• Run! Jump! Throw! GO TRACK DOGS!
  • Practice Mon-Fri 3:40-6p
  • Bring a water bottle to practice.
  • Save the date - Awards Banquet April 25 6pm
  • Schedule now posted! Click on Schedule or headlines

3 Medal at State

Congratulations to:
Beining Xiao - 4th place 3200m Run (also competed in 1600m)
Will West - 5th place Pole Vault
Oni Tunson - 7th place Discus (also competed in Shot)
Also competed were:
Rachel Edler - Long Jump, Triple Jump
Andrew Rodgers - 1600m Run
Complete State results here.

Top Performers, Seniors & Scholars Recognized


The annual Track & Field Awards banquet honored top performers including: (l-r) Oni Tunson, Field Athlete of the Year; Cameron Cassar, Hardest Worker; Michael Tidwell, Sprinter of the Year; Ameir Carswell, Top Newcomer; Nicole James, JV Hardest Worker Female; Jordan Cole, JV Most Improved Male; Beining Xiao, Distance Athlete of the Year; Andrew Rodger, Freshman Impact Award; Karina Delgadillo, JV Most Improved Female; Will West, Coach Teddy Carter Bulldog Award and Most Valuable Male; Zachary Reid, JV Hardest Worker Male; and, Rachel Edler, Most Valuable Female.

Seniors: (l-r) Head Coach Mattair, Team Captain Will West, Cameron Cassar, Team Captain Rachel Edler, Tyler McClinton, Arthur Murry and Michael Tidwell (not pictured, Oni Tunson).

Scholar-Athletes: (l-r) Rachel Edler, Beining Xiao, Isabelle Nassar, Sherwin Shirazzi, Samantha Huggins, Madeline Miller, Nicole James, Will West and Bennett Solomon (not pictured, Adrian Russ, Laila Elmattrawy, Princeton Byrd).

5 Advance to State

Congratulations to these State Qualifiers!
Will West - Pole Vault
Andrew Rodgers - 1600m Run
Rachel Edler - Long Jump, Triple Jump
Oni Tunson - Shot, Discus
Beining Xiao - 1600m Run, 3200m Run

16 Athletes Advance to Sectional Meet

Congratulations to the boys for finishing 2nd at the Regional Meet
  

and to these16 athletes for top 4 finishes to advance to the Sectional Meet on April 29:
Will West  1st Pole Vault, 2nd 110m Hurdles, 3rd 300m Hurdles  
Andrew Rodgers  1st 1600m, 1st 800m
Jordan Cole  3rd Long Jump
Tyler McClinton  4th High Jump
Cameron Cassar  4th 400m
James Burgett  4th 3200m 
4x100m Relay 3rd (Ameir Carswell, Will West, Cameron Cassar, Michael Tidwell)
4x400m Relay 4th (Tyler McClinton, Cameron Cassar, Andrew Rodgers, Will West)
Beining Xiao  1st 3200m, 2nd 1600m
Rachel Edler  1st Triple Jump, 3rd Long Jump
Oni Tunson  1st Discus, 4th Shot
Jaden Brooks  3rd 100m Hurdles, 3rd 300m Hurdles
Madeline Miller  3rd 3200m
Mia Gant  4th 100m Hurdles
Kalyn Wright  4th 800m
Khiara White 4th Long Jump

Click here for complete results.

3 Varsity Records, 3rd place for Girls at County

Congratulations to the Varsity team for a good showing at the DeKalb County High School Championship meet with 8 athletes finishing in the top 8. Three school records were set, one athlete became 4-time county champion and the girls finished 3rd overall.
Beining Xiao, 1st 3200m run (SCHOOL RECORD), 4th 1600m run
Rachel Edler, 1st Triple Jump(SCHOOL RECORD), 2nd 400m run, 5th Long Jump
Cameron Cassar, 6th 400m Run (SCHOOL RECORD)
Will West, 1st Pole Vault (4-TIME COUNTY CHAMPION)

Oni Tunson, 1st Discus, 2nd Shot
Khiara White, 3rd Long Jump, 6th Triple Jump
Kalyn Wright, 7th 800m Run
Bennett Solomon, 8th 3200m Run

Click here for complete results.  More photos under albums.

