Last Updated: October 20, 2014

My Account
Login  ·  Signup
Add Site to Favorites
Go to MyLeagueLineup

Visitor Counter
48,302

  • THE GSYHL WELCOMES THE PHILADELPHIA FIREBIRDS AND THE PHILADELPHIA REVOLUTION
Headlines
THE GSYHL WELCOMES THE GLACIERS AND THE BUCKS COUNTY THUNDER
THE GSYHL WELCOMES THE PHILADELPHIA FIREBIRDS AND THE PHILADELPHIA REVOLUTION
Welcome to the home of the

Garden State Youth Hockey League

MIDGET PLAYOFFS DIVISIONS, DATES AND TIMES ARE SET

Playoffs will be held at Winding River Skating Center, Toms River NJ
 
U16 Midget GOLD:
 
Riptide White
Firebirds
Revolution
Alliance #2
 
Semi final #1 (1 vs 4)  11/15 @ 8am
Semi final #2 (2 vs 3) 11/15 @ 12:15pm
Finals 11/16 2pm
 
U16 Midget GREEN:
 
Riptide Blue
Richmond Thunder
Alliance #1
 
Semi final  (2 vs 3) 11/16 @ 7:45am
Finals 11/16 @ 4:30pm
 
U18 Midget GOLD:
 
Revolution
Firebirds
Ice Dogs
Richmond Thunder
 
Semi final #1 (1 vs 4)  11/15 @ 2pm
Semi final #2 (2 vs 3) 11/15 @ 3:45pm
Finals 11/16 3:45pm
 
U18 Midget GREEN:
 
Riptide
Glaciers
Nassau
Alliance
 
Semi final #1 (1 vs 4)  11/15 @ 5:30pm
Semi final #2 (2 vs 3) 11/15 @ 7:15pm
Finals 11/16 5:30pm

