Last Updated: September 27, 2014

Follow Us
My Account
Login  ·  Signup
Add Site to Favorites
Go to MyLeagueLineup

Visitor Counter
5,309

  • Welcome to the Diocese of Pittsburgh Soccer League!
  • Follow the DSL on Twitter at @DSLPitt

Championship Playoff/Developmental Tournament T-Shirt Survey

September 1, 2014

Parents,

We've added a survey about the T-shirts we've been offering at the end of each season (during the Play-offs).  Historically, we haven't been a great judge of sizes you would like.  Please help us better understand your needs by completing the survey to the left.  Thank you!!

Fall 2014 Season

August 29, 2014

Handout from the DSL Coaches Teleconference Fall 2014 can be found on the DSL Forms menu item at the left.

New 2014 rule book can be found on the Official DSL Rule Book menu item at the left.

The remaining key dates for the Fall, 2014 season are:

  • 9/5/2014 - Rosters are due to Mitch Riehle - Include Field Monitors on the Roster.
  • 9/6/2014 - Opening weekend for games
  • 11/2/2014 - Final date for regular season games
  • 11/1/2014 - Developmental Tournament
  • 11/6/2014 - DSL JV and Varsity playoffs begin

Twitter

Follow the DSL at @DSLPitt on Twitter

Dick's Sporting Goods is the Official Sponsor of the Diocese Soccer League

Upcoming Games/Practices

Friday,  Oct 3
Section 3 Varsity
Sacred Heart @ St. John Bosco 7:30pm Seton LaSalle High School
Saturday,  Oct 4
Section 1 JV
St. Philip @ St. Kilian #1 9:15am St. Kilian
St. Alphonsus #1 @ Holy Trinity #1 2:15pm Burkett (UPPER Soccer Field)
East Catholic #1 @ St. Bernadette 3:00pm Gateway Middle School
Section 1 Varsity
St. Philip @ St. Kilian 10:30am St. Kilian
St. Alphonsus @ Holy Trinity 3:30pm Burkett (LOWER Soccer Field)
East Catholic @ St. Bernadette 4:15pm Gateway Middle School
Section 2 JV
St. Bede @ Christ the Divine Teacher 1:00pm Rt.910 (Indiana Twp) Municipal Field
St. James @ Aquinas Academy 2:00pm Dolan - Aquinas Academy
Providence Heights Alpha @ St. Elizabeth 3:30pm Maize Field/Pleasant Hills
Section 2 Varsity
St. Bede @ Christ the Divine Teacher 2:15pm Rt.910 (Indiana Twp) Municipal Field
St. James @ Aquinas Academy 3:15pm Dolan - Aquinas Academy
Providence Heights Alpha @ St. Elizabeth 4:45pm Maize Field/Pleasant Hills
Section 3 JV
St. Alphonsus #2 @ Our Lady of the Most Blessed Sacrament TBA Freeport Community Park
St. Alexis @ St. Margaret 10:00am Aiken Field
Sacred Heart @ St. Kilian #2 11:45am St. Kilian
St. Rosalia @ Sts. Peter and Paul 3:00pm Beaver Area High School
Section 3 Varsity
Sacred Heart @ Our Lady of the Most Blessed Sacrament TBA Freeport Community Park
St. Alexis @ St. Margaret 11:15am Aiken Field
St. Rosalia @ Sts. Peter and Paul 4:15pm Beaver Area High School
Section 4 JV
East Catholic #2 @ Our Lady of Grace 9:00am Our Lady of Grace Field (Campbell)
Holy Trinity #2 @ Our Lady of Fatima 1:00pm Youthtowne Field
Section 4 Varsity
North American Martyrs @ Our Lady of Grace 10:15am Our Lady of Grace Field (Campbell)
St. Ursula @ Our Lady of Fatima 2:15pm Youthtowne Field
4th Grade South
North American Martyrs @ East Catholic 4:30pm Wilkins Field
4th Grade North
St. Kilian Green @ Aquinas Academy 11:45am Dolan - Aquinas Academy
St. Kilian White @ Providence Heights Alpha 12:30pm Alpha School Field
3rd - 4th Grade Mixed South
Queen of Angels @ Holy Trinity Stingrays 12:45pm Burkett (UPPER Soccer Field)
St. Philip Green @ St. Margaret 1:00pm Aiken Field
Holy Trinity Minotaurs @ St. Elizabeth 2:15pm Maize Field/Pleasant Hills
3rd - 4th Mixed North
Holy Sepulcher @ St. Alexis 4:00pm Mars Area Soccer Club
3rd Grade
East Catholic @ St. Kilian Green 3:30pm St. Kilian
North American Martyrs @ St. Kilian White 4:45pm St. Kilian
2nd and 3rd Grade Mixed
St. James @ Our Lady of Fatima 12:00am Youthtowne Field
St. Rosalia @ Christ the Divine Teacher 12:00pm Rt.910 (Indiana Twp) Municipal Field
St. Bede Blue @ Sts. Peter and Paul 1:00pm Beaver Area High School
Our Lady of Grace @ Providence Heights Alpha 1:30pm Alpha School Field
2nd Grade
East Catholic @ St. Kilian Green 1:00pm St. Kilian
Sunday,  Oct 5
Section 1 JV
Holy Trinity #1 @ St. Alphonsus #1 3:45pm Marshall Elementary School
Section 1 Varsity
Holy Trinity @ St. Alphonsus 5:00pm Marshall Elementary School
Section 2 JV
Aquinas Academy @ St. James 3:30pm Quaker Valley High School
Section 2 Varsity
Aquinas Academy @ St. James 4:45pm Quaker Valley High School
Section 3 JV
Sacred Heart @ St. Alphonsus #2 2:30pm Marshall Elementary School
Section 4 JV
Our Lady of Grace @ St. Thomas More 2:00pm St. Thomas More
Section 4 Varsity
Our Lady of Grace @ St. Thomas More 3:15pm St. Thomas More
4th Grade South
St. Bede @ St. Thomas More 1:00pm St. Thomas More
East Catholic @ St. James 2:15pm Quaker Valley High School
4th Grade North
St. Kilian Green @ St. Alphonsus Sparks 1:15pm Marshall Elementary School
St. Kilian White @ St. Alphonsus Flames 1:15pm Marshall Elementary School
3rd Grade
St. Kilian Green @ St. Alphonsus Flames 12:00pm Marshall Elementary School
St. Kilian White @ St. Alphonsus Sparks 1:15pm Marshall Elementary School
East Catholic @ St. Thomas More 2:00pm St. Thomas More
2nd and 3rd Grade Mixed
St. Rosalia @ St. James 1:00pm Quaker Valley High School
2nd Grade
East Catholic @ St. Alphonsus Sparks 12:00pm Marshall Elementary School
Holy Sepulcher @ St. Alphonsus Flames 12:00pm Marshall Elementary School
St. Philip @ St. Kilian Green 1:00pm St. Kilian

For a complete schedule listing, click here!



Diocese of Pittsburgh Soccer League

powered by LeagueLineup