WCW HOSTED EVENTS RESULTS
Subscribe to our NewsletterResults: 2016 6th Annual April Fools Classic / CA State Games Qualifier (4/2-4/3)
Date(s): 4/2/2016 - 4/3/2016
Contact Info:
General Information
April 2-3, 2016
Gerald Williams, Andre Spencer, and the West Coast Warriors Organization would like to thank the following organizations for participating in the 2016 6th Annual April Fools Classic / California State Games Qualifier held at Arrowhead Christian Academy:
Aerial Attack
CBA
Claremont Thunder
DTermined (JV)
DV Elite
Eastvale Warriors
Hoop Stars
Hoop Stars
Hoopville
Hustle Hard
IE Pacers
IE Scorpions
Ihoops
Komplex Sports
Lakers 2.0
Quickshot
RC Bulls
RC Panthers
Redlands Showtime
Riverside Matrix
Team Spirit
West Coast Warriors
WET Basketball
Yucaipa
9u Boys Division
1st Place: West Coast Warriors
2nd Place: Redlands Showtime
3rd Place: DTermined (JV)
10u Boys Division
1st Place: Redlands Showtime
2nd Place: Quickshot
3rd Place: RC Panthers
11u Boys Division
1st Place: Redlands Showtime
2nd Place: Komplex Sports
3rd Place: West Coast Warriors
12u Boys Division
1st Place: RC Bulls (Black)
2nd Place: Redlands Showtime
3rd Place: Eastvale Warriors
13u Boys Division
1st Place: RC Bulls Elite
2nd Place: West Coast Warriors
3rd Place: Lakers 2.0
14u Boys Division
1st Place: RC Bulls (Black)
2nd Place: Claremont Thunder
3rd Place: Aerial Attack
15u Boys Division
1st Place: Hoop Stars
2nd Place: West Coast Warriors
3rd Place: IE Pacers
16u Boys Division
1st Place: IE Pacers
2nd Place: Yucaipa
3rd Place: Hustle Hard
17u Boys Division
1st Place: West Coast Warriors
2nd Place: Ihoops
3rd Place: IE Pacers (Black)
High School Girls Division
1st Place: DV Elite
2nd Place: Team Spirit
3rd Place: West Coast Warriors
*= Saturday Shootout
**= Sunday Shootout
9u Boys Division
West Coast Warriors
Redlands Showtime
DTermined (JV)
Hoop Stars*
Saturday
08:00AM West Coast Warriors vs Redlands Showtime (C2) (8-25)
10:00AM DTermined (JV) vs West Coast Warriors (C4) (10-26)
12:00PM Redlands Showtime vs Hoop Stars* (C2) (24-11)
02:00PM Hoop Stars* vs DTermined (JV) (C2) (6-18)
Sunday
08:00AM DTermined (JV) vs Redlands Showtime (C1) (2-21)
10:00AM Redlands Showtime -1S vs West Coast Warriors - 2S (C1) (18-27) Champ
10u Boys Division
Komplex Sports
West Coast Warriors
Redlands Showtime
RC Panthers
Quickshot
Saturday
09:00AM RC Panthers vs Redlands Showtime (C2) (31-37)
09:00AM Komplex Sports vs West Coast Warriors (C4) (34-22)
11:00AM Quickshot vs RC Panthers (C3) (20-22)
11:00AM Redlands Showtime vs Komplex Sports (C2) (41-24)
01:00PM West Coast Warriors vs Quickshot (C4) (21-25)
Sunday
09:00AM West Coast Warriors vs Redlands Showtime (C1) (29-23)
09:00AM Quickshot vs Komplex Sports (C2) (30-27)
11:00AM RC Panthers vs West Coast Warriors (C1) (18-22)
11:00AM Redlands Showtime vs Quickshot (C2) (39-36)
01:00PM Komplex Sports vs RC Panthers (C1) (28-32)
03:00PM Redlands Showtime -1S vs Quickshot - 2S (C1) (18-17) Champ
11u Boys Division
Komplex Sports
Redlands Showtime
West Coast Warriors
TBA
Saturday
10:00AM Komplex Sports vs Redlands Showtime (C2) (17-34)
12:00PM West Coast Warriors vs Komplex Sports (C4) (35-20)
