Last Updated: June 13, 2017
  • Go Panthers!
  • Welcome to the Varsity and Middle School Track Website!

WELCOME FRANKLIN REGIONAL TRACK & FIELD

ATHLETES GRADES 7 - 12 !!

PLEASE CHECK OUT ALL PAGES OF OUR WEBSITE FOR NEWS & INFORMATION REGARDING THE TRACK & FIELD SEASON! CHECK BACK FOR DAILY/WEEKLY UPDATES.

 


 

 

Congratulations to all the kids who competed at Shippensburg  weekend!! 

 

New FR records are:

 

Jacob Hnath, Matt Busche, Zane Flynn, Mark Provenzo
4x8 RELAY
7:53.54
NEW SCHOOL RECORD 5/26/17 
 
Mark Provenzo
1600 METER RUN
4:22.84
NEW SCHOOL RECORD 4/21/17
 
Mark Provenzo
3200 METER RUN
9:16.42
NEW SCHOOL RECORD 5/27/17
 
Matt Busche
1:54.92
NEW SCHOOL RECORD 5/27/17
 
Sterling Simek
2:17.04
NEW SCHOOL RECORD 5/18/17
 
Jacob Shedd
TRIPLE JUMP
45 feet 7.5 inches
TIED SCHOOL RECORD 5/18/17
 
Emily Valentine
SHOT PUT
36 feet 11.5 inches

 

NEW SCHOOL RECORD 4/08/17
 
********************************
 
CONGRATULATIONS to the MIDDLE SCHOOL TOP TEN 2017!! 
 
2 school records were broken this year!
Aly Kindelberger high jump 14-10
And
Rayna Todero triple jump 33-11 
Click to see

 

May 22, 2017 – 06:30 PM

Varsity Banquet 

May 22nd @ 6:30 pm 

Hope to see you there to celebrate the season,

the students and the parents who help the track & field season continue to be a success!!

*****************************************************************************

Click to download Banquet invite /information

CONGRATULATIONS ATHLETES!!
 
The WPIAL finals ranking came out and the following athletes have made the Championship meet next Thursday in Baldwin.  

Women:
-4x1 ranked 22nd
Madison Arnette
Makenna Grieco
Julia Scagline
Sela Cherepko

-Sterling Simek ranked 7 in the 800
-Shelby Cooper ranked 7th in PV
-Sarah Seman ranked 7th in PV
-Kassidy Hubert ranked 8th in LJ
-Julia Petrucci ranked 16th in TJ
-Tiffany Jolayemi ranked 13th in Discus
-Emily Valentine ranked 9th in Shot

Men:
-4x8 ranked 3rd
Zane Flynn
Jacob Hnath
Matt Busche
Mark Provenzo

-Mike Bartalocci ranked 13th in 110 hurdles
-Tyrese Kohlman ranked 7th in 200
-Tanner Stark ranked 11th in 300 hurdles
-Matt Busche ranked 4th in 800
-Mark Provenzo ranked 3rd in 3200
-Jacob Shedd ranked 3rd in TJ
-Tyrese Kohlman ranked 22nd in LJ
-Jaden Seman ranked 14th in PV
-Adam Farbarik ranked 13th in Jav
 
-4x4 ranked 13th
Zane Flynn
Matt Busche
Rodrick Gamwo
Tanner Stark
 
Congratulations
to the boys and girls track team who competed at the Butler Invitational last Friday.  
A special congratulations for the outstanding performanceZane Flynn, Jacob
                                         Zane Flynn, Jacob Hnath, Matt Busche, and Mark Provenzo                                        
by taking 3rd in the 4x8 relay and shattering the school record by 8 seconds with a time of 7:59. !!!
Mark would later set his second school record of the night in the mile with a time of 4:22
Not to be outdone, Matt Busche set his second school record running a time of 1:55
Other top performances can be seen under Track Results in the MENU to the left 
 
*************************************************************

 

 
I have exciting news to share with you all. 
As you know Penn Hills boys beat us by 4 points. 
We beat Gateway by 50 points. Gateway just beat Penn Hills by 7 points (I don't know how but they did). 
This means that there is a tie for section champions and we are a part of it. 
The boys are co-section champs!!
We will get a banner and plaque for it.  The first time since 1984.
This is a big deal and I couldn't be prouder of the boys.
 
