Last Updated: April 17, 2015

Visitor Counter
89,804

Spring Break Tournament starts in
6 Days
Headlines
Online Registration
October 2, 2014

​​​​​​​​​​Severn Athletic Club Baseball Presents

   7th Annual Spring Break 

Tournament 2015  

Dates: April 24, 25 & 26, 2015

Sold Out

 

 

 

   Spring Break Tournament

14U, 13U, 11U, 10U, 9U, 8U, Schedules NOW Posted

Highest Seed on Sunday is home team.

  Trophies will be awarded

1st place -  Team trophy and 15 individual trophies

2nd place - Team trophy and 15 individual trophies

Participant Medals for all 8U Players 3rd Place and below.

 

*** 2014 RULES & POLICIES UNDER HANDOUTS IN MENU ***

To Be Updated

 

Prepaid Orders for  

Spring Break Tournament T-Shirts

 with all Teams and Players 

to be be available

E-mails going out Soon

 

Additional Insured:

 

Please provide Certificate of Liability Insurance naming the following as additional insured:

 

 

1.     Severn Athletic Club, Inc.

          P. O. Box 785

          Severn, MD 21144

 

     2. Anne Arundel County Maryland, its Officers, Agents, and Employees are insured.

 

Proof of Insurance must be provided prior to first game.

 

 

E-Mail:

gbobersky@severnathleticclub.org

 

Mail to:

Severn Athletic Club, Inc.

Spring Break Tournament

P. O. Box 785

Severn, MD 21144

 

Or bring to registration table.

 

  Don't Forget 

Registration is now OPEN for:

   School's Out Tournament - info click here => School's Out

 

Return to Severn Baseball Homepage

       www.severnbaseball.com

 

 

 

Team Roster Form and Insurance Requirements

Go to the Handouts link on the left of this webpage

 

Spots are held when payment is received.

Eight team maximum per division

The following teams are Registered:

 
Participating Teams

14U  Closed
 
Frederick Rangers Paid
Frederick Sluggers Red Paid
Severna Park Green Hornets (Ryder)Paid
Diamond Pro Baseball  Paid
Olney PiratesPaid
Mid Penn Panthers Paid
Potter's Pirates Black - Paid
Cecil Skipjacks - Paid
   
13U  FULL (Closed as of 01/11/15)
 Severn Seminoles (Nevin) - Paid   
Severn Seminoles (Sears) - Paid   
Severna Park Green Hornets - Paid 
Olney Buccaneers - Paid 
Rawlings A's Prospects - Paid 
Pasadena Eagles - Paid 
API Select Elite Red - Paid 
API Select White - Paid 
 Wait List
 Maryland Cardinals 
HCYP Raiders 
12U  FULL (Closed as of 01/11/15)
Severn Seminoles (Fowler) - Paid   
Pasadena Eagles - Paid   
Hickory Hornets Paid
Kent Island Bucs - Paid 
Calvert Cutters - Paid
Rockville Rockets Paid 
Calvert Tide Paid 
BSP Black Sox - Paid
Severna Park Green Hornets Paid
Diamond Pro BaseballPaid
Wait List
South Central Pa. Landsharks
11U  FULL (Closed as of 01/27/15)
Severn Seminoles (Fulton) - Paid   
Olney Bucs - Paid 
Clarksburg Keys Paid
API  11U Red - Paid 
Bulldog Baseball Club - Paid  
Chesapeake Vipers - Paid
Baltimore Redbirds Paid
Backyard University Gamer's (Gyold)- Paid
Wait List
GGB Patriots
LOUYAA Bears
SO. MD. Bulldogs
    
10U (FULL) (Closed as of 01/11/15)
Severn Seminoles  (Cave) - Paid  
Calvert Tide - Paid  
Warriors BCCC - Paid 
Kent Island Bucs - Paid
Mason Dixon Ruffnecks - Paid 
Arena Starz  - Paid  
Arden Attackers - Paid 
Chesapeake Vipers - Paid 
 Wait List
White Marsh Warriors
Chesapeake Orioles
SRYA Seahawks
Mt Airy Bulldogs
          
9U  FULL (Closed as of 02/22/15)
Severn Seminoles (Ark) - Paid  
Warriors BCCC - Paid 
Warriors BCCC White Paid
Calvert Tide  Paid 
Chesapeake Vipers Paid 
Bulldog Baseball Club - Paid 
So Md Sting Paid 
Lake Shore Bluesox Paid 
8U  FULL (Closed as of 02/14/15)
Severn Seminoles (Keyser) - Paid   
Calvert Tide(8U)- Paid
Calvert Tide(7U)- Paid
Warriors BCCC - Paid
Brooklyn Park Birds - Paid
Backyard University Gamers - Paid
Chesapeake Vipers - Paid
Lake Shore Littlesox - Paid
 Wait List
South Western York Outlaws

 
 
 
 

