Last Updated: January 31, 2015
Join Our EMail List
Visitor Counter
181,563

 

Home team please e-mail the scores of your games  cjblhoops@gmail.com

Weekend Scores should be e-mailed by Monday the latest

 

Home team will confirm games with visiting team 24 hours before scheduled game

 

ALL-STAR GAMES WILL BE PLAYED ON SUNDAY 2/15 

4th Grade & 7th Grade Boys Teams will go by standings

Each Team will select 3 players for all-star game & 1 three point shooter(Halftime Contest)

North Brunswick High School

Court # 1                                  Court # 3

10AM      4th Boys 1-8             10AM       4th Boys 9-16

11:15AM  5A Boys                   11:15AM   5B Boys

                                                Court # 2

12:30PM  6A Boys                   12:30PM   6B Boys

1:45PM    5/6 Girls                  1:45PM    4/5 Girls

3PM      7th Boys 1-9                3PM       7th Boys 10-19

4:15PM   8B Boys                    4:15PM   7/8 Girls All Teams

5:30PM   8A Boys

 

 

Playoffs will start in early march TBA

 

Championship Games will be held at Sandburg Middle School on sunday 3/22

 

New Rule For 2014 

On a foul shot the players that occupy the lanes may leave on the release of the foul shot. All other players including the shooter must wait for ball to hit the rim before they can release.

 

Rules for 4/5 Girls Division

Defensive Players must stay in the arc until 4 minutes left in the game, defense will be able to half court press the last 4 minutes of the game

Director Contact Information

  

 

Coordinators:

.

Director & Founder

Dr. Dave Weiss

drdave0916@yahoo.com

 

Vivian Cleworth (Schedule Coordinator & Website Administrator)

Cell (732) 236-9006

cjblhoops@gmail.com

 

 

Dennis Scanlon  President
(848)391-5027

dennscan@gmail.com

dscanlon@usps.gov

 

 

Al Holtje   Vice President/Referee Assignor
(917)751-2028

aholtje@verizon.net

 

For questions and concerns please email cjblhoops@gmail.com. If your contact information is missing or incorrectly presented on the website please submit your corrections to cjblhoops@gmail.com. Required contact information includes e-mail address, primary phone number and alternate phone number.