01:00PM Redlands Showtime vs West Coast Warriors (C2) (48-39)
Sunday
08:00AM West Coast Warriors vs Redlands Showtime (C3) (30-37)
10:00AM West Coast Warriors vs Komplex Sports (C4) (32-29)
01:00PM Redlands Showtime - 1S vs Komplex Sports - 2S (C2) (35-10) Champ
12u Boys Division
Eastvale Warriors
Redlands Showtime
RC Bulls (Black)
West Coast Warriors
Saturday
09:00AM Eastvale Warriors vs Redlands Showtime (C1) (23-42)
11:00AM RC Bulls (Black) vs Eastvale Warriors (C1) (46-27)
11:00AM Redlands Showtime vs West Coast Warriors (C4) (39-53)
03:00PM West Coast Warriors vs RC Bulls (Black) (C1) (56-63)
Sunday
09:00AM Redlands Showtime vs RC Bulls (Black) (C3) (38-57)
09:00AM West Coast Warriors vs Eastvale Warriors (C4) (25-43)
11:00AM Eastvale Warriors - 3S vs West Coast Warriors - 4S (C4) (31-46)
11:00AM RC Bulls (Black) -1S vs Redlands Showtime - 2S (C3) (59-38) Champ
13u Boys Division (Best Record)
Eastvale Warriors
DTermined (JV)
RC Bulls Elite - 1
West Coast Warriors - 2
Lakers 2.0 - 3
Saturday
08:00AM Lakers 2.0 vs West Coast Warriors (C4) (52-53)
08:00AM Eastvale Warriors vs DTermined (JV) (C1) (17-40)
10:00AM DTermined (JV) vs RC Bulls Elite (C1) (20-61)
10:00AM West Coast Warriors vs Eastvale Warriors (C3) (61-51)
12:00PM RC Bulls Elite vs Lakers 2.0 (C1) (62-42)
Sunday
08:00AM Eastvale Warriors vs Lakers 2.0 (C4) (34-52)
10:00AM RC Bulls Elite vs Eastvale Warriors (C3) (75-27)
12:00PM Lakers 2.0 vs DTermined (JV) (C1) (38-24)
12:00PM West Coast Warriors vs RC Bulls Elite (C2) 25-61)
02:00PM DTermined (JV) vs West Coast Warriors (C4) (27-49)
14u Boys Division
Claremont Thunder
Komplex Sports
Aerial Attack
RC Bulls (Black)
Saturday
02:00PM RC Bulls (Black) vs Komplex Sports (C1) (58-10)
02:00PM Claremont Thunder vs Aerial Attack (C4) (42-41)
04:00PM Aerial Attack vs RC Bulls (Black) (C1) (38-57)
04:00PM Komplex Sports vs Claremont Thunder (C2) (16-50)
Sunday
01:00PM Claremont Thunder vs RC Bulls (Black) (C3) (40-49)
01:00PM Aerial Attack vs Komplex Sports (C4) (39-15)
03:00PM Aerial Attack - 3S vs Komplex Sports - 4S (C2) (47-34)
03:00PM RC Bulls (Black) vs Claremont Thunder (C3) (56-38) Champ
15u/Freshman
IE Scorpions 0-3
West Coast Warriors 2-1 12
IE Pacers 2-1 2
Hoop Stars 2-1 13
Saturday
03:00PM IE Scorpions vs IE Pacers (C2) (25-32)
05:00PM West Coast Warriors vs IE Scorpions (C1) (49-39)
06:00PM IE Pacers vs Hoop Stars (C2) (38-45)
08:00PM Hoop Stars vs West Coast Warriors (C3) (42-46)
Sunday
12:00PM IE Pacers vs West Coast Warriors (C3) (30-28)
12:00PM IE Scorpions vs Hoop Stars (C4) (27-37)
02:00PM IE Pacers - 3S vs IE Scorpions - 4S (C1) (47-24)
02:00PM Hoopstars - 1S vs West Coast Warriors - 2S (C2) (48-41) Champ
16u/JV Boys Division
Hustle Hard
IE Pacers
Yucaipa
Yucca Valley Gym Rats*
WET Basketball**
Saturday
03:00PM IE Pacers vs Yucaipa (C4) (54-45)
05:00PM Yucaipa vs Yucca Valley Gym Rats* (C2) (13-0)
06:00PM Yucca Valley Gym Rats* vs Hustle Hard (C4) (0-13)
07:00PM Hustle Hard vs IE Pacers (C4) (33-57)
Sunday
04:00PM Yucaipa vs Hustle Hard (C2) (72-70)
05:00PM Yucaipa - 2S vs WET Basketball** (C4) (39-43)
05:00PM IE Pacers - 1S vs Hoopville - Var (C3) (40-28)
