Last Updated: May 28, 2017
Join Our EMail List
Site Visitors
223,624

  • Welcome to the Chartiers Valley Communities Girls Softball League
  • Established Leader in Girls Slow Pitch and Fast Pitch Softball
Chartiers Valley Communities Girls Softball League
 

2017 Playoff Schedule

 

 

 

 

 Fast Pitch

 10U Fast Pitch - Hosted by North Fayette

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

 

   

#3 West

 

#2 East

 

1

 

   

#3 East

 

#2 West

 

2

 

   

TBD

 

#1 East

 

2

 

 
 

TBD

 

#1 West

 

Championship

     

TBD

 

TBD

 

* Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full game regardless of time or score 

 

12U Fast Pitch - Hosted by Kennedy

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

6/20/17

 6:00 PM Fairhaven 1

#3 West

 

#2 East

 

1

 6/20/17

 8:00 PM

 Fairhaven 1

#3 East

 

#2 West

 

2

6/21/17 

 6:00 PM Fairhaven 1

TBD

 

#1 East 

 

2

 6/21/17

 8:00 PM Fairhaven 1

TBD

 

#1 West

 

Championship

 6/23/17

 8:00 PM

Fairhaven 1

TBD

 

TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full game regardless of time or score 

 

15U Fast Pitch - Hosted by Scott

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

6/26/17  6:00 PM  

#6 seed

 

#3 seed

 

1

6/26/17  8:00 PM

 

#5 Seed

 

#4 seed

 

2

 6/27/17  6:00 PM

 

TBD 

# 1 seed

 

2

 6/27/17  8:00 PM

 

TBD

 

#2 seed

 

Championship

 6/28/17  6:00 PM

 

TBD

 

TBD  

 * Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 7-inning game regardless of time or score



Slow Pitch

8U Slow Pitch - Hosted by Carnegie, Chartiers Houston, Findlay and North Fayette (23 teams single elimination tournament)

23 Team Tournament BRACKET

 * All Rounds will be subject to 2 hour time limit except championship game will be full 6-inning game regardless of time or score 

 

10U Slow Pitch- Hosted by Oakdale

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

 6/20/17
6:00PM

Oakdale

Boro Park

#6 seed

 

#3 seed

  

1

6/20/17 8:00PM

Oakdale

Boro Park

#5 Seed

 

#4 seed

 

2

 6/22/17 6:00PM

Oakdale

Boro Park

TBD 

# 1 seed

 

2

 6/22/17 8:00PM

Oakdale

Boro Park

TBD

 

#2 seed

 

Championship

 6/23/17 6:00PM

Oakdale

Boro Park

TBD

 

TBD  

 * Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 7-inning game regardless of time or score

 

12U Slow Pitch- Hosted by Oakdale

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

6/19/17 6:00PM

Oakdale

Boro Park

#5 Seed

 

#4 seed

 

2

 6/21/17 6:00PM

Oakdale

Boro Park

Round 1 winner

# 1 seed

 

2

 6/21/17 8:00PM

Oakdale

Boro Park

# 3 seed

 

# 2 seed

 

Championship

 6/23/17 8:00PM

Oakdale

Boro Park

TBD

 

TBD  

  * Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 7-inning game regardless of time or score


 

Instructions For Reporting Scores & Points System

All scores will be reported via email to CVCLeague@hotmail.com by the winning team. The teams will have 3 days after the scores are posted to contest any mistakes in the scoring. If you cannot send email you can also send text message to 724-561-2772 with the score.

Include in the email/text message the organizations, managers names, score for each team, age group, date scheduled online, and field.

