John's

1990
Midget AAA - Corner Brook
MVP: Brian Clarke
Midget AA - St. John's
Top Batter: Robbie McGrath
Team MVPs: Kevin Fitzpatrick (SJ), Gerry Williams (MP)

1991
Midget AAA - Corner Brook
Midget AA - Mount Pearl
Top Batter: Mike Pollard
Team MVPs: Bobby Pardy (SJ), Steve batten (CBS), Sean Russell (MP)

1992
Midget AAA - Corner Brook
Team MVPs: Jamie Roche (CB), Jeff Loder (MP)
Midget AA - St. John's

1993
Midget AAA - Grand Falls-Windsor
Team MVPs: David Merrigan (MP)
Midget AA - Bay St. George
Top Batter: Trevor McDonald

1994
Midget AAA - Corner Brook
Top Batter: David Byrd (SJ) & Doug Sheppard (Gan)
Team MVPs: David Merrigan (MP), Mark Seaborn (CB), Doug Sheppard (Gan), Stephen Roop (GF-W),
Midget AA - Port au Port West
Top Batter: Bud Patterson
Team MVPs: Junior Hepditch (PP West), Bud Patterson (SJ), Mark Peddle (CBS), Lee Kenny (MP), Josh Bryant (Para), David Murphy (NWA)

1995
Midget AAA - Corner Brook
Top Batter: Brad Hefford
Team MVPs: Brad Hefford (Gan), Billy Diamond (SJ), Fred Prosper and PJ Michael (CB), Joey Bishop (GFW), Craig Hodge (MP)
Midget AA - Paradise
Top Batter: Chris Worthman (MP)
Team MVPs: Luke Janes (NWA), Jason Foss (CBS), Dan Byrd (SJ), Jason Crocker (Para), Chris Worthman (MP)

1996
Midget AAA - Corner Brook
Midget AA - Conception Bay South
Top Batter: David Colbourne
Team MVPs: Reed Bartlett (CBS), Rod Holloway (Clar)

1997
Midget AAA - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Reed Bartlett
Team MVPs: Chad Mercer (GF-W), Jon Rose (MP), Michael Fifield (Para), Gary Diamond (SJ), Brad Hefford (Gan), Jason Follett (CB)
Midget AA - Conception Bay South
Top Batter: Billy Dooley
Team MVPs: Fred Price (CBS), Chris Downs (SJ), Matt Jones (MP), Ray Warren (Para), B. J. Lin (NWA), Mark Canning (Pasa)

1998
Midget AAA - Mount Pearl
Top Batter: Mike Jones
Team MVPs: Mike Jones (CB), Mario Tee (MP), Mark Greene (SJ), John Mercer (GF-W)
Midget AA - Conception Bay South
Top Batter: Brad Wall
Team MVPs: Trevor Evans (CBS), Jarrod Pinsent (Para), Andrew Hicks (SJ), Steve Lawlor (MP), Cory White (Pasa)

1999
Midget AAA - St. John's
Top Batter: Gus Prowse (MP)
Team MVPs: Darrell Foss (CBS), Trevor Cole (GF-W), Mike Keough (CB), Gus Prowse (MP), Jarrett Thorne (SJ)
Midget AA - Mount Pearl
Top Batter: Matt Douglas
Team MVPs: Tyler Bennett (Ste), Joe Murphy (MP), Greg Barry & Cory White (Pasa), Steve Miller (Para), Stephen French (SJ), Derek Drover (NWA)

2000
Midget AAA - Corner Brook
Top Batter: Peter Madden
Team MVPs: Paul Boland (CB), Peter Madden (SJ), Paul Jackman (MP), Billy Dooley (NWA), Matthew Fitzpatrick (CBS)
Midget AA - Pasadena
Top Batter: Andrew Hutchings
Team MVPs: Andrew Hutchings (Pasa), Steve Miller (Para), John Hynes (Lew), Garrett Blandford (Gan), Desmond Thomas (SJ), Stuart White (Ste), Brad Cramm (GF-W)

2001
Midget AAA - Corner Brook
Top Batter: Steve Hynes
Team MVPs: David Oldford (CB)
Midget AA - Placentia
Top Batter: Mike Jones (Para)
Team MVPs: Andrew Hutchings (Pasa), Brad Norman (Pla), Zack Janes (NWA), Mike Dyke (Gan)
Midget A - Placentia
Top Batter: Ryan Collins
Team MVPs: Ed O'Keefe (Pla), Neil Pennell (MP), David Chaytor (SJ), Robert Mercer (BR)

2002
Midget AAA - St. John's
Midget AA - Paradise

2003
Midget AAA - Grand Falls-Windsor
Top Batter: John Hynes
Team MVPs: Jim Hickey (GF-W), Peter Fifield (Para), Adam Lawlor (MP), John Nichols (SJ), Adam Warren (CB)
MIidget AA - Placentia
Top Batter: Fred Mills
Team MVPs: Eugene Browne (Pla)
Midget A - Mount Pearl
Top Batter: Mike Martin
Team MVPs: Mike Martin (MP), Andrew Harrington (SB), Ryan O'Shea (SJ), Ryan Hiscock (Para)

2004
Midget AAA - St. John's
MVP: Jon Butler
Top Batter: John Nichols
Midget AA - Northwest Avalon
MVP: Josh Janes
Top Batter: Elliot Chard
Midget A - Paradise
MVP: Matt Dinn
Top Batter: Corey Casey (BR)

2005
Midget AAA - Pasadena
Top Batter: David Penney
Team MVPs: Brian Sutton (Pasa), Aaron Flood (CB), Chris Owens (SJ), Adam Hickey (GF-W), Larry Gray (MP)
Midget AA - Northwest Avalon
Top Batter: Andrew Wright
Team MVPs: Andrew Wright (Pasa), Mark Rogers (NWA), Jeremy Mercer (BR), Shane Noseworthy (UIC), Shane Kelly (Goulds), John Caul (SJ)

2006
Midget AAA - Mount Pearl
Top Batter: Nick Hayden
Team MVPs: Jimmy Westcott (CBS), Justin Downey (SJ), Blair Pennell (MP), Adam Hickey (GF-W)
Midget AA - Upper Island Cove
Top Batter: Greg Sharpe
Team MVPs: Luke Richard (Para), Jordan Cull (Pasa), Brad Penney (UIC), Dustin Loder (Gan)

2007
Midget AAA - Corner Brook
MVP: Kerry Martin (CB)
Top Batter: Matt Hebbard (MP)
Top Pitcher: Mark McWhirter (CB)
Defensive: Nathan Hamlyn (CB)
Spirited: Ryan Rendell (CBS)
Midget AA - St. John's
MVP: Stefan Lono (SJ)
Top Pitcher: Stefan Lono (SJ)
Top Batter: Paul George (Pasa)
Defensive: Alex Barrett (SJ)
Spirited: Robert Inder (GF-W)

2008
Midget AAA - St. John's
MVP: Nick Wakeham (SJ)
Top Batter: Matthew Avis (SJ)
Top Pitcher: Noah Anderson (MP)
Defensibe: Daniel Abbott (MP)
Spiritied: Justin King (CB)
Midget AA - Grand Falls-Windsor

2009
Midget AAA - Corner Brook
MVP: Mark McWhirter
Top Batter: Jeff Sheppard
Top Pitcher: Myles Vincent
Defensive: David Drover (CB)
Spirited: Brandon Jewer (GF-W)
Midget AA - Upper Island Cove
MVP: Edward Badcock
Top Pitcher: Edward Badcock
Top Batter: Andrew Kay (SJ),
Defensive: Brian Greeley (UIC)
Mike Glynn (SJ)

2010
Midget AAA - Corner Brook
MVP: Grant Vincent
Top Batter: Grant Vincent
Top Pitcher: Kenneth Hickey
Defensive: Jesse Burns (MP)
Spirited: Travis Drover (UIC)

2011
Midget AAA - Corner Brook
MVP: Myles Vincent
Top Batter: Travis Taylor
Top Pitcher: Myles Vincent
Defensive: Adam Loveridge
Spirited: Dan Connors (SJ)

2012
Midget AA - Corner Brook
MVP: Myles Vincent
Top Batter: Randy Reid
Top Pitcher: Myles Vincent
Defensive: Travis Taylor
Spirited: Robert Stockley

2013
Midget AA - St. John's
MVP: Matt Murphy
Top Pitcher: Matt Murphy
Top Batter: Zack Noseworthy (CBN)
Defensive: Josh Taylor
Spirited: Jay Warford

2014
Midget AA - St. John's
MVP: Daniel Rice (SJ)
Top Batter: Michael Clarke (MP)
Top Pitcher: Riley King (Gan)
Defensive: Zach Coombs (CBN)
Spirited: Tyler Hennessey (CBS)

2015
Midget AA - St. John's
MVP: John Cooper (SJ)
Top Batter: Kent Whitten (SJ)
Top Pitcher: Ryan Morgan (SJ)
Defensive: Dawson Drake (CB)
Spirited: Bradley Adams (CBN)

2016
Midget AA - St. John's
MVP: Eric McKay (St. John's)
Top Batter: Brad Greene (Corner Brook)
Top Pitcher: Matt Janes (Mount Pearl)
Top Defensive: Nick Evans (St. John's)
Most Spirited: Garrett Anderson (Pasadena)

