Last Updated: July 28, 2014

My Account
Login  ·  Signup
Add Site to Favorites
Go to MyLeagueLineup

Visitor Counter
7,367

  • Let's Play Ball!!!
  • Finals Week! Monday, Wednesday & Thursday
  • Group B - Athletics vs Degenerates
  • Group A - Wildberrys vs Pioneers
Headlines
Congratulations to Our New 2010 Champions
Congratulations to Our New Champions
2009 Finals Schedule
2009 Semi-Final Results
2009 First Round Playoff Results
2007 Playoff Results
League History
Allowed Bats for 2009
2006 Award Winners
2005 Playoff Results
A Brief History of the ARMS League
How To Post Game Results

Playoffs - 2014 Finals

Monday July 28

Group A     KG2        Wildberrys 11 Pioneers 5 (Wildberrys lead series 1-0)

Group B     KG3        Athletics  2 Degenerates 15 (Degenerates lead series 1-0)

 

Wednesday July 30

Group B    KG2        Degenerates vs Athletics

Group A     KG3        Pioneers vs Wildberrys

 

Thursday July 31

Group A     KG2        Wildberrys vs Pioneers (if necessary)

Group B     KG3        Bat Busters vs Degenerates (if necessary)

Playoffs 2014 - Semi Finals

Monday July 21

Group A               KG2        Mits 9 Pioneers 15 (Pioneers lead series 1-0)

Group A               KG3        Mariners 13 Wildberrys 14 (Wildberrys lead series 1-0)

Group B               KG4        Dorns 6 Degenerates 21 (Degenerates lead series 1-0)

 

Tuesday July 22

Group B               KG2        Athletics 14 Bat Busters 9 (Atthletics lead series 1-0)

Group B               KG3        Degenerates 17 Dorns 7 (Degenerates win series 2-0, advance to B Final)

 

Wednesday July 23

Group A               KG2        Wildberrys 13 Mariners 1 (Wildberrys win series 2-0, advance to A Final)

Group A               KG3        Pioneers 22 Mits 6 (Pioneers win series 2-0, advance to A Final)

 

Thursday July 24

Group B               KG3        Bat Busters 9 Athletics 7 (Series tied 1-1)

 

Friday July 25

Group B               KG2        Athletics 13 Bat Busters 5 (Athletics win series 2-1, Advance to B Final)

 

2104 Playoffs - Week One

Monday July 14
KG2        Dorns 5  Pioneers 16 (Pioneers lead series 1-0)
KG3        Bat Busters 4  Mariners 5 (Mariners lead series 1-0) 
KG4        Mits 15    Degenerates 14 (Mits lead series 1-0)
 
Tuesday July 15
KG2        Athletics  8 Wildberrys 9 (Wildberrys lead series 1-0)
KG3        Degenerates 12 Mits 6 (Series tied 1-1)
 
Wednesday July 16
KG2        Mariners  18  Bat Busters 14 (Mariners win series 2-0, Mariners advance to "A" semi-final, Bat Busters to "B" semi-final)
KG3        Pioneers 22 Dorns 12 (Pioneers win series 2-0, Pioneers advance to "A" semi-final, Dorns to "B" semi-final)
 
Thursday July 17
KG2        Mits  1   Degenerates  0 (Mits win series 2-1, (Mits advance to "A" semi-final, Degenerates to "B" semi-final)
KG3        Wildberrys  1   Athletics 0 (Wildberrys win series 2-0, Wildberrys advance to "A" semi-final, Athletics to "B" semi-final)
 
 
 

Results and Rainout Line


The phone for results and rainout information is 778-241-3372.
If a blanket rainout is in effect a message will be posted after 4 PM. If no message is posted then show up at the park and the umpires will make a decision. When phoning regarding rainouts, do not call before 4PM and do not leave a message because it will not be returned. Also, please have only one person per team call each night.

Posting Game Results

Playoffs - 2013 Finals

 

Monday July 29

Group A

Mits 0 Mariners 1 (Mariners lead series 1-0)

Group B

Bat Busters 10 Night Crew 7 (Bat Busters lead series 1-0)

 

Tuesday July 30

Group A

Mariners 11 Mits 9 (Mariners win Group A Final 2-0)

Group B

Night Crew 8 Bat Busters 10 (Bat Busters win Group B Final 2-0)

Congratulations to Our New Champions

 

Congratulations go out to the Mariners and Bat Busters who won the 2013 Group A and B championships respectively.
Congratulations also go out to their opponents, the Mits and the Night Crew who both put up great fights in the finals.

Playoffs - 2013 - Week One

Monday July 15

Group A

Degenerates 8 Wildberry's 13 (Wildberry's lead series 1-0)

Tuesday July 16

Wildberry's 0 Degenerates 10 (Series tied 1-1)

Thursday July 18

Degenerates 1 Wildberry's 11 (Wildberry's win series 2-1 and advance to semi-finals vs. Mariners)

Playoffs - 2013 - Semi-Finals


 

Monday July 22

 Group A

Wildberry’s   4 at Mariners 12 (Mariners lead series 1-0)

Pioneers  9 Mits 10 (Mits lead series 1-0)

Group B 

Canadians 14 Night Crew 19 (Night Crew lead series 1-0)

Dorns 6 Bat Busters 17 (Bat Busters lead series 1-0)

 Tuesday July 23

 Group A 

Mariners 14 Wildberry’s 4 (Mariners win series 2-0 Advance to Group A Finals versus Mits)

Mits 5 Pioneers 14 (Series tied 1-1)

 Group B 

Night Crew  18 Canadians 5 (Night Crew win series 2-0 Advance to Group B Finals versus Bat Busters)

 Bat Busters 14 Dorns 4 (Bat Busters win series 2-0 Advance to Group B Finals versus Night Crew)

 

 

Thursday July 25

 Group A 

Pioneers  8 Mits 9 (Mits win series 2-1 Advance to Group A Finals versus Mariners)

2012 Champions


Congratulations go out to the Mits and Wildberry's who won the 2012 Group 1 and 2 championships respectively.
Congratulations also go out to their opponents, the Pioneers and the Dorns who both put up great fights in the finals.