For Example - Findlay Smith - 7 North Fayette Jones - 5, 10U Fast Pitch, 5/1/11 @ Little Clinton

 

Effective 2013, the CVC will use a point system for standings rather than win-loss record.  The point system is as follows:

  • 3 points for a win or forfeit win
  • 2 points for a tie
  • 1 point for a loss
  • -1 points for a forfeit loss

The tiebreaker if the points are equal at the end of the season is as follows:

  • Head-to-head record
  • Runs against per game (excluding forfeit games and non-played games from calculation)
  • Coin Flip

Instructions for Rainouts and Cancelling/Rescheduling Games

Cancelling and or rescheduling games:

1st must call/text is to the umpire association as soon as possible
2nd opposing Manager
3rd Only If the umpire organization is not supplied by Joe Bolton, then text 724-561-2772 or email CVCLeague@hotmail.com so the game can be postponed on the site and also email the rescheduled date so it can be listed

To CANCEL/RESCHEDULE a game contact Umpire scheduler Joe Bolton (724-561-2772) via text or phone.

You must rescheduling a game within 72 hours to a future date.  


2017 Softball Umpires Fees

2017 Softball Umpires for girls slow pitch (10U) and fast pitch (10U and 18U) will be supplied through umpire chief Joe Bolton (Exceptions allowed on a case by case basis with approval of the CVC board). Umpires for girls are to be paid at the field by the home team.  The prices are as follows:

All Slow Pitch - $35
Fast Pitch 10U is $40
Fast Pitch 12U is $40
Fast Pitch 15U is $50 for a single umpire, $40/per Umpire on a two Umpire team.
Fast Pitch 18U is $xx for a single umpire. $xx/per Umpire on a two Umpire team.


Please remember that there is also a $2 scheduling fee payable from each community for each game scheduled through Joe Bolton. For questions regarding umpires, please contact Joe Bolton (724-561-2772) via text or phone calls.




ASA NON APPROVED AND APPROVED BATS

The CVC uses the ASA Approved and Non-Approved Bat list found at the following link:

 

ASA Approved and Non Approved Bat List

 


CVC WEBSITE E-MAIL ADDRESS

Please send any of the following to cvcleague@hotmail.com
. Scores
. Field directions
· Information on tournaments, events, or clinics you would like posted
· Corrections to any erroneous information
· Suggestions for improvement


