Last Updated: April 10, 2017

This list is incomplete - especially in the individual sports.  Please e-mail corrections and additions to pdangelo@clearwateracademy.com 

ASAA Provincial Champions (Gold Medal)

1A GIrls Volleyball: 2011

ASAA Most Sportsmanlike Team @ Provincials

1A Girls Volleyball: 2014

Tier 2 Girls Handball: 2013

ASAA Provincial Silver & Bronze Medals

1A Girls Basketball: Silver 2014, Bronze 2016

1A Boys Basketball: Bronze 2014

Tier 2 Girls Handball: Silver 2011, Bronze 2012, Silver 2014

Tier 2 Boys Handball: Bronze 2011, Bronze 2012

ASAA Calgary Zone High School Champions:

1A Girls Volleyball: 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015

1A Boys Volleyball: 2011, 2015

1A Girls Basketball: 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

1A Boys Basketball: 2008, 2010, 2014, 2015, 2016

Tier 2 Girls Handball: 2011,2012, 2013, 2014

Tier 2 Boys Handball: 2011, 2012, 2014, 2016

Junior High South Central Zone Champions (CISAA discontinued participation following 2014-2015 School Year)

8/9 Girls Basketball:  1J 2004, 2J 2011, 2015

8/9 Boys Basketball: 1J  2013

Badminton: 2J  2009

Teresa Walter - 2011 400m Track & Field Grade 8 Girls 

Clair Vos & Danielle Tomiak - Badminton Grade 8 Girls Doubles Champions 2009

CISAA Champions

8/9 Boys Golf: 2J 2009, 2J 2012

7/8 Girls Volleyball: 2J 2006, 2J 2007

7/8 Boys Volleyball: 2J 2006, 2J 2007, 2J 2010, 2J 2012, 

High School Girls Volleyball: Div 2. 2008

High School Boys Volleyball: Div 2 2008, Div 2 2011, Tier 2 2015

7/8 Boys Basketball: 2J 2009, 1J 2012, Tier 2 2016

8/9 Boys Basketball: 1J 2004, 2J 2006

8/9 Girls Basketball: 1J 2004, 2J 2011, 1J 2013, 2J 2015

High School Girls Basketball: Div 2. 2007, Div 2 2009, Div 2. 2010

High School Boys Basketball: Div 2 2008, Div 2 2009, Div 2 2010, Tier 2 2016 

8/9 Boys Floor Hockey: 2005, 2007, 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016

Girls Floor Hockey: 2005, 2010

Junior High Badminton: 2J 2009, 2J 2011, 

High School Badminton: Division 2 2007, Div. 2 2008, Div. 2 2009, Div 2. 2010

High School Boys Handball: 2011, 2012, 2014, 2016

High School Girls Handball: 2011, 2012, 2013, 2014

7/8 CoEd Soccer: 2J 2014

8/9 CoEd Soccer: 1J 2004, 2J 2005

High School Soccer: Div. 2 2008, Div 2 2010, Tier 2 2016

Jared Brewster - Low Golf Score 2J Boys 2014

J.J. Walter & Kristian Chow - Badminton Doubles Grade 8 Boys 2015

J.P. Cummings: Track & Field 1500m Grade 7 Boys 2014

Teresa Walter: Track & FIeld 400m Grade 8 Girls 2011

Clair Vos & Danielle Tomiak - Badminton Doubles Grade 8 Girls 2009

Kristian Chow - Grade 9 Boys Badminton Singles 2016

Charlotte Charlton and Chantal Chow - Grade 7 Girls Badminton Doubles 2016

Warren Marcotte -  Grade 7 Shotput 2016