Welcome to the Home of

Olney Baseball

News


 

 

"Walk the Plank" XII (2018) Tournament Updates:

Tournament dates: May 25th - May 28th

Update - Saturday, May 26 @ 11:30 p.m.

Team managers/coaches in 9u - 14u have been emailed regarding plans for tomorrow. 

 

 

 

 



 
5-Tool Baseball 2018 5-Day Summer Camp Dates
(Monday - Friday 9 a.m. - 4:00 p.m./OBGC Community Park)
June 25 - June 29
July 9 - July 13
July 23 - July 27
August 6 - August 10
August 13 - August 17 (fall pre-season tune-up week)
 
To register for 2018 summer camps simply click on the link below or register at www.OBGC.com:
 
5 - Tool Baseball Clinics Series (Fall 2017/Winter 2018) 
Registration is Now OPEN!
Serious-minded baseball players looking to advance their skills in the off season and gain an edge on their competitors when spring 2018 arrives attend fall and/or winter instructional clinics at 5-Tool Baseball.  Clinics are open to ball players of all ages through 14u and are designed specifically to enhance performance in hitting, defense, pitching and conditioning.
 
In this our 14th consecutive year of conducting clinics, 5-Tool has a proven track record in advancing its alumni to the next levels of the game.  Staff includes instructors with highly successful records in coaching teams at the collegiate and high school level.
 
All workouts will be conducted at The Baseball Zone Indoor Training Facility in Gaithersburg, Md. and players have the following options to select from:
  

Fall 2017 Sessions

Fridays (6:00 p.m. - 9:00 p.m.) on 11/10, 11/17, 12/1, 12/8 and 12/15 (Sorry, Full)
Sundays (8:00 a.m. - 11:00 a.m.) on 11/12, 11/19, 12/3, 12/10 and 12/17


Winter 2018 Sessions

Fridays (6:00 p.m. - 9:00 p.m.) on 1/19, 1/26, 2/2, 2/9 and 2/16
Sundays (8:00 a.m. - 11:00 a.m.) on 1/21, 1/28, 2/4, 2/11 and 2/18 

 

The five-session cost to attend a fall and/or winter clinic session series is $285.  Unlike our very popular week-long summer camps, space unfortunately is limited so please register at www.5toolbaseball.net as soon as possible to secure a spot (click on online forms at the menu on left of welcome page).

 

Questions? - contact Al Bidwick at coachbidwick@5toolbaseball.net

or 301-924-6480 (x250).

