Last Updated: April 23, 2014

My Account
Login  ·  Signup
Add Site to Favorites
Go to MyLeagueLineup

Visitor Counter
19,082

Google

  • Congratulations Conrad Chenoweth (Advanced) + David Wolf (Intermediate)---2013 Fall League Champions
  • 2014 Winter Racquetball League Regular Season To Be Completed By March 24th; Playoffs To Follow
  • 2014 Spring Racquetball League Registration Now Open Until April 17th; Season To Start April 21st
  • Registration Fee is $65/Non-Member + $35/Member Of Joseph T St Lawrence Center
  • Any questions/inquiries contact Mike Leslie (lesliem@ramapo.org/845-753-2324)
Headlines
2014 Winter Racquetball Playoffs (All Divisions)
2014 Winter Racquetball League Contacts
RRL Racquetball Rules Used By All Divisions
Congratulations 2013 Fall Champions---Conrad Chenoweth (Advanced) + David Wolf (Intermediate)
Congratulations David Goldsmith---2013 Summer Open League Champion
Town Of Ramapo Racquetball League Past Champions
2014 Winter Racquetball Playoffs (All Divisions)
March 27, 2014 – 04:00 PM

 

Intermediate Division

 

Play-in Round:

#4A Valenti vs #5B Garzia---No Response; Did Not Complete

#4B Honey vs #5A Hanly---Hanly Advances (15-9, 15-6)

 

2nd Round:

#1A Palumbo vs #5A Hanly---Hanly Advances (15-5, 10-15, 11-5)(3)

#1B McGillycuddy vs Winner 1---McGillycuddy Advances (4)

#2A Kersting vs #3B Moledo---Moledo Advances (15-10, 10-15, 15-7)

#2B Boydston vs #3A Chopra---Boydston Advances (15-2, 15-2)

 

Semi-Finals:

#5A Hanly vs #2B Boydston (7)

#1B McGillycuddy vs #3B Moledo (8)

 

Final:

Winner 7 vs Winner 8

 

High Intermediate Division

 

1st Round:

#1 Sferrazza vs #8 Darer (Injured)---Sferrazza Advances

#2 DiSimone vs #7 Bakhtiary---DiSimone Advances

#3 Parvis vs #6 Burkholder---Parvis Advances (11-15, 15-8, 15-9)

#4 Louther vs #5 Simchera---Simchera Advances (15-4, 15-9)

 

Semi-Finals:

#1 Sferrazza vs #5 Simchera---Sferrazza Advances (15-6, 15-0)

#2 DiSimone vs #3 Parvis---Parvis Advances (10-15, 15-11, 15-11)

 

Final:

#1 Sferrazza vs #3 Parvis

 

Advanced Division

  

Play-In Round:

#8 Krivicich vs #9 Buhse---Krivicich Advances (15-10, 15-13)

 

2nd Round:

#1 Criscera vs #8 Krivicich---Criscera Advances (15-0, 15-7)

#2 Chenoweth vs #7 Snell---Chenoweth Advances (15-6, 15-10)

#3 Slutsky vs #6 Salmon---Salmon Advances; Slutsky Injury

#4 Bergstein vs #5 Wolf---Bergstein Advances (12-15, 15-5, 15-14)

 

Semi-Finals:

#1 Criscera vs #4 Bergstein (6)

#2 Chenoweth vs #6 Salmon (7)

 

Final:

Winner 6 vs Winner 7

 

 

 

 



2014 Winter Racquetball League Contacts
January 21, 2014 – 02:30 PM

 

Advanced Division

 

1) David Wolf---davidwolf13@gmail.com; 518-727-9971

2) Conrad Chenoweth---cchenoweth29@gmail.com; 845-597-4931

3) Fred Slutsky---gardnereye@gmail.com; 845-357-4322

4) Barry Bergstein---barrybergstein@gmail.com; 845-362-3186/845-461-1798

5) Bill Krivicich---two_card@hotmail.com; 914-443-5344

6) Mike Snell---msnell2496@aol.com; 845-357-3611/973-219-5228

7) Randell Salmon---randell.salmon@gmail.com; 845-694-8495/845-662-3892 

8) Christopher Buhse---dahama64@verizon.net; 845-357-2773

9) Christopher Criscera---cpcriscera@yahoo.com; 570-575-6424

 

High Intermediate Division

 

