News

 

Executive Committee Members are as follows:

Joe Ciejka, League Director 413-325-3767

Roy LaPlante, Ass't Director 413-885-4254

 

 

      

 

 

 

 

Best of luck to all participants; remember to play hard but to have fun and enjoy the game!!!

 

 

 Please note that all winning coaches should submit game scores to joeycheeks@verizon.net within 48 hours of completion of game.

 

 March Madness Single Elimination Tournament

Division 1 - 5/6th Grade

Game 1 - Belchertown 1 @ Wilbraham 1, Saturday, March 3, 6:45 PM, Wilbraham Middle

Game 2 - Northampton @ Tantasqua 1, Sunday, March 4th, 6PM, Brimfield Elementary

Game 3 - Amherst @ Chicopee 1, Friday, March 2, 6:15PM, DuPont Middle

Game 4 - West Side 1 @ Longmeadow 1, Saturday, March 3, 2PM,  LHS

Game 5 - Belchertown 1 @ Westfield 1, Tues, March 6, 7:15PM, South Middle

Game 6 - Chicopee 1 @ Tantasqua 1, at Chicopee Comp, Tuesday, March 6, 6:45PM

Game 7 - Longmeadow 1 at Westfield 1, at Chicopee Comp, Thursday, March 8, 5:30PM

Game 8 - Chicopee1 @ Westfield 1, at Chicopee Comp, Sunday, March 11, 5PM

Champion - Westfield 1

 

Division 2 - 5/6th Grade

Game 1 - Westfield Black @ Longmeadow 2, Saturday, March 3, 12:45PM, LHS

Game 2 - Agawam 1 @ Easthampton, Saturday, March 3, 2:15 PM, Easthampton High

Game 3 - East Longmeadow 1 @ Ludlow, Tuesday, February 27, 6:30PM

Game 4 - Agawam 2 @ Palmer, Wednesday, February 28, 6PM

Game 5 - Tantasqua 2 @ Monson, Tuesday, February 27, 6PM, Granite Valley Middle

Game 6 - Holyoke @ Frontier

Game 7 - Westfield Black @ West Side 2, Sunday, March 4, 6:30 PM, West Springfield High

Game 8 - Easthampton @ Ludlow, Tuesday, March 6, 6:30PM, Pepin School

Game 9 - Palmer @ Westfield White, Tues, March 6, 6PM, South Middle

Game 10 - Monson @ Frontier, Sunday, March 4, 3:30PM, Frontier Regional

Game 11 - Frontier @ Palmer, at Chicopee Comp, Thursday, March 8, 6:45PM

Game 12 - Easthampton @ Westfield Black, at DuPont Middle, Thursday, March 8, 5:30PM

Game 13 - Frontier @ Easthampton, at Chicopee Comp, Sunday, March 11, 2PM

Champion - Frontier

 

Division 3 - 5/6th Grade

Game 1 - Gateway at Wilbraham 2, Saturday, March 3, 5:30PM, Wilbraham Middle

Game 2 - Wilbraham 2 @ Hatfield, Tuesday, March 6, 6:15PM, Smith Academy

Game 3 - Belchertown 2 @ Quaboag, Thursday, March 1, 6PM, Quaboag Regional

Game 4 - Southampton @ Chicopee 2, Wednesday, February 28, 6:15PM, DuPont Middle

Game 5 - East Longmeadow 2 @ Ware, Wednesday, February 28, 6PM, Ware Middle

Game 6 - Quaboag @ Hatfield, at Chicopee Comp, Friday, March 9, 5:30PM

Game 7 - Southampton @ Ware, at Chicopee Comp, Monday, March 5, 6PM

Game 8 - Ware @ Hatfield, at Chicopee Comp, Sunday, March 11, 11AM 

Champion - Ware

 

Division 1 - 7/8th Grade

Game 1 - Belchertown 1 @ Tantasqua 1, Sunday, March 4th, 7:15PM

Game 2 - Longmeadow 1 @ East Longmeadow 1, Sunday, March 4, 4:30PM, ELHS

Game 3 - West Side 1 @ Chicopee 1, Friday, March 2, 7:30PM, DuPont Middle

Game 4 - Tantasqua 1 @ Holyoke, at DuPont Middle, Thursday, March 8, 8PM

Game 5 - Longmeadow 1 @ Chicopee 1, at Chicopee Comp, Tuesday, March 6, 8PM

Game 6 - Longmeadow 1 @ Holyoke, at Chicopee Comp, Sunday, March 11, 6:15PM

Champion - Holyoke

 

Division 2 - 7/8th Grade

Game 1 - Tantasqua 2 @ Ludlow, Saturday, March 3, 2PM, Boys & Girls Club

Game 2 - Agawam 1 @ Longmeadow 2, Saturday, March 3, 3:15 PM, LHS

Game 3 - Westfield 1 @ West Side 2, Saturday, March 3, 10AM, Boys & Girls Club

Game 4 - Northampton 1 @ Agawam 2, Wednesday, February 28, 6PM, Agawam High

Game 5 - Wilbraham 1 @ South Hadley, Wednesday, February 28, 7PM at Mt. Holyoke

Game 6 - Quaboag @ Chicopee 2, Wednesday, February 28, 7:30PM, DuPont Middle

Game 7 - Amherst @ Southampton, Sunday, March 4, 3:15 PM, Norris School

Game 8 - Tantasqua 2 @ Easthampton, Tuesday, March 6, 7:45 PM, Pepin School

Game 9 - Agawam 1 @ West Side 2, Tuesday, March 6, 6PM, West Springfield Middle School

Game 10 - Wilbraham 1 @ Agawam 2, Tuesday, March 6, 6PM, Agawam High

Game 11 - Chicopee 2 @ Southampton, Monday, March 5, 7:15PM at Chicopee Comp

Game 12 - Agawam 1 @ Easthampton, at Chicopee Comp, Friday, March 9, 6:45PM

Game 13 - Southampton @ Agawam 2, at Chicopee Comp, Friday, March 9, 8PM

Game 14 - Southampton @ Easthampton, at Chicopee Comp, Sunday, March 11, 3:15PM

Champion - Easthampton

 

Division 3 - 7/8th Grade

Game 1 - Westfield Black @ East Longmeadow 2, Saturday, March 3, 8PM, Birchland Middle

Game 2 - Ware @ Belchertown 2, Tuesday, February 27, 7:30PM, Belchertown High

Game 3 - Westfield White @ Northampton 2, Sunday, March 4, 2:30PM, JFK Middle

Game 4 - Wilbraham 2 @ Northampton 3, Sunday, March 4, 1:15 PM, JFK Middle

Game 5 - Belchertown 2 @ Westfield White, at Chicopee Comp, Tuesday, March 6, 5:30 PM

Game 6 - Northampton 3 @ East Longmeadow 2, at DuPont Middle, Thursday, March 8, 6:45PM

Game 7, Belchertown 2 @ East Longmeadow 2, at Chicopee Comp, Sunday, March 11, 12:15PM

Champion - Belchertown 2

 

 

 Check out our calendar page for important dates and deadlines!!!

 

   

Fall Back Rule:

 Once ahead by the specified numbers of points, a team on defense must fall into the three point arc until the ball passes half court.  Failure to fall back will lead to one of TWO warnings for delay of the game.  A third warning will provoke an indirect technical foul against the head coach.  The offended team receives two free throws and the ball at the division line.  Three indirect technical fouls will lead to the disqualification of the head coach for the remainder of the game.