JV PERFORMS AT COUNTY

Congrats to the JV team for placing 9th overall (girls 7th, boys 10th) in the DeKalb County Junior Varsity Invitational and to these top finishers.
Karina Delgadillo, 3rd 800m Run
Michael Aker, 3rd 110m Hurdles, 4th 300m Hurdles
Mia Gant, 5th 100m Hurdles
Jordan Cole, 5th Long Jump
Sydney Luna, 5th 3200m Run, 6th 1600m Run
Laila Elmattrawy, 6th 1600m Run
Samantha Hood, 6th Shot Put
Jalen Beckford, 6th 300m Hurdles, 7th 110m Hurdles
Zamela Haque, 7th 3200m Run
Girls 4x100m Relay (Karina Delgadillo, Mia Gant, Nicole James, Sariah Miller), 7th
Boys 4x100m Relay (Ameir Carswell, Jordan Cole, Zachary Reid, Alejandro Salinas), 7th
Samantha Huggins, 8th Discus

Photos under albums (thanks Coach Harris!) Click here for full results.

 

Tough Competition at Milton Invitational

Congratulations to these track dogs who finished in the top 8 at Milton. Click here for full results.
Rachel Edler, 1st 400M Run, 1st Triple Jump
Beining Xiao, 3rd 2 mile, 6th 1 mile
Khiara White, 4th Triple Jump
Will West, 6th Pole Vault
Girls 6th 4x100m Relay
Girls 7th 4x800m Relay
Jaden Brooks, 7th 110m Hurdles, 8th 300m Hurdles
Cameron Cassar, 8th 400m Run

Varsity captures 11 Medals, 1 Trophy at Heritage

Varsity athletes traveled to Heritage High School for the Patriot Invitational and brought home the 3rd place trophy for the girls along with 11 medals for top 3 finishes by 7 athletes. Congratulations to these medalists! (more photos under photo albums)
Beining Xiao - 1st 1600m Run, 1st 3200m Run
Oni Tunson- 1st place Discus
Will West - 1st place Pole Vault, 2nd place 300m Hurdles

Rachel Edler - 2nd 200m Dash, 3rd Long Jump
Khiara White - 2nd Long Jump, 3rd 100m Hurdles
Jaden Brooks - 3rd place 300m Hurdles
Kalyn Wright - 3rd place 800m Run
Click here for complete results.

 

2017 Varsity Season Opener at Parkview

Despite a cold, rainy morning, the Varsity team had a good showing with boys taking 6th and girls placing 8th overall.
Click here for complete results. More photos under photo albums. CCHS top finishers were:

Will West, 2nd Pole Vault, 2nd 110 Hurdles, 3rd 300 Hurdles

Beining Xiao, 2nd 3200m Run, 3rd 1600m Run

Boys 4x400m Relay 4th (Camryn Martin, Andrew Rodgers, Tyler McClinton, Cameron Cassar)

Jaden Brooks, 4th 300m Hurdles
Bennett Solomon, 4th 3200m Run
Andrew Rodgers, 4th 1600m Run

JV Starts at Parkview

Congratulations to these athletes who finished in the top 3 at the Parkview FAT All Comers Thursday:
Annie Magee, 3rd 800m Run
Malina Bordere, 3rd High Jump
Alex Harding, 3rd Pole Vault

Click here for full results.

SPIRIT WEAR & UNIFORMS

Spirit wear was distributed last week. These 4 items are covered by athlete dues and are yours to keep:
long-sleeve tshirt
short-sleeve tshirt
warmup jacket
warmup pants
PLEASE WRITE YOUR NAME IN ALL PIECES!

Uniforms (shorts and running singlet/top) are school property and MUST BE RETURNED at the end of the season.

Grade Reports Due EVERY Wednesday by 3:40p

Every athlete MUST complete a weekly grade sheet every Wednesday by 3:40 (beginning of practice). You must print the form from the web site and turn it into Coach Harris or Coach Mattair EVERY WEDNESDAY by 3:40p.

Click here for the form.

 

Athletes with a GPA of 3.5 or higher can email a screen shot of their grades through infinite campus to coachmattair@gmail.com .

SPORTS PHYSICAL FORM INFO

CCHS is using PRIVIT to automate the process for the management and collection of health forms required for athletic participation.  Registration can be completed on your mobile device, laptop, tablet or any device connected to the internet. 

Register with PRIVIT once but mark each CCHS sport your child will participate in for the whole year.

Click here for step-by-step instructions for PRIVIT.

Click here to go to PRIVIT and register.