News

New School's Out Summer Invitational Logo!


2018 School's Out Summer Invitational

The 2018 School's Our Summer Inviitational Tournament comittee would liked to wish a warm welcome to all teams registered in this years event.

Tournament Schedules are now available for all levels!

Please make sure each Manager e-mail's in confirmation to southshorebaseball@yahoo.ca that schedule has been received and approuved.

 

Thank you in advance and good luck to all teams!

 

Upcoming Games / Parties à venir
Jun 23
SOSI - 10U Division - 2018
Ottawa West Twins @ Lakeshore Yankees
9:30am
NDG Lynx @ Kanata Cubs
10:00am
Diamond Little League Rouge @ East Nepean Eagles
12:15pm
Ottawa West Twins @ NDG Lynx
2:30pm
East Nepean Eagles @ Diamond Little League Dragons
4:45pm
Lakeshore Yankees @ Kanata Cubs
5:15pm
Ottawa West Twins @ Diamond Little League Rouge
7:00pm
Diamond Little League Dragons @ Lakeshore Yankees
7:30pm
SOSI - 12U Division - 2018
DIV 1 - *East Nepean Eagles @ DIV 1 - *Diamond Little League 11U
10:30am
DIV 1 - *NDG Lynx @ DIV 1 - *Onyx Little League
10:30am
DIV 2 - Montreal Titans @ DIV 2 - *Ottawa West Twins
12:45pm
DIV 2 - *Diamond Little League 12U @ DIV 2 - *Kangaroo Court North
12:45pm
DIV 1 - *NDG Lynx @ DIV 1 - *East Nepean Eagles
3:00pm
DIV 1 - *Diamond Little League 11U @ DIV 1 - *Onyx Little League
3:00pm
DIV 2 - *Ottawa West Twins @ DIV 2 - *Diamond Little League 12U
5:15pm
DIV 2 - Montreal Titans @ DIV 2 - *Kangaroo Court North
7:30pm
SOSI - 14U Division - 2018
DIV 1 - *Champlain Cougars @ DIV 1 - *Yamaska Guerriers
9:30am
DIV 3 - *Diamond Little League @ DIV 3 - *Ottawa West Twins
10:00am
DIV 2 - *St-Jean Pirates @ DIV 2 - *Seaway Surge
10:00am
DIV 1 - *East Nepean Eagles @ DIV 1 - Montreal Titans
12:00pm
DIV 3 - *Richelieu Guerriers @ DIV 3 - *Watson Baseball Academy
12:30pm
DIV 2 - *Ontario Giants @ DIV 2 - *Glebe Giants
12:30pm
DIV 1 - *Kingston Colts @ DIV 1 - *Yamaska Guerriers
2:30pm
DIV 3 - *Diamond Little League @ DIV 3 - North Country Nationals
3:00pm
DIV 2 - *Laval Lynx Delta @ DIV 2 - *Seaway Surge
3:00pm
DIV 1 - Montreal Titans @ DIV 1 - *Champlain Cougars
5:00pm
DIV 3 - *Ottawa West Twins @ DIV 3 - *Watson Baseball Academy
5:30pm
DIV 2 - *St-Jean Pirates @ DIV 2 - *Glebe Giants
6:00pm
DIV 1 - *Kingston Colts @ DIV 1 - *East Nepean Eagles
7:30pm
DIV 3 - North Country Nationals @ DIV 3 - *Richelieu Guerriers
8:00pm
DIV 2 - *Laval Lynx Delta @ DIV 2 - *Ontario Giants
8:30pm
SOSI - 16U Division - 2018
DIV 2 - *Ajax Spartans @ DIV 2 - *Lac St-Louis Tigers
10:00am
DIV 2 - *Ottawa Knights Grey @ DIV 2 - North Country Nationals
10:00am
DIV 1 - *Ottawa Knights Blue @ DIV 1 - *Plattsburgh Duke's
12:30pm
DIV 1 - Montreal Titans @ DIV 1 - *Clinton County Mariners
12:30pm
DIV 2 - *Lac St-Louis Tigers @ DIV 2 - North Country Nationals
3:00pm
DIV 2 - *Ajax Spartans @ DIV 2 - *Ottawa Knights Grey
3:00pm
DIV 1 - *Clinton County Mariners @ DIV 1 - *Ottawa Knights Blue
5:30pm
DIV 1 - Montreal Titans @ DIV 1 - *Plattsburgh Duke's
8:00pm
Jun 24
SOSI - 10U Division - 2018
4th Place @ 1st Place
10:30am
3rd Place @ 2nd Place
3:00pm
Winner Semi-Final 2 @ Winner Semi-Final 1
5:15pm
SOSI - 12U Division - 2018
4th Place Division 1 @ 4th Place Division 2
10:00am
2nd Place Division 1 @ 1st Place Division 2
12:00pm
3rd Place Division 1 @ 3rd Place Division 2
12:15pm
2nd Place Division 2 @ 1st Place Division 1
12:45pm
Winner Semi-Final 1 @ Winner Semi-Final 2
4:45pm
SOSI - 14U Division - 2018
Best 2nd Place (All Divisions) @ 1st Place (1st All Divisions)
9:30am
3rd Place (1st Place All Divisions) @ 2nd Place (1st Place All Divisions)
10:00am
Winner Semi-Final 1 @ Winner Semi-Final 2
2:15pm
SOSI - 16U Division - 2018
4th Place Division 1 @ 4th Place Division 2
10:00am
3rd Place Division 1 @ 3rd Place Division 2
12:30pm
2nd Place Division 2 @ 1st Place Division 1
12:30pm
2nd Place Division 1 @ 1st Place Division 2
3:00pm
Winner Semi-Final 1 @ Winner Semi-Final 2
5:30pm
View Full Schedule