League Schedule

Sunday,  Feb 1
BOYS 10U - (Blue) B (5th Grade)
MATAWAN HUSKIES @ Sacred Heart 1:15pm Cardinal McCarick High School
BOYS 11U - (Blue) B (6th Grade)
Marlboro @ Colts Neck 10:00am Cedar Drive Middle School (Colts Neck)
Old Bridge Knights @ Hazlet 10:30am Hazlet Middle School
West Windsor Plainsboro Hoopsters @ Hazlet TBA Hazlet Middle School
BOYS 11U - (Red) A (6th Grade)
Saint Gabes @ East Brunswick Bears 10:30am East Brunswick High School
East Brunswick Bears @ North Brunswick 3:00pm North Brunswick Township High School - Court 3
BOYS 12U - (7th Grade)
Middletown Heat-B @ Sacred Heart 2 3:00pm Indian Hill School (Holmdel)
BOYS 13U - (Blue) B (8th Grade)
Raritan Bay Area YMCA Rockets @ Sacred Heart 1 3:45pm Cardinal McCarick High School
BOYS 13U - (Red) A (8th Grade)
Clark Crusaders @ Monroe 11:00am Monroe Township Community Center # 1
The Hills Basketball Club @ Monroe 12:30pm Monroe Township Community Center # 1
Clark Crusaders @ Monroe TBA Monroe Township Community Center # 1
BOYS 9U - (4th Grade)
Roselle Runnin' Rams @ Hazlet Hawks 11:45am Hazlet Middle School
Perth Amboy All Stars @ North Plainfield NBN 1:45pm North Brunswick Township High School - Court 3
Clark Crusaders-Patterson @ Sacred Heart 2:30pm Cardinal McCarick High School
GIRLS (4th/5th Grade)
North Plainfield @ Sacred Heart 12:00pm Cardinal McCarick High School
GIRLS (5th/6th Grade)
Hillborough Travel @ Sacred Heart 12:30pm North Brunswick Township High School - Court 3
GIRLS RED (7th/8th Grade)
Monroe Falcons @ East Brunswick 11:45am East Brunswick High School
Monday,  Feb 2
BOYS 10U - (Red) A (5th Grade)
West Windsor Plainsboro Hoopsters @ Franklin Heat U10 6:30pm Sampson G. Smith School
BOYS 12U - (7th Grade)
Edison Red Raiders @ Franklin Heat 7:45pm Sampson G. Smith School
BOYS 13U - (Red) A (8th Grade)
South Brunswick Vikings @ The Hills Basketball Club 8:15pm Green Brook Middle School
Wednesday,  Feb 4
BOYS 11U - (Red) A (6th Grade)
Middletown Riptide @ Roselle Runnin' Rams 7:45pm Abraham Clark High School (Roselle)
Thursday,  Feb 5
BOYS 11U - (Blue) B (6th Grade)
Aberdeen Warriors @ Matawan Huskies TBA Lloyd Road School (Matawan)
BOYS 12U - (7th Grade)
Middletown Heat-B @ Matawan Huskies TBA Lloyd Road School (Matawan)
Friday,  Feb 6
BOYS 11U - (Blue) B (6th Grade)
Old Bridge Knights @ Colts Neck 7:30pm Conover Primary School
BOYS 12U - (7th Grade)
Rebels Basketball @ Next Level Youth 8:00pm Perry L Drew School
BOYS 13U - (Blue) B (8th Grade)
North Brunswick Raiders @ Matawan Travel TBA Matawan Middle School
The Hills Basketball Club @ Matawan Travel 7:30pm Matawan Middle School
Franklin Heat @ Milltown Falcons 7:45pm Parkview School (Milltown)
Raritan Bay Area YMCA Rockets @ Princeton Basketball Club 8:15pm Witherspoon Middle School (Princeton)
BOYS 13U - (Red) A (8th Grade)
Middletown Heat @ Monroe 8:00pm Applegarth Elementry School (Monroe)
GIRLS (5th/6th Grade)
Old Bridge Knights @ Next Level 6:30pm Perry L Drew School
GIRLS BLUE (7th/8th Grade)
Monroe Falcons @ Princeton Recreation 7:00pm Witherspoon Middle School (Princeton)
Saturday,  Feb 7
BOYS 10U - (Blue) B (5th Grade)
North Brunswick Raiders @ Edison Thunder 1:00pm Woodrow Wilson Middle School (Edison)
BOYS 10U - (Red) A (5th Grade)
West Windsor Plainsboro Hoopsters @ Clark Crusaders 5:00pm Brewer Recreation Center Front Gym
BOYS 11U - (Blue) B (6th Grade)
West Windsor Plainsboro Hoopsters @ Old Bridge Knights 9:15am Carl Sandburg Middle School (Old Bridge)
BOYS 11U - (Red) A (6th Grade)
Roselle Runnin' Rams @ Edison Black Bears 10:30am Woodrow Wilson Middle School (Edison)
North Brunswick @ South Brunswick Vikings 3:15pm Constable Elementary School (South Brunswick)
BOYS 12U - (7th Grade)
Franklin Heat @ Old Bridge Knights 11:45am Carl Sandburg Middle School (Old Bridge)
Carteret Pirates @ Edison Red Raiders 2:15pm Woodrow Wilson Middle School (Edison)
BOYS 13U - (Blue) B (8th Grade)