Provincial Bantam AAA, Bantam AA, and Bantam A Champions

1980
Bantam AAA - Stephenville

1981
Bantam AAA - Corner Brook
MVP: Frank Humber; Most Spirited: Ken McLean

1982
Bantam AAA - Corner Brook
Top Batter: Darren O'Quinn; Top Pitcher: Frank Humber; Most Spirited: Scott Burt

1983
Bantam AAA - Corner Brook
Top Batter: Mike Maloney; Top Pitcher: Darren Colbourne; Most Spirited: Scott Young

1984
Bantam AAA - Grand Falls
Top Batter: Rob Finn & Mike Butt; Top Pitcher: Gary Furlong; Most Spirited: Kevin Higgins

1985
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Adam Kenny; Top Pitcher: Ken O'Brien; Most Spirited: Mike O'Neill
Bantam AA - St. John's
Top Batter: Chris Brown & Richard Sherman; Top Pitcher: Barry Dunne; Most Spirited: Roger Porter

1986
Bantam AAA -St. John's
Top Batter: Danny Martin; Top Pitcher: Dean Norman; Most Spirited: Jeff Kelly
Bantam AA - St. John's
Top Batter: Barry Dunne; Top Pitcher: Rob McGrath; Most Spirited: Ken Jones

1987
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Craig Brocklehurst; Top Pitcher: Chad Penney; Most Spirited: Todd Parsons
Bantam AA - St. John's
Top Batter: Ken Jones & Todd Davis; Top Pitcher: Trevor Whelan; Most Spirited: Rick Fleming

1988
Bantam AAA - Mount Pearl
Bantam AA - St. John's

1989
Bantam AAA - St. John's
Bantam AA - St. John's

1990
Bantam AAA - St. John's
Bantam AA - St. John's

1991
Bantam AAA - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Chris Clarke (CBS)
Team MVPs: Randy Brocklehurst (SJ), Steve Power (MP), Chris Clarke (CBS)
Bantam AA - St. John's

1992
Bantam AAA - Mount Pearl
Bantam AA - Grand Falls-Windsor

1993
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Daniel Byrd (SJ)
Team MVPs: Tommy Brewin (SJ), Dion Pardy (GF-W), Greg Kendall (Gan), Bob Ryan (MP), Mark Roebothem (CB)
Bantam AA - Paradise
Team MVPs: Chris Hackett (Para); Mark Power (SJ)

1994
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Mike Pittman
Team MVPs: Greg Crane (MP), Ken O'Neil (CB), Trevor Starkes (Gan), Dion Pardy (GF-W), Mark Power (SJ)
Bantam AA - Conception Bay South
Top Batter: Michael Fifield (Para)
Team MVPs: Todd Smith (CBS), Michael Fifield (Para), Gary Dymond (SJ), Gus Prowse (MP), Rod Holloway (Clar)
Bantam A - Lewisporte
Top Batter: Guy Randell (Lew)
Team MVPs: Guy Randell (Lew), Geoff Barry (Pasa), Steve Anderson (PaB), Jaso Harper (Ste), Richard Butt (Clar), Cameron Campbell (PPW)

1995
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: David Parsons (Gan)
Team MVPs: David Hoddinott (SJ), Liam Kelly (MP), David Parsons (Gan), Jason King (MP), John Mercer (GF-W)
Bantam AA - St. John's
Top Batter: Sean Janes (SJ)
Team MVPs: Jimmy Walsh (SJ), Joey Mercer (Clar), Tim Saunders (Para), Dave Dawe (CBS), Robert Hurley (Lew), Blair Evans (MP), Blair Piercey (NWA)
Bantam A - Stephenville
Top Batter: Warren Hall (PauP West)
Team MVPs: Morgan Peters (Ste), Ryan Alexanser (PPW), Eric Strickland (PauxB), David Brennan (Pasa), Jason Harper (SGeo)

1996
Bantam AAA - Mount Pearl
Bantam AA - Paradise
Top Batter: Billy Dooley (NWA)
Team MVPs: Cory Comerford (Para), Billy Dooley (NWA), Jon Dawe & Matthew Rankin (MP), Greg Barry & Corey Wright (Pasa)
Bantam A - Port au Port West

1997
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Michael Ball (SJ)
Team MVPs: Keith Butler (SJ), Adam Janes (NWA), Brian Bennett (CB), Stephen Lawlor (MP), Matt Sweeney (GF-W)
Bantam AA - Mount Pearl
Top Batter: Chad Whelan (SJ)
Team MVPs: Matthew Douglas (MP), Matthew Fitzpatrick (CBS), Andrew Hicks (SJ), Jonathan Stacey (NWA), Brandon Ryan (Clar)
Bantam A - Stephenville
Top Batter: Chris Snooks (PPW)
Team MVPs: Jonathan Farrell (SGeo), Chris Snooks (PPW), Stuart White (Ste), Jordan Carroll (Pasa)

1998
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Grant Kenny (MP)
Team MVPs: Dave Oxford (CB), Michael Pottle (SJ), Reggie Tuma (Gan), Grant Kenny (MP)
Bantam AA - Conception Bay South
Top Batter: Will Newhook (MP)
Team MVPs: Chris Dobbin (Pasa), Lorne Young (Lew), Mike Price (CBS), Matt Maharajh (MP), Adam Dawson (SJ), Mike Stone (Para), Don Kelly (Pla), Sheldon Butt (NWA), Chad Downey (GFW)

1999
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Mike Dyke (Gan) & Chris Sharpe (Para)
Team MVPs: Michael Thomson (SJ), Mike Kelly (Para), Neil Kenny (CB), Mike Dyke (Gan), Adam Lawlor (MP)
Bantam AA - Northwest Avalon
Top Batter: Tom Noah (GF-W)
Team MVPs: Chris Dobbin (Pasa), Mike Quinlan (CBS), Terry Moran (MP), Tyler Quinn (SAte), Mike Finn (GFW), Brad Glynn (NWA), Dave Chaytor (SJ)
Bantam A - Placentia
Top Batter: Gus Prowse (MP)
Team MVPs: David Elms (BR), Chad Foley (NWA), Brandon Nicholas (Lew), Ian Lovell (PaB)

2000
Bantam AAA - Corner Brook
Top Batter: Steve Bruce (CB)
Team MVPs: Steve Bruce (CB), Andrew Bryant (Para), Jason Kearley (MP), Mark Pottle (SJ), Patrick Hickey (NWA)
Bantam AA - Placentia
Top Batter: Jimmy Hickey (GF-W)
Team MVPs: Tyler White (Ste), Shawn Hedges (SJ), Steve Lane (GFW), Freddie Mills & Kirk Healey (Pla)

2001
Bantam AAA - St. John's
Top Batter: Chad Foley (NWA)
Team MVPs: Mark Rogers (NWA), Stephen Callahan (SJ), Jarod Power (MP), Ian Griffin (CB)
Bantam AA - Pasadena
Team MVPs: Mark Armstrong (Pasa), Louis Bernard (SJ), Johnny Hynes (Para), Roger Pope (MP), Fred Mills (Pla)
Bantam A - Mount Pearl
Top Batter: Mark Burton (Gan)
Team MVPs: Andrew Pollett (BR), Matt Sears (MP), Ryan Price (GFW), Steven Adams (Gan), Craig Drover (UIC), Brent Richmond (Lew)

2002
Bantam A - Mount Pearl
Top Batter: Larry Gray (MP)
Team MVPs: Roger Pope (MP), Jeff Clarke (NWA), Shawn Sutton (SBay), Shane Kelly (Goulds), Matthew Dinn (Para)

2003
Bantam AAA - Mount Pearl
Top Batter: Chris Owens (SJ)
Team MVPs: Matt Ryan (MP), Andrew Lahey (SJ), Ryan Rowsell (CB)
Bantam AA - Pasadena
Top Batter: Jordan Cull (Pasa)
Team MVPs: A. J. Whiffen (GFW), Dave Bruce (Para), Ronnie Taylor (NWA), Victor Squires (SJ), Ryan Harnum (Pasa)
Bantam A - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Clifford Mugford (Gan)
Team MVPs: Cordell Bowers (GFW), Dustin Loder (Gan), Cody Roach (Clar), Mark Brazil (SBay), Matthew Smith (UIC)

2004
Bantam AAA - St. John's
MVP: Mike Delaney (SJ)
Top Batter: A. J. Whiffen (GFW)
Bantam AA - Upper Island Cove
MVP: Garrett Mangrove (UIC)
Top Batter: Ian Payne (Pasa)

2005
Bantam AAA - Conception Bay South
Top Batter: Mike Dymond (MP)
Team MVPs: Ryan Rendell (CBS), Brad Penney (UIC), Mike Dymond (MP), Alex Hickman (SJ), Mark McWhirter (CB)
Bantam AA - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Kenneth Hickey (GFW)
Team MVPs: Robert Inder (GFW), Douglas Clark (SJ), Matt Comerford (Para), Jonathan Spraclin (BR)
Bantam A - St. John's
Top Batter: Brad Fowler (MP)
Team MVPs: Jordan Smith (SJ), Ryan Hill (MP), Jamie Nugent (CBS)

2006
Bantam AAA - Mount Pearl
Top Batter: Jordan Brown (MP)
Team MVPs: Noah Anderson (MP), Kaeten Waghmare (CB),  Alex Griffin (GFW)
Bantam AA - Conception Bay South
Top Batter: Daniel Hearn (Pasa)
Team MVPs: Daniel Hearn (Pasa), Kyle Clarke (CBS), Michael O'Brien (MP), Scott Whelan (SJ)
Bantam A - Upper Island Cove
Top Batter: Brandon Mercer (SBay)
Team MVPs: Brian Greeley (UIC), Jonathan Spracklin (BR), Gregory Taylor (NWA), Jamie Rowsell (Gan), Zachary Barrett (SBay)