06:00PM WET Basketball** vs Hustle Hard - 3S (C2) (54-39)
07:00PM IE Pacers - 1S vs Yucaipa - 2S (C4) (48-26) Champ
Varsity Boys Division
Pool A
Hustle Hard
IE Pacers (Black)
Ihoops
Riverside Matrix*
Pool B
Hoopville
West Coast Warriors
IE Pacers (Blue)
Saturday
02:00PM IE Pacers (Blue) vs West Coast Warriors (C3) (34-48)
03:00PM Riverside Matrix* vs IE Pacers (Black) (C3) (36-38)
04:00PM Hoopville vs IE Pacers (Blue) (C3) (41-42)
05:00PM Hustle Hard vs Riverside Matrix* (C4) (41-46)
05:00PM IE Pacers (Black) vs Ihoops (C3) (41-53)
06:00PM West Coast Warriors vs Hoopville (C3) (49-52)
07:00PM Ihoops vs Hustle Hard (C3) (62-57)
Sunday
02:00PM Hustle Hard vs IE Pacers (Black) (C3) (28-46)
04:00PM Hustle Hard - 3A vs Hoopville - 2B (C3) (50-47) G1
04:00PM IE Pacers (Blue) - 3B vs IE Pacers (Black) - 2A (C4) (35-44) G2
05:00PM Hoopville - 2B vs IE Pacers - JV (C3) (28-40)
06:00PM Hustle Hard - 3A vs Ihoops - 1A (C3) (50-56) G3
06:00PM IE Pacers (Black) - 2A vs West Coast Warriors - 1B (C4) (35-55) G4
07:00PM Ihoops - 1A vs West Coast Warriors - 1B (C3) (39-56) Champ
High School Girls Division
Team Spirit
West Coast Warriors
DV Elite
CBA Ballers
Saturday
08:00AM Team Spirit vs West Coast Warriors (C3) (61-15)
09:00AM DV Elite vs CBA Ballers (C3) (41-18)
12:00PM CBA Ballers vs Team Spirit (C3) (11-60)
01:00PM West Coast Warriors vs DV Elite (C3) (40-44)
Sunday
03:00PM West Coast Warriors vs CBA Ballers (C4) (26-24)
04:00PM Team Spirit vs DV Elite (C1) (50-25)
05:00PM Team Spirit vs CBA Ballers (C2) (45-23)
06:00PM West Coast Warriors vs Team Spirit (C1) (13-52)
Gerald Williams, Andre Spencer, and the West Coast Warriors Organization would like to thank the following organizations for participating in the 2016 6th Annual April Fools Classic / California State Games Qualifier held at Arrowhead Christian Academy:
Aerial Attack
CBA
Claremont Thunder
DTermined (JV)
DV Elite
Eastvale Warriors
Hoop Stars
Hoop Stars
Hoopville
Hustle Hard
IE Pacers
IE Scorpions
Ihoops
Komplex Sports
Lakers 2.0
Quickshot
RC Bulls
RC Panthers
Redlands Showtime
Riverside Matrix
Team Spirit
West Coast Warriors
WET Basketball
Yucaipa
9u Boys Division
1st Place: West Coast Warriors
2nd Place: Redlands Showtime
3rd Place: DTermined (JV)
10u Boys Division
1st Place: Redlands Showtime
2nd Place: Quickshot
3rd Place: RC Panthers
11u Boys Division
1st Place: Redlands Showtime
2nd Place: Komplex Sports
3rd Place: West Coast Warriors
12u Boys Division
1st Place: RC Bulls (Black)
2nd Place: Redlands Showtime
3rd Place: Eastvale Warriors
13u Boys Division
1st Place: RC Bulls Elite
2nd Place: West Coast Warriors
3rd Place: Lakers 2.0
14u Boys Division
1st Place: RC Bulls (Black)
2nd Place: Claremont Thunder
3rd Place: Aerial Attack
15u Boys Division
1st Place: Hoop Stars
2nd Place: West Coast Warriors
3rd Place: IE Pacers
16u Boys Division
1st Place: IE Pacers
2nd Place: Yucaipa
3rd Place: Hustle Hard
17u Boys Division
1st Place: West Coast Warriors
2nd Place: Ihoops
3rd Place: IE Pacers (Black)
High School Girls Division
1st Place: DV Elite
2nd Place: Team Spirit
3rd Place: West Coast Warriors
