SITE REMOVAL NOTIFICATION!

This site has not been updated and will be removed from the LeagueLineup network shortly. If you'd like to keep the site active please log in to the administration section.

Middle School Wrestling Coach John Bennett and High School Coach Nick Gamble will be guiding the North Canton Youth Program this year.  Assisting this year for Coach Bennett and Gamble are  Joe Daubenspeck, Tom Fausnight, Geoff Lewis, Mike Boske and Terry Friel.  Dustin Evans is the contact person for the Youth Program parents and supports this great coaching staff with administration and coaching. 

Youth Wrestlers 2012-2013

The North Canton Youth Wrestling Program is proud to boast that there are 70 wrestlers on this year's squad in grades K-6!  We wish all of our young men and ladies the very best experience on the mats at Glen Oak and elsewhere!  Remember wrestlers (and parents) - it's all about MAT TIMEGood luck out there!  (The number you see after each wrestlers name is "years of experience wrestling".  R is for rookie and we hope all of our first year wrestlers learn to love the sport as so many have before them.)

To see the youth schedule look at the Calendar and select 2012-2013 Youth Wrestling.

6th Grade (Class of 2020)

Brayden Crockett  1   2013 All-Star Final Invitational (CHAMPION)
Luca Destafano  2   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Joshua Futo  2   2013 Varsity Sectional (4th)
Sean-Michael James  4   2013 Varsity Sectional (3rd)
Joel Larson  R
Trevor Maley  2   2013 Varsity Secional (5th)
Carter Paulus  R   2013 All-Star Final Invitational (3rd)
Nate Schuster  R​   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Landon Sponseller  3   2013 Varsity Sectional (4th)
Hayden Weaver  R

5th Grade (Class of 2021)

Braeden Alexander  2
Cameron Bowen  1   2013 All-Star Final Invitational (CHAMPION)
Nathaniel Conner  R
Ethan Cordova  3   2013 All-Star Final Invitational (CHAMPION)
Logan Daubenspeck  2   2013 OAC State Qualifier;  2013 Varsity Sectional (CHAMPION)
Ben Deguzman  4   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Josh Donohew  5
Zachary Evans  5   2013 OAC State Qualifier;  2013 OYW State Qualifier;  2013 Varsity District (4th);  2013 Varsity Sectional (CHAMPION);  2012 OYW State Qualifier
Caleb Everetts  R
Trent Fausnight  1   2013 All-Star Final Invitational (CHAMPION)
Gavin Heck  4   2013 Varsity Sectional​ (6th)
Reed Kellicker  R   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Carter Linn  R
Trevor Maley  1
Payton McKinnon  4
Jorge Orozco  3   2013 All-Star Final Invitational (3rd)  
Bergen Salle  R
Justin Samuels  R   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Clay Skelly  1
Max Stokey  R
Daniel Tony  R
Marcus Wolff  5

4th Grade (Class of 2022)

Ciera Clay  R
Liam Destafano  1
Christian Greco  R
Luke Hess  R   2013 All-Star Final Invitational (CHAMPION)
Kyle Howard  R​   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Roddric Mack  R
Cooper Robbins  4​   2013 All-Star Final Invitational (3rd)
Nicholas Saris  1
Dominick Soehnlen  1

3rd Grade (Class of 2023)

Garrett Bourquin  R   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Nick Bresson  R   2013 All-Star Final Invitational (3rd)
Landen Crockett  1   2012 Tuslaw Holiday Duals (5-0 = a PERFECT DAY!)
Aiden Everetts  R
Jacob Fertig  1
Brad Komanec  R   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Mason Linn  1
Cody McClain  R​   2013 All-Star Final Invitational (4th)
Landen Myers  R
Zoom Robbins  3
Ty Sommers  2

2nd Grade (Class of 2024)

Mason Angione  1
Alex Boske  1​   2013 OAC State 7th Place;  2013 All-Star Final Invitational (CHAMPION)
Elijah Conner  R
Tanner Fausnight  2   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Landon Morris  R
Cooper Westfall  R   2013 All-Star Final Invitational (CHAMPION)

1st Grade (Class of 2025)

Drake Brasiel  R
Dominic Hoerig  R
Isaac Hunter  R
Grant Linn  R
Chase Neff  2   2013 All-Star Final Invitational (2nd)
Cooper Salle  R
Jason Wearley  R

Logan Fenderson  (PK - Class of 2027)
Caedon Alexander
Seth Dorland
Lucas Ecrement
Joey Factora
Colby Kerr
Kchristopker Kneen
Cannen Lee
Mason Lewis
Johnny Logsdon
Josiah Morgan
Carson Morris
Rocco Nunziata