Upcoming Games

Friday,  Oct 24
MIDGET MAJOR GOLD
PHILADELPHIA REVOLUTION @ PHILADELPHIA FIREBIRDS 6:00pm North East Flyers Skate Zone
Saturday,  Oct 25
MITE ADM
SHORE RIPTIDE JAMBOREE @ SHORE RIPTIDE JAMBOREE 2:00pm Winding River Skating Center (Indoor Rink)
SQUIRT GOLD
BUCKS COUNTY THUNDER @ NJ RAMS 10:45am Ice Vault
PEEWEE GREEN
RICHMOND THUNDER 1 @ NJ WILD 4:30pm Ice House
BANTAM GREEN
RICHMOND THUNDER @ NJ ALLIANCE 1 TBA Sport O Rama
NJ ICE DOGS 1 @ NJ WILD 6:00pm Ice House
MIDGET MINOR GREEN
SHORE RIPTIDE BLUE @ RICHMOND THUNDER 6:00pm Staten Island Skating Pavilion
MIDGET MAJOR GREEN
RICHMOND THUNDER @ NASSAU HC 9:30am Lisa McGraw Rink at Princeton Day School.
PHILADELPHIA REVOLUTION @ SHORE RIPTIDE 12:15pm Winding River Skating Center (Indoor Rink)
BANTAM WHITE
NASSAU 2 @ BUCKS COUNTY THUNDER 8:40pm Lisa McGraw Rink at Princeton Day School.
MIDGET MAJOR GOLD
PHILADELPHIA REVOLUTION @ PHILADELPHIA FIREBIRDS 6:00pm North East Flyers Skate Zone
GLAICERS @ RICHMOND THUNDER 6:00pm Staten Island Skating Pavilion
Sunday,  Oct 26
SQUIRT GOLD
SHORE RIPTIDE @ NJ RAMS 5:15pm Ice Vault
PEEWEE GOLD
PHILADELPHIA REVOLUTION @ NJ ICE DOGS 3:30pm Ice House
NJ WILD @ RICHMOND THUNDER 2 5:30pm Staten Island Skating Pavilion
BANTAM GOLD
PHILADELPHIA FIREBIRDS @ NJ ALLIANCE 2 3:50pm Sport O Rama
BANTAM GREEN
NJ ICE DOGS 1 @ RICHMOND THUNDER 4:00pm Staten Island Skating Pavilion
MIDGET MINOR GREEN
RICHMOND THUNDER @ SHORE RIPTIDE BLUE 4:30pm Winding River Skating Center (Indoor Rink)
MIDGET MAJOR GREEN
SHORE RIPTIDE @ GLAICERS 1:40pm Bucks County Sports Center
MIDGET MINOR GOLD
SHORE RIPTIDE WHITE @ NJ ALLIANCE 2 5:30pm Sport O Rama
MIDGET MAJOR GOLD
NJ ALLIANCE @ NJ ICE DOGS 7:00am Ice House
NJ ALLIANCE @ PHILADELPHIA REVOLUTION 1:15pm The Rink at Warwick
PHILADELPHIA FIREBIRDS @ PHILADELPHIA REVOLUTION 4:00pm The Rink at Warwick
NJ ALLIANCE @ RICHMOND THUNDER 7:00pm Staten Island Skating Pavilion
Saturday,  Nov 1
SQUIRT GREEN
RICHMOND THUNDER 2 @ NUTLEY/CLIFTON HC 7:00am Clary Anderson Arena Ice Skating Rink
BUCKS COUNTY THUNDER @ NJ RHINOS 8:45am Mackay Ice Arena
PEEWEE GREEN
NJ WILD @ SHORE RIPTIDE BLUE 8:30am Winding River Skating Center (Indoor Rink)
PEEWEE GOLD
NJ RHINOS @ PHILADELPHIA REVOLUTION 2:15pm The Rink at Warwick
BANTAM GOLD
NJ ALLIANCE 1 @ NJ ICE DOGS 2 6:45pm Ice House
MIDGET MINOR GREEN
SHORE RIPTIDE BLUE @ NJ ALLIANCE 1 7:45pm Sport O Rama
MIDGET MAJOR GREEN
RICHMOND THUNDER @ SHORE RIPTIDE 12:15pm Winding River Skating Center (Indoor Rink)
PHILADELPHIA FIREBIRDS @ NASSAU HC 7:30pm Lisa McGraw Rink at Princeton Day School.
MIDGET MINOR GOLD
NJ ALLIANCE 2 @ PHILADELPHIA FIREBIRDS 2:40pm North East Flyers Skate Zone
SHORE RIPTIDE WHITE @ NJ ALLIANCE 2 9:15pm Sport O Rama
MIDGET MAJOR GOLD
RICHMOND THUNDER @ NJ ICE DOGS 7:45pm Ice House
Sunday,  Nov 2
SQUIRT GOLD
SHORE RIPTIDE @ RICHMOND THUNDER 2 9:50am Staten Island Skating Pavilion
NJ RAMS @ NJ ICE DOGS 4:45pm Ice House
PEEWEE GREEN
SHORE RIPTIDE BLUE @ RICHMOND THUNDER 1 12:30pm Staten Island Skating Pavilion
PEEWEE GOLD
NJ ICE DOGS @ NASSAU 2 5:15pm Lisa McGraw Rink at Princeton Day School.
BANTAM GOLD
NASSAU 1 @ PHILADELPHIA REVOLUTION 4:00pm The Rink at Warwick
BANTAM GREEN
SHORE RIPTIDE BLUE @ RICHMOND THUNDER 4:00pm Staten Island Skating Pavilion
MIDGET MINOR GREEN
SHORE RIPTIDE BLUE @ RICHMOND THUNDER 5:30pm Staten Island Skating Pavilion
MIDGET MAJOR GREEN
NJ ICE DOGS @ NJ ALLIANCE 7:00am Sport O Rama
GLAICERS @ NJ ALLIANCE 2:25pm Sport O Rama
MIDGET MINOR GOLD
NJ ALLIANCE 2 @ SHORE RIPTIDE WHITE 11:15am Winding River Skating Center (Indoor Rink)
MIDGET MAJOR GOLD
PHILADELPHIA FIREBIRDS @ PHILADELPHIA REVOLUTION 12:30pm The Rink at Warwick
PHILADELPHIA FIREBIRDS @ RICHMOND THUNDER 7:00pm Staten Island Skating Pavilion
Friday,  Nov 7
SQUIRT GOLD
NJ RHINOS @ NJ RAMS 6:00pm Ice House
Saturday,  Nov 8
SQUIRT GOLD
RICHMOND THUNDER 2 @ NJ RAMS 10:45am Ice Vault
SHORE RIPTIDE @ NASSAU 2 6:00pm Lisa McGraw Rink at Princeton Day School.
SQUIRT GREEN
NJ RHINOS @ NUTLEY/CLIFTON HC 7:00am Clary Anderson Arena Ice Skating Rink
PEEWEE GREEN
NJ ICE DOGS @ NJ WILD 6:00pm Ice House
SHORE RIPTIDE BLUE @ NJ ALLIANCE 1 6:00pm Sport O Rama
PEEWEE GOLD
RICHMOND THUNDER 2 @ NJ RHINOS 7:45am Mackay Ice Arena
BANTAM GOLD
NASSAU 1 @ NJ ALLIANCE 2 9:15pm Sport O Rama
MIDGET MINOR GREEN
NJ ALLIANCE 2 @ RICHMOND THUNDER 4:30pm Staten Island Skating Pavilion
BANTAM WHITE
BUCKS COUNTY THUNDER @ NASSAU 2 9:40am Bucks County Sports Center
MIDGET MINOR GOLD
PHILADELPHIA REVOLUTION @ PHILADELPHIA FIREBIRDS 7:50pm North East Flyers Skate Zone
MIDGET MAJOR GOLD
GLAICERS @ PHILADELPHIA FIREBIRDS 2:40pm North East Flyers Skate Zone
SHORE RIPTIDE @ NJ ICE DOGS 7:45pm Ice House

For a complete schedule listing, click here!




Garden State Youth Hockey League

powered by LeagueLineup