Tournament Schedule
May 27
Walk the Plank (8u)
Emmorton Eagles (Playoff # 6 Seed) @ Olney Pirates (Playoff # 3 Seed)
9:00am
Wild Bill Sports (Playoff # 5 Seed) @ Bigbie's Blacksox (Playoff # 4 Seed)
11:30am
(Winner # 6 v # 3) @ Bulldog Baseball Club (Playoff # 2 Seed)
2:00pm
(Winner # 5 v # 4) @ White Marsh Warriors (Playoff # 1 Seed)
4:30pm
(Winner # 6/3 v # 2) @ (Winner # 5/4 v # 1)
7:00pm
Walk the Plank (9u Gold Bracket)
Emmorton Eagles (Playoff # 9 Seed) @ Urbana Hawks (Playoff # 8 Seed)
9:30am
Burtonsville Storm (Playoff # 10 Seed) @ LTRC Comets (Playoff # 7 Seed)
9:30am
Bel Air Braves Blue (Playoff # 12 Seed) @ Manchester Blue Sox (Playoff # 5 Seed)
9:30am
UMAC Attack (Playoff # 11 Seed) @ Smithsburg Blue Crabs (Playoff # 6 Seed)
12:00pm
(Winner # 10 v # 7) @ Sterling Xplosion (Playoff # 2 Seed)
12:00pm
(Winner # 12 v # 5) @ Olney Buccaneers (Playoff # 4 Seed)
12:00pm
(Winner # 11 v # 6) @ Potomac Riverdogs (Playoff # 3 Seed)
2:30pm
(Winner # 9 v # 8) @ Eagle Baseball Club (Playoff # 1 Seed)
2:30pm
(Winner # 11/6 v # 3) @ (Winner # 10/7 v # 2)
5:00pm
(Winner # 12/5 v # 4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
5:00pm
Walk the Plank (9u Silver Bracket)
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
9:15am
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
9:15am
Playoff # 12 Seed @ Playoff # 5 Seed
9:15am
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
11:30am
Playoff # 15 Seed @ Playoff # 2 Seed
11:30am
Playoff # 13 Seed @ Playoff # 4 Seed
11:30am
Playoff # 14 Seed @ Playoff # 3 Seed
1:45pm
(Winner # 10 v # 7) @ (Winner # 15 v # 2)
1:45pm
(Winner # 9 v # 8) @ Playoff # 1 Seed
1:45pm
(Winner # 11 v # 6) @ (Winner # 14 v # 3)
4:00pm
(Winner # 12 v # 5) @ (Winner # 13 v # 4)
4:00pm
(Winner # 12/5 v # 13/4) @ (Winner # 9/8 v # 16/1)
6:15pm
(Winner # 11/6 v # 14/3) @ (Winner # 10/7 v # 15/2)
7:30pm
Walk the Plank (10u Gold Bracket)
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
9:30am
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
9:30am
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
12:00pm
Playoff # 5 Seed @ Playoff # 4 Seed
12:00pm
(Winner # 11 v # 6) @ Playoff # 3 Seed
2:30pm
(Winner # 9 v # 8) @ Playoff # 1 Seed
2:30pm
(Winner # 10 v # 7) @ Playoff # 2 Seed
5:00pm
(Winner # 5 v # 4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
5:00pm
(Winner # 11/6 v # 3) @ (Winner # 10/7 v # 2)
7:30pm
Walk the Plank (10u Silver Bracket)
MCLL Hawks (#25 Seed) @ Southern Maryland Bulldogs (#24 Seed)
9:30am
Shutdown Orioles (Playoff #10 Seed) @ Arlington Aces (Playoff #7 Seed)
9:30am
BCC Express (Playoff #12 Seed) @ HCYP Raiders White (Playoff #5 Seed)
9:30am
AYRA Athletics (Playoff #11 Seed) @ ESP Elite (Playoff #6 Seed)
9:30am
Clarksburg Keys (Playoff #9 Seed) @ Four County Rebels (Playoff #8 Seed)
12:00pm
Wild Bill Sports (Playoff #15 Seed) @ White Marsh Warriors B (Playoff #2 Seed)
12:00pm
HCYP Raiders Blue (9u) (Playoff #13 Seed) @ Sykesville Cyclones Red (Playoff #4 Seed)
12:00pm
WHC Renegades (Playoff #14 Seed) @ Sykesville Cyclones Navy (9u) (Playoff #3 Seed)
12:00pm
Burtonsville Storm (#23 Seed) @ Crofton Cardinals (#22 Seed)
2:30pm
Bel Air Braves (#21 Seed) @ Urbana Hawks (#20 Seed)
2:30pm
Joppatowne Blackhawks (#17 Seed) @ Sandy Spring Falcons (#16 Seed)
2:30pm