Playoffs - 2012 Finals


Monday July 23

Group 1 Pioneers 11 Mits 14 (Mits lead series 1-0)
Group 2 Dorns 0 Wildberry's 1 (Wildberry's lead series 1-0)

Tuesday July 24

Group 1 Mits 12 Pioneers 13 (Series tied 1-1)
Group 2 Wildberry's 16 Dorns 10 (Wildberry's win Group 2 2-0)

Wednesday July 25

Group 1 Pioneers 0 Mits 11 (Mits win Group 1 2-1)

Round 2 Results

Monday July 16

Group 1
Degenerates 0 Mits 1 (Pioneers lead series 1-0)
Night Crew 9 Pioneers 10 (Pioneers lead series 1-0)

Group 2
Noids 0 Wildberry's 1 (Wildberry's lead series 1-0)
Dorns 1 Express 0 (Pioneers lead series 1-0)

Tuesday July 17

Group 1
Mits 1 Degenerates 0 (Mits win series 2-0)
Pioneers 16 Night Crew 4 (Pioneers win series 2-0)

Group 2
Wildberry's 1 Noids 0 (Wildberry's win series 2-0)
Express 0 Dorns 1 (Dorns win series 2-0)

Round 1 Results

Monday July 9

Noids 0 Mits 10 (Mits lead series 1-0)
Pioneers 11 Dorns 1 (Pioneers lead series 1-0)
Night Crew 22 Express 2 (Night Crew lead series 1-0)
Degenerates 10 Wildberry's 9 (Degenerates lead series 1-0)

Tuesday July 10

Mits 12 Noids 2 (Mitts win series 2-0)
Pioneers 10 Dorns 0 (Pioneers win series 2-0)
Night Crew 10 Express 0 (Night Crew win series 2-0)
Degenerates 13 Wildberry's 12 (Degenerates win series 2-0)

Congratulations to Our New Champions


Congratulations go out to the Wildberry's and Express who won the 2011 Group 1 and 2 championships respectively.
Congratulations also go out to their opponents, the Brew J's and the Dorns who both put up great fights in the finals.

Playoffs 2011 - Finals


Monday July 25
Group 1 - Brew J's 4 Wildberry's 8 (Wildberry's lead series 1-0)
Group 2 - Dorns 4 Express 15 (Express lead series 1-0)

Tuesday July 26
Group 1 - Wildberry's 4 Brew J's 7 (Series tied 1-1)
Group 2 - Express 10 Dorns 9 (Express wins Group 2 Championship 2-0)

Wednesday July 27
Group 1 - Brew J's 10 Wildberry's 11 (Wildberry's win Group 1 Championship 2-1)

Semi- Final Results

Group 1

Monday July 18
Night Crew 8 Wildberry's 10 (Wildberry's lead series 1-0)
Rowdies 19 Brew J's 9 (Rowdies lead series 1-0)

Tuesday July 19
Wildberries 5 Night Crew 6 (Series tied 1-1)
Brew J's 9 Rowdies 8 (Series tied 1-1)

Wednesday July 20
Night Crew 5 Wildberry's 8 (Wildberry's win series 2-1)
Rowdies 6 Brew J's 7 (Brew J's win series 2-1)

Group 2

Monday July 18
Noids 10 Express 20 (Express lead series 1-0)
Dorns 14 Degenerates 12 (Dorns lead series 1-0)

Tuesday July 19
Express 16 Noids 6 (Express wins series 2-0)
Degenerates 22 Dorns 6 (Series tied 1-1)

Wednesday July 20
Dorns 10 Degenerates 7 (Dorns win series 2-1)

First Round Results

Group 1

Monday July 11
Rippers 0 Brew J's 1 (Brew J's lead series 1-0)
Night Crew 11 Smokin Batz 6 (Night Crew lead series 1-0)
Poneers 0 Rowdies 1 (Rowdies lead series 1-0)

Tuesday July 12
Brew J's 12 Rippers 16 (Series tied 1-1)
Smokin Batz 6 Night Crew 9 (Night Crew win series 2-0)
Rowdies 16 Pioneers 12 (Rowdies win series 2-0)

Wednesday July 14
Rippers 8 Brew J's 9 (Brew J's win series 2-1)

Upcoming Games/Practices

Wednesday,  Jul 30
ARMS #1
Degenerates @ A's 6:45pm King George 2
Pioneers @ Wild Berry's 6:45pm King George 3
Thursday,  Jul 31
ARMS #1
Wild Berry's @ Pioneers 6:45pm King George 2
A's @ Degenerates 6:45pm King George 3

For a complete schedule listing, click here!



ARMS League