Last Updated: May 22, 2015 

The Buckeye Baseball & Softball Youth League is a 501(c)(3) non-profit organization that provides the opportunity for youth in the Buckeye School and surrounding areas to participate in baseball and softball.  The Buckeye Baseball & Softball Youth League is not affiliated nor receives funds from the Buckeye Local Schools. This website is designed to inform our members of the operations of the Buckeye Baseball & Softball Youth League.

 

The team schedules and rosters are listed below in the calendar with all of the other teams, in the Teams/Rosters section to the left, or in the Schedules section.  To get the directions to the away games, just click on the Venue on the Schedules page or go to the Directions section.  

Please be aware that these schedules are the original schedules assigned by the Hot Stove Leagues and they are subject to change.  Please double check with your manager or team parent for any schedule changes.


Upcoming Games/Practices

Saturday,  May 30
Boys Farm Minor
Buckeye Miller Farms-Dolata @ Midview Cal Sales 1:00pm Midview Brush School
Buckeye T.L. Keller Meats-Homchik @ Spencer Clifford Construction 6:30pm Spencer Firestone Community Park
Boys I
Wellington Snap-On @ Buckeye Ross Masonry-Dolata 6:30pm Buckeye-Ross Field
Buckeye Activity Center-Seeley @ Keystone McMillan 6:30pm Elyria Carlisle Reservation Ball Fields
Buckeye Tonio's Pizza-Salazar @ Grafton Industries 6:30pm Grafton Reservoir Park
Buckeye MTD- Clady @ North Ridgeville FTC 6:30pm North Ridgeville Palmer Fields
Boys G
Buckeye Mellion Orthodontics-Kinsey @ Keystone ALCO 6:30pm Penfield Community Park
Girls Farm
Spencer @ Buckeye-Leonard 6:30pm Litchfield Ball Park
Buckeye John's Rigging-Hartshorn @ Wellington 6:30pm Wellington Community Park
CVBA 11 Boys
Valley View Redskins @ Buckeye Winkelmann State Farm Ins.-Aungst 3:00pm Valley City Liverpool School Field #1
CVBA 13 Boys
Buckeye Bucks @ Lakewood CBA 7:00pm Lakewood Madison Park
Monday,  Jun 1
Boys HH
Columbia M.M. @ Buckeye Select Auto Body-Metter 6:30pm Litchfield Ball Park
Midview Dairy Queen @ Buckeye Activity Center-Seeley 6:30pm Valley City Liverpool School Field #2
Boys H
Keystone Rankin @ Buckeye Mack's- Shrader 6:30pm Litchfield Ball Park
Boys F
South Amherst/Firelands Mullins @ Buckeye Sal's Heating & Cooling- Adamsky 6:30pm Litchfield Ball Park
Girls A
Wellington Fire @ Buckeye Dick's Sporting Goods-Sullivan 6:30pm Litchfield Ball Park
Buckeye MTD-Beckett @ Oberlin 6:30pm Oberlin Recreational Complex
Girls B
Midview Mariner @ Buckeye Hy-Production Inc.-Fergus 6:30pm Litchfield Ball Park
CVBA 11 Boys
Westlake Bulldogs @ Buckeye Winkelmann State Farm Ins.-Aungst 6:30pm Buckeye-Ross Field
CVBA 13 Boys
Broadview Heights Eagles @ Buckeye Bucks 6:30pm Valley City Liverpool School Field #1
Tuesday,  Jun 2
Boys Farm Minor
Buckeye Miller Farms-Dolata @ North Ridgeville Corntown Crushers 6:30pm North Ridgeville Palmer Fields
Boys GG
Buckeye Halleen Kia-Knapp @ Sheffield Venom 6:30pm Sheffield Lake Volunteer Field
Buckeye Select Auto Body-Craig @ Wellington Fort's Tavern 6:30pm Wellington Community Park
Boys G
Keystone ALCO @ Buckeye Mellion Orthodontics-Kinsey 6:30pm Litchfield Ball Park
Girls Farm
Buckeye-Leonard @ Buckeye John's Rigging-Hartshorn 6:30pm Litchfield Ball Park
Wednesday,  Jun 3
Boys Farm Minor
Columbia Great Lakes TDS @ Buckeye T.L. Keller Meats-Homchik 6:30pm Litchfield Ball Park
Boys I
Buckeye Ross Masonry-Dolata @ Keystone Bombers 6:30pm LaGrange Community Park
North Ridgeville Storm @ Buckeye Tonio's Pizza-Salazar 6:30pm Litchfield Ball Park