Upcoming Games

Monday, May 29
8U Girls South Division
Canon Mac Mowery  @ Chartiers Houston Drilak 6:15pmHouston Post Office (Chartiers Houston)
10U Girls Fast Pitch West Division
North Fayette Henke  @ Burgettstown Mermon 6:00pmBurgettstown (Burgettstown)
Moon McManigle  @ Robinson Barto 6:00pmBurkett Field (Robinson)
15U Girls Fast Pitch Division
South Fayette Nicholson  @ Moon Petropoulos PostponedMoon Park - Kenny Ross Field (Moon)
Tuesday, May 30
8U Girls East Division
Carnegie Hall  @ Collier Wesolowski 6:00pmSkvarco (Collier)
8U Girls South Division
McGuffey Meighan  @ Chartiers Houston Cavanaugh 6:15pmHouston Post Office (Chartiers Houston)
10U Girls Slow Pitch Division
South Fayette McLaughlin  @ South Fayette Dziki 6:00pmMorgan E (South Fayette)
10U Girls Fast Pitch East Division
South Fayette Cavenaugh  @ South Fayette Ford 8:00pmMorgan E (South Fayette)
10U Girls Fast Pitch West Division
Burgettstown Mermon  @ Moon Berarducci 6:00pmMoon Park Back (Moon)
12U Girls Fast Pitch East Division
North Allegheny Marnich  @ Scott Opalanko 6:00pmMunicipal (Scott)
Carnegie Barber  @ Moon Bonacci 8:00pmMoon Park -Devenzio (Moon)
Kennedy Lamarca  @ Collier Alauzen 8:00pmWebb Little Field (Collier)
12U Girls Fast Pitch West Division
South Fayette Milavec  @ Fort Cherry Herbst 6:00pmFort Cherry High School (Midway/McDonald)
15U Girls Fast Pitch Division
North Fayette Cutri  @ Carnegie Melko 6:00pmChioda Two (Carnegie)
Canon Mac Bailey  @ Moon Petropoulos 6:00pmMoon Park - Kenny Ross Field (Moon)
Moon Barbaro  @ Scott Boneysteele 6:00pmScott Big Field (Scott)
Wednesday, May 31
8U Girls East Division
Scott Kuczinski  @ Canon Mac Gallagher 6:00pmLoutsion New Field (Canon Mac)
8U Girls West Division
Findlay Pons  @ North Fayette Zdinak 6:00pmArgenta B (North Fayette)
North Fayette Fittipaldo  @ Oakdale Lee 6:00pmHuck Field (Oakdale)
North Fayette Novic  @ Findlay Cornell 6:15pmBig Clinton (Findlay)
8U Girls South Division
Chartiers Houston Marcischak  @ Canon Mac Dice 6:00pmChartiers Houston (Chartiers Houston)
Canon Mac Dice  @ Chartiers Houston Marcischak 8:00pmChartiers Houston (Chartiers Houston)
10U Girls Slow Pitch Division
South Fayette Gigante  @ South Fayette McLaughlin 6:00pmMorgan E (South Fayette)
Oakdale Pluechel  @ Oakdale Oliveira 6:00pmRyan Field (Oakdale)
10U Girls Fast Pitch East Division
South Fayette Cavenaugh  @ Carnegie Netting 6:00pmChioda Two (Carnegie)
Canon Mac Hollenbach  @ Scott Long 6:00pmMunicipal (Scott)
Scott Kessler  @ Collier Shazer 8:00pmWebb Little Field (Collier)
10U Girls Fast Pitch West Division
Moon Berarducci  @ North Fayette Henke 6:00pmDonaldson-Maropis (North Fayette)
12U Girls Slow Pitch Division
Oakdale Hamilton  @ Oakdale Stern 8:00pmOakdale Boro Park (Oakdale)
12U Girls Fast Pitch East Division
Moon Bonacci  @ North Allegheny Marnich 6:00pmBlueberry Park Field 1 (North Allegheny)
Carnegie Barber  @ Bridgeville Marches 6:00pmCook School Park (Bridgeville)
Scott Opalanko  @ North Allegheny Aguglia 8:00pmBlueberry Park Field 1 (North Allegheny)
12U Girls Fast Pitch West Division
Fort Cherry Herbst  @ North Fayette Martin 8:00pmArgenta B (North Fayette)
15U Girls Fast Pitch Division
Findlay Sorensen  @ Canon Mac Bailey 6:00pmGalbraith Field (Canon Mac)
Avella Kimberland  @ Fort Cherry Salvini 6:30pmFort Cherry High School (Midway/McDonald)
Scott Boneysteele  @ South Fayette Nicholson 8:00pmMorgan A (South Fayette)
Thursday, Jun 1
8U Girls West Division
