WEEK 3 SCHEDULE for

DECEMBER 17th Click for Info   [More Info]

HALL OF CHAMPIONS

Subscribe to our Newsletter

Perry Hall Of Champions

The following are the Members of the Perry Hall Wrestling Hall of Champions for taking Individual Championships at the following events

 

MJWL CHAMPIONSHIPS

Locations: (VARIOUS)

Team Dual Meet Champions (Navy Division) 2004
Team Dual Meet Champions (Navy Division) 2012.

Bill Gialamas 2001/2002/2004
Nik Gialamas 2003
Shaun Murphy 2003/2004/2007
Joe Foster 2004
Patrick Downey 2007
Jake Tetlow 2011
Josh Benzing 2012
Foster Jones 2012
Camryn Grindle 2013
Alec Blume 2013
Nolan Klado 2014 / 2015
Cruz Cespedes 2015   
Wyatt Rossi 2017                                                                                                                               


Lou Chiapperelli 1976
Rico Chiapperelli 1976/1977/1978
David Rau 1976
Mike Clemens 1976
Eichler 1976
Rick Baughman 1978
Pete Bruno 1978/1979
Taylor 1978
Kirk Salvo 1981
Chad Votta 1984/1985/1988
Phil Pietrolungo 1985
John Miles 1985
Luke McSorely 1985
Doug Yoakum 1988
Paul Scott 1990
Brian Yoakum 1990
Steve Booth 1991
Jesse Kerr 1994
Andrew Schlaffer 1996
Jim Vandaniker 1997/1998

Maryland Junior League State Championships

Locations: Various

Bill Gialamas 2002
Joe Foster 2004 Outstanding Heavyweight
Shaun Murphy 2003/2004
Alec Blume 2013


Roger Downs 1972
Rico Chiapperelli 1976/1977/1978
Lou Chiapperelli 1975/1976
Pete Bruno 1978/1979/1980
Rick Baughman 1978
John Miles 1985
Chad Votta 1988
Doug Yoakum 1988
Jim Vandaniker 1997/1998

MJWL AGE-WEIGHT CHAMPIONSHIPS

Location: Various

Justin Klarman 1999
Kevin Coyle 1999
Kyle England 1999
Matt Meadows 1999
Shaun Murphy 2000/2001
Joe Foster 2001
Ryan Wieczorkowski 2000
Carlo Bonincontri 2000
Keith Ziemba 2001
Tim Vanpelt 2002
Dan Waldhauser 2004
Adam Cavey 2004
Cullen Jones 2008
Kyle Pennewill 2008
Tyrell Armstrong 2010
Victor Marks-Jenkins 2015/2016
Gavin Young 2015
Camren Wright 2016
Frank Gulli 2016

Alexander Foy 2017

Maximus Zdziera 2017

MSWA or MDWAY AGE/WEIGHT STATE CHAMPIONSHIP

2007 - Patrick Downey (MSWA)

2016 - William Bressner (MDWAY)
2016 - TEAM CHAMPIONS (7U)

MSWA REGIONALS

2011 (Aberdeen High School)
Jake Tetlow (HWT/14U)

2013 (Aberdeen High School)
William Bressner (8U/60)
Kyle Zhong (8U/65)
Hunter Yoakum (14U/105)

2015 (Aberdeen or Landon)
Kyle Zhong (10U/75)
William Bressner (10U/65)

2016 (Landon-Leonardtown)
Bradley Lintz (12U/75)

William Bressner (12U/65)

 

Mid Atlantic Wrestling Association Eastern National Series

Locations: Districts (Various), Regionals (Shippensburg U. or Wicomico), Finals (Penn State / Varies)

Districts:
Nik Gialamas 2001/2002/2004/2005/2006/2017
Shaun Murphy 2002
Bill Gialamas 2002/2004/2006
Joe Foster 2002
Sean Dwyer 2005
Brandon Gain 2006
Camryn Grindle 2013
Nolan Klado 2014
Cruz Cespedes 2014
Patrick Sidelinger 2015
William Bressner 2016
Camren Wright 2017
Dominic Foderaro 2017


Regionals:
Nik Gialamas 2004
Bill Gialamas 2006

William Bressner 2015

PUNISHER ROUND ROBIN TOURNAMENT

2007 Champions:

Gordie Reilley (OW)
Tyler Klein
JT Weller
Michael Brennan
Gabriel Coleman

2008 Champions

Tyler Klein
Noah Michael
Kyle Drecchio
Hunter Yoakum

2010 Champions

Kyle Zhong
William Bressner
Gianni Hapsis
Ben Wagner
Tyler Klein
Tyrell Armstrong
Hunter Yoakum
Matt Wagner
Jake Tetlow

2011 Champions

Kyle Zhong
Brendan Hollingsworth
Hunter Yoakum
Quaran Carter-Morris
Dan Andino
Josh Benzig