Raritan Bay Area YMCA Rockets @ Edison 11:45am Woodrow Wilson Middle School (Edison)
St Stans @ Old Bridge Knights 1:00pm Carl Sandburg Middle School (Old Bridge)
BOYS 13U - (Red) A (8th Grade)
Perth Amboy Allstars @ Old Bridge Knights 2:15pm Carl Sandburg Middle School (Old Bridge)
The Hills Basketball Club @ South Brunswick Vikings 4:30pm Constable Elementary School (South Brunswick)
BOYS 9U - (4th Grade)
Middletown Heat @ Old Bridge Knights 10:30am Carl Sandburg Middle School (Old Bridge)
St. Bart's Green @ Clark Crusaders-Patterson 7:30pm Brewer Recreation Center Front Gym
GIRLS (4th/5th Grade)
Old Bridge Knights @ South Brunswick Vikings-Hamilton 2:00pm Greenbrook Elem. School (S. Bruns. - YMCA )
Clark Crusaders @ South Brunswick Vikings-Jiorle TBA Linwood Middle School - Aux. Gym (North Brunswick)
GIRLS (5th/6th Grade)
Clark-Parin @ South Brunswick Vikings 3:15pm Greenbrook Elem. School (S. Bruns. - YMCA )
North Brunswick Raiders @ Hillborough Travel 4:30pm Hillsborough Middle School
GIRLS BLUE (7th/8th Grade)
Lacey Fire @ Clark-Randazza 7:45pm Brewer Recreation Center Back Gym
GIRLS RED (7th/8th Grade)
Old Bridge Knights @ St Matthews 11:40am St. Matthew's
East Brunswick @ St Matthews 6:00pm St. Matthew's
Sunday,  Feb 8
BOYS 10U - (Blue) B (5th Grade)
MATAWAN HUSKIES @ East Brunswick Bears 1:00pm East Brunswick High School
North Brunswick Raiders @ Sacred Heart 1:15pm Cardinal McCarick High School
Holmdel Hornets @ Middletown Heat 5:45pm Mater Dei Prep High School
BOYS 10U - (Red) A (5th Grade)
Roselle Runnin' Rams @ North Brunswick Bulldogs 12:30pm North Brunswick Township High School - Court 3
BOYS 11U - (Blue) B (6th Grade)
Hazlet @ Marlboro 3:00pm Marlboro Recreation Center
Carteret Pirates @ Aberdeen Warriors 7:45pm Kelvin's Basketball Academy/Marlboro Business Park
BOYS 11U - (Red) A (6th Grade)
South Brunswick Vikings @ East Brunswick Bears 10:30am East Brunswick High School
Middletown Riptide @ Perth Amboy All Stars 12:30pm Richardson School
Saint Gabes @ Marlboro Mustangs 4:15pm Marlboro Recreation Center
BOYS 12U - (7th Grade)
Holmdel Hornets @ East Brunswick 11:45am East Brunswick High School Lower Gym
Middletown Heat 2B @ Perth Amboy All Stars 1:45pm Richardson School
Middletown Vipers @ Sacred Heart 2 3:45pm Cardinal McCarick High School
Rebels Basketball @ Middletown Heat 2B 4:15pm Mater Dei Prep High School
Carteret Pirates @ North Brunswick Bulldogs 5:30pm Linwood Middle School Main Gym (North Brunswick)
Old Bridge Knights @ Middletown Heat-A 5:30pm Mater Dei Prep High School
BOYS 13U - (Blue) B (8th Grade)
Raritan Bay Area YMCA Rockets @ North Brunswick Raiders 5:30pm North Brunswick Township High School - Court 1
BOYS 9U - (4th Grade)
Hazlet Hawks @ Marlboro-Goldstein 1:45pm Marlboro Recreation Center
Clark Crusaders-Sullivan @ North Brunswick Raiders 5:30pm North Brunswick Township High School - Court 3
South Brunswick Vikings @ Sacred Heart 7:30pm Cardinal McCarick High School
GIRLS (4th/5th Grade)
South Brunswick Vikings-Hamilton @ Sacred Heart 2:30pm Cardinal McCarick High School
North Plainfield @ Monroe Falcons 4:30pm Monroe Township Community Center # 1
GIRLS (5th/6th Grade)
Old Bridge Knights @ Sacred Heart 6:15pm Cardinal McCarick High School
GIRLS RED (7th/8th Grade)
Old Bridge Knights @ East Brunswick 2:15pm East Brunswick High School
Monday,  Feb 9
BOYS 10U - (Red) A (5th Grade)
North Brunswick Bulldogs @ Franklin Heat U10 6:30pm Sampson G. Smith School
Tuesday,  Feb 10
BOYS 10U - (Red) A (5th Grade)
Franklin Heat U10 @ Next Level Youth 6:30pm Grace Rodgers School
GIRLS RED (7th/8th Grade)
Clark-Randazza @ St Matthews 8:00pm St. Matthew's
Wednesday,  Feb 11
BOYS 10U - (Red) A (5th Grade)
Clark Crusaders @ Roselle Runnin' Rams 7:45pm Abraham Clark High School (Roselle)
BOYS 11U - (Red) A (6th Grade)
Saint Gabes @ Roselle Runnin' Rams 7:45pm Abraham Clark High School (Roselle)

For a complete schedule listing, click here!