Midview DeSimone DDS @ Buckeye Activity Center-Seeley 6:30pm Valley City Liverpool School Field #1
South Amherst Firelands Emery @ Buckeye MTD- Clady 6:30pm Valley City Liverpool School Field #2
Girls A
Buckeye Dick's Sporting Goods-Sullivan @ Midview Plas 6:30pm Grafton Reservoir Park
Midview Lakestar @ Buckeye MTD-Beckett 6:30pm Litchfield Ball Park
Thursday,  Jun 4
Boys HH
Buckeye Select Auto Body-Metter @ Grafton Reaser Construction 6:30pm Grafton Reservoir Park
Buckeye Activity Center-Seeley @ Olmsted Falls Bulldogs 6:30pm LOCATION TBA
Boys H
Buckeye Mack's- Shrader @ Olmsted Falls Bulldogs 6:30pm LOCATION TBA
Boys F
Buckeye Sal's Heating & Cooling- Adamsky @ Medina Sharks 6:30pm Medina-Reagan Park-Field 6
CVBA 11 Boys
Buckeye Winkelmann State Farm Ins.-Aungst @ West Park 6:00pm Impett Park
Friday,  Jun 5
Boys GG
Buckeye Select Auto Body-Craig @ Grafton Scoop 6:30pm Grafton Reservoir Park
Buckeye Halleen Kia-Knapp @ North Ridgeville Sky Quest Jets 6:30pm North Ridgeville Palmer Fields
Saturday,  Jun 6
Boys Farm Minor
Buckeye T.L. Keller Meats-Homchik @ Buckeye Miller Farms-Dolata 12:00pm Buckeye-Ross Field
Boys I
North Ridgeville Green Elements @ Buckeye Ross Masonry-Dolata 6:30pm Buckeye-Ross Field
Buckeye MTD- Clady @ Grafton Gladiators 6:30pm Grafton Reservoir Park
Oberlin Rotary @ Buckeye Tonio's Pizza-Salazar 6:30pm Litchfield Ball Park
Buckeye Activity Center-Seeley @ Keystone Webb 6:30pm Penfield Community Park
Boys G
Buckeye Mellion Orthodontics-Kinsey @ North Olmsted Shotgun Sound 6:30pm North Olmsted Community Park
Girls Farm
Buckeye John's Rigging-Hartshorn @ Columbia 2 6:30pm Columbia Park
Columbia 1 @ Buckeye-Leonard 6:30pm Litchfield Ball Park
CVBA 11 Boys
Bay Rockets @ Buckeye Winkelmann State Farm Ins.-Aungst 3:00pm Valley City Liverpool School Field #1
Sunday,  Jun 7
CVBA 13 Boys
Buckeye Bucks @ Medina Sting White 3:00pm Cobblestone Park-Medina
Monday,  Jun 8
Boys HH
Lorain Giants @ Buckeye Select Auto Body-Metter 6:30pm Litchfield Ball Park
Spencer NDK Scrapers @ Buckeye Activity Center-Seeley 6:30pm Valley City Liverpool School Field #2
Boys H
Keystone Northwest Container @ Buckeye Mack's- Shrader 6:30pm Litchfield Ball Park
Boys F
Buckeye Sal's Heating & Cooling- Adamsky @ North Ridgeville Cobras 6:30pm North Ridgeville Palmer Fields
Girls A
Midview Plas @ Buckeye MTD-Beckett 6:30pm Litchfield Ball Park
Midview Yates @ Buckeye Dick's Sporting Goods-Sullivan 6:30pm Litchfield Ball Park
CVBA 11 Boys
Titans Baseball @ Buckeye Winkelmann State Farm Ins.-Aungst 6:30pm Buckeye-Ross Field
Tuesday,  Jun 9
Boys Farm Minor
North Ridgeville Square D @ Buckeye Miller Farms-Dolata 6:30pm Buckeye-Ross Field
Boys GG
South Amherst/Firelands-Gede @ Buckeye Select Auto Body-Craig 6:30pm Litchfield Ball Park
Medina Swarm Black @ Buckeye Halleen Kia-Knapp 6:30pm Valley City Liverpool School Field #1
Boys G
Sheffield Venom @ Buckeye Mellion Orthodontics-Kinsey 6:30pm Litchfield Ball Park
Girls Farm
Buckeye-Leonard @ Keystone 1 6:30pm LaGrange Community Park
Keystone 2 @ Buckeye John's Rigging-Hartshorn 6:30pm Litchfield Ball Park

For a complete schedule listing, click here!


Upcoming Events

Sunday,  Jun 7
Monthly Meeting 7:00pm Litchfield Town Hall
Sunday,  Jul 5
Monthly Meeting 7:00pm Litchfield Town Hall
Sunday,  Aug 2
Monthly Meeting 7:00pm Litchfield Town Hall
Sunday,  Sep 6
Monthly Meeting 7:00pm Litchfield Town Hall
Sunday,  Oct 4
Monthly Meeting 7:00pm Litchfield Town Hall
Sunday,  Nov 1
Monthly Meeting 7:00pm Litchfield Town Hall

For a complete calendar listing, click here!