110U                 2016 May Madness              
                                 
  Team         Runs   Team         Runs      
Seed #   W L T Allowd Seed #   W L T Allowd      
6 1 Bombers  1  1    20 5 6 Team MO Retro  1  1    17      
2 Tigers - McDonald  1  1    16 10  7 Midwest Eagles    2    38      
3 Tigers - Boschert  2      10 8 Shield    2    36      
4 Tigers - Graves  2     12  9 Clayton Greyhounds    2    31      
5 Xtreme - Shelton  1  1    25 10 Xtreme - Griese  2      18      
                                 
Game Team             Team                
# # Team Score         # Team Score       Date Time Field
1 1 Bombers  12         8 Shield  7       Fri, May 13 6pm F1
2 5 Xtreme - Shelton  17         7 Midwest Eagles  15       Fri, May 13 6pm F2
3 6 Team MO Retro  14         9 Clayton Greyhounds  0       Fri, May 13 8pm F1
4 3 Tigers - Boschert  10         5 Xtreme - Shelton  7       Fri, May 13 8pm F2
5 2 Tigers - McDonald  10         4 Tigers - Graves  11       Sat, May 14 8am F1
6 10 Xtreme - Griese  21         7 Midwest Eagles  9       Sat, May 14 8am F2
7 2 Tigers - McDonald  13         1 Bombers  5       Sat, May 14 10am F1
8 10 Xtreme - Griese  17         6 Team MO Retro  9       Sat, May 14 10am F2
9 3 Tigers - Boschert  24         8 Shield  3       Sat, May 14 12pm F1
10 4 Tigers - Graves  17         9 Clayton Greyhounds       Sat, May 14 12pm F2
                                 
Game Team Playoff Games           Team                
# # Team Score         # Team Score       Date Time Field
11   Shield (#9)  1       vs   Eagles (#10)  21       Sat, May 14 4pm F1
12   XtShelton (#7)  15       vs   Greyhounds (#8)  0       Sun, May 15 9am F1
13   Eagles  3       vs   Bombers (#6)  4       Sun, May 15 11am F1
14   TigersMac(#4)  18       vs   Team Mo Retro (#5)  3       Sat, May 14 4pm F2
15   TigersGraves(#2)  5       vs   XtGriese (#3)  8       Sun, May 15 9am F2
16   TigersMac  3       vs   Tigers-Boschert(#1)  1       Sun, May 15 11am F2
Game Team Consolation Game           Team                
# # Team Score         # Team Score       Date Time Field
17   XtShelton  12       vs   Bombers  10       Sun, May 15 1pm F1
Game Team Championship Game           Team                
# # Team Score         # Team Score       Date Time Field
18   XtGriese  3       vs   TigersMac  9       Sun, May 15 1pm F2
                                 
    Trophies Provided For 1st and 2nd Place in Championship and Consolation Games              
                                 
    Consolation Final Rankings             Championship Final Rankings      
  1 Winner Game #17             1 Winner Game #18            
  2 Loser Game #17             2 Loser Game #18            
                                 
    Seeding will be determined by the following:                      
                                 
    Tie- Breakers                            
  1 Pool Record                            
  2 Head-to-Head Competition (for 2 team tie only)                      
  3 Fewest Runs Allowed                            
  4 Most Runs Scored                            
  5 Coin Flip                            
                                 
                                 
10U                 2016 May Madness              
                                 
                                 
  Playoff Games                            
                                 
    #4 Seed Tigers Macdonald  18                          
                                 
                  Championship Game              
Sat, May 14   Tigers Macdonald        3                
4pm Field F2                            
                                 
    #5 Seed Team Mo Retro  3     Sun, May 15   Tigers Macdonald  9            
            11am Field F2                
                        Tournament Champion    
      #1 Seed  Tigers Boschert        1                
                                 
                  Sun, May 15 1pm   Tigers Macdonald      
                  Field F2            
      #2 Seed  Tigers Graves        5                
                                 
                                 
            Sun, May 15   Xtreme Griese  3            
            9am Field F2                
                                 
      #3 Seed Xtreme Greise        8                
                                 
                                 
                                 
                                 
  Playoff Games                            
                                 
    #9 Seed Shield  1                          
                                 
                  Consolation Game              
Sat, May 14   Eagles        3                
4pm Field F1                            
                                 
    #10 Seed Eagles  21     Sun, May 15   Bombers  10            
            11am Field F1                
                        Consolation Champion    
      #6 Seed  Bombers        4                
                                 
                  Sun, May 15 1pm   Xtreme Shelton      
                  Field F1            
      #7 Seed  Xtreme Shelton        15                
                                 
                                 
            Sun, May 15   Xtreme Shelton  12            
            9am Field F1                
                                 
      #8 Seed  Clayton Grehounds