Last Updated: January 17, 2017
Visitor Counter
103,979

 NTJBL Participating Towns: Sherman, Van Alstyne, Anna, Melissa, Leonard, Farmersville

   

 North Texas Junior Basketball League Purpose:

To provide rules and regulations designed to promote and ensure the health and safety of all participants. 

To promote the spirit of good sportsmanship and fair play in all games. To secure the greatest educational, social and recreational benefits for all participants.  To promote among the players and communities a spirit of friendly rivalry and a respect for the rules. To forward the concept of accepting decisions of sports officials without protest. Treating officials as co-partners in the educational process of competition. 

 

** Dates are subject to change in the event of bad weather **

Upcoming Games

Saturday, Jan 21
1st Boys
A2 Schwyzer @ F1 Ducharme9:00amFarmersville Intermediate Gym
S2 Kitchens @ L1 Buckley9:00amLeonard Jr High
M3 Holloway @ S4 Pearson9:00amSherman High School Gym 2
S1 Dowd @ VA2 Burleson9:00amVan Alstyne Middle School Gym 2
A3 Aronow @ M1 Lacore10:00amMelissa Intermediate Gym
M2 Overman @ VA3 DeRamcy10:00amVan Alstyne Middle School Gym 2
S3 Dailey @ F1 Ducharme11:00amFarmersville Intermediate Gym
A1 Tollefson @ S4 Pearson11:00amSherman High School Gym 2
VA1 Gomez @ M1 Lacore1:00pmMelissa Intermediate Gym
1st Girls
A1 Bills @ M1 Pugh9:00amMelissa Intermediate Gym
VA2 Enlow @ S1 Bruton10:00amSherman High School Gym 2
VA1 Ellis @ M1 Pugh11:00amMelissa Intermediate Gym
L1 Kotulek @ S1 Bruton12:00pmSherman High School Gym 2
2nd Boys
S1 Stephens @ VA2 Vickery11:00amVan Alstyne Middle School Gym 2
A2 Pratt @ M1 Lehr12:00pmMelissa Intermediate Gym
VA1 Jackson @ F1 Lair1:00pmFarmersville Intermediate Gym
A3 Merritt @ S2 Polk1:00pmSherman High School Gym 2
L1 Pankuk @ VA2 Vickery1:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
A1 Teichman @ M1 Lehr2:00pmMelissa Intermediate Gym
S3 Jones @ VA3 Henley2:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
M2 Breaux @ S2 Polk3:00pmSherman High School Gym 2
M3 Ellis @ VA4 Moore3:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
2nd Girls
M2 Smith @ F1 Garcia10:00amFarmersville Intermediate Gym
M1 Clifford @ L1 Prather10:00amLeonard Jr High
S2 Chisum @ F1 Garcia12:00pmFarmersville Intermediate Gym
VA2 Fletcher @ VA1 Skinner12:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
A1 Reno @ S1 Fuller2:00pmSherman High School Gym 2
3rd Boys
VA1 Sikes @ A2 Moya9:00amAnna Middle School (old)
S2 Williams @ VA3 Hunter9:00amVan Alstyne Middle School Gym 1
F1 Wyatt @ VA2 Mack10:00amVan Alstyne Middle School Gym 1
S3 McGinnis @ A2 Moya11:00amAnna Middle School (old)
M1 Carey @ VA3 Hunter11:00amVan Alstyne Middle School Gym 1
VA4 Offill @ L1 Cass12:00pmLeonard Jr High
M2 Abel @ A1 Allison1:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
S1 Hancock @ F2 Matthews2:00pmFarmersville Intermediate Gym
3rd Girls
M1 Newton @ L1 Cass11:00amLeonard Jr High
M2 Dittfurth @ VA3 Stiles12:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
S1 Williams @ L1 Cass1:00pmLeonard Jr High
VA1 Geer @ F1 Coleman3:00pmFarmersville Intermediate Gym
VA2 Smith @ S2 Morgan4:00pmSherman High School Gym 2
4th Boys
S3 Waller @ S5 Bowen9:00amSherman High School Gym 1
S2 Dowd @ A2 Key10:00amAnna Middle School (old)
M1 Dababneh @ S1 Cole11:00amSherman High School Gym 1
VA2 Whitehill @ A2 Key12:00pmAnna Middle School (old)
F1 Bellew @ S6 Andrews12:00pmSherman High School Gym 1
S4 Sturdivan @ VA1 Carson2:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
L1 Sadler @ M2 Shipes3:00pmMelissa Intermediate Gym
A1 Johnson @ M2 Shipes5:00pmMelissa Intermediate Gym
4th Girls
VA2 Duncan @ S1 Luper10:00amSherman High School Gym 1
VA1 Servati @ A2 Dunn1:00pmAnna Middle School (old)
A1 Renfro @ L1 Harless2:00pmLeonard Jr High
5th Boys
A2 Medrick @ S3 Alexander1:00pmSherman High School Gym 1
S4 Jernigan @ A1 Oglesby2:00pmAnna Middle School (old)
S2 Sonier @ S3 Alexander3:00pmSherman High School Gym 1
S1 Minor @ VA2 Wilkins3:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
M3 Wright @ A1 Oglesby4:00pmAnna Middle School (old)
VA3 Johnston @ M2 McDowell4:00pmMelissa Intermediate Gym
M1 Sauseda @ VA1 Skinner4:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
L1 Haden @ F1 Clark5:00pmFarmersville Intermediate Gym
5th Girls
VA2 Miller @ S2 Brown2:00pmSherman High School Gym 1
A1 Redwine @ F2 Coleman4:00pmFarmersville Intermediate Gym
VA1 Williams @ S2 Brown4:00pmSherman High School Gym 1
F1 Ballew @ S1 Fielder5:00pmSherman High School Gym 1
VA3 Humphries @ F2 Coleman6:00pmFarmersville Intermediate Gym
L1 Pye @ M1 McClain6:00pmMelissa Intermediate Gym
6th Boys
S3 Plumlee @ L1 Vauhn3:00pmLeonard Jr High
A4 Benavidez @ A2 Snodgrass5:00pmAnna Middle School (old)
F1 Tull @ VA2 McCaslin5:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
M1 Williams @ VA1 Dennis6:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
S2 Sneed @ A2 Snodgrass7:00pmAnna Middle School (old)
A1 Oglesby @ M2 Mays7:00pmMelissa Intermediate Gym
A3 Morgan @ S1 Traw7:00pmSherman High School Gym 1
6th Girls
S2 Reed @ A1 Durica3:00pmAnna Middle School (old)
L1 Zachary @ A1 Durica6:00pmAnna Middle School (old)
A2 Ready @ S1 Carter6:00pmSherman High School Gym 1
VA1 Servati @ F1 Bolch7:00pmFarmersville Intermediate Gym

For a complete schedule listing, click here!