*= Saturday Shootout
**= Sunday Shootout
9u Boys Division
West Coast Warriors
Redlands Showtime
DTermined (JV)
Hoop Stars*
Saturday
08:00AM West Coast Warriors vs Redlands Showtime (C2) (8-25)
10:00AM DTermined (JV) vs West Coast Warriors (C4) (10-26)
12:00PM Redlands Showtime vs Hoop Stars* (C2) (24-11)
02:00PM Hoop Stars* vs DTermined (JV) (C2) (6-18)
Sunday
08:00AM DTermined (JV) vs Redlands Showtime (C1) (2-21)
10:00AM Redlands Showtime -1S vs West Coast Warriors - 2S (C1) (18-27) Champ
10u Boys Division
Komplex Sports
West Coast Warriors
Redlands Showtime
RC Panthers
Quickshot
Saturday
09:00AM RC Panthers vs Redlands Showtime (C2) (31-37)
09:00AM Komplex Sports vs West Coast Warriors (C4) (34-22)
11:00AM Quickshot vs RC Panthers (C3) (20-22)
11:00AM Redlands Showtime vs Komplex Sports (C2) (41-24)
01:00PM West Coast Warriors vs Quickshot (C4) (21-25)
Sunday
09:00AM West Coast Warriors vs Redlands Showtime (C1) (29-23)
09:00AM Quickshot vs Komplex Sports (C2) (30-27)
11:00AM RC Panthers vs West Coast Warriors (C1) (18-22)
11:00AM Redlands Showtime vs Quickshot (C2) (39-36)
01:00PM Komplex Sports vs RC Panthers (C1) (28-32)
03:00PM Redlands Showtime -1S vs Quickshot - 2S (C1) (18-17) Champ
11u Boys Division
Komplex Sports
Redlands Showtime
West Coast Warriors
TBA
Saturday
10:00AM Komplex Sports vs Redlands Showtime (C2) (17-34)
12:00PM West Coast Warriors vs Komplex Sports (C4) (35-20)
01:00PM Redlands Showtime vs West Coast Warriors (C2) (48-39)
Sunday
08:00AM West Coast Warriors vs Redlands Showtime (C3) (30-37)
10:00AM West Coast Warriors vs Komplex Sports (C4) (32-29)
01:00PM Redlands Showtime - 1S vs Komplex Sports - 2S (C2) (35-10) Champ
12u Boys Division
Eastvale Warriors
Redlands Showtime
RC Bulls (Black)
West Coast Warriors
Saturday
09:00AM Eastvale Warriors vs Redlands Showtime (C1) (23-42)
11:00AM RC Bulls (Black) vs Eastvale Warriors (C1) (46-27)
11:00AM Redlands Showtime vs West Coast Warriors (C4) (39-53)
03:00PM West Coast Warriors vs RC Bulls (Black) (C1) (56-63)
Sunday
09:00AM Redlands Showtime vs RC Bulls (Black) (C3) (38-57)
09:00AM West Coast Warriors vs Eastvale Warriors (C4) (25-43)
11:00AM Eastvale Warriors - 3S vs West Coast Warriors - 4S (C4) (31-46)
11:00AM RC Bulls (Black) -1S vs Redlands Showtime - 2S (C3) (59-38) Champ
13u Boys Division (Best Record)
Eastvale Warriors
DTermined (JV)
RC Bulls Elite - 1
West Coast Warriors - 2
Lakers 2.0 - 3
Saturday
08:00AM Lakers 2.0 vs West Coast Warriors (C4) (52-53)
08:00AM Eastvale Warriors vs DTermined (JV) (C1) (17-40)
10:00AM DTermined (JV) vs RC Bulls Elite (C1) (20-61)
10:00AM West Coast Warriors vs Eastvale Warriors (C3) (61-51)
12:00PM RC Bulls Elite vs Lakers 2.0 (C1) (62-42)
Sunday
08:00AM Eastvale Warriors vs Lakers 2.0 (C4) (34-52)
10:00AM RC Bulls Elite vs Eastvale Warriors (C3) (75-27)
12:00PM Lakers 2.0 vs DTermined (JV) (C1) (38-24)
12:00PM West Coast Warriors vs RC Bulls Elite (C2) 25-61)
02:00PM DTermined (JV) vs West Coast Warriors (C4) (27-49)
14u Boys Division
Claremont Thunder
Komplex Sports
Aerial Attack
RC Bulls (Black)
Saturday
02:00PM RC Bulls (Black) vs Komplex Sports (C1) (58-10)