2012 Champions

Ryder Pusinsky
Sonny Mccauley
Tyler Klein
William Bressner
Joseph Lloyd
Alec Blume
Kyle Zhong
Camryn Grindle
Pablo Thompson
Tyrell Armstrong

2013 Champions

Cruz Cespedes
William Bressner
Kyle Zhong
Zach Dell
Ian Budny
Nolan Klado

2014 Champions

Gavin Young
Victor Marks-Jenkins
Tanner Cooper
Cruz Cespedes
Bradley Lintz
Kyle Zhong
Dylan Young
William Bressner
Patrick Sidelinger
Nolan Klado

Perry Hall Little 20

Perry Hall High School
Brandon Gain 2005
(Outstanding Wrestler)

Andrew Huber 2006
Shaun Murphy 2006
Robin Paguia 2006 (Outstanding Wrestler)

Jake Tetlow 2010
2nd Place Team

Quran Carter-Morris 2011 (Outstanding Wrestler)
2nd Place Team

William Bressner 2012
Camryn Grindle 2012
Josh Benzing 2012

William Bressner 2013
2nd Place Team

Cruz Cespedes 2014
Patrick Sidelinger 2014
Nolan Klado 2014

PUNISHER DUALS

Weight Class Champions

 

2014 CRUZ CESPEDES
2014 HUNTER YOAKUM
2014 PATRICK SIDELINGER

2014 3rd PLACE TEAM

Hawks Invitational

Location: Dundalk, Maryland

Shaun Murphy 2003
Justin Klarman 2003
Bill Gialamas 2003
Nik Gialamas 2003* OUTSTANDING WRESTLER

Shaun Murphy 2007
Patrick Downey 2007

William Bressner 2011
Jovan Simmons-Taylor 2011

Zach Dell 2013 *OUTSTANDING LIGHTWEIGHT
Tyler Klein 2013 *OUSTANDING HEAVYWEIGHT
Alec Blume 2013
Camryn Grindle 2013

TEAM CHAMPIONS 2013

Manchester Xmas Tournament

Location: Hampstead, Maryland

Manchester Xmas Tournament:

Bill Gialamas 2001/2002/2003
Nik Gialamas 2000/2002/2003
Justin Klarman 2003/2004
Shaun Murphy 2002/2003/2004
Kyle England 2002
Josh Benzig 2012
Quran Carter-Morris 2012 *OUTSTANDING WRESTLER*


Manchester Novice Tournament:
JT Weller 2008
Kyle Pennewill 2008
Gordie Reilley 2008

Viper Duals Weight Class Champions

Viper Emerging Duals Weight Class Champions:


2010
Tyler Klein 5-0
Matt Wagner 6-0

2011
Tyler Klein 5-0

2012
Camryn Grindle 3-0
William Bressner 3-0
Alec Blume 4-0
Patrick Sidelinger 3-0

2013
Nolan Klado 4-0
Dylan Young 4-0
Patrick Sidelinger 4-0
2ND PLACE TEAM

2014
Nolan Klado 7-0
Patrick Sidelinger 6-0
William Bressner 6-0
Team Champions

ALL STAR TRI MEET CHAMPIONSHIPS

2007 at Lansdowne H.S.

Robin Paguia 2-0
Shaun Murphy 1-1

Golden Ring Tournament

Location: Rosedale, Maryland
** 2008 The Tournament format was changed to the Tom Dicarlo Novice Championships **

Nik Gialamas 2001
Bill Gialamas 2001
Shaun Murphy 2001
Matt Kahl 2001


Thomas Coleman 2009
Noah Michael 2009
Gordon Reilley 2009
Kyle Pennewill 2009
Tyler Klein 2009
 
William Bressner 2012
Kyle Zhong 2012
Hunter Yoakum 2012
Tyler Chancey 2012
Pablo Thompson 2012
Tyreek Dickerson 2012
Jamaal Bryan 2012

Lucas Thompson 2013

Cruz Cespedes 2014 
Dylan Young 2014
Justin Kavanaugh 2014
Victor Marks-Jenkins 2014
Zach Packer 2014
Ian Budny 2014
Nathan Winters 2014

Victor Marks-Jenkins 2016
Wyatt Rossi 2016
Blake Cooper 2016
Tanner Cooper 2016

Cardinal Open

Location: Calvert Hall

Shaun Murphy 2004
Justin Klarman 2004

Sal Aquia Memorial at Curley

William Bressner (2012, 2015)

Bradley Lintz (2014)

Dylan Young (2015)

 

Cadet Fall Classic

Location: Frederick High School

Nik Gialamas 2005
Bill Gialamas 2005 * Fastest Pin :10 Seconds

Ram Tough Tournament at Deep Creek

2015 Team Champions
2015 William Bressner
2015 Cruz Cespedes
2015 Bradley Lintz
2015 Patrick Sidelinger
2015 Nolan Klado

MSWA Maryland Fall Classic

Location: C.M Wright
Nik Gialamas 2005

Misc. Open Tournaments

Central Dauphin Open
Harrisburg, PA
Nik Gialamas 2001

Warrick Open
Lititz,PA
Bill Gialamas 2001

Preston Open
Preston, WV
Bill Gialamas 2001

AAWL Xmas Tournament
Anne Arundel County, Maryland
Bill Gialamas 2004
Shaun Murphy 2004
Justin Klarman 2004