Findlay Cornell  @ North Fayette Novic 6:00pmDonaldson-Huebner (North Fayette)
Oakdale Santucci  @ North Fayette Fittipaldo 6:00pmDonaldson-Maropis (North Fayette)
8U Girls South Division
Chartiers Houston Cavanaugh  @ Canon Mac Stanton 6:00pmLoutsion Field (Canon Mac)
10U Girls Fast Pitch East Division
South Fayette Ford  @ Scott Kessler 6:00pmMunicipal (Scott)
10U Girls Fast Pitch West Division
Kennedy Weber  @ Moon McManigle 6:00pmMoon Park Back (Moon)
12U Girls Slow Pitch Division
Midway Cleric  @ Oakdale Hamilton 6:00pmOakdale Boro Park (Oakdale)
12U Girls Fast Pitch East Division
Collier Alauzen  @ Bridgeville Marches 6:00pmCook School Park (Bridgeville)
Scott Opalanko  @ Carnegie Barber 6:15pmChioda Two (Carnegie)
Moon Michenzi  @ Kennedy Lamarca 8:00pmFairhaven (Kennedy)
12U Girls Fast Pitch West Division
South Fayette Deramo  @ Findlay Fiscus 8:00pmBig Clinton (Findlay)
15U Girls Fast Pitch Division
South Fayette Nicholson  @ Canon Mac Bailey 6:00pmBorland Manor Elementary (Canon Mac)
Avella Kimberland  @ Burgettstown Ritts 8:00pmLangeloth Field (Burgettstown)
Friday, Jun 2
8U Girls East Division
Canon Mac Gallagher  @ Collier Wesolowski 6:00pmWebb Little Field (Collier)
8U Girls South Division
Chartiers Houston Drilak  @ McGuffey Meighan 6:00amMcGuffy 4 (McGuffey)
10U Girls Slow Pitch Division
Canon Mac Schake  @ Oakdale Oliveira 6:00pmHuck Field (Oakdale)
Findlay Thomas  @ Midway Stone 6:00pmMidway Big Field (Midway)
10U Girls Fast Pitch East Division
Scott Long  @ Canon Mac Hollenbach 6:00pmLoutsion Field (Canon Mac)
12U Girls Slow Pitch Division
Midway Cleric  @ South Fayette Postufka 6:00pmMorgan E (South Fayette)
12U Girls Fast Pitch East Division
Moon Bonacci  @ Moon Michenzi 6:00pmMoon Park - Kenny Ross Field (Moon)
12U Girls Fast Pitch West Division
Avella Waddell  @ South Fayette Milavec 8:00pmMorgan E (South Fayette)
Saturday, Jun 3
8U Girls East Division
Scott Opalanko  @ Midway Groszkiewicz 12:00pmMidway Little Field (Midway)
8U Girls West Division
Oakdale Lee  @ North Fayette Fittipaldo 8:00amDonaldson-Maropis (North Fayette)
Findlay Cornell  @ North Fayette Zdinak 10:00amArgenta B (North Fayette)
8U Girls South Division
Chartiers Houston Marcischak  @ McGuffey Meighan 11:00amMcGuffy 4 (McGuffey)
Chartiers Houston Drilak  @ McGuffey Janovich 1:00pmMcGuffy 4 (McGuffey)
10U Girls Slow Pitch Division
Oakdale Pluechel  @ Canon Mac Schake 1:00pmLoutsion Field (Canon Mac)
10U Girls Fast Pitch West Division
Burgettstown Mermon  @ Fort Cherry Bianchini 11:00amHughey Field (McDonald)
12U Girls Slow Pitch Division
Oakdale Hamilton  @ Canon Mac Doyle 11:00amGalbraith Field (Canon Mac)
Sunday, Jun 4
8U Girls East Division
Canon Mac Gallagher  @ Canon Mac Brogan 3:00pmLoutsion Field (Canon Mac)
Scott Opalanko  @ Collier Wesolowski 3:00pmMunicipal (Scott)
Collier Wesolowski  @ Scott Opalanko 6:00pmMunicipal (Scott)
8U Girls West Division
North Fayette Zdinak  @ Burgettstown McDivitt 1:00pmBurgettstown - Lower Field (Burgettstown)
8U Girls South Division
Chartiers Houston Cavanaugh  @ Canon Mac Mowery 5:30pmLoutsion New Field (Canon Mac)
10U Girls Slow Pitch Division
South Fayette McLaughlin  @ Oakdale Oliveira 3:00pmHuck Field (Oakdale)
Oakdale Pluechel  @ Findlay Thomas 6:00pmBig Clinton (Findlay)
12U Girls Fast Pitch West Division
South Fayette Milavec  @ Burgettstown Gratchen 3:00pmBurgettstown Middle Field (Burgettstown)

For a complete schedule listing, click here!