Last Updated: April 28, 2017
  • 2017 season begins May 8!

Welcome to the home of the

Central Ontario Baseball Association (COBA)

This site is intended as a resource for coaches, players and parents to access schedules and standings for their divisions in COBA. If your particular division is not updated please contact your series convener.
 
The Central Ontario Baseball Association Inc. was formed in 1984. It was previously known as the Halton County Baseball Association. The HCBA was founded in 1920, but our earliest records available, date back to only 1944.
 
Please see the Headlines section (top right corner) for time-sensitive information.
 
 
 
 

Upcoming Games

Sunday, May 7
Junior T1
Burlington @ Halton Hills7:00pmFairgrounds 1
Dundas @ Oakville7:00pmRiver Oaks
Brantford @ Royal York7:30pmConnorvale Park
Monday, May 8
Bantam Select
Mississauga SW @ Brampton6:00pmFCCC
Mississauga Majors Red @ Erindale6:00pmMartin Dobkin
Milton @ Mississauga Majors Navy8:30pmFleetwood
Junior T1
Mississauga North @ Hamilton7:30pmBernie Arbour
Stratford @ Brampton7:30pmDave Dash
Port Dover @ Burlington7:30pmNelson Park D1
Major Bantam T1
Mississauga North @ Brampton8:30pmFCCC
Major Bantam T2
Mississauga SW @ Milton8:30pmMilton Community Park
Major Mosquito T1
Mississauga North @ Mississauga SW6:00pmTom Chater West
Burlington @ Oakville 26:15pmGlen Abbey
Major Mosquito T2
Mississauga North @ Burlington 26:15pmIreland 3
Major Peewee T1
Mississauga Majors Red @ Hamilton6:00pmAlexander Park 1
Burlington @ Oakville 28:30pmWest Oaks Trail
Major Peewee T2
Burlington 1 @ Waterdown6:15pmJoe Sams 3
Burlington 2 @ Brampton8:30pmSesqui 2
Erindale @ Mississauga SW8:30pmTom Chater South
Midget T1
Waterdown @ Ancaster7:30pmMatthew Krol
Burlington @ Mississauga North7:30pmRivergrove 1
Mississauga SW @ Brampton Select7:30pmTeramoto Red
Minor Bantam T1
Hamilton @ Mississauga SW 26:00pmNinth Line North
Mississauga North @ Mississauga North 26:15pmMeadowvale North 1
Oakville 1 @ Oakville 26:15pmRiver Oaks
Minor Bantam T2
Ancaster @ Halton Hills Select6:00pmFairgrounds 1
Brampton @ Welland7:30pmBurger Park
Halton Hills @ Oakville8:30pmRiver Oaks
Minor Midget T2
Erindale Select @ Halton Hills8:30pmFairgrounds 1
Minor Mosquito T1
Etobicoke @ Brampton6:00pmCentury Yellow
Minor Mosquito T2
Mississauga North 2 @ Halton Hills 26:00pmGellert 2
Minor Peewee T1
Burlington @ Oakville 28:30pmGlen Abbey
Milton @ Mississauga North8:45pmMeadowvale North 3
Minor Peewee T2
Burlington 1 @ Brampton6:00pmSesqui 2
Oakville @ Burlington 26:15pmRoly Bird D1
Mississauga SW 2 @ Mississauga North8:45pmMeadowvale North 2
Minor Rookie
Mississauga Southwest @ Milton Mets6:00pmBronte Meadows
Waterdown @ Oakville As6:15pmWest Oaks Trail
Mosquito Select
Mississauga SW Select 1 @ Halton Hills Select6:00pmProspect 1
Burlington Select @ Brampton Select6:00pmSesqui 1
Milton Select 2 @ Mississauga Majors Red6:15pmLakeview West
Peewee Select
Mississauga Majors Red @ Burlington6:15pmMaple Park D1
Milton @ Mississauga Majors Navy6:15pmWaterworks
Brampton (Minor) @ Mississauga SW8:30pmTom Chater North
Rookie T1
Milton @ Mississauga SW6:00pmTom Chater South
Brampton @ Burlington6:15pmBrant Hills D3
Rookie T2
Mississauga North 2 @ Milton 26:00pmMaplehurst
Oakville 2 @ Halton Hills 26:00pmThe Barn
Hamilton 2 @ Mississauga Southwest 26:00pmTom Chater North
Tuesday, May 9
Bantam Select
Brampton (Minor) @ Mississauga North6:15pmRivergrove 1