2007
Bantam AAA - Mount Pearl
MVP: Ian McIntyre (MP)
Top Batter: Grant Vincent (CB)
Top Pitcher: Chad Kerrivan (SJ)
Defensive: Brad Morgan (CBS)
Spirited: Stephen Barrett (MP)
Bantam AA - Pasadena
MVP: Michael Kennedy (Pasa)
Top Batter: Travis Thompson (GFW)
Top Pitcher: Ryan Works (MP)
Defensive: Joey Connors (MP)
Spirited: Jordan Brenton (Pasa)
Bantam A - Spaniard's Bay
MVP: Edward Badcock (SBay)
Top Batter: Edward Badcock (SBay)
Top Pitcher: Bradley Bishop (SBay)
Defensive: Brandon McCarthy (NWA)
Spirited: Brandon Fowlow (NWA)

2008
Bantam AAA - St. John's
MVP: Daniel Phillips (SJ)
Top Batter:Mike Glynn (SJ)
Top Pitcher: Myles Vincent (CB)
Defensive: Dylan Moss (MP)
Spirited: Curtis Whelan (CBS)
Bantam AA - Upper Island Cove
MVP: Jordan Drover (UIC)
Top Batter: Travis Drover (UIC)
Top Pitcher: Mitchell Drover (UIC)
Defensive: Bradley Sparkes (SBay)
Spirited: Brittany Antle (GFW)

2009
Bantam AAA - St. John's
MVP: Bernie Morgan (SJ)
Top Batter: Myles Vincent (CB)
Top Pitcher: Jordan Boland (SJ)
Defensive: Mark O'Brien (Gan)
Spirited: Justin Coombs (UIC)
Bantam AA - Spaniard's Bay
MVP: Willie Rose (SBay)
Top Batter: Willie Rose (SBay) & Jack Thompson (SJ)
Top Pitcher: Willie Rose (SBay)
Defensive: Bradley Sparkes (SBay)
Spirited: Brandon Jackson (Para)

2010
Bantam AAA - Corner Brook
MVP: Jay Warford (CB)
Top Batter: Jordan Kennedy (CB)
Top Pitcher: Travis Taylor (CB)
Defensive: Tyler Boland (SJ)
Spirited: Evan Dinn (CBS)
Bantam AA - Paradise
MVP: Peter Kavanagh (Para)
Top Batter: Zack Noseworthy (UIC)
Top Pitcher: Brandon Jackson (Para)
Defensive: Cody Drover (GFW)
Spirited: Luke Sellars (MP)

2011
Bantam AAA - St. John's
MVP: Cody Donaghey (SJ)
Top Batter: Cody Donaghey (SJ) & Tyler Boland (SJ)
Top Pitcher:Chris Smith (CBN)
Defensive: Matt Flynn (Gan)
Spirited: Nick parsons (CBN)
Bantam AA - St. John's
MVP: Steve Tiller (SJ)
Top Batter: Tyler Whiffen (GFW)
Top Pitcher: Adam Pardy (GFW)
Defensive: Patric McGrath (SJ)
Spirited: Matthew Haggerty (CBS)

2012
Bantam AAA - St. John's
MVP: Zack Fitzpatrick (SJ)
Top Batter: John Cooper (SJ)
Top Pitcher: Zach Snook (MP)
Defensive: Tyler Hennessey (CBS)
Spirited: David Bugden (MP)
Bantam AA - Gander
MVP: Brett Glover (Gan)
Top Batter: Kent Whitten (SJ)
Top Pitcher: Bradley Adams (CBN)
Defensive: Nick Fitzgerald (Gan)
Spirited: Liam Hickey (MP)

2013
Bantam AAA - St. John's
MVP: Ryan Morgan (SJ)
Top Batter: Daniel Rice (SJ)
Top Pitcher: Zach Snook (MP)
Defensive: David Hardy (Pasa)
Spirited: Pasadena team
Bantam AA - Conception Bay North & NL Girls
MVP: Noah Wilson (CBN)
Top Batter: Noah Wilson (CBN)
Top Pitcher: Heather Healey (NL Girls)
Spirited: Noelle Drover (CBN)
Defensive: Blair Penney (Gan)

2014
Bantam AAA - St. John's
MVP: Ryan Morgan (SJ)
Top Batter:Evan Reid (SJ)
Top Pitcher: Matthew Janes (MP)
Defensive - John Cribb (SJ)
Spirited - Tyler Hayward (CBS)
Bantam AA - Mount Pearl
MVP: Des Chafe - (MP)
Top Batter: Travis Jackson (Para)
Top Pitcher: Ryan Ricketts (GFW)
Defensive: Mark Janes (GFW)
Spirited: Dawson Drake (Ste)

2015
Bantam AAA - St. John's
MVP: Michael McCarthy (SJ)
Top Batter: Evan MacKenzie (SJ)
Top Pitcher: Evan Reid (SJ)
Defensive: Aaron Clarke (CBS)
Spirited: Mitchell Peach (CBN)
Bantam AA - Mount Pearl
MVP: Des Chafe (MP)
Top Batter: Tyler Barnes (Gander)
Top Pitcher: Des Chafe (MP)
Defensive: Ben Rideout (GF-W)
Spirited: Bob Fahey (SJ)

2016
Bantam AAA - CBS
MVP: Cam Brewer (CBS)
Top Batter: Nick Park (Corner Brook)
Top Pitcher: Isaac Doyle (CBS)
Top Defensive: Aaron Stacey (Grand Falls-Windsor)
Most Spirited: Chase Tucker (Mount Pearl)
Bantam AA - Mount Pearl
MVP: Ryan Hounsell (Mount Pearl)
Top Batter: Nick Williams (Paradise)
Top Pitcher: Keegan Deering (Pasadena)
Top Defensive: Kobe Weir (Mount Pearl)
Most Spirited: Will Parsons (Gander)
Bantam A - CBS
MVP: John Peyton (CBS)
Top Batter: Grant Budgell (St. John's)
Top Pitcher: John Peyton (CBS)
Top Defensive: Kyle McGrath (St. John's)
Most Spirited: Josh Lewis (Mount Pearl)

 

Provincial PeeWee AAA, PeeWee AA, and PeeWee A Champions

1974 - Grand Falls
MVP: Ron Cashin
Top Batter: Ron Cashin

1975 - Grand Falls
MVP: Ron Cashin
Top Batter: Ron Cashin

1979
PeeWee AAA - Grand Falls

1980
PeeWee AAA - Corner Brook
MVP: Frank Humber
Top Batter: Steve Harding
Most Spirited: Greg Haggerty

1981
PeeWee AAA - Corner Brook

1982
PeeWee AAA - Mount Pearl
MVP: Troy March
Top Batter: Steve Locke
Most Spirited: Dennis Power

1983
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Todd Gillingham
Top Pitcher: Paul Bennett
Most Spirited: Ian Benoit

1984
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Ian Power
Top Pitcher: Jamie Kennedy
Most Spirited: Damien Dubourdiev

1985
PeeWee AAA - St. John's
PeeWee AA - Mount Pearl
Most Spirited: John Ryall

1986
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Tyrone McIsaac
Top Pitcher: Obie Dale
Most Spirited: Gerard Penney
PeeWee AA - Mount Pearl

1987
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Jeff Sheehan
Team MVPs: Andrew Perkins (GF), Mike Holden (MP), Steven Pearcey (CB), Brad Peddle (SJ)
PeeWee AA - St. John's
Top Batter: Karl Hearn
Team MVPs: Neil McCormack (CBS), Robert Hynes (MP), Seamus Breen (SJ)

1988
PeeWee AAA - Mount Pearl
Top Batter: Kevin Miller (MP)
PeeWee AA - St. John's

1989
PeeWee AAA - Grand Falls
Top Batter: Jason Jewer (GF) & Wade Doucette (BSG) co-winners
MVP: John King (Gan) & Stephen Roop (GF) co-winners
PeeWee AA - St. John's
Top Batter: ? Rooney

1990
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Darren Roche
Team MVPs: Randy Brocklehurst (SJ), Terry Ryan Jr (MP)
PeeWee AA - St. John's
Top Batter: Justin Crawley
Team MVPs: Justin Crawley (SJ), David Merrigan (MP), Cory Pitcher (CBS)

1991
PeeWee AAA - St. John's
PeeWee AA - St. John's
Top Batter: Harold Druken

1992
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Trevor Starks
Team MVPs: Trevor Starks (Gan), Michaek Fifield (Para), Dion Pardy (GF-W_), Ryan Lauzon (MP), Nick Hounsell (CB), Jason Foss (CBS)
PeeWee AA - St. John's
Top Batter: Mark Lewis
Team MVPs: Mark Lewis (GF-W), Scott Pennman (MP), Jonathan Noseworthy (CBS), Greg Mercer (PaB), Darren Croke (SJ), Rod Holloway (Clar), Craig Fitzgerald (BSG)

1993
PeeWee AAA - St. John's 
Top Batter: David Hoddinott
Team MVPs: David Hoddinott (SJ), Jeff Gollop (MP)
PeeWee AA - St. John's
PeeWee A West - Port au Port West
PeeWee A East - Clarenville
Top Pitcher: Jody Ryan (Clar)
Team MVPs: Dustin Russell (Clar), Chad Nicholas (Lew)

1994
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Trevor Cole (GF-W)
PeeWee AA - Conception Bay South
Top Batter: Charlie Legrow (Para)
PeeWee A East - NWIA Woodchucks
Top Batter: Sammy Khalili (SJ)
PeeWee A West - Pasadena
Top Batter: Jeff Moyles (Lew)

