Last Updated: July 10, 2016

The Lady Spartan Fastpitch Club will be hosting a July 2016 ASA Eastern Nationals Qualifier Tournament.


Lady Spartan Fastpitch Club ASA Eastern Nationals Qualifier

July 8, 9, & 10, 2016

 

**Additional information available under 'HANDOUTS' or email MCAPA4@ZOOMINTERNET.NET or text 330-519-1725.

 

2016 TOURNAMENT ENTRANTS

             10U  CLOSED         12U                      14U  CLOSED         16U                      18U  CLOSED 

                1. Lady Spartans            1. Hot Sox                    1. Lady Titans                    1. Lady Spartans          1. Lady Titans

                2. Hot Sox                      2. Valley Extreme         2. Pittsburgh Pride            2. Lady Titans (Semety)    2. Pittsburgh Pride

                3. Oh. Lightning - Gold  3. Silver Creek Raw      3. Oh. Lightning - Blue      3. Lady Titans (Welling)   3Diamond Dogs

                4. ROC Elite                  4. Ohio Platinum           4. County Chaos               4. Fairfield Xplosion      4. V. Extreme - Black

                5. Streak                                5. County Chaos              5. Diamond Elite                    5. Hurricanes                  5. Thunder Elite

                6. Pgh. Lady Bulldogs     6. Diamond Dogs             6. Streak                                   6. Ohio Lightning             6. Tri Boro Threat

                      7. Fury - Vegas                  7.  Oh. Lightning - Wh.  7. Ohio Platinum               7. Ohio Fever Elite           7.  ROC Elite

                      8. Mah. Val. Flash            8.                                           8. Thunder Elite 01               8.                                             8. Ohio Pride

 

2016 TOURNAMENT

Managers, Coaches, Players, and Parents-

Thank you for supporting our 2016 tournament. Without your participation it would not have been successful.

Sincerely-

The Lady Spartan Fastpitch Club

 

10U CHAMPION - FURY FASTPITCH (Marconi)

         Finalist - Ohio Lightning Gold (Redford)

 

12U  CHAMPION - VALLEY EXTREME (Angelo)

         Finalist - Silver Creek Raw (Schultz)

 

14U  CHAMPION - THUNDER ELITE 01 (Mott)

         Finalist - Diamond Elite (Hayes)

 

16U  CHAMPION - OHIO HURRICANES (KINCZEL)

         Finalist - Ohio Fever Elite (Starkey)

 

18U  CHAMPION - VALLEY EXTREME (MADERITZ)

         Finalist - Diamond Dogs (Schneider)