Last Updated: August 21, 2017 
  • WELCOME TO THE HOME OF THE NASSAU COUNTY HIGH SCHOOL BOYS LACROSSE COACHES ASSOCIATION
  • SEE COMPLETE RESULTS FROM THE 2016 SEASON!
  • COMPLETE NASSAU COUNTY BOYS HIGH SCHOOL LACROSSE HISTORY
  • SCHEDULES AND ROSTERS FOR THE 2017 ARE BEING POSTED

NCLCA

Nassau County Lacrosse Coaches Association

FOR FINAL NASSAU ROSTERS FOR LI SHOWCASE
GO TO "LI SHOWCASE" TAB ON LEFT SIDE OF PAGE MENU

CONGRATULATIONS TO ALL OF THE 2017 NASSAU COUNTY AWARD WINNERS !

JOHN KRUMENACKER AWARD-NASSAU COUNTY PLAYER OF THE YEAR
Matthew Licciardi, Midfield, Senior, Cold Spring Harbor High School


THE BILL RITCH AWARD-NASSAU COUNTY ATTACKMAN OF THE YEAR
Ian Laviano, Senior, Cold Spring Harbor High School
Brendan Nichtern, Senior, Massapequa High School

THE JOHN DRISCOLL AWARD-NASSAU COUNTY MIDFIELDER OF THE YEAR
Steve Schneider, Senior, Manhasset High School
Taylor Strough, Senior, Cold Spring Harbor High School

THE HOWDY MEYERS AWARD-NASSAU COUNTY DEFENSEMAN OF THE YEAR
Dylan Guarneri, Senior, Cold Spring Harbor High School

THE NASSAU COUNTY LONG-STICK MIDFIELDER OF THE YEAR
Joe LiCalzi, Senior, South Side High School

THE NASSAU COUNTY GOALTENDER OF THE YEAR
Michael Venezia, Junior, Massapequa High School

CONGRATULATIONS TO 
COLD SPRING HARBOR
2017 NYS CLASS "C" CHAMPIONS
THREE-PEAT: 2015, 2016, 2017

C

NYS Class C MVP's: Dylan Guarnieri (Defense) and Taylor Strough (Offense)
FIRST TEAM IN LONG ISLAND HISTORY TO WIN THREE CONSECUTIVE STATE CHAMPIONSHIPS!

CONGRATULATIONS TO THE 2017
LONG ISLAND CHAMPIONS!
Class A: Ward Melville
Class B: Garden City
Class C: Cold Spring Harbor
Class D: Bablyon
MOST LONG ISLAND CHAMPIONSHIP VICTORIES: Ward Melville-18; Garden City-15; Manhasset-13;
West Islip 7; Shoreham-Wading River 6; Huntington 5; Elmont 5; Cold Spring Harbor 4; Lynbrook 4;
East Meadow 4; Farmingdale 3; Sachem 3; Babylon 2; Syosset 2; Comsewogue 2; Northport 2;
Massapequa 1; Sayville 1; Bayport-Blue Point 1; Rocky Point 1; Mount Sinai 1; South Side 1; Wantagh 1; Bethpage 1; Sewanhaka 1; Herricks 1. 
NASSAU: 56-SUFFOLK 49.

CONGRATULATIONS TO THE 2017

NASSAU COUNTY CHAMPIONS

CLASS A: MASSAPEQUA

CLASS B: GARDEN CITY

CLASS C: COLD SPRING HARBOR

2017 Nassau County Playoff Schedule

Date Round Teams Location Time Result
Friday, May 12 B First Round Mepham @ Calhoun (B9 vs B8) Calhoun HS 4:30 pm Calhoun 10-6 
    MacArthur @ South Side (B12 vs B5) South Side HS 6:00 pm South Side 12-7 
    Roslyn @ Long Beach (B11 vs B6) Long Beach HS 7:00 pm Long Beach 9-4 
    New Hyde Park @ Carey (B10 vs B7) Carey HS 4:30 pm Carey 11-9 
  C First Round  Wheatley/CP @ Seaford (C9 vs C8) Seaford HS 4:30 pm Wheatley/CP 8-5 
    Island Trees @ Bethpage (C12 vs C5) Bethpage HS 4:30 pm Bethpage 10-3 
    Levittown Division @ Floral Park (C11 vs C6) Floral Park HS 4:45 pm Floral Park 14-7 
    Friends Academy @ Mineola (C10 vs C7) Mineola HS 4:30 pm Friends Academy 5-3 
           