1995
PeeWee AAA - Corner Brook
Top Batter: Randy Upshall (CB)
Team MVPs: Mark Ledrew (CB), Jamie Jenkins (GF-W), Brad Kenny (MP), Jonathan Ball (SJ), Jason Kelly (Gan)
PeeWee AA - St. John's
MVP: Sammy Khalili (SJ)
Top Batter: Matthew Harris (Clar)
PeeWee A East - St. John's
MVP: Steve Morgan (SJ)
Top Batter: Chris Dinn (Para)
PeeWee A West - Lewisporte
Top Batter: Brad Mews (Lew)
Team MVPs: Brad Mews (Lew), Michael Rex (Ste), Jeffrey Doucette (PPW), Jason Saunders (GF-W), Ian Whelan (Pasa), T.J. MacDonald (St. Geo)

1996
PeeWee AAA - Corner Brook
PeeWee AA - Northwest Avalon
PeeWee A East - Bay Roberts
Top Batter: Mike Pike (BR) & Matthew French (BR)
Team MVPs: Matthew french (BR), Sean Rice (SJ), Mark Power (Clar), Scott Jewer (MP), Wayne Evely (NWA)
PeeWee A West - Stephenville
Top Batter: Stuart White (Ste)
Team MVPs: Stephen Pollard (Ste), Daniel Frampton (Clar), Stephen Ryan (Lew), Mark Armstrong (Pasa)

1997
PeeWee AAA - Gander
Top Batter: Jonathan Flynn (Gan)
Team MVPs: Bradley Glynn (NWAI), Raymond Budgell (Gan), Greg Hoffe (GFW), Will Newhook (MP), Adam Joyce (CB), Michael Colbourne (SJ)
PeeWee AA - Gander
Top Batter: Chris Barnes (CBS)
Team MVPs: Brad Price (CBS), Greg Bruce (Para), Mark Butler (MP), Dwayne Stuckless (SJ), Ryan Trenchard (BR), Brent Mahoney (BR)
PeeWee C East - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Justin Holloway (GFW)
Team MVPs: Tyrone Moore (GFW), Matthew Clancy (SJ), Catherine Fifield (Para), Jordan Quinton (Clar), Chris Noseworthy (BR)
PeeWee C West - Pasadena
Top Batter: Chad Legge (St. Geo)
Team MVPs: Michael Cullihall (Pasa), Peter Skinner (IauM), Chad Legge (SGeo), Josh Hynes (Ste), Chris Shea (SXing)

1998
PeeWee AAA - Paradise 
Top Batter: Neil Bennett (Pla)
Team MVPs: Roger Gollop (Para), Scott Brophy (SJ), Evan Picco (Pla), Steve Bruce (CB), Mark Butler (MP)
PeeWee AA - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Joey Wagg (Pasa)
Team MVPs: Brad Mercer (GF-W), Brad Williams (MP), Kyle Drake (Ste), Joey Wagg (Pasa), Matthew Kay (SJ), Jason Evans (Gan), Shane Colombe (SGeo)
PeeWee A - Mount Pearl
Team MVPs: Evan Nolan (MP), Jamie Walsh (Pla), Brad Price (CBS), Jill Clobourne (NWA), Brian Earle (BR), Sean Benson (GF-W), Barrett Parsons (SB), Philip Oakley (SJ)

1999
PeeWee AAA - Northwest Avalon
Top Batter: Mark Armstrong (Pasa)
Team MVPs: Mark Armstrong (Pasa), Ronnie Sweeney (MP), Chris Ogbuah (CB), Mark Pottle (SJ)
PeeWee AA - Grand Falls-Windsor
Team MVPs: Sean Beson (GF-W), Adam Boland (Ste), Evan Picco (Pla), Mark Burton (Gan), Johnny Hynes (Para), David Mandville (MP), Jason Hayes (SJ)
PeeWee A - St. John's
Top Batter: Andrew Snelgrove (SJ)
Team MVPs: Willie Combden (SJ), Cory Casey (BR), Darryl Kean (BR)

2000
PeeWee AAA - Mount Pearl
Top Batter: Andrew Dalton (MP)
Team MVPs: Andrew Dalton (MP) & Ronnie Sweeney (MP), Lenny King (SJ), Justin Mathews (CB), Mark Rogers (NWA), Brent Aldie (Pasa)
PeeWee AA - Paradise
PeeWee A - Spaniard's Bay
Top Batter: Shane Rowe (Para)
Team MVPs: Andrew Harrington (SB), Shane Franey (BR), Craig Drover (UIC), Paul Johnson (Para)

2001
PeeWee AAA - Mount Pearl
Team MVPs: Nigel Jenkins (CB), Larry Gray (MP), Andrew Stockley (SJ)
PeeWee AA - Bay Roberts
Top Batter: Evan Butler (BR)
Team MVPs: Justin Downey (SJ), Matthew Ryan (MP), Jordan Cull (Pasa), Paul Byrne (NWA), David Bruce (Para), Michael Roberts (BR)

2002
PeeWee AAA - St. John's
PeeWee AA - Grand Falls-Windsor

2003
PeeWee AAA - St. John's
Top Batter: Luke Adam (SJ)
Team MVPs: Mitch Flynn (SJ), Stephen Brien (MP), Nathan Hamlyn (CB)
PeeWee AA - Bay Roberts
Top Batter: Andrew Parsons (BR)
Teams MVPs: Andrew Parsons (BR)
PeeWee A - Bay Roberts
Top Batter: Stefan Sparkes (BR)

2004
PeeWee AAA - Mount Pearl
MVP: Stephen Brien (MP) & Kieran Buckingham (SJ)
Top Batter: Stephen Brien (MP)
PeeWee AA - Conception Bay South
PeeWee A - Conception Bay South
MVP: Daniel Conway (CBS)
Top Batter: Brendan Carpenter (NWA)

2005
PeeWee AAA - Corner Brook
Top Batter: Grand Vincent (CB), Ian Matthews (CB) & Danny Wicks (MP)
Team MVPs: Ryan Maloney (GFW), Brandon Gulliver (MP), Daniel Phillips (SJ), Kaeten Waghmare (CB)
PeeWee AA - Pasadena
Top Batter: David Drover (Pasa)
Team MVPs: Mike Kennedy (Pasa), Kyle Clarke (CBS), Greg Taylor (NWA), Zack Drodge (MP), Josh Raymond (SJ)
PeeWee A - Northwest Avalon
Top Batter: Brendan Mercer (SBay)
Team MVPs: Greg Taylor (NWA), Edward Badcock (SBay), Justin Ouelette (Para)

2006
PeeWee AAA - Mount Pearl
Top Batter: Dylan Moss (MP)
Team MVPs: Ryan Works (MP), Daniel Phillips (SJ), Tyler Noseworthy (CBS), Ryan Meade (CB), Michelle Rideout (NL Bantam Girls)
PeeWee AA - Gander
Top Batter: Andrew Tremblett (Gan)
Team MVPs: Robert Stockley (Gan), Bernie Morgan (SJ), Matthew Coombs (UIC), Brandon Loveridge (GFW)
PeeWee A - Northwest Avalon
Top Batter: Brandon Fowlow (NWA)
Team MVPs: Brandon Fowlow (NWA), Tyler Randell (Pasa), Cody batten (SBay), Jacob Green (Para)

2007
PeeWee AAA - Mount Pearl
Top Batter: Logan Mullins (MP)
PeeWee AA - Gander
MVP: Jacob Lane (Gan)
Top Batter: Brandon Jewer (GFW)
Top Pitcher: Mitch Bulgin (Gan)
Defensive: Brittany Antle (GFW)
PeeWee A - Spaniard's Bay
MVP: Bradley Sparkes (SBay)
Top Batter: Joshua Morrissey (SBay) & Brett Cull (Pasa)
Top Pitcher: William Rose (SBay)
Defensive: Tyson Taylor (Pasa)
Spirited: Murray House (Ste)

2008
PeeWee AAA - Corner Brook
MVP: Travis Taylor (CB)
Top Batter: Nathan Burt (CB)
Spirited: Tyler March (GFW)
PeeWee AA - Paradise
PeeWee A - Spaniard's Bay

2009
PeeWee AAA - St. John's
MVP: Cody Donaghey (SJ)
Top Batter: Adam Holwell (SJ)
Top Pitcher: Tyler Boland (SJ)
Defensive: Taylor Norman (SBay)
Spirited: Albert Robinson (CB)
PeeWee AA - Mount Pearl
MVP: Nick Frew (MP)
Top Batter: Zack Parsons (UIC)
Top Pitcher: Nicholas Parsons (UIC)
Defensive: Liam Hynes (Para)
Spirited: Carl Snow (SJ)
PeeWee A - Grand Falls-Windsor
MVP: Davin Hillier (GFW)
Top Batter: Blake Fudge (CBS)
Top Pitcher: Andrew Ricketts (GFW)
Defensive: Tyler Whiffen (GFW)
Spirited: Ryan Dawson (SBay)

2010
PeeWee AAA - St. John's
MVP: Adam Holwell (SJ)
Top Batter: Riley Baggs (CBS)
Top Pitcher: Blake Fudge (CBS)
Defensive: Ryan Carlisle (MP)
Spirited: Myla Burt (CB)
PeeWee AA - St. John's
MVP: Daniel Rice (SJ)
Top Batter: Nick Walsh (BB-Wit)
Top Pitcher: Bradley Adams (UIC)
Defensive: James Locke (SJ)
Spirited: Heather Healey (Para)
PeeWee A - Pasadena
MVP: Christian Kelly (Pasa)
Top Batter: Michael Boone (SJ)
Top Pitcher: Nicholas Curran (MP)
Defensive: Thomas Chaulk (Pasa)
Spirited:  Jarret Coates (CBS)