1) Vincent Louther---advl58@aol.com; 845-548-1324

2) Mitch Darer---mitchell.darer@gmail.com; 845-356-1765; 845-709-7061

3) Jesse Simchera---simch1jj@gmail.com; 201-815-7892 

4) Nick Parvis---nick.parvis@gmail.com; 845-300-6681

5) Derek Burkholder---derek.burkholder@gmail.com; 856-296-3320

6) Nader Bakhtiary---nader.bakhtiary@level3.com; 845-351-5132/201-321-3827

7) Michael DiSimone---michael.a.disimone@gmail.com; 201-274-4579/845-353-4211

8) Joe Sferrazza---verdurafresca@aol.com; 973-286-9409

 

Intermediate Division

 

Group A:

1) Chris Hanly---chris.hanly@gmail.com; 201-264-1086/201-248-2204

2) Tyler Palumbo---tyler.palumbo@gmail.com; 201-665-0319

3) Rich Kersting---richk@garygoldberg.com; 845-304-4991

4) Amit Chopra---amitc@garygoldberg.com; 845-652-3449

5) Michael Valenti---mvalenti@garygoldberg.com; 845-868-3282/845-901-3091

 

Group B:

6) Jeremy Honey---jhoney2075@gmail.com; 201-577-8622

7) Matthew Garzia---garzia.matt@gmail.com; 845-558-8114

8) Matt McGillycuddy---mmmcgillycuddy@aol.com; 914-772-7737

9) James Boydston---boydston9@gmail.com; 352-359-2418

10) Jose Moledo---josemoledo@icloud.com/914-826-7786

 

RRL Racquetball Rules Used By All Divisions
September 30, 2011 – 11:00 AM



Every league will follow the same set of In-Match rules and reservation rights, but each league will follow a unique scheduling/playoff format to accommodate the varying number of players in each division. Scorecards should be picked up at the front desk upon announcement of arrival and submitted back to the front desk upon match completion.

1) In-Match Play Regulations

a) All In-Match action will follow USRA rules
(http://www.usra.org/Rulebook.aspx---found under 3.0-Play Regulations)

b) Games are self officiated; unsettled disputes will be determined by Joseph T. St. Lawrence Center Staff on hand in accordance to their best interpretation of above rules and situation described.

c) Coin Flip/Ball Closest to "Back Service Line" determines who serves first; alternate serves each game

d) Goggles must be worn during league matches; available at front desk

e) Games are played straight up to 15 points (no win by two).

f) First to win two games is determined winner

g) Determine if blocks/screens/interferences will be played again, played as is, or point awarded prior to start of match.

h) If the match is tied (1-1), and during the third game, the hour time limit allotted has elapsed, and score of game is also tied, a sudden death point should be played to determine a winner. YOU SHOULD NOT PLAY PAST RESERVED HOUR IF SOMEONE IS WAITING TO GET ON THE COURT!

2) Reservation Rights/Scheduling Matches

a) As league members, you are allowed to schedule ONLY LEAGUE MATCHES as soon as you and your opponent can settle on a common date and time to play. This is a right extended only to league players. To ensure the time slots’ availability please make your reservations prior to the 24 hour rule extended to all Joseph T. St. Lawrence Center members so you are only competing with other league members for your preferred time slot. You can schedule up to two matches a week if you fall behind or need to keep up in the schedule because of any reason (a makeup week may also be worked into the end of the season if deemed necessary). ANYONE WHO MISUSES THIS PRIVILEDGE WILL BE SUSPENDED FROM FUTURE LEAGUES!

b) You are assigned an opponent a week. Schedules/Contacts have been emailed to all and can be found on the league website: www.leaguelineup.com/rrl. Using contacts supplied, find common dates and times amongst the two of you to play match. Call 845-753-2324 to schedule your match using privileges explained above. Any scheduling conflicts should be reported to Mike Leslie (lesliem@ramapo.org) so he can provide assistance/make ruling.