Junior T1
Mississauga North 2 @ Mississauga North7:30pmMeadowvale North 1
Brantford @ Stratford7:30pmNational Park
Major Bantam T1
Mississauga North 2 @ Halton Hills6:00pmFairgrounds 1
Erindale @ Niagara Falls8:30pmOaks Park
Major Mosquito T1
Mississauga SW @ Milton6:00pmBronte Meadows
Oakville 1 @ Etobioke6:00pmRotary Park
Mississauga Majors @ Mississauga North6:15pmMeadowvale North 3
Major Mosquito T2
Halton Hills @ Hamilton6:00pmMahoney A
Mississauga North @ Oakville6:15pmGlen Abbey
Burlington 1 @ Burlington 26:15pmIreland 3
Major Peewee T1
Oakville 2 @ Halton Hills8:30pmFairgrounds 2
Etobicoke @ Brampton8:30pmSesqui 1
Burlington @ Mississauga Majors8:30pmWaterworks
Mississauga Majors Red @ Oakville 18:30pmWest Oaks Trail
Major Peewee T2
Brampton @ Burlington 26:15pmIreland 4
Mississauga SW @ Mississauga North8:45pmMeadowvale North 3
Midget T1
Niagara Falls @ Burlington7:30pmMillcroft Park D2
Mississauga North @ Milton7:30pmMilton Community Park
Minor Bantam T1
Etobicoke @ Brampton6:00pmFCCC
Burlington @ Niagara Falls6:15pmOaks Park
Mississauga SW 1 @ Mississauga Majors8:30pmMartin Dobkin
Minor Bantam T2
Oakville @ Burlington8:30pmIreland 1
Minor Midget T1
Mississauga SW @ Mississauga North8:45pmRivergrove 1
Minor Midget T2
Burlington (16u) @ Mississauga SW Select8:30pmNinth Line North
Mississauga Majors Select @ Erindale8:30pmNinth Line South
Minor Mosquito T1
Waterdown @ Halton Hills6:00pmFairgrounds 3
Milton @ Mississauga Majors6:15pmLakeview West
Hamilton @ Oakville6:15pmWest Oaks Trail
Minor Mosquito T2
Oakville 2 @ Brampton 26:00pmCentury Yellow
Burlington 2 @ Mississauga SW 26:00pmTom Chater North
Minor Peewee T1
Mississauga SW @ Hamilton6:00pmMohawk 3
Etobicoke @ Brampton6:00pmSesqui 1
Halton Hills @ Niagara Falls7:30pmKerr Park
Minor Peewee T2
Burlington 1 @ Waterdown6:15pmJoe Sams 2
Hamilton @ Oakville8:30pmGlen Abbey
Minor Rookie
Oakville 2 @ Mississauga Southwest6:00pmTom Chater South
Burlington Bulls @ Waterdown6:15pmJoe Sams 3
Mosquito Select
Mississauga North Select @ Milton Select 26:00pmDrumquin 2
Mississauga Majors Navy @ Brampton Select (Minor)6:00pmSesqui 7
Milton Select 1 @ Mississauga SW Select (minor)6:00pmTom Chater West
Peewee Select
Mississauga North @ Milton6:00pmBrian Best 1
Brampton @ Mississauga Majors Navy6:15pmWaterworks
Rookie T1
Mississauga SW @ Halton Hills6:00pmThe Barn
Mississauga North @ Mississauga Majors6:15pmCrookes Park
Rookie T2
Brampton 2 @ Burlington 26:15pmBrant Hills D3
Wednesday, May 10
Bantam Select
Brampton (Minor) @ Mississauga SW6:00pmSouth Common
Junior T1
Mississauga SW @ Guelph7:30pmDavid E Hastings Stadium
Major Bantam T1
Niagara Falls @ Hamilton7:00pmHeritage Green
Major Bantam T2
Halton Hills 2 @ Ancaster8:30pmMatthew Krol
Burlington @ Mississauga SW8:30pmNinth Line North
Major Mosquito T1
Etobioke @ Brampton6:00pmCentury Yellow
Oakville 2 @ Hamilton6:00pmMohawk 3
Major Mosquito T2
Oakville @ Halton Hills6:00pmFairgrounds 3
Burlington 1 @ Waterdown6:15pmJoe Sams 2
Major Peewee T1
Hamilton @ Etobicoke8:30pmQueensway South
Halton Hills @ Mississauga North8:45pmMeadowvale North 3
Major Peewee T2
Mississauga North @ Halton Hills6:00pmGellert 2
Midget T1
Milton @ Halton Hills7:00pmFairgrounds 1
Brampton Select @ Niagara Falls7:30pmOaks Park
Minor Bantam T1
Hamilton @ Burlington8:30pmIreland 1
Mississauga Majors @ Mississauga SW 18:30pmSouth Common
Niagara Falls @ Etobicoke8:30pmTom Riley
