• GO RAGE GO!!
  • Thank you to all our team sponsors!!!

Plattsville & District Minor Hockey Association

OMHA Playdowns

Novice Rep - Preliminaries: Round Robin with Cayuga, Norwich, Port Dover, St George (top four advance to semis)

Sat Jan 23rd,  11:00am at Cayuga - Win (4-3) Sat Feb 13th,    5:30pm at Port Dover
Sun Jan 31st,   1:30pm vs Port Dover (in Platts.) - Win (2-4)         Sun Feb 14th,   2:00pm at Langton
Tues Feb 2nd,   6:00pm at St George - Win (4-1) Thurs Feb 18th, 6:00pm at Norwich
Sat Feb 6th,    12:00pm vs Cayuga (in Platts.) - Win (1-5) Sat Feb 20th,   12:00pm vs Norwich (in Platts.)
Thurs Feb 11th, 6:00pm vs St George (in Platts.) - Loss (5-3)  Sun Feb 21st,    3:30pm vs Langton (in Platts.)

 

Atom Rep - Preliminaries: series against Cayuga (first to 6pts advances) --- What a series, Rage advances after double OT in Game 6!!
                 - Quarterfinals: series against Langton

Game 1:  Sat Feb 13th, 12:30pm in Plattsville                               Game 4 (if needed):  Sat Feb 20th, 1:10pm in Plattsville
Game 2:  Sun Feb 14th, 3:00pm at Langton       Game 5 (if needed):  Sun Feb 21st, 3:00pm at Langton
Game 3:  Wed Feb 17th, 7:00pm at Langton Game 6 (if needed):  Tues Feb 23rd, 7:00pm in Plattsville

 

Bantam Rep - Preliminaries: series against Langton --- Rage advances!!
                      - Quarterfinals: series against West Lorne

Game 1:  Sat Feb 13th, 1:55pm in Plattsville  Game 4 (if needed):  Sat Feb 20th, 5:05pm at West Lorne
Game 2:  Sun Feb 14th, 5:20pm at West Lorne  Game 5 (if needed):  Sun Feb 21st, 4:40pm in Plattsville
Game 3:  Thurs Feb 18th, 7:30pm in Plattsville                             Game 6 (if needed):  Tues Feb 23rd, 8:30pm at West Lorne

 

Juvenile Rep - Preliminaries: series against Norwich --- After 4 games, Plattsville advances!!
                       - Quarterfinals: series against Wainfleet

Game 1:  Sat Feb 6th, 5:00pm at Wainfleet - Loss (2-5)  Game 4:  Sun Feb 14th, 7:00pm in Plattsville
Game 2:  Sun Feb 7th, 2:30pm at Wainfleet - Tie (3-3)             Game 5 (if needed):  Tues Feb 16th, 8:00pm at Wainfleet
Game 3:  Thurs Feb 11th, 8:00pm in Plattsville                            Game 6 (if needed):  Sun Feb 21st, 7:00pm in Plattsville

 

Team News

Novice House - Win Bronze!
Plattsville Rage Novice House team won 3rd place in the Hockey Heroes tournament hosted at home on Monday Dec 28th. After a last place finish in regular play the team won a hard fought battle with the Twin Centre Stars, taking the bronze medal with a score of 6-4.

Atom Rep - Tournament champs!
The Rage took the Arthur tournament on Sunday Nov 15th, with an exciting 4-3 win in the final against Essa, scoring with 35.5 seconds left to win it in thrilling fashion. Going 3-0 on the day, with a great all round team effort - congratulations!

 

Team Tournament Listing

Apr 1/2/3 - Novice LL (OMHA Hockey Festival)

 

RageWear

Looking for gift ideas for the hockey player(s) in your family?  Order your "Ragewear" from Stitch Graphix, in New Hamburg!
  

You will also be helping PDMHA, as a percentage of all sales comes back to our Association.  Over the last three years, this loyalty program has raised over $1900 for PDMHA - funds which were used to help offset the cost of the new pro-style socks that the association provided all players in the 2014-15 season!

 

Executive Position: Coach Mentor

The 2015-16 Executive is still looking for one more individual to take on the role of Coach Mentor!  If interested, or would like further information, please contact Shawn Davidson.

 

Equipment Program - New for this season!

First time playing hockey? Did your child grow out of his/her hockey equipment over the summer?  If you answered yes and need help, check out the wide variety and sizes of quality used hockey equipment that Plattsville Minor Hockey has collected for any situation! To exchange, donate or to simple pick up hockey equipment for your child's enjoyment contact Joe Frayne @ 519-801-9034 or email krrjoe@gmail.com.

 

Upcoming Games/Practices

Friday, Feb 12
Midget
Midget House @ Woolwich 18:30pmElmira, Woolwich Memorial Arena
Saturday, Feb 13
Development
PRACTICE Fundamentals8:00am - 8:45amPlattsville
Tavistock @ Development/Tyke9:15amPlattsville
Novice
Novice House @ Paris 311:00amParis, Brant Sports Complex
Novice Rep @ Port Dover11:30amPort Dover & Area Arena
Burford @ Novice RepPostponedPlattsville
Atom
PRACTICE AtoMc (Atom House)8:20am - 9:05amPlattsville
Langton @ Atom Rep12:30pmPlattsville
Peewee
Ayr 1 @ Peewee House10:15amPlattsville
Ayr @ Peewee Rep11:15amPlattsville
Bantam
West Lorne @ Bantam Rep1:55pmPlattsville
Bantam House @ New Hamburg 13:15pmNew Hamburg, Wilmot Recreation Complex
Midget
Midget Rep @ Delhi6:00pmDelhi Community Arena
Sunday, Feb 14
Novice
Novice Rep @ Langton2:00pmLangton Arena
Paris 3 @ Novice House2:45pmPlattsville
Atom
AtoMc (Atom House) @ Hespeler 210:30amHespeler Arena
Atom Rep @ Langton3:00pmLangton Arena
Atom Rep @ CayugaPostponedCayuga Memorial Arena
Peewee
Tillsonburg @ Peewee Rep1:30pmPlattsville
Bantam
Bantam Rep @ West Lorne5:20pmWest Lorne Arena
Langton @ Bantam RepPostponedPlattsville
Midget
Woolwich 1 @ Midget House3:45pmPlattsville
Cayuga @ Midget Rep5:15pmPlattsville
Juvenile
Wainfleet @ Juvenile7:00pmPlattsville
Monday, Feb 15
Bantam
Bantam Rep @ Tavistock6:30pmTavistock & District Recreation Centre

For a complete schedule listing, click here!