AAU BOYS: 9u-14u(3rd-8th Grade)

Subscribe to our Newsletter

HIDDEN GEMS GRADE SCHOOL AAU STAFF & INFORMATION

Hidden Gems AAU will provide a competitive schedule that will include most the big name tournaments in Ohio and surrounding states. Top teams will travel to various Nationals.

A respectable coaching staff is in place full of Varsity Level H.S. Coaches from successful programs within Central Ohio. Many of the coaches have played College and Professional Basketball, which allows them to teach from first-hand experiences.

Also our Academic Advisor will be available for subject-specific assistance.

All sales are final with no refunds as we provide and expect 100% loyalty on both sides as we move toward our common goals of exposure & improvement.

Guaranteed invite & discount into the Hidden Gems Showcases are added bonuses to all involved players within the organization.

Hidden Gems offers this competitive schedule at a low cost per player that depends on which team you play on in the organization. Teams range from $300-$700 per player. ALL Payments are made to the P.O. Box or online here: http://www.leaguelineup.com/forms.asp?cmenuid=16&url=hiddengems&sid=1022755010

Travel: Teams will be responsible for the room fees for coaches who do not have a child on the team.

Hidden Gems AAU teams will be given: 5-12 Top Quality Tourneys, 2 Practices per week, 1 Reversible Uniform, 3 T-Shirts(2 for Parents), Hoodie Sweatsuit, Shooting Shirt, Gym Bag, Gym Sack

HIDDEN GEMS AAU STAFF

DIRECTORS:
AAU Program Director: Lucius Jones
AAU Program Vice President: Kevin Brooks
Director of Basketball Operations: Marvin King
Co-H.S. Directors: Justin Brown & Ed Thompson
Grade School Director: Jeff Davis 
Director of Compliance: Chris Blakely
Director of Recruiting: Kevin Brooks
Director of Quality Assurance: Marvin King
Special Advisory Executive Director: Victor Dandridge
Special Advisor: Dave Gump
Shooting Coach: Jerry Shumate

2018 COACHING STAFF:
14u/8th Grade Black Coach: Van McGee
14u/8th Grade Orange Coach: Grant Dierkshiede &
14u/8th Grade White Coach: Mike Ward

13u/7th Grade Black Coach: Quintin Aden
13u/7th Grade Orange Coach: Alphonzo Meadows  
13u/7th Grade White Coach: Greg Gantt & James Wimberly
13u/7th Grade Grey Coach: Carrie Strawser

12u/6th Grade Black Coach: Mwana & Zion Parham
12u/6th Grade Orange Coach: Derick Ross

11u/5th Grade Black Coach: Jeff Davis, Joey Davis, Corey Cesaro

10u/4th Grade Black Coach: Kenny Chaffin
10u/4th Grade Platinum Coach: Kenny LaRue & CJ Holmes
10u/4th Grade Orange Coach: Dan Warner & Zac Brown

PRACTICE SCHEDULE(Starting March 19th Week):
14u BLACK = Contact Coach
14u ORANGE = Tuesdays at J. Ashburn 630-8p & Thursdays at Willis Rec Ctr 6-730p/Ct.#4
14u WHITE = Tuesdays at J Ashburn 8-930p & Thursdays at Willis Rec Ctr 6-730p/Ct.#4
13u BLACK = Tuesdays at J. Ashburn 630-8p & Thursdays at Willis Rec Ctr 6-730p/Ct.#3
13u ORANGE = Tuesdays & Thursdays at Waggoner Rd MS 8-930p
13u WHITE = Tuesdays at Lazelle Woods Rec Ctr 6-8p & Thursdays at Willis Rec Ctr 730-9p/Ct.#3
13u GREY = Tuesdays & Thursdays at Waggoner Rd MS 8-930p
12u BLACK = Mondays 6-730p & Wednesdays 730-9p at Waggoner Rd MS
12u ORANGE = 
Mondays 630-8p & Wednesdays at J Ashburn 630-8pm(8-930p = 3/28, 4/18, 5/9)
11u BLACK = Mondays & Wednesdays at J Ashburn 630-8p(8-930p = 3/21, 4/11, 5/2)
10u BLACK = Contact Coach
10u PLATINUM = Contact Coach 
10u ORANGE =
Wednesdays at J Ashburn 630-8p(8-930p = 4/4, 4/25, 5/16) & Saturdays at Waggoner Rd MS TBDpm

PRACTICE SITE INFORMATION:
Willis Athletic Complex - 2520 Mock Rd
Waggoner Rd Middle School - 340 Waggoner Rd
J. Ashburn Boys & Girls Club - 85 Clarendon Ave
Cleo Dumaree Athletic Complex - 276 S. Nelson Rd
Lazelle Woods Recreation Center - 8140 Sancus Blvd
Grandview Heights High School - 1587 W. 3rd Ave 
Larry Larson Middle School - 1240 Oakland Ave
Worthington Christian or Westerville Heritage -
Mifflin High School - 3245 Oak Spring St