Minor Midget T1
Mississauga Majors @ Oakville7:30pmRiver Oaks
Minor Midget T2
Burlington (16u) @ Waterdown6:15pmJoe Sams 1
Mississauga SW Select @ Erindale Select8:30pmNinth Line South
Minor Mosquito T1
Mississauga SW @ Milton6:00pmBronte Meadows
Oakville @ Etobicoke6:00pmRotary Park
Mississauga Majors @ Mississauga North6:15pmMeadowvale North 3
Minor Mosquito T2
Burlington 2 @ Oakville 26:15pmGlen Abbey
Minor Peewee T1
Niagara Falls @ Milton6:00pmBrian Best 1
Halton Hills @ Burlington6:15pmIreland 4
Hamilton @ Oakville 18:30pmWest Oaks Trail
Minor Peewee T2
Mississauga North @ Hamilton6:00pmMahoney A
Waterdown @ Halton Hills6:00pmProspect 1
Minor Rookie
Oakville As @ Halton Hills6:00pmThe Barn
Hamilton Cardinals @ Oakville 26:15pmBronte Park
Mosquito Select
Mississauga Majors Red @ Mississauga Majors Navy6:15pmLakeview West
Mississauga SW Select (minor) @ Burlington Select6:15pmMaple Park D1
Peewee Select
Mississauga SW @ Brampton8:30pmSesqui 1
Rookie T1
Halton Hills @ Brampton6:00pmSesqui 1
Hamilton @ Mississauga North6:15pmMeadowvale North 2
Burlington @ Oakville6:15pmWest Oaks Trail
Rookie T2
Halton Hills 2 @ Brampton 26:00pmDuggan Green
Burlington 2 @ Waterdown6:15pmJoe Sams 3
Mississauga Southwest 2 @ Mississauga North 26:15pmSyntex
Thursday, May 11
Bantam Select
Mississauga North @ Milton6:00pmMaplehurst
Junior T1
Halton Hills @ Mississauga North 27:30pmRivergrove 1
Major Bantam T1
Hamilton @ Oakville8:30pmRiver Oaks
Erindale @ Mississauga North8:45pmMeadowvale North 1
Major Bantam T2
Milton @ Halton Hills 28:30pmFairgrounds 1
Ancaster @ Burlington8:30pmIreland 1
Major Mosquito T1
Burlington @ Mississauga Majors6:15pmLakeview West
Milton @ Oakville 16:15pmWest Oaks Trail
Hamilton @ Niagara Falls6:30pmOaks Park 2
Major Mosquito T2
Waterdown @ Brampton6:00pmCentury Yellow
Major Peewee T1
Milton @ Mississauga Majors6:15pmWaterworks
Major Peewee T2
Burlington 1 @ Erindale8:30pmMemorial Park
Halton Hills @ Oakville8:30pmWest Oaks Trail
Midget T1
Halton Hills @ Mississauga SW7:30pmClarkson
Brampton @ Waterdown7:30pmJoe Sams 1
Minor Bantam T1
Mississauga North 2 @ Mississauga North6:15pmMeadowvale North 1
Minor Bantam T2
Halton Hills Select @ Halton Hills6:00pmFairgrounds 1
Welland @ Brampton6:00pmFCCC
Burlington @ Ancaster6:15pmMatthew Krol
Minor Midget T1
Oakville @ Brampton8:30pmFCCC
Mississauga Majors @ Niagara Falls8:30pmOaks Park
Minor Midget T2
Waterdown @ Burlington (15u)6:15pmMillcroft Park D2
Halton Hills @ Mississauga Majors Select8:30pmMississauga Valleys
Minor Mosquito T1
Halton Hills @ Mississauga SW6:00pmTom Chater South
Burlington @ Waterdown6:15pmJoe Sams 3
Minor Peewee T1
Oakville 1 @ Etobicoke6:00pmQueensway South
Mississauga North @ Mississauga SW8:30pmTom Chater South
Minor Peewee T2
Halton Hills @ Mississauga SW 26:00pmTom Chater West
Brampton @ Burlington 26:15pmRoly Bird D1
Minor Rookie
Waterdown @ Hamilton Cardinals6:00pmInch Park
Halton Hills @ Burlington 26:15pmBrant Hills D1
Mosquito Select
Brampton Select @ Milton Select 16:00pmDrumquin 2
Brampton Select (Minor) @ Mississauga SW Select 16:00pmTom Chater North
Halton Hills Select @ Mississauga North Select6:15pmMeadowvale North 3
Peewee Select
Brampton (Minor) @ Mississauga North8:45pmMeadowvale North 3
Rookie T1
Mississauga Majors @ Milton6:00pmBronte Meadows
Rookie T2
Milton 2 @ Oakville 26:15pmBronte Park

For a complete schedule listing, click here!