Tuesday, May 16 A Quarterfinals Oceanside @ Massapequa (A8 vs A1) John Burns Park 4:30 pm Massapequa 18-0 
    Baldwin @ Port Washington (A5 vs A4) Port Washington HS  5:00 pm Port Washington 10-7 
    East Meadow at Farmingdale (A6 vs A3) Farmingdale HS  6:30 pm Farmingdale 18-6 
    Plainview Kennedy @ Syosset (A8 vs A2) Syosset HS  4:15 pm Syosset 15-3
           
Wednesday, May 17 C Quarterfinals Wheatley/CP vs. Cold Spring Harbor (C9 vs C1) Cold Spring Harbor HS 4:30 pm Cold Spring Harbor 17-5 
    Bethpage vs North Shore (C5 vs C4) North Shore HS  4:30 pm North Shore 14-7 
    Floral Park vs Lynbrook (C6 vs C3) Marion Street School  4:30 pm Lynbrook 11-8 
    Friends Academy vs Locust Valley (C10 vs C2) Centre Island Park  4:30 pm Locust Valley 16-5 
           
Thursday, May 18 B Quarterfinals Calhoun vs. Manhasset (B9 vs B1) Manhasset HS 4:30 pm Manhasset 16-3 
    South Side vs Wantagh (B5 vs B4) Wantagh HS  5:15 pm South Side 8-7 
    Long Beach vs Hewlett (B6 vs B3) Hewlett HS  4:30 pm Hewlett 16-5 
    Carey vs. Garden City (B7 vs B2) Garden City HS  4:30 pm Garden City 16-3 
           
Tueasday, May 23 A Semifinal Massapequa vs Port Wasington (A1 vs A4) Hofstra University 3:30 pm Massapequa 15-4 
  B Semifinal Manhasset vs South Side (B1 vs B5) Hofstra University 5:30 pm Manhasset 12-7 
  C Semifinal Cold Spring Harbor vs North Shore (C1 vs C4) Hofstra University 8:00 pm Cold Spring Harbor 15-8 
           
Thursday, May 24 A Semifinal Syosset vs Farmingdale (A2 vs A3) Hofstra University 3:30 pm Farmingdale 11-10 
  B Semifinal Garden City vs Hewlett (B2 vs B3) Hofstra University 5:30 pm Garden City 14-2 
  C Semifinal Locust Valley vs Lynbrook (C2 vs C3) Hofstra University 8:00 pm Lynbrook 12-9 
           
Tuesday, May 30 A Final Farmingdale vs Massapequa Hofstra University 3:30 pm Massapequa 12-3 
  B Final Garden City vs Manhasset Hofstra University 6:00 pm Garden City 8-6 
  C Final Lynbrook vs Cold Spring Harbor Hofstra University 8:30 pm Cold Spring Harbor 16-2 

 

 

LONGTIME COACH JIM KASPAR GETS 300TH VICTORY

Long Beach lacrosse coach Jim Kaspar won his 300th game with a 12-7 victory over Oceanside last night. Kaspar has had successful stints at several Nassau County schools including MacArthur, Baldwin, and Long Beach, and was an assistant coach at Ward Melville and Northport as well. A professor at Nassau Community, Kaspar coached both lacrosse and football at the college for many years. Kaspar's teams have always been successful and his Baldwin squad played in the 1991 and 1998 Nassau championship as well as the 2008 Long Beach team that accomplished the same feat. He also has helped produce numerous high school and college All-Americans including Ken Randazzo, Terry Riordan, Chad Smith, Bob Gormsen, Billy St. George, Michael Smith, Tim McCormick, Eddie Collins, and James Forkin.

CONGRATS TO JK!

 

The post-game celebration of Coach Kaspar's 300th win last night 

INFO NEEDED!!

Looking for old scorebooks, stats, photos, and news articles about Nassau County Lacrosse from 1934-present.  Send info to mikehungerford21@gmail.com

First Day of Practice 2018!
Monday, March 5, 2018