Effective 8:00pm on 12/9/17

ALL WEEKEND EVENTS ARE NOW CANCELLED   [More Info]

MOST OUTSTANDING AWARDS

Subscribe to our Newsletter

PH OUTSTANDING WRESTLER

MOST OUTSTANDING WRESTLER:
AWARDED ANNUALLY
Past Winners-
1999 KYLE ENGLAND
2000 NIK GIALAMAS
2001 BILL GIALAMAS
2002 NIK GIALAMAS / JUSTIN KLARMAN
2003 NIK GIALAMAS
2004 SHAUN MURPHY
2006 ROBIN PAGUIA / BRANDON GAIN
2007 SHAUN MURPHY
2008 TYLER KLEIN
2009 GORDON REILLEY
2010 MATT WAGNER
2011 MATT WAGNER
2012 QURAN CARTER-MORRIS / JOSH BENZING
2013 TYLER KLEIN / CAMRYN GRINDLE
2014 WILLIAM BRESSNER
2015 WILLIAM BRESSNER / CRUZ CESPEDES
2016 WILLIAM BRESSNER

2017 WILLIAM BRESSNER / JUSTIN KAVANAGH
 
 
 
 
 
A Note of those who have won this award over the years.

since my coaching days which is listed above:
Kyle was a 3x state qualifier in HS and 2x 3rd place state jr. league

Nik was a 6x jr league State place winner and 3x HS State place winner and All-American.

Bill was a 3x jr. league state finalist and HS state champ and 2x All-American.

Brandon went to Harford Tech and was a 4x HS regional champ.

Justin was a 5x jr. league place winner and won the War on the Shore Nationals
 
Shaun was 3x HS State Place winner and a 4x jr. state finalist with 2 titles.

Robin finished HS school over 100 career wins and placed at the 4a/3a state tournament while winning a county and regional title.

Matt was a National Prep Qualifier and 2x HS State Place Winner

Quran was a 4x HS City Champion

Camryn is a 2x HS County Champion 
 
Previously those who have won this award include myself who ended up with a 3 year record of 87-4-2.

Chad Votta a 3x stATE CHamp.
Luke Mcsorely a HS State runner up
John Miles Pvt StATE CHAamp
Jamie Miles Pvt StATE cHAMP
Chris Stratemeyer national prep champ
Rick Baughman 3x hs place winner and starter at drexel university
Louie Chiapperelli 3x hs state champ and AAU NATIONAL CHAMP
Rico Chiapperelli 3x Hs State Champ, 2x National HS Champ, and NCAA CHAMP and 3x All American and Silver Medalist of the 1988 World Cup Tournament.

although some of these accomplishments are awful lofty it gives you a sense of what is possible and a feel of the tradition of this program.

ROOKIE OF THE YEAR

Rookie of The Year

Most Outstanding Rookie Award Awarded Annually:
Past Winners-
1999 Nik Gialamas
2000 Josh Mitchell
2001 Shaun Murphy
2002 Brandon Capaletti
2003 Saquan Hicks
2004 Robin Paguia
2006 Kyle Pennewill
2007 Andrew Huber / Gordon Reilly
2008 JT Weller / Cullen Jones
2009 Noah Michael
2010 Matt Wagner
2011 Braedan Dorsey
2012 Alec Blume
2013 Zach Dell
2014 Dimitri Papvasiliou 
2015 Victor Marks-Jenkins
2016 Matt Littley

2017 Wyatt Rossi

MOST DEDICATED

Most Dedicated Wrestler

Most Dedicated Wrestler Awarded Annually:
Past Winners
1999 Alan Mical
2000 Kyle England
2001 Alex Christopher / Nik Gialamas
2002 Ryan Howard
2003 Bill Gialamas
2004 Bill Gialamas
2006 Nathanial Moskunas
2007 Kyle Pennewill
2008 Gabriel Coleman
2009 Tyler Klein
2010 Tyler Klein / Kyle Pennewill
2011 Nolan Klado
2012 Tyler Klein
2013 William Bressner
2014 Brad Lintz
2015 Dylan Young
2016 Cruz Cespedes / Bradley Lintz

2017 Xzavier Brown

MOST IMPROVED

Most Improved Wrestler

Most Improved Wrestler Awarded Annually;
Past Winners-
1999 Carlo Bonincontri
2000 Sean Dwyer
2001 Kyle England / Justin Klarman
2002 Nick Bonincontri
2003 Joe Foster / Shaun Murphy
2004 Adam Cavey
2006 Jake Tetlow / Chris Moskunas
2007 Jake Tetlow
2008 Hunter Yoakum
2009 Thomas Coleman
2010 Tyrell Armstrong / Noah Michael
2011 Sonny Mccauley / Jake Tetlow
2012 Hunter Yoakum / William Bressner
2013 Patrick Sidelinger / Alec Blume
2014 Ian Budny
2015 Bradley Lintz
2016 Dylan Young

2017 Tanner Cooper