2011
PeeWee AAA - St. John's
MVP: Ian Smallwood (SJ)
Top Batter: Ian Smallwood (SJ)
Top Pitcher: Ben Murphy (SJ)
Defensive: Chris Kelly (CB)
Spirited: Zach Snook (MP)
PeeWee AA - Pasadena
MVP: David Hardy (Pasa)
Top Batter: Christian Kelly (Pasa)
Top Pitcher: Tyler Lundrigan (CBN)
Defensive:  Thomas Chaulk (Pasa)
Spirited: Nathan Walsh (CBS)
PeeWee A - Paradise
MVP: Nick Evans (SJ)
Top Batter: A.J. Piercey (Para)
Top Pitcher: Tyler Wall (Para)
Defensive: Nick Cumby (SJ)
Spirited: Stephanie Buller (GFW)

2012
PeeWee AAA - St. John's
MVP: Jaxson Gulliver (SJ)
Top Batter: Jaxson Gulliver (SJ)
Top Pitcher: Ryan Morgan (SJ)
Defensive: Ryan Ricketts (GFW)
Spirited: Michael Hurdle (GFW)
PeeWee AA - Conception Bay North
MVP: Colin Parsons (CBN)
Top Batter: Ryan Petten (CBN)
Top Pitcher: Adam Dawe (Gan)
Defensive: Allan Saunders (Para)
Spirited: Sarah Priddle (CBS)
PeeWee A - St. John's
MVP: Luke Moores (SJ)
Top Batter: Nicholas Costello (SJ)
Top Pitcher: James Wiseman (SJ)
Defensive: Samantha Pike (CBN)
Spirited: Erica Jones (CBN)

2013
PeeWee AAA - St. John's
MVP: Ben Clouter-Gergen (SJ)
Top Batter: Nick french (MP)
Top Pitcher: Graham King (SJ)
Defensive: Tyler Barnes (Gan)
Spirited: Kyle Brown (CB)
PeeWee AA - Paradise
MVP: Cameron Brewer (Para)
Top Batter: Marcus Andrews (GFW)
Top Pitcher: Cameron Brewer (Para)
Defensive: Qasim Dogar (GFW)
Spirited: Peter Goodridge (SJ)
PeeWee A - St. John's 
MVP: Neil Power (SJ)
Top Batter: Andrew Dalton (SJ)
Top Pitcher: Alex Curtis (SJ)
Defensive: Alex Clarke (CBN)
Spirited: Michael Judge (CBS)

2014
PeeWee AAA - St. John's
MVP: Lucas Howse (SJ)
Top Batter: Alex French (MP)
Top Pitcher: Michael White (CB)
Defensive: Jarod Miller (MP)
Spirited: Ben Rideout (GFW)
PeeWee AA - Conception Bay North
MVP: Lucas Adams (CBN)
Top Batter: Aaron Clarke (CBS)
Top Pitcher: Nicholas Donovan (CBN)
Defensive: Alejandro Lopez (SJ)
Spirited: Ryan Park (MP)
PeeWee A - Mount Pearl
MVP: Ethan Moore )MP)
Top Batter: Zachary Dalton (MP)
Top Pitcher: Michael Gill (MP)
Defensive: Ryan Norman (SJ)
Spirited: Carley Crane (CBN)

2015
Pee Wee AAA - Mount Pearl
MVP: Alex French (MP)
Top Batter: Liam Harris (MP)
Top Pitcher: Liam Bavis (MP)
Defensive: Alejandro Lopez (SJ)
Spirited: Tarik Rodriguez (CB)
Pee Wee AA - Grand Falls-Windsor
MVP: Ethan Lush (GF-W)
Top Batter: Mike Healey (Paradise)
Top Pitcher: Ethan Lush (GF-W)
Defensive: Jonathan Wheeler (Gander)
Spirited: Brandon Casey (GF-W)
Pee Wee A - St. John's
MVP: Geoff Kerr (SJ)
Top Batter: Arham Sheikh (MP)
Top Pitcher: Claire Dwyer (GF-W)
Defensive: Ryan Warren (Paradise)
Spirited: Jamie Hillier (SJ)

2016
Pee Wee AAA - St. John's
MVP: Camren Cumby (St. John's)
Top Batter: Dekon Randell-Snow (St. John's)
Top Pitcher: Kadon Murray (Grand Falls-Windsor)
Top Defensive: Michael Normore-Wells (Corner Brook)
Most Spirited: Nathan Frelich (Mount Pearl)
Pee Wee AA - Paradise
MVP: Braeden Murphy (Paradise)
Top Batter: Braeden Murphy (Paradise)
Top Pitcher: Dylan Whelan (CBN)
Top Defensive: Owen Sparkes (CBN)
Most Spirited: Donovan Dobbin (Pasadena)
Pee Wee A - St. John's
MVP: Jacob Crowe (St. John's)
Top Batter: Jacob Crowe (St. John's)
Top Pitcher: JT Tobin (Mount Pearl)
Top Defensive: Michael Flynn (St. John's)
Most Spirited: Xavier Davis (Grand Falls-Windsor)

 

Provincial Mosquito AAA, Mosquito AA, and Mosquito A Champions

1980
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Gaey Furlong
Top Batter: Mike O'Neil & Rob Finn
Most Spirited: Roger Maunder

1981
Mosquito AAA - Corner Brook
MVP: Todd Gillingham
Top Batter: Ken O'Brien
Most Spirited: Mike Maloney

1982
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Mike McCormick
Top Pitcher: Fergus O'Brien

1983
Mosquito AAA - Corner Brook
Top Batter: Craig Brocklehurst
Top Pitcher: Kev Ledrew
Most Spirited: Mike Nuotio

1984
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Dennis Hibbs
Top Pitcher: Troy Croft
Most Spirited: Darren Symmonds

1985
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Steven Trainor
Top Pitcher: Corey Lockyer
Most Spirited: Obie Dale
Mosquito AA - Mount Pearl

1986
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Kent Allen
Top Pitcher: Paul Earles
Most Spirited: Seamus Breen

1987
Mosquito AAA - Corner Brook
Top Batter: Ricky Ryan
Top Pitcher: Ricky Burton
Most Spirited: Doug Twining
Mosquito AA - Grand Falls
Top Batter: Jeremy Hart
Top Pitcher: Jody Bishop
Most Spirited: Mark Greeley

1988
Mosquito AAA - St. John's

1989
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Dan Ryan
Mosquito AA - St. John's
Top Batter: Mark Parsons
Team MVPs: Mark Parsons (SJ), Joey Saunders (MP), Curtis Pike (CBS)

1990
Mosquito AAA - Grand Falls
Top Batter: Jeremy Williams (SJ)
Team MVPs: Scott Bishop (GF), Trevor Starks (Gan), Jaron Flynn (SJ), Cory Blackwood (MP), Jason Hickey (CB)
Mosquito AA - St. John's
Top Batter: Michael Fifield (CBS)
Teams MVPs: Michael Fifield (CBS), Joey Quigley (SJ)

1991
Mosquito AAA - St. John's
Mosquito AA - St. John's
Top Batter: Mark Kenny (MP)
Team MVPs: Adam Woodland (CBS), Edward Hardy (SJ), Liam Kelly (MP)

1992
Mosquito AAA - St. John's
Team MVPs: David Delaney (SJ), Stephen Andrews (MP), Glen Colbourne (CB), Aaron Forbes (GF-W), David Parsons (Gan), Mike Fitzpatrick (BSG)
Mosquito AA - Conception Bay South
Top Batter: SHane Gamberg (SJ)
Team MVPs: Justin Price (CBS), Robbie Royle (SJ), Gus Gosse (MP)

1993
Mosquito AAA - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Patrick Cashin (SJ)
Team MVPs: Jamie Jenkins (GF-W), Patrick Cashin (SJ), John Pike (CB), Stephen Lawlor (MP), Doug Bartlett (Gan)
Mosquito AA - St. John's
Team MVPs: Steve Kenny (SJ), Chris Barron (Para)
Mosquito A - Pasadena
Top Batter: Brad Dobbin (Pasa)
Team MVPs: Greg Barry (Pasa), Greg Aucoin (Ste), Chris Skoon (PPW)

1994
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Greg Corbin (GF-W)
Team MVPs: Matt Grimes (GF-W), David Oldford (CB), Steve Halleran (SJ), Steven Lawlor (MP), Jordan Broderick (Gan)
Mosquito AA - Conception Bay South
Top Batter: Mike Price (CBS)
Team MVPs: Mike Price (CBS), Andrew Corcoran (SJ), Mike Hynes (Clar), Ian Lynch (MP), Roger Gollop (Para), Chris Walsh (GF-W)
Mosquito A East - Northwest Avalon
Top Batter: Andrew Fisher (NWA)
Team MVPs: Jamie Kavanagh (SJ), Mark O'Reilly (Clar), Wil Newhook (MP), Travis Smith (CBS)
Mosquito A West - Stepenville
Top Batter: Tyler Bennett (Ste)
Team MVPs: Tyler Bennett (Ste), Travis Bullen (PPW), Jordan Carroll (Pasa), Keith Budden (Lew)

1995
Mosquito AAA - Grand Falls-Windsor
MVP: Greg Corbin (GF-W)
Top Batter: Michael Ball (SJ)
Mosquito AA - Northwest Avalon
MVP: Adam Hindy (NWA)
Top Batter: John Kelly (MP)
Mosquito A East - Northwest Avalon
MVP: Jonathan King (NWA)
Top Batter: Scott Stockley (SJ)
Mosquito A West - Pasadena
MVP: Michael Janes (Pasa)
Top Batter: Andrew Hutchings (Pasa)

