• Welcome Lady Explorers
News

2019 Fall Friendzy Registration Open

 

 

 


Congratulations to Our Current College Players & Commits

Kalynn Gulliver, Swan Valley High School - Northwood University

Gillian Schloop, Midland High School - Delta College

Grace Dutoi, Swan Valley High School - Northwood University

Lorraina Kelly, Bay City Western High School - Delta College

Maddy Gentry, Bullock Creek High School - Delta College (FR, SO), Siena Heights College (JR, SR)

Jordan Knake, Beaverton High School - Madonna University

Adri Nelson, Shepherd High School - Mid Michigan Community College

Karlie David, Bay City Western High School - Delta College

Peyton Grice, Meridian High School - Concordia University

Mya Hall, Meridian High School - Concordia University

Karley Kent, Meridian High School - Concordia University

Jordan Delisle, Swan Valley High School - Lansing Community College

Karlie David, Bay City Western High School - Delta College

Samantha Vermeesch, Ithaca High School - Lansing Community College Commit

 

 


2018-2019 Season Accomplishments as of July 28th, 2019

  • 10U Rivard – FAAST Summer Slam Champions
  • 10U Rivard – NSA C States 3rd Place
  • 10U Shook – Lady Explorers Fall Friendzy Champions
  • 10U Shook – Out of the Park Athletics Fall Frenzy Runners-Up
  • 10U Shook – TCSC Brilliam Invitational Indoor Champions
  • 10U Shook – Lady Explorers Arctic Blast Indoor Champions
  • 10U Shook – Traverse City Waves Futures Challenge Runners-Up
  • 10U Shook -  Cinco de Mayo Fastpitch Fiesta Champions
  • 10U Shook - James Ives Hartland Champions
  • 10U Shook – NSA Potterville Challenge Champions
  • 11U Edwards – Lady Explorers Arctic Blast Indoor Runners-up
  • 11U Edwards – PGF Ithaca Runners-Up
  • 11U Edwards – NSA Davidson Co-Champs
  • 11U Edwards – NSA Fastpitch Challenge Potterville Champions
  • 14U Haskell – NSA Midland Linedrive Runners-Up
  • 14U Haskell - Jeanine M. Default Lansing Champions
  • 14U Haskell - Alpena Thunderstruck Champions
  • 16U Augustine – TCSC Bring the Heat Indoor Champions
  • 16U Augustine – Compuware Classic Semifinalists
  • 16U Augustine - Jim Powell Mt Pleasant Champions
  • 16U Holzinger – TCSC Snow Queen Indoor Champions
  • 16U Holzinger – NSA A States Runners-up
  • 16U Holzinger – USA A States Final 8
  • 16U Holzinger – NSA Firecracker Xplosion Champions
  • 18U Filipiak – Compuware Classic Semifinalists
  • 18U Filipiak – NSA Midland Linedrive Champions
  • 18U Filipiak - NSA Mitten Mayhem Norton Shores Runners-Up
  • 18U Kristin – TCSC Brilliam Indoor Runners-Up
  • 18U Kristin – Lady Explorers Arctic Blast Champions
  • 18U Kristin – NSA States 3rd Place
  • 18U Kristin – NSA Midland Linedrive Runners-Up
  • 18U Kristin - Krash Bash Lansing Champions
  • 18&O Keeley – NSA Midland Linedrive Champions

2017-2018 Season Accomplishments Thus far 16 1st place and 14 Runner-Up placements which includes 2 state titles in NSA "B"

  • 9U Rivard - James Ives Memorial Hartland Runners-Up
  • 10U Edwards - Caro Pumpkin Smash Runners-Up
  • 10U Edwards - Explorers Fall Friendzy Runners-Up
  • 10U Edwards - Arctic Blast Auburn Champions 
  • 10U Edwards - Freeland Walleye Festival Champions
  • 10U Edward - Smart Water Championship Runners-Up - USSSA
  • 10U Edwards - NSA State Runners-Up
  • 10U Edwards - Rockford Crush Champions
  • 12U Haskell - Explorers Fall Friendzy Champions
  • 12U Haskell - Arctic Blast Auburn Runners-Up
  • 12U Haskell - Brighton Jeannine M DeFault Runners-Up
  • 14U Augustine - Explorers Fall Friendzy Runners-Up
  • 14U Augustine - Ypsilanti Runners-Up
  • 14U Augustine - Arctic Blast Auburn Champions 
  • 14U Augustine - Spring Tune-up Runners-Up
  • 14U Augustine - Midland Linedrive Spring Slam Champions - NSA
  • 14U Augustine - Cereal City Classic Runners-Up - USSSA
  • 14U Augustine - Wolverine/Buckeye Tournament Dearborn 16U Champions
  • 14U Holzinger - Explorers Fall Friendzy Champions
  • 14U Holzinger - NSA "B" State Champions
  • 14U Holzinger - Linedrive Midland Champions - NSA
  • 14U Holzinger - Jim Powell Memorial Mt. Pleasant Champions
  • 14U Holzinger - NSA "B" Worlds Top 10 finish
  • 16U Manceau - Explorers Fall Friendzy Runners-Up
  • 16U Vermeesch - Firecracker Explosion Potterville Champions - NSA
  • 16U Vermeesch - NSA "B" State Champions
  • 16U Vermeesch - Swing Wars Hartland Runners-up - NSA
  • 16U Vermeesch - North America Fastpitch Showdown Columbus Top 16 out of 132 teams
  • 18U Kristen - Swing Wars Hartland Champions - NSA
  • 18U Kristen - Linedrive Grand Slam Runners-up - NSA
  • 18U Kristen - Lisa Joliff Memorial Howell Champions - NSA
  • 23U Keeley - Larry Buchanan Memorial Petoskey Champions - ASA