Olney Bandits (#19 Seed) @ Pasadena Eagles (#18 Seed)
2:30pm
(Winner # 9 v # 8) @ Classic Crusaders (Playoff #1 Seed)
5:00pm
(Winner # 10 v # 7) @ (Winner # 15 v # 2)
5:00pm
(Winner # 12 v # 5) @ (Winner # 13 v # 4)
5:00pm
(Winner # 11 v # 6) @ (Winner # 14 v # 3)
5:00pm
(Winner # 12/5 v # 13/4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
7:30pm
(Winner # 11/6 v # 14/3) @ (Winner # 10/7 v # 15/2)
7:30pm
Walk the Plank (11u Gold Bracket)
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
9:15am
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
9:15am
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
11:45am
(Winner # 10 v # 7) @ Playoff # 2 Seed
11:45am
Playoff # 5 Seed @ Playoff # 4 Seed
2:15pm
(Winner # 11 v # 6) @ Playoff # 3 Seed
2:15pm
(Winner # 9 v # 8) @ Playoff # 1 Seed
4:45pm
(Winner # 11/6 v # 3) @ (Winner # 10/7 v # 2)
4:45pm
(Winner # 5 v # 4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
7:15pm
Walk the Plank (11u Silver Bracket)
Playoff # 5 Seed @ Playoff # 4 Seed
11:00am
Playoff # 6 Seed @ Playoff # 3 Seed
11:00am
(Winner # 5 v # 4) @ Playoff # 1 Seed
1:15pm
Playoff # 7 Seed @ Playoff # 2 Seed
1:15pm
(Winner # 6 v # 3) @ (Winner # 7 v # 2)
3:30pm
(Winner # 6/3 v # 7/2) @ (Winner # 5/4 v # 1)
5:45pm
Walk the Plank (12u Gold Bracket)
Playoff # 12 Seed @ Playoff # 5 Seed
9:30am
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
9:30am
Playoff # 14 Seed @ Playoff # 3 Seed
9:30am
# 21 Seed @ # 20 Seed
9:30am
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
9:30am
Playoff # 13 Seed @ Playoff # 4 Seed
12:00pm
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
12:00pm
Playoff # 15 Seed @ Playoff # 2 Seed
12:00pm
# 17 Seed @ # 16 Seed
12:00pm
(Winner # 9 v # 8) @ Playoff # 1 Seed
12:00pm
(Winner # 12 v # 5) @ (Winner # 13 v # 4)
2:30pm
(Winner # 11 v # 6) @ (Winner # 14 v # 3)
2:30pm
(Winner # 10 v # 7) @ (Winner # 15 v # 2)
2:30pm
# 19 Seed @ # 18 Seed
2:30pm
(Winner # 12/5 v # 13/4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
5:00pm
(Winner # 11/6 v # 14/3) @ (Winner # 10/7 v # 2)
5:00pm
Walk the Plank (12u Silver Bracket)
Playoff # 12 Seed @ Playoff # 5 Seed
9:30am
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
9:30am
# 20 Seed @ # 19 Seed
9:30am
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
9:30am
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
9:30am
Playoff # 13 Seed @ Playoff # 4 Seed
12:00pm
Playoff # 16 Seed @ Playoff # 1 Seed
12:00pm
# 18 Seed @ # 17 Seed
12:00pm
Playoff # 15 Seed @ Playoff # 2 Seed
12:00pm
Playoff # 14 Seed @ Playoff # 3 Seed
12:00pm
(Winner # 12 v # 5) @ (Winner # 13 v # 4)
2:30pm
(Winner # 9 v # 8) @ (Winner # 16 v # 1)
2:30pm
# 22 Seed @ # 21 Seed
2:30pm
(Winner # 10 v # 7) @ (Winner # 15 v # 2)
2:30pm
(Winner # 11 v # 6) @ (Winner # 14 v # 3)
2:30pm
# 24 Seed @ # 23 Seed
2:30pm
(Winner # 12/5 v # 13/4) @ (Winner # 9/8 v # 16/1)
5:00pm
(Winner # 11/6 v # 14/3) @ (Winner # 10/7 v # 15/2)
5:00pm
Walk the Plank (13u Gold Bracket)
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
9:30am
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
11:30am
Playoff # 6 Seed @ Playoff # 3 Seed
12:00pm
Playoff # 5 Seed @ Playoff # 4 Seed
2:00pm
(Winner # 10 v # 7) @ Playoff # 2 Seed
2:30pm
(Winner # 9 v # 8) @ Playoff # 1 Seed
4:30pm