1996
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Andrew Bryant (Para)
Team MVPs: Terry Moore (MP), Mark Burton (Gan), Trent Budgell (GF-W), Andrew Bryant (Para), David Duffenais (CB), Blair Stamp (SJ)
Mosquito AA - Northwest Avalon
Top Batter: Chris Rossiter (NWA)
Team MVPs: Zachary Janes (NWA), Jonathan Butler (SJ), Chris Barnes (CBS)
Mosquito A East - Bay Roberts
Top Batter: Mark Hurley (NWA)
Mosquito A West - Stepenville
Top Batter: Gavin Allingham (Lew)
Team MVPs: Mark Armstrong (Pasa), Tyler O'Quinn (ste), D.J. Conway (SGeo), Gavin Allingham (Lew), Desmond Keating (Sxing)

1997
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Ryan Graham (MP)
Team MVPs: Chad Langdon (SJ), Ryan Graham (MP), Jeremy Brake (Gan), Chris Ogbuah (CB)
Mosquito AA - Northwest Avalon
Top Batter: Timothy White (MP) & Frankie Carpenter (NWA)
Team MVPs: Matthew Thomey (NWA), Andrew Dalton (MP), Darrell Fitzpatrick (SJ), Steve Bishop (GF-W), Spencer Wilson (Para)
Mosquito A East - Placentia
Top Batter: Blair Pittman (Pla)
Team MVPs: Blair Pittman (Pla), Ryan Marshall (BR), Dave Tuff (CBS), Jason Hearn (Para), Jason Chaytor (SJ), Leslie Sullivan (GF-W)Sean Osmond (NWA), Adam Clarke (Clar)
Mosquito A West - Pasadena
Top Batter: Mark Armstrong (Pasa)
Team MVPs: Mark Armstrong (Para), Brad Russell (Ste), Sandy McKay (Sxing), Bryan Blanchard (SGeo), Ryan Matthews (Gan)

1998
Mosquito AAA - St. John's
Mosquito AA - Pasadena
Top Batter: Greg Whelan (Pasa)
Team MVPs: Greg Whelan (Pasa), Josh Stoyles (Gan), Ian Page-Shiner (SJ), Andrew King (Para), Chris Doran (NWA), Rodney Snow (BR)
Mosquito A - St. John's
Top Batter: Darryl Fitzgerald (SJ)
Team MVPs: Matthew Bannister (SJ), Shawn Sutton (SB), Shane Parons (BR)

1999
Mosquito AAA - Mount Pearl
Top Batter: Stephen Bailey (MP)
Team MVPs: Tyler Crane (BR), Paul Byrne (NWA), Ryan Sweeney (MP), Andrew Maynard (SJ), Shea O'Keefe (CB)
Mosquito AA - Gander
Top Batter: Matthew Fifield (Para)
Team MVPs: Andrew Harrington (SB), George Street (BR), Derek Forsey (SJ), Michael Murphy (MP). Dustin Loder (Gan), David Bruce (Gan)
Mosquito AA West - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Jordan Cull (Pasa)
Team MVPs: Jordan Cull (Pasa), Shane Barron (Ste), Shane Colombe (Sxing), AJ Whiffen (GF-W)

2000
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Chad Warren (CB)
Team MVPs: Chris Owens (SJ), Ryan Sweeney (MP), Andrew Wright (Pasa), Chad Warren (CB)
Mosquito AA - Grand Falls-Windsor
Top Batter: Matthew Mulroony (Ste)
Team MVPs: Scott Humphries (Gan), Matthew Mulrooney (Ste), Matt McGrath (MP), Adam Hickey (GF-W), Brad Dawe (BR)
Mosquito A - Northwest Avalon
Top Batter: Lee Newhook (NWA)
Team MVPs: Lee Newhook (NWA), Adrian Neil (SB), Aaron Sheppard (BR), Chris Hillier (GF-W)

2001
Mosquito AAA - St. John's
Team MVPs: Alex Hickman (SJ), Mark McWhirter (CB),  Sean Adams (MP)
Mosquito AA - Gander
Team MVPs: Matt Loder (Gan), Justin Granger (SJ), Andrew Green (GFW), Paul Brazil (SBay)
Mosquito A - Bay Roberts
Top Batter: David Carpenter (NWA)
Team MVPs: David Carpenter (NWA), Andrew Parsons (BR), Jordan Thomson (UIC), Terry Duffett (MP), Patrick Hutchings (Pasa)

2002
Mosquito AAA - St. John's
Mosquito AA - Gander
Mosquito A - Nothwest Avalon
Top Batter: Brendan Carpenter (NWA)
Team MVPs: Brendan Carpenter (NWA), Edward Badcock (SBay), Brian Greeley (UIC), Greg Brushett (MP)

2003
Mosquito AAA - St. John's
Top Batter: Travis Thompson (GFW)
Team MVPs: Travis Thompson (GFW), Stephen Gillard (SJ), Kaeten Waghmare (CB), Ciaran Curran (MP)
Mosquito AA - Pasadena
Top Batter: Adam Good (MP)
Team MVPs: David Drodge (Pasa), Adam Good (MP), Justin Constantine (CBS), Jordan Fifield (Para), Chris Didham & Shawn Keough (SJ)
Mosquito A - Pasadena
Top Batter: Kelsey Cross (Pasa)
Team MVPs: David Drover (Para), Brandon Mercer (SBay), Terrence Parsons (UIC), Jacob McLean (Gan), Simon Sheppard (Ste)

2004
Mosquito AAA - Mount Pearl
MVP: Ryan Meade (CB)
Top Batter: Jordan Williams (MP)
Mosquito AA - Conception Bay South
MVP: Curtis Whelan (CBS)
Top Batter: Adam Keating (MP)
Mosquito A - Northwest Avalon
MVP: Brandon Fowlow (NWA)
Top Batter: Brent Shute (NWA)

2005
Mosquito AAA - Mount Pearl
Top Batter: Noel Tilley (SJ)
Team MVPs: Peter Kavanagh (MP), David McCarthy (CB), Noel Tilley (SJ), Brandon Loveridge (GFW)
Mosquito AA - Upper Island Cove
Top Batter: Travis Drover (UIC)
Team MVPs: Ryan Adams (UIC), Robert Stockley (Gan), Richard Barrett (MP), Andrew Ryan (Para), Josh Lehr (SJ), Matthew Lush (CBS)
Mosquito A - Upper Island Cove
Top Batter: Justin Coombs (UIC)
Team MVPs: Justin Coombs (UIC), Zack Quinlan (NWA), Tyler Tremblett (GFW)

2006
Mosquito AAA - Corner Brook
Top Batter: Travis Taylor (CB)
Team MVPs: Travis Taylor (CB), Tyler Boland (SJ), Thomas Crummell (MP), Peter Kavanagh (Fer)
Mosquito AA - Gander
Top Batter: Hannah Lane (Gan)
Team MVPs: Mitchell Bulgin (Gan), Tyson Drover (UIC), Tyler March (GFW), Redmond Hunt (NWA), Gary Taylor (SJ)
Mosquito A - Conception Bay South
Top Batter: Jacob O'Quinn (Gan)
Team MVPs: Jacob O'Quinn (Gan), Matthew Lush (CBS), Ryan Pike (SBay), Michael King (Para), Mitchell Peddle (NWA)

2007
Mosquito AAA - Corner Brook
MVP:  Mike McWhirter (CB)
Top Batter: Matthew Collins (CB)
Top Pitcher: Jordan King (CB)
Defensive: Adam Holwell (SJ)
Spirited: Andrew Paul (SJ)
Mosquito AA - Gander
MVP: Ben Avery (Gan)
Top Batter: Ben Avery (Gan)
Top Pitcher: Nick Barrett (Gan)
Defensive: Hayden Sampson (GFW)
Spirited: Carl Snow (SJ)
Mosquito A - Spaniard's Bay
MVP:  Chris Smith (SBay)
Top Batter: Jeremy Snow
Top Pitcher: Cody Colbert (BB-Wit)
Defensive: Jonathan Oldford (GFW)
Spirited: Heather Healey (Para)

2008
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Mike Lundrigan (CB)
Top Batter: Riley Baggs (CBS)
Top Pitcher: Zack Fitzpatrick (SJ)
Defensive: Declan Buckle (CB)
Spirited: Daniel Toope (MP)
Mosquito AA - Gander
MVP: Ben Avery (Gan)
Top Batter: Brett Glover (Gan)
Top Pitcher: Jacob O'Quinn (Gan)
Defensive:  Bradley Manuel (GFW)
Spirited: Victoria Curran (MP)
Mosquito A - Bay Bulls-Witless Bay
MVP: Peter Norris (BB-Wit)
Top Batter: Dylan Woolridge (BB-Wit)
Top Pitcher: Colin Dunphy (BB-Wit)
Defensive: Daniel Rice (SJ)
Spirited: Noel Donovan (UIC)

2009
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Dylan McKenzie (SJ)
Top Batter: Tyler Gardner (CB)
Top Pitcher: Jack McCarthy (SJ)
Defensive: Declan Buckle (CB)
Spirited: Myla Burt (CB)
Mosquito AA - Grand Falls-Windsor
MVP: Michael Lewis (GFW)
Top Batter: Steven Rideout (CBS)
Top Pitcher: Ryan Morgan (SJ)
Defensive: Mark Ryan (UIC)
Spirited: Cameron Rice (GFW)
Mosquito A - Corner Brook
MVP: Chris Dobbin (CB)
Top Batter: Trent Drover (UIC)
Top Pitcher:  Chris Kelly (CB)
Defensive: Mark Barrett (SBay)
Spirited: Garrett Anderson (Pasa)