Congratulations 2013 Fall Champions---Conrad Chenoweth (Advanced) + David Wolf (Intermediate)
February 6, 2014 – 10:00 AM

 

Advanced Division

 

Play-In Round:

#8 Fornal vs #9 DiSimone---#8 Fornal Advances (11-15, 15-8, 15-12)

 

1st Round:

#1 Chenoweth vs #8 Fornal---#1 Chenoweth Advances (Fornal Injury)

#2 Slutsky vs #7 Buhse---#2 Slutsky Advances (15-7, 15-1)

#3 Krivicich vs #6 Telemaque---#6 Telemaque Advances (15-5, 8-15, 15-2)

#4 Snell vs #5 Salmon---#5 Salmon Advances (15-12, 15-14)

 

2nd Round:

#1 Chenoweth vs #5 Salmon---#1 Chenoweth Advances (15-4, 15-7)

#2 Slutsky vs #6 Telemaque---#2 Slutsky Advances (15-6, 15-6)

 

Championship:

#1 Chenoweth vs #2 Slutsky---#1 Chenoweth Wins 2013 Fall Championship (15-12, 10-15, 15-13)

 

Congratulations Conrad Chenoweth!  2013 Fall Advanced Champion

 

Intermediate Division

 

Play-In Round:

#7 Schaub vs #10 Kersting---Schaub Advances

#8 Kreel vs #9 Tableriou---Tableriou Advances

 

1st Round:

#1 Wolf vs #9 Tableriou---Wolf Advances (15-1, 15-5)

#2 Barbanell vs #7 Schaub---Barbanell Advances (15-7, 15-11)

#3 Darer vs #6 Moledo---Darer Advances (15-6, 15-8)

#4 Burkholder vs #5 Barak---Barak Advances (15-8, 15-6)

 

2nd Round:

#1 Wolf vs #5 Barak---Wolf Advances (15-10, 15-2)

#2 Barbanell vs #3 Darer---Barbanell Advances (12-15, 15-14, 15-13)

 

Championship:

#1 Wolf vs #2 Barbanell---Wolf Wins (15-12, 15-8)

 

 Congratulations David Wolf!  2013 Fall Intermediate Champion

Congratulations David Goldsmith---2013 Summer Open League Champion
September 23, 2013 – 03:30 PM

Hope everyone had a great summer and enjoyed the league.  Its time for the Championship Tournament.

 

Please complete matches in a timely manner.  We would like to complete the Championship Tournament around Labor Day.  Elizabeth Howard will not be participating due to a back injury.  If you will not be participating because of injury as well please inform Mike Leslie (lesliem@ramapo.org/845-753-2324)

 

1st Round

#1 Goldsmith vs #8 Weisberg---Goldsmith Advances (Weisberg Traveling)

#2 Salmon vs #7 Darer---Salmon Wins (15-4, 15-0) 

#3 Disimone vs #6 Louther---DiSimone Wins (15-7, 15-7)

#4 Krivicich vs #5 Culianos---Krivicich Wins (15-8, 15-13)

 

Semi-Finals

#1 Goldsmith vs #4 Krivicich---Goldsmith Wins (15-7, 15-5)

#2 Salmon vs #3 Disimone---Salmon Advances (Disimone Injury)

 

Championship

#1 Goldsmith vs #2 Salmon---Goldsmith Wins (15-6, 15-1)

 

Congratulations To David Goldsmith---2013 RRL Summer Open League Champion!!

 

Town Of Ramapo Racquetball League Past Champions
June 3, 2013 – 02:00 PM

 

2008 Fall Open League- Rich Munitz

2009 Spring Open League- Rich Munitz

2009 Fall Advanced League- Tom Tenore

2009 Fall Intermediate League- Mitch Darer

2010 Winter Advanced League- Tom Tenore

2010 Winter High Intermediate League- Chris Criscera

2010 Winter Intermediate League- Philip Schaub

2010 Spring Advanced League- Rich Munitz

2010 Spring Intermediate League- Mitch Darer

2010 Fall Advanced League- Rich Munitz

2010 Fall Intermediate League- David Barbanell

2011 Winter Advanced League- Barry Bergstein

2011 Winter Intermediate League- Jim Wanamaker

2011 Spring Advanced League- Tom Tenore

2011 Spring High Intermediate League- Bob O'Neill

2011 Fall Advanced League- Barry Bergstein

2011 Fall Intermediate League- Joe Sferrazza

2012 Winter Advanced League- Chris Criscera

2012 Winter High Intermediate League- Anthony Armenio

2012 Winter Intermediate League- Mike DiSimone

2012 Spring Advanced League- Tom Tenore

2012 Spring Intermediate League- Thomas Beato

2012 Fall Advanced League- Tom Tenore

2012 Fall High Intermediate League- Bill Hamberger

2012 Fall Intermediate League- Riley Brennan

2013 Winter Intermediate League- Bill Krivicich

2013 Summer Open League- David Goldsmith

2014 Fall Advance League- Conrad Chenoweth

2014 Fall Intermediate League- David Wolf

 

 

 



Town Of Ramapo Racquetball League