Coach Ralston
****************************************************************************

 

Whoo Hoo!!!!
Both boys and girls won today. 
FR 100 GW 50, FR 127 MK 33 boys 
Girls FR 127 MK 22, FR 86 GW 64
 
These victories clinch playoff spots for both the boys and girls teams. This might be the first time in Franklin history that both teams made the playoffs in the same season. 

The Middle School Track Team End of Season Picnic 

Monday May 15, 2017

4:30-6:30pm

New House Park in Delmont

 *****************************************************

Pizza, Snacks and Desserts will be served!

 RSVP to Amy Tarantini by May 8, 2017

 

atini69@yahoo.com

***************************

TEAM RESULTS - LADY SPARTAN/WILDCAT INVITE

     

The boys finished second overall. 
Medalists:
Zane Flynn, Mark Provenzo, Jacob Hnath, Matt Busche =1st place 4x8
Mark Provenzo = 1st place 1600
Jacob Shedd= 1st place triple jump, 6th place long jump
Tanner Stark= 2nd place 300H
Rodrick Gamwo= 4th place 400
Matt Busche= 3rd place 800
Tyrese Kohlman= 2nd place in 100 and 200 dash
Hayden Deller= 2nd place 110H
Mike Bartolacci= 5th place 110H
Mason Fishell= 6th place high jump
Jaden Semen= 5th place Pole Vault
Tyrese Kohlman, Tanner Stark, Tommy Christafano, Mario Dandrea= 2nd place 4x1
Tanner Stark, Zane Flynn, Shane Popko, Rodrick Gamwo= 4th place 4x4 

Girl Medalist:
Tiffany Jolayemi= 2nd place discus
Emily Valentine= 3rd place Shot Put *new school record of 36-11.5
Shelby Cooper= 4th place Pole Vault
Courtney Giles= 6th place Long Jump

*****************************************************************************

EMAIL REGISTRATIONS

 

 

***FILLING OUT THE REGISTRATION FORM DOES NOT AUTOMATICALLY ENTER YOUR EMAIL ADDRESS INTO OUR DATABASE.  YOU MUST CLICK ON THE "SUBSCRIBE" LINK ON THE LOWER LEFT CORNER OF THE HOME SCREEN IN THE "JOIN OUR EMAIL LIST BOX".***

 

****IF YOU HAVE NOT RECEIVED EMAILS FROM THE BOOSTERS, PLEASE REGISTER YOUR EMAIL ADDRESS USING THE INSTRUCTIONS ABOVE.  PLEASE BE SURE TO CHOOSE THE CORRECT GROUP(S) FOR YOUR PLAYER.****

 

*****IF YOU UN-SUBSCRIBE FROM THE EMAIL LIST FOR ANY TEAM OR GROUP, YOU WILL REMOVE YOUR EMAIL FOR ALL GROUP LISTS AND YOU MUST RE-REGISTER YOUR EMAIL USING THE STEPS ABOVE TO BEGIN RECEIVING EMAILS AGAIN.*****


 

 

 Track & Field Boosters Board

 Good luck to the team and the incoming 2017 FR Board of 

Co-Presidents - Kim Pekarcik &  Lisa Hnath,  

Treasurer;  Renee Meyers & 

Secretary;  Kelli Zarnick

 


 

 Website Coordinator is Amy Ross

Please submit any updates to her for the website @

OrganizedDesigns@live.com


 

Signs of Excellence
Children's Community Pediatrics
Trimbur Insurance
East Suburban Sports Medicine Center (ESSMC)
Premier Medical Associates
3rd Fox Design
Restano
KML Contracting
Wells Fargo Advisors
Bartifay Law Offices, P.C