2018 14U BLACK

SCHEDULE: 
2-2 = HG HoopFest 
1-2 = The Elite Invitational
April 21-22nd = Willie Q. Memorial Classic
April 27-29th = Dru Joyce Shooting Stars Classic
May 4-6th = Spiece RunNSlam
May 18-20th = HG Gemboree
July 7-8th = HG Invitational
July 13-15th = Adidas Jr Invitational
July 20-22nd = Nike Summer Championships
July 26-29th = GRBA Nationals

ROSTER:
* Sohn McGee - 6'1/PG Westland
* Luke Wardrip - 6'4/C Dublin Grizzell
* Victorious Ellis - 5'11/G-F Africentric
https://www.youtube.com/watch?v=cIcX-hRqUOw
* Matt Butler - 6'2/
* Ed Vanausdle - 6'1/F St Timothy
* Cameron Andrade - 5'7/G Thomas Worthington 
* Nicholas Bolin - 6'1/F
* Dylan Rippey - 6'3/
* Marshawn Oliver 6'2/  
* Kai Trenton Parker - 6'2/
* Paul Price - 6'1/G-F
* Isaiah Johnson - 5'7/PG

2018 14U ORANGE

SCHEDULE: 
2-2 = HG HoopFest 
0-3 = 3 Stripes Classic
April 20-22nd = Ohio Storm Classic
April 27-29th = Superhero Slam
May 4-6th = Spiece RunNSlam
May 18-20th = HG Gemboree
June 29th-July 1st = All Ohio Pre-National Tune-Up
July 7-8th = HG Invitational

ROSTER:
* Cesar Ezirim - 6'3 Hilliard
* Jonathan Weir - Upper Arlington
* Aiden Leslie - Upper Arlington
* Andrews Addae - 6'1 Pickerington
* Wes McKinney - Worthington
* Grant Bardon - Delaware
* Will Bardon - Delaware 
* Zach Hampu - St Charles 
* Jalin Sample - 5'10 City Prep
* Nate Diaz - Rosemore
* Jaylen Bing - Gahanna
* Brandon Lowery - Hilliard Memorial

2018 14U WHITE

SCHEDULE:
April 7-8th = HG HoopFest
April 13-15th = Marysville Bball Classic
April 20-22nd = Ohio Storm Classic
May 4-6th = May Day Classic
May 11-13th = Royal Rumble  
May 18-20th = HG Gemboree
June 29th-July 1st = All Ohio Pre-National Tune-Up
July 7-8th = HG Invitational

ROSTER:
* Owen Ward - Dublin
* Alex Loeffler - Dublin
* Brock Lowe - Zanesville
* Jacob Buxton - Hilliard 
* Liam Sachs - Teays Valley
* Ali Shshadeh - Worthington 
* Jaden Dade - Worthington
* Jayden Sun - Dublin
* Drew Hardy - Marysville
* Amare Pedraza - Marion 
- CJ Holmes - Delaware

2018 13U BLACK

SCHEDULE: 
1-3 = HG HoopFest 
0-3 = Mid Ohio Classic 
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
April 27-29th = SuperHero Slam
May 11-13th = Cardinal Classic
May 18-20th = HG Gemboree
May 25-27th = OV Bball Classic
June 29th-July 1st = All Ohio Pre-National Tune-Up
July 7-8th = HG Invitational

ROSTER:
* Jared Hart - 5'8/G-F Africentric
* Emorik Horn -
* Tyler Ernsberger - 5'10/G-F Granville
* Chase Chapman - / Bloom Carroll
* Tyrik Madison - 5'9 St Anthony
* RJ Keuchler - 6'0/PF-C Pickerington
* Brian Everett
* Viktor Perry - 5'0/PG Pickerington
* Isaac Smelzer -
TBD POST or FORWARD

2018 13U ORANGE

SCHEDULE: 
0-3 = HG HoopFest 
1-2 = 3 Stripes Classic
April 20-22nd = Ohio Storm Classic
May 4-6th = Tyger Bball Challenge
May 11-13th = Royal Rumble
May 18-20th = HG Gemboree
May 25-27th = OV Bball Classic

ROSTER:
* Dallas Hodge 
* Rex Rader
* Evan Meadows - Berwick
* Charlie Johnson 
* Braden Mantooth - Pickerington
* Simon Ebbrecht   
* Carson Ebbrecht    
* Maddox Fox -
* Adrian Smith - Pickerington  
* Mike Woods - 5'8/F Canal Winchester   
* Correll Amsbaugh - Worthington Christian 
* Eldridge Ross - Berwick  

2018 13U WHITE

SCHEDULE: 
0-3 = HG HoopFest 
1-2 = 3 Stripes Classic
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
May 4-6th = May Day Classic
May 11-13th = Cardinal Classic
May 18-20th = HG Gemboree
June 1-3rd = All American