02:00PM Claremont Thunder vs Aerial Attack (C4) (42-41)
04:00PM Aerial Attack vs RC Bulls (Black) (C1) (38-57)
04:00PM Komplex Sports vs Claremont Thunder (C2) (16-50)
Sunday
01:00PM Claremont Thunder vs RC Bulls (Black) (C3) (40-49)
01:00PM Aerial Attack vs Komplex Sports (C4) (39-15)
03:00PM Aerial Attack - 3S vs Komplex Sports - 4S (C2) (47-34)
03:00PM RC Bulls (Black) vs Claremont Thunder (C3) (56-38) Champ
15u/Freshman
IE Scorpions 0-3
West Coast Warriors 2-1 12
IE Pacers 2-1 2
Hoop Stars 2-1 13
Saturday
03:00PM IE Scorpions vs IE Pacers (C2) (25-32)
05:00PM West Coast Warriors vs IE Scorpions (C1) (49-39)
06:00PM IE Pacers vs Hoop Stars (C2) (38-45)
08:00PM Hoop Stars vs West Coast Warriors (C3) (42-46)
Sunday
12:00PM IE Pacers vs West Coast Warriors (C3) (30-28)
12:00PM IE Scorpions vs Hoop Stars (C4) (27-37)
02:00PM IE Pacers - 3S vs IE Scorpions - 4S (C1) (47-24)
02:00PM Hoopstars - 1S vs West Coast Warriors - 2S (C2) (48-41) Champ
16u/JV Boys Division
Hustle Hard
IE Pacers
Yucaipa
Yucca Valley Gym Rats*
WET Basketball**
Saturday
03:00PM IE Pacers vs Yucaipa (C4) (54-45)
05:00PM Yucaipa vs Yucca Valley Gym Rats* (C2) (13-0)
06:00PM Yucca Valley Gym Rats* vs Hustle Hard (C4) (0-13)
07:00PM Hustle Hard vs IE Pacers (C4) (33-57)
Sunday
04:00PM Yucaipa vs Hustle Hard (C2) (72-70)
05:00PM Yucaipa - 2S vs WET Basketball** (C4) (39-43)
05:00PM IE Pacers - 1S vs Hoopville - Var (C3) (40-28)
06:00PM WET Basketball** vs Hustle Hard - 3S (C2) (54-39)
07:00PM IE Pacers - 1S vs Yucaipa - 2S (C4) (48-26) Champ
Varsity Boys Division
Pool A
Hustle Hard
IE Pacers (Black)
Ihoops
Riverside Matrix*
Pool B
Hoopville
West Coast Warriors
IE Pacers (Blue)
Saturday
02:00PM IE Pacers (Blue) vs West Coast Warriors (C3) (34-48)
03:00PM Riverside Matrix* vs IE Pacers (Black) (C3) (36-38)
04:00PM Hoopville vs IE Pacers (Blue) (C3) (41-42)
05:00PM Hustle Hard vs Riverside Matrix* (C4) (41-46)
05:00PM IE Pacers (Black) vs Ihoops (C3) (41-53)
06:00PM West Coast Warriors vs Hoopville (C3) (49-52)
07:00PM Ihoops vs Hustle Hard (C3) (62-57)
Sunday
02:00PM Hustle Hard vs IE Pacers (Black) (C3) (28-46)
04:00PM Hustle Hard - 3A vs Hoopville - 2B (C3) (50-47) G1
04:00PM IE Pacers (Blue) - 3B vs IE Pacers (Black) - 2A (C4) (35-44) G2
05:00PM Hoopville - 2B vs IE Pacers - JV (C3) (28-40)
06:00PM Hustle Hard - 3A vs Ihoops - 1A (C3) (50-56) G3
06:00PM IE Pacers (Black) - 2A vs West Coast Warriors - 1B (C4) (35-55) G4
07:00PM Ihoops - 1A vs West Coast Warriors - 1B (C3) (39-56) Champ
High School Girls Division
Team Spirit
West Coast Warriors
DV Elite
CBA Ballers
Saturday
08:00AM Team Spirit vs West Coast Warriors (C3) (61-15)
09:00AM DV Elite vs CBA Ballers (C3) (41-18)
12:00PM CBA Ballers vs Team Spirit (C3) (11-60)
01:00PM West Coast Warriors vs DV Elite (C3) (40-44)
Sunday
03:00PM West Coast Warriors vs CBA Ballers (C4) (26-24)
04:00PM Team Spirit vs DV Elite (C1) (50-25)
05:00PM Team Spirit vs CBA Ballers (C2) (45-23)
06:00PM West Coast Warriors vs Team Spirit (C1) (13-52)
Venue Information and Directions
Arrowhead Christian Academy
Click here for more information
Click here for more information