2010
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Joel Abbott (SJ)
Top Batter: Nick Curran (MP)
Top Pitcher: Philip Edwards (SJ)
Defensive: Nick French (MP)
Spirited: Josh King (CB)
Mosquito AA - Grand Falls-Windsor
MVP: Mark Janes (GFW)
Top Batter: Adam Dawe (Gan)
Top Pitcher: Adam Dawe (Gan)
Defensive: Mark Janes (GFW)
Spirited: Noelle Drover (UIC)
Mosquito A - Conception Bay South
MVP: Nathan Tucker (CBS)
Top Batter: Noah Mugford (Pasa)
Top Pitcher: Aaron Peach (CBS)
Defensive: Aaron Pilgrim (CB)
Spirited: Josh Mercer (UIC)

2011
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Graham King (SJ)
Top Batter: Andrew Burden (CB)
Top Pitcher: Cole Tucker (MP)
Defensive: Christopher Edwards (SJ)
Spirited: Andrew Antle (CB)
Mosquito AA - Gander
MVP: Tyler Barnes (Gan)
Top Batter: Devin Edwards (Gan)
Top Pitcher: Tyler Barnes (Gan)
Defensive: Ben Rideout (GFW)
Spirited: Phillip Flynn (MP)
Mosquito A - Conception Bay North
MVP: Lucas Lynch (CBN)
Top Batter: Matthew Burden (CB)
Top Pitcher: William Gifford (CBN)
Defensive: Blake Humphries (CB)
Spirited: Kolby Reid (CBN)


2012
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Graham King (SJ)
Top Batter: Chris Edwards (SJ)
Top Pitcher: Graham King (SJ)
Defensive: Jack Cameron (GFW)
Spirited: Nathan Jacobs (MP)
Mosquito AA - Grand Falls-Windsor
MVP: Aaron Stacey (GFW)
Top Batter: Aaron Mercer (Pasa)
Top Pitcher: Lucas Seaward (Pasa)
Defensive: Lucas Adams (CBN)
Spirited: Ryan park (CB)
Mosquito A - St. John's
MVP: Alex Curtis (SJ)
Top Batter: Camren Cumby (SJ)
Top Pitcher: Tyler Blake (Gan)
Defensive: Tarik Rodriguez (CB)
Spirited: CBN team

2013
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Jacob Reid (SJ)
Top Batter: Camren Cumby (SJ)
Top Pitcher: Devon Murphy (SJ)
Defensive: Lucas Park (SJ)
Spirited: Dawson Chaulk (CB)
Mosquito AA - Grand Falls-Windsor
MVP: Jack Cameron (GFW)
Top Batter: Ethan Lush (GFW)
Top Pitcher: Sam Phillips (MP)
Defensive: Kaleb Swain (MP)
Spirited: Mount Pearl team
Mosquito A - St. John's
MVP: Michael King (SJ)
Top Batter: Austin Martin (SJ)
Top Pitcher: Luke Parsons (CB)
Defensive: Ben Halfyard (Para)
Spirited: Sarah House (Para)

2014
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Will Williams (SJ)
Top Batter: Liam Bavis (MP)
Top Pitcher: Nathan Nanayakhara (SJ)
Defensive: Kobe Burt (GFW)
Spirited: Mitchell Dinn (GFW)
Mosquito AA - Grand Falls-Windsor
MVP: Adam Cooke (GFW)
Top Batter: Kobe Burt (GFW)
Top Pitcher: Kadon Murray (GFW)
Defensive: Christian Reardon (CBN)
Spirited: Carson Walsh (CBS)
Mosquito A - St. John's
MVP: Spencer King (GFW)
Top Batter: Ryan Walsh (Para)
Top Pitcher: Noah Bishop (SJ)
Defensive: Xavier Davis (GFW)
Spirited: Kylie Drover (CBN)

2015
Mosquito AAA - Mount Pearl
MVP: Nathan Frelich (MP)
Top Batter: Nathan Frelich (MP)
Top Pitcher: Dylan Whelan (CBN)
Defensive: Christian Heffernan (SJ)
Spirited: Ryder Penney (CB)
Mosquito AA - Grand Falls-Windsor
MVP: Mitchell Dinn (GF-W)
Top Batter: Dylan Forbes (GF-W)
Top Pitcher: Adam Cooke (GF-W)
Defensive: Christian Reardon (CBN)
Spirited: Riley Lockyear (CB)
Mosquito A - Mount Pearl
MVP: Ben Turner (MP)
Top Batter: Bower Isaccs (SJ)
Top Pitcher: Rhoan Whitten (MP)
Defensive: Max Antle (CB)
Spirited: Team Corner Brook

2016
Mosquito AAA - St. John's
MVP: Carter Cooper (St. John's)
Top Batter: Mitchell Noseworthy (St. John's)
Top Pitcher: Liam Noble (Mount Pearl)
Top Defensive: Joe Wiseman (Corner Brook)
Most Spirited: Xavier Davis (Grand Falls-Windsor)
Mosquito AA - CBS
MVP: Mitchell Wagner (CBS)
Top Batter: Kylie Drover (CBN)
Top Pitcher: Mitchell Wagner (CBS)
Top Defensive: Josh Villanueva (Paradise)
Most Spirited: Brandon Blackwood (Gander)
Mosquito A - St. John's
MVP: Ethan Peddle (St. John's)
Top Batter: Cody Thistle (Paradise)
Top Pitcher: Brody Earle (St. John's)
Top Defensive: Lucas Walsh (Mount Pearl)
Most Spirited: Sean Quinlan (CBN)

Provincial Girls Champions

1995 - St. John's
Top Batter: Sarah Thompson (GF-W)
Team MVPs: Amy Carew (SJ), Natasha Rossiter (NWA), Shelley Browne (MP Expos), Ashley Guinchard (MP Blue Jays), Becky Hobbs (NWA), Sarah Thompson (GF-W)

1996 - St. John's

1997 - St. John's
Top Batter: Jennifer Guzzwell (MP)
Team MVPs: Leslie Bradshaw (SJ), Melanie Haire (NWA), Ashley Woodford (MP)

1998 - St. John's
Top Batter: Krista Byrne (MP) & Jessica Murphy (SJ)
Team MVPs: Danielle March & Sarah Thompson (GF-W), Erin Kirkland (SJ), DarleneGauthier (MP)

1999 - Northwest Avalon
Top Batter: Angela Lewis (GF-W)
Team MVPs: Melanie Haire (NWA), Ashley Woodford (MP), Julia Russell (GF-W)

2000 - Conception Bay South
Top Batter: Natasha Noel (Clar)
Team MVPs: Wanda Lee Byrne (NWA), Eunice Woodfine (GF-W), Shelly Brown (MP), Angie Gear (CBS), Natasha Noel (Clar)

2001 - Mount Pearl
Team MVPS: Jessica Murphy & Jennifer Brown (SJ), Holly Richardson (CBS), Wanda Lee Byrne (NWA), Danielle March (GF-W)

2005 - Conception Bay Central
Top Batter: April Connors (CBC2)
Team MVPs: April Connors (CBC2), Michelle Connors (CBC1), Jana Cole (SBay), Alison King (NWA)

2013
PeeWee - Conception Bay North

MVP: Noelle Drover (CBN)
Top Batter: Stephanie Crane (CBN)
Top Pitcher: Noelle Drover (CBN)
Defensive: Danielle Smith (SJ)
Spirited: Meghan Aylward (SJ)

2013
Mosquito - Grand Falls-Windsor

MVP: Claire Dwyer (GFW)
Top Batter: Megan Bennett (SJ)
Defensive: Robyn Butler (GFW)
Spirited: Brooke Lockyer (MP)

2014
PeeWee - Conception Bay North
MVP: Andrea Turner (SJ)
Top Batter - Samantha Pike (CBN)
Top Pitcher - Stephanie Crane (CBN)
Defensive: Claire Dwyer (GFW)
Spirited: Claire Butt (Pasa)

2014
Mosquito - Grand Falls-Windsor

2015
14U (Pee Wee) - Grand Falls-Windsor
MVP: Claire Butt (Pasadena)
Top Batter: Claire Dwyer (GF-W)
Top Pitcher: Bethany Brophy (Pasadena)
Defensive: Matty Park (CB)
Spirited: Andrea Turner (SJ)
12U (Mosquito) - Corner Brook
MVP: Katie Fisher
Top Batter: Julia Chislett (SJ)
Top Pitcher: Anna Gibbons (MP)
Defensive: Emma Cooke (CB)
Spirited: Rachel Bartlett (GF-W)

2016
12U (Mosquito) - St. John's
MVP: Madison Lockyer (St. John's)
Top Batter: Lauren Chaulk (Corner Brook) & Molly Healy (St. John's)
Top Pitcher: Brooklyn Stride (Corner Brook)
Top Defensive: Cora Hogg (Grand Falls-Windsor)
Most Spirited: Jaydn Taylor (Pasadena)
14U (Pee Wee) - Grand Falls-Windsor
MVP: Katie Penny (Grand Falls-Windsor)
Top Batter: Savannah Rice (Grand Falls-Windsor)
Top Pitcher: Madison Lockyer (Mount Pearl)
Top Defensive: Megan Bennett (St. John's)
Most Spirited: Shilo Chislett (Corner Brook)
16U (Bantam) - Corner Brook
MVP: Brooklyn Childs (Corner Brook)
Top Batter: Kaitlyn Pennell (Corner Brook)
Top Pitcher: Kaitlyn Blackwood (Corner Book)
Top Defensive: Claire Dwyer (Grand Falls-Windsor)
Most Spirited: Hayley Martin (Pasadena)



NL Summer Games 1980-2012

1980 - Grand Bank (Bantam Division)
1st: Western - Stephenville
2nd: Central - Gander
3rd: St. John's/North - St. John's

1984 - Bishop's Falls (Midget Division)
1st: St. John's/North - St. John's
2nd: Central - Gander
3rd: Western - Corner Brook

1988 - Mount Pearl (Bantam Division)
1st: Host - Mount Pearl
2nd: St. John's/North - St. John's
3rd: Western - Corner Brook

1992 - Harbour Grace (PeeWee Division)
1st: St. John's/North - St. John's
2nd: ?
3rd: ?