ROSTER: 
* Ben Rosen - 5'0/PG Bexley
* Jayden Jones - 5'6/G Worthingway  
https://www.youtube.com/watch?v=0-H1EW7DGRk 
* Zachary Holder - 5'6 Northridge
* Evan Carruthers - 5'8/F Jackson
* Kayden Plunkett - 5'11/C Westerville 
* Dominic Sebazungu - 5'6/PF Westerville 
* Trey Macaulay - 5'0/PG Olentangy
* Max McCluskey - 5'5/SG Canal Winchester
* Isaiah Jackson - 5'6/G-F Pickerington
* Kevin Houston - 5'5 Columbus Gifted

2018 13U GREY

SCHEDULE: 
? = HG HoopFest 
? = Solon Cage Classic
April 21-22nd = Ohio Storm Classic
April 27-29th = Rocket Bball Classic
May 4-6th = May Day Classic
May 11-13th = Royal Rumble
May 18-20th = HG Gemboree


ROSTER: 
* Colin Minerd - Canal Winchester
* Samari Deavault - McCord
* Nate Ludwig - Dublin
* Ryan Franklin - Canal Winchester
* Ethan Alcantara - Brookpark
* Cayman Chandler - Brookpark
* Ethan Mallory - Lakeview  
* Jaelyn Callender - Berwick
* Antonio Santos - Worthingway
TBD

2018 12U BLACK

SCHEDULE:
2-2 = HG HoopFest
3-1, Pool Champion, Championship Game = 3 Stripes Classic
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
April 27-29th = Buckeye Championship
May 11-13th = Cardinal Classic
May 18-20th = HG Gemboree
May 25-27th = OV Bball Classic

ROSTER:
* DeAndre Johnston
* Landon Deering
* Xavier Rogers(5th)
* Josh Gribben
* Derek Goodman
* Landyn Schraer
* Jaylin Galloway
* Ryker Bowden
* JaJuan McCrady
* TreyMel Morris
Chance Holloway

2018 12U ORANGE

SCHEDULE: 
0-3 = HG HoopFest 
1-2 = 3 Stripes Classic
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
May 4-6th = May Day Classic
May 11-13th = Royal Rumble
May 18-20th = HG Gemboree
May 25-27th = OV Bball Classic

ROSTER:
* Ethan Harrison
* Derick Ross
* Carter Shomock
* Sawyer Magdich 
* Blake Shawver
* Mateen Javan
* Isiah Pearson
* Soham Gunturu
* Youssef Benzegala
* Brandon Shirey 
* Damario Wiggins

2018 11U BLACK

SCHEDULE: 
= HG HoopFest
= 3 Stripes Classic
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
April 27-29th = Buckeye Championship
May 4-6th = May Day Classic
May 11-13th = Cardinal Classic
May 18-20th = HG Gemboree

ROSTER:
* Diesel Myers
* Noah Kastner
* Jemere McDowell 
* Aden Wagner
* Brayden Benedict 
* Sam Wilson
* Emerson Hartshorn
* Jayden White
* Lucas Blair 
* Jalen Young
Jimon Alexander 

2018 10U BLACK

SCHEDULE: 
_-_, Pool Champion, ? = HG HoopFest 
_-_, Pool Champion, ? = Marysville Bball Classic
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
April 27-29th = Buckeye Championships
May 4-6th = May Day Classic
May 11-13th = Cardinal Classic
May 18-20th = HG Gemboree

ROSTER:
* Drew Chaffin 
* Cole Brewer
* Alex Smith 
* Eli Ching
* Nate Nichols 
* Hayden Henry 
* Ryan Grim
* Dawson Taylor
Andrew Singer 

2018 10U PLATINUM

SCHEDULE: 
0-3 = Gym Rats Invitational 
4-1, Pool Champion, Championship Game = Midwest Hoopfest
2-1, Pool Champion = Nike Grassroots Tournament  
4-1, TOURNAMENT CHAMPION = HG HoopFest 
1-3(11-9) = Buckeye Prep
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
April 27-29th = Dru Joyce Shooting Stars Classic
May 11-13th = Gym Rats Championships
May 18-20th = HG Gemboree
June 2nd = Gym Rats Summer Classic
June 15th = Grand Nationals
July 6th = Super 100 Nationals

ROSTER:
* Kenny LaRue III
* Cobe Holmes
* Chase Griggs
* Jerimiah Russell
* Demitri Adado
* Chase Smith
* Carter Myers
* Yashas Devulapally
* Justin Heilman
* Josh Heilman
* Marcus Hemphill

2018 10U ORANGE

SCHEDULE: 
0-3 = HG HoopFest
April 20-22nd = Willie Q. Jones Memorial
April 27-29th = Cougar Classic
May 4-6th = May Day Classic
May 11-13th = Royal Rumble
May 18-20th = HG Gemboree
May 25-27th = OV Bball Classic

ROSTER:
* Nick Pyles
* Jaiden Brown
* Ethan Rose
* Dawson Mitchell
* Myles Jarrett(3rd)
* Liam Deering(3rd)
* Deldraco Johnson 
* Trevor Hochstetler
* David McCluney II
* Sir Gathings
* Isaac Nichols

Lucius Jones- President; Co-Founder
Our Sponsors