(Winner # 6 v # 3) @ (Winner # 10/7 v # 2)
5:00pm
(Winner # 5 v # 4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
7:00pm
Walk the Plank (13u Silver Bracket)
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
9:30am
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
9:30am
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
9:30am
Playoff # 12 Seed @ Playoff # 5 Seed
9:30am
(Winner # 9 v # 8) @ Playoff # 1 Seed
12:00pm
(Winner # 10 v # 7) @ Playoff # 2 Seed
12:00pm
Playoff # 14 Seed @ Playoff # 3 Seed
12:00pm
Playoff # 13 Seed @ Playoff # 4 Seed
12:00pm
(Winner # 11 v # 6) @ (Winner # 14 v # 3)
2:30pm
(Winner # 12 v # 5) @ (Winner # 13 v # 4)
2:30pm
(Winner # 11/6 v # 14/3) @ (Winner # 10/7 v # 2)
5:00pm
(Winner # 12/5 v # 13/4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
5:00pm
Walk the Plank (14u Gold Bracket)
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
9:00am
Playoff # 12 Seed @ Playoff # 5 Seed
9:00am
Playoff # 13 Seed @ Playoff # 4 Seed
9:30am
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
11:15am
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
12:00pm
(Winner # 12 v # 5) @ (Winner # 13 v # 4)
1:30pm
(Winner # 11 v # 6) @ Playoff # 3 Seed
2:30pm
(Winner # 9 v # 8) @ Playoff # 1 Seed
3:45pm
(Winner # 10 v # 7) @ Playoff # 2 Seed
5:00pm
(Winner # 12/5 v # 4) @ (Winner # 9/8 v # 1)
6:00pm
(Winner # 11/6 v # 3) @ (Winner # 10/7 v # 2)
8:15pm
Walk the Plank (14u Silver Bracket)
Playoff # 9 Seed @ Playoff # 8 Seed
9:30am
Playoff # 10 Seed @ Playoff # 7 Seed
9:30am
Playoff # 11 Seed @ Playoff # 6 Seed
9:30am
Playoff # 12 Seed @ Playoff # 5 Seed
9:30am
Playoff # 16 Seed @ Playoff # 1 Seed
12:00pm
Playoff # 15 Seed @ Playoff # 2 Seed
12:00pm
Playoff # 14 Seed @ Playoff # 3 Seed
12:00pm
Playoff # 13 Seed @ Playoff # 4 Seed
12:00pm
(Winner # 9 v # 8) @ (Winner # 16 v # 1)
2:30pm
(Winner # 10 v # 7) @ (Winner # 15 v # 2)
2:30pm
(Winner # 11 v # 6) @ (Winner # 14 v # 3)
2:30pm
(Winner # 12 v # 5) @ (Winner # 13 v # 4)
2:30pm
(Winner # 12/5 v # 13/4) @ (Winner # 9/8 v # 16/1)
6:30pm
(Winner # 11/6 v # 14/3) @ (Winner # 10/7 v # 15/2)
6:30pm
May 28
Walk the Plank (9u Gold Bracket)
(Winner # 11/6/3 v # 10/7/2) @ (Winner # 12/5/4 v # 9/8/1)
9:30am
Walk the Plank (9u Silver Bracket)
(Winner # 11/6/14/3 v # 15/10/7/2) @ (Winner # 12/5/13/4 v # 16/9/8/1)
10:00am
Walk the Plank (10u Gold Bracket)
(Winner # 11/6/3 v # 10/7/2) @ (Winner # 5/4 v # 9/8/1)
12:00pm
Walk the Plank (10u Silver Bracket)
(Winner # 11/6/14/3 v # 10/7/15/2) @ (Winner # 12/5/13/4 v # 9/8/1)
12:30pm
Walk the Plank (11u Gold Bracket)
(Winner # 11/6/3 v # 10/7/2) @ (Winner # 5/4 v # 9/8/1)
11:30am
Walk the Plank (12u Gold Bracket)
(Winner # 11/6/14/3 v #10/7/15/2) @ (Winner # 12/5/13/4 v # 9/8/1)
9:00am
Walk the Plank (12u Silver Bracket)
(Winner # 11/6/14/3 v # 10/7/15/2) @ (Winner # 12/5/13/4 v # 9/8/16/1)
2:00pm
Walk the Plank (13u Gold Bracket)
(Winner # 6/3 v # 10/7/2) @ (Winner # 5/4 v # 9/8/1)
9:30am
Walk the Plank (13u Silver Bracket)
(Winner # 11/6/14/3 v # 10/7/2) @ (Winner # 12/5/13/4 v # 9/8/1)
9:30am
Walk the Plank (14u Gold Bracket)
(Winner # 11/6/3 v # 10/7/2) @ (Winner # 12/5/13/4 v # 9/8/1)
12:30pm
Walk the Plank (14u Silver Bracket)
(Winner # 11/6/14/3 v # 10/7/15/2) @ (Winner # 12/5/13/4 v # 9/8/16/1)
12:30pm
View Full Schedule