OLD MILL INVITATIONAL
Robin Paguia 2006
Zach Dwyer 2006

National Open Championships At Penn State University
Nik Gialamas 2007

Delone Catholic Tournament
Gavin Young 2015
Dylan Young 2015

Red Lion Tournament
Cruz Cespedes 2015
Dylan Young 2015
Justin Kavanaugh 2015

PALMYRA PA TOURNAMENT 

William Bressner 2015
Xzavier Brown 2016
Justin Kavanagh 2016
Dominic Foderaro 2016
Iziaiah Brown 2016
Zach Brown 2016

Mid Atlantic Preseason Championships

Location: Perry Hall High School
NIK GIALAMAS 2005

AAU NATIONALS

AAU NATIONAL EVENTS

Nik Gialamas 2002/2003/2003
Bill Gialamas 2004

USYWA Middle School Nationals

Location: Chester, West Virginia

Nik Gialamas 2004/2004
Bill Gialamas 2004

SJWA NATIONALS

Location: Wildwood, New Jersey

Nik Gialamas 2005 / 2006
Justin Klarman 2006
Bill Gialamas 2007

GATOR OPEN

Location: Perry Hall, Maryland

Nik Gialamas 2003
Ryan Howard 2003
Bill Gialamas 2003
Shaun Murphy 2003
Brian Mayhew 2003
Team CHAMPIONS 2003

Matt Kahl 2003
Nick Bonincontri 2003

Viper Kickoff Beck Memorial Classic

Location: Clarksville, Maryland

Shaun Murphy 2004

William Bressner 2014, 2015

 

 

Rhino Invitational

Location: Essex, Maryland

Bill Gialamas 2002
Nik Gialamas 2002
Justin Klarman 2002

Stephen J. Welsh

Location: Pasadena, Maryland

Nik Gialamas 2000/2002
Shaun Murphy 2002
Justin Klarman 2002

Dundalk Optimist Tournament

Hunter Yoakum - 2012

MIAA MIDDLE SCHOOL CHAMPIONSHIPS

2013 @ St. Pauls

Zach Dell
Austin Mccauley
Tyler Klein

MARYLAND DUALS At Loyola

WEIGHT CLASS CHAMPIONS:
2012 WILLIAM BRESSNER 5-0

2013 PATRICK SIDELINGER 4-0
        HUNTER YOAKUM 4-0

2014 Cruz Cespedes 5-0
        Dylan Young 5-0
        William Bressner 5-0
        Patrick Sidelinger 5-0
         Nolan Klado 5-0

Pictured above Back Row L to R:

Sean Dwyer (3rd MJWL, 2x State Qualifier) / Ryan Pittillo (Manchester Runner-Up) / Joe Foster (Md/Va State Champion, Outstanding Heavyweight) / Coach Yoakum / Ryan Howard (2x Md/Va State Place Finisher, Gator Open Champ) / Brian Mayhew (Gator Open Champion) / Saquan Hicks (3rd MJWL, 2x State Qualifier)

Front Row L to R:
Nik Gialamas (6x National Event Champion, 3x PH Outstanding Wrestler) / Shaun Murphy (2x MJWL & Md/Va State Champion) / Justin Klarman (3x MJWL Runner-Up, 5th OTOC) / Robin Paguia (2x Md/Va Qualifier, 35 Win Rookie) / Bill Gialamas (3x MJWL CHAMPION, Md/Va State Champion, AAU Iron Man Champion)

Perry Hall Junior Wrestling
2002 MJWL Lehigh Division Duals Wildcard
2002 5th Place Md/Va States
2003 MJWL Navy Division Duals Runner-Up
2003 Gator Open Champion
2003 Cougar Cup Duals 3rd Place
2004 MJWL Navy Division Duals Champions
2004 3rd Place MJWL REGIONS
2004 3rd Place Md/Va State
2004 Cougar Cup Duals 2nd Place
2010 2nd Place Little 20 tournament
2011 2nd Place Little 20 tournament
2012 MJWL Navy Division Duals Champions

2013 Hawks Invitational Champions
2013 MJWL Lehigh Division Duals Wildcard
2013 2nd Place Little 20 tournament
2013 Viper Duals Runner-Up
2014 Punisher Duals 3rd Place
2014 Viper Duals Champions
2015 Ram Tough Tournament Champions
2016 MDWAY STATE CHAMPIONS 7U
2017 MJWL Navy/Lehigh Duals Wildcard

2017 Wyoming Valley Spartan Classic 10u Champions