1996 - Conception Bay South (Midget Division)
1st: Mount Pearl/South - Mount Pearl
2nd: Western - Corner Brook
3rd: ?

2000 - Mount Pearl (Male - Midget Division)
1st: Western - Corner Brook
2nd: St. John's/North - St. John's
3rd: ?

2000 - Mount Pearl (Female - Midget Division)
1st: Avalon - Conception Bay South
2nd: Eastern - Clarenville
3rd: St. John's/North - St. John's

2004 - Marystown (PeeWee Division)
1st: St. John's/North - St. John's
2nd: Western - Corner Brook
3rd: Mount Pearl/South - Mount Pearl

2008 - Corner Brook (PeeWee Division)
1st: Host - Corner Brook
2nd: St. John's/North - St. John's
3rd: Mount Pearl/South - Mount Pearl

2012 - Harbour Grace - (16U Division)
1st: St. John's/North
2nd: Avalon
3rd: Mount Pearl/South & Central

Les Noseworthy Memorial Award Winners

(Outstanding contribution to the growth and development of Baseball in NL)

1980 - Don Colbourne - Corner Brook
1981 - John Martin - Mount Pearl
1982 - Not awarded
1983 - Bill Cochrane - St. John's
1984 - Tex Seaborn - Corner Brook
1985 - Paul Moores - St. John's
1986 - Stan Doucette - Port au Port
1987 - Not awarded
1988 - Frank Humber - Corner Brook
1989 - Robin Short - St. John's
1990 - Tony Flood - Mount Pearl
1991 - Ray Colbourne - Corner Brook
1992 - Ken McLean - St. John's
1993 - Sean Gulliver - St. John's
1994 - Taylor Colbourne - Corner Brook
1995 - Corb Randell - Lewisporte
1996 - Jim Crosbie - Conception Bay South
1997 - Bill Sinnott - St. John's
1998 - Gordon Williams - St. John's
1999 - Paul Whelan - Pasadena
2000 - Anne Morris - St. John's
2001 - Ted Thorne - Corner Brook
2002 - Allan Skanes - Corner Brook
2003 - Joe Wadden - Mount Pearl
2004 - Bill Garrett - St. John's
2005 - Kevin Legge - Conception Bay South
2006 - Paul Brazil - Spaniard's Bay
2007 - Keith Roberts - Corner Brook
2008 - Scott Adams - Upper Island Cove
2009 - Claude Janes - Pasadena
2010 - Dale Green - Grand Falls-Windsor
2011 - Doug Kelly - Grand Falls-Windsor
2012 - Robert Morgan - St. John's
2013 - David Coates - Conception Bay South
2014 - Mark Healy - St. John's
2015 - Darrin O'Quinn - Corner Brook

Player of the Year - Senior/Junior, Male Minor, Female Minor

Year

Senior/Junior Division

Male Minor Division

Female Minor Division

1991

Darren Colbourne (CB)

 

 

1992

Frank Humber (CB)

Michael Fifield (Para)

 

1993

Brian Clark (CB)

Glenn Ivany (CB)

 

1994

Troy Croft (SJ)

Dion Pardy (GFW)

 

1995

Andrew Symmonds (SJ)

Bob Tarbett (CB)

Sarah Thompson (GFW)

1996

Ken O’Brien (SJ)

Mario Tee (MP)

Amy Carew (SJ)

1997

Peter Cornick (SJ)

Mario Tee (MP)

Leslie Bradshaw (SJ)

1998

Mike Brake (CB)

Matt Fitzpatrick (CBS)

Ashley Woodford (SJ)

1999

Frank Humber (CB)

Michael Thomson (SJ)

Melanie Haire (NWA)

2000

Andrew Symmonds (SJ)

Paul Boland (CB)

Nikita Strickland (CB)

2001

Gerry Stone (SJ)

Bradley Cramm (GFW)

Eunece Woodfine (GFW)

2002

Michael Pottle (SJ)

Ryan Graham (MP)

Megan Leonard (SJ)

2003

Mario Tee (SJ)

Ronnie Sweeney (MP)

 

2004

Mike Brake (CB)

David Carpenter (NWA)

 

2005

Bobby Kent (SJ)

Larry Gray (MP)

Alison King (NWA)

2006

Jon Rose (SJ)

Nick Hayden (CBS)

Michelle Rideout (CBS)

2007

Dean Norman (SJ)

Myles Vincent (CB)

Kendall Carmichael (SJ)

2008

Scott Goosney (Pasa)

Stephen Brien (MP)

Corlene Simms (SB) & Tiffany Janes (UIC)

2009

Bobby Kent (SJ)

Stephen Brien (MP)

Megan Adams (UIC)

2010

Mike O’Neil (SJ)

Tyler Hennessey (CBS)

Jaclyn Morgan (SJ)

2011

Peter Fifield (MP)

Travis Taylor (CB)

Heather Healey (Para)

2012

Gerry Stone (SJ)

Myles Vincent (CB)

Victoria Curran (MP)

2013

Andrew Symmonds (SJ) & Mike Tavenor (CB)

Tyler Hennessy (CBS)

Noelle Drover (CBN)

 

2014

Heather Healey (Para)

Lucas Adams (CBS) & Ryan Morgan (SJ)

Samantha Pike (CBS)

 2015

 Scott Goosney (SJ)

 Daniel Hogarth (CBS)

 Claire Butt (Pasadena)

 

Coach of the Year - Senior/Junior and Minor

Year

Senior/Junior Division

Minor Division

1995

Rod French (GFW)

Frank Humber (CB)

1996

Rob Myrden (CB)

Brian Power (SJ)

1997

Brian Farewell (SJ)

Scott Budgell (Gan)

1998

Rob Myrden (CB)

Brian Power (SJ)

1999

Rob Myrden (CB)

Craig Shute (NWA)

2000

Bas Whelan (SJ)

Todd Hayley (GFW)

2001

Bas Whelan (SJ)

Craig Shute (NWA)

2002

Sean Gulliver (SJ)

Chris Grimes (GFW)

2003

Sean Gulliver (SJ)

Fred Mills & Jim Traverse (Pla)

2004

Bernard Davis (SJ)

Scott Mercer (UIC)

2005

Bernard Davis (SJ)

Jamie Jenkins (GFW)

2006

Sean Gulliver (SJ)

Rob Myrden (CB)

2007

Sean Gulliver (SJ)

Bill Garrett (SJ)

2008

Mark Healy (SJ)

Joe Boland (SJ)

2009

David Janes (GFW)

Hubert Power (CB)

2010

Mark Healy (SJ)

Sean Gulliver (SJ)

2011

David Janes (GFW)

Frank Humber (CB)

2012

Mark Healy (SJ)

Rob Myrden (CB)

2013

Darren Colbourne (CB)

Jamie Jenkins (GFW)

2014

Mark Healy (SJ)

Charlie Kelly (SJ)

2015

Steve Phillips (SJ)

Charles Dyke (MP)

 

Umpire of the Year - Senior/Junior & Minor

 

Year

Senior/Junior Division

Minor Division

1995

Allan Skanes (CB)

Trevor Murphy (MP)

1996

Jim Keough (CB)

Andrew Downs (SJ)

1997

Peter Mulrooney (SJ)

David Elliot (SJ)

1998

Bruce Rogers (MP)

Bernard Davis (SJ)

1999

Mark Jones (SJ)

Steve Browne (SJ)

2000

Carl Lake (SJ)

Bob Ryan (MP)

2001

Bill Mercer (CB)

Victoria Penney (NWA)

2002

Mark Jones (SJ)

Ryan Glynn (SJ)

2003

Steve Phillips (SJ)

Andrew Crocker (Para)

2004

Bruce Rogers (MP)

Steve Callahan (SJ)

2005

Bruce Rogers (MP)

Carlson Young (SB)

2006

Mark Jones (MP)

Adam Lynch (UIC)

2007

Dave Buckingham (SJ)

Greg Walsh (SJ)

2008

Brent Power (SJ)

David Lahey (SJ)

2009

Stan Doucette (BSG)

Bernie Morgan (SJ)

2010

Wayne Comeau (SJ)

Ryan Garland (SJ)

2011

Chris Laliberte (SJ)

Keith Loveys (Gan)

2012

Doug Spracklin (SJ)

Mark Constantine (SJ)

2013

Ryan Garland (SJ)

Andrew Parsons (CBN)

2014

Steve Phillips (SJ)

Michael Lenz (SJ)

2015

Scott Mosher (CB)

Aaron Pilgrim (CB)

 

 

Gordon Williams Memorial Award - Local Member Association of the Year

1999 - Northwest Avalon

2000 - Mount Pearl

2001 - Corner Brook

2002 - Paradise

2003 - St. John's Amateur

2004 - St. John's Minor

2005 - Mount Pearl

2006 - Gander

2007 - Upper Island Cove

2008 - Corner Brook

2009 - St. John's Minor and Conception Bay South

2010 - Grand Falls-Windsor Minor and St. John's Minor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprint Specialty Promotions Limted