Upcoming Games/Practices

Friday,  Apr 24
13U
Severn Seminoles - Nevin (A) @ Olney Buccaneers (A) 6:00pm Severn Danza Field 1
API Select (A) @ Rawlings A's Prospects (A) 6:00pm Severn Danza Field 5
API Select Elite Red (N) @ Severn Sears (N) 8:15pm Severn Danza Field 1
Severna Pk Green Hornets (N) @ Pasadena (N) 8:15pm Severn Danza Field 5
11U
Clarksburg Keys @ Severn Seminoles 6:00pm Severn Danza Field 2
10U
Arena Starz @ Severn Seminoles 6:00pm Severn Danza Field 3
9U
Severn Seminoles @ Lake Shore Blue Sox 6:00pm Severn Danza Field 6
8U MP Division
Severn Seminoles @ Brooklyn Park Birds 6:00pm Severn Danza Field 9
Saturday,  Apr 25
14U
Diamond Pro Baseball (A) @ Severna Pk Green Hornets (A) 8:00am Severn Danza Field 1
Olney Pirates (A) @ Frederick Rangers (A) 8:00am Severn Danza Field 5
Severna Pk Green Hornets (A) @ Olney Pirates (A) 12:30pm Severn Danza Field 1
Frederick Rangers (A) @ Diamond Pro Baseball (A) 12:30pm Severn Danza Field 5
Cecil Skipjacks (N) @ Frederick Sluggers Red (N) 2:45pm Severn Danza Field 1
Mid Penn Panthers (N) @ Potters Pirates Black (N) 2:45pm Severn Danza Field 5
Frederick Sluggers Red (N) @ Mid Penn Panthers (N) 7:15pm Severn Danza Field 1
Potters Pirates Black (N) @ Cecil Skipjacks (N) 7:15pm Severn Danza Field 1
13U
Rawlings A's Prospects (A) @ Severn Seminoles - Nevin (A) 10:15am Severn Danza Field 1
Olney Buccaneers (A) @ API Select (A) 10:15am Severn Danza Field 5
Severn Sears (N) @ Severna Pk Green Hornets (N) 5:00pm Severn Danza Field 1
Pasadena (N) @ API Select Elite Red (N) 5:00pm Severn Danza Field 5
12U
Severn Seminoles @ Onley Buccaneers 10:00am Severn Danza Field 2
11U
API Red @ Baltimore Redbirds 8:00am Severn Danza Field 2
Bulldog Baseball @ Clarksburg Keys 12:00pm Severn Danza Field 2
Baltimore Redbirds @ Chesapeake Vipers 12:00pm Severn Danza Field 3
Backyard University @ API Red 2:00pm Severn Danza Field 3
Olney Buccaneers (A) @ Bulldog Baseball 4:00pm Severn Danza Field 2
Chesapeake Vipers @ Backyard University 6:00pm Severn Danza Field 2
10U
BCCC Warriors @ Arden Attackers 8:00am Severn Danza Field 3
Severn Seminoles @ Mason Dixon Ruffnecks 10:00am Severn Danza Field 3
Chesapeake Vipers @ Arena Starz 10:00am Severn Danza Field 6
Kent Island Bucs @ BCCC Warriors 12:00pm Severn Danza Field 6
Arden Attackers @ Calvert Tide 2:00pm Severn Danza Field 6
Mason Dixon Ruffnecks @ Chesapeake Vipers 4:00pm Severn Danza Field 3
Calvert Tide @ Kent Island Bucs 6:00pm Severn Danza Field 3
9U
Bulldog Baseball Club @ BCCC Warriors 8:00am Severn Danza Field 6
So. MD Sting @ BCCC Warriors White 10:00am Severn Danza Field 10
Calvert Tide @ Bulldog Baseball Club 12:00pm Severn Danza Field 10
BCCC Warriors @ Chesapeake Vipers 2:00pm Severn Danza Field 10
Lake Shore Blue Sox @ So. MD Sting 4:00pm Severn Danza Field 10
Chesapeake Vipers @ Calvert Tide 4:00pm Severn Danza Field 6
BCCC Warriors White @ Severn Seminoles 6:00pm Severn Danza Field 6
8U MP Division
Lake Shore Little Sox @ BCCC Warriors 8:00am Severn Danza Field 9
Calvert Tide 8U @ Chesapeake Vipers 9:30am Severn Danza Field 9
Chesapeake Vipers @ Lake Shore Little Sox 11:00am Severn Danza Field 9
BCCC Warriors @ Calvert Tide 8U 12:30pm Severn Danza Field 9
Calvert Tide 7U @ Backyard University Games 2:00pm Severn Danza Field 9
Brooklyn Park Birds @ Calvert Tide 7U 3:30pm Severn Danza Field 9
Backyard University Games @ Severn Seminoles 5:00pm Severn Danza Field 9
Sunday,  Apr 26
14U
N4 @ A3 10:15am Severn Danza Field 1
N3 @ A4 10:15am Severn Danza Field 5
Winner of A4/N3 @ Winner of A3/N4 12:30pm Severn Danza Field 5
N1 @ A2 5:00pm Severn Danza Field 1
N2 @ A1 5:00pm Severn Danza Field 1
Winner A2/N1 @ Winner A1/N2 7:15pm Severn Danza Field 5
13U
N4 @ A3 8:00am Severn Danza Field 1
N3 @ A4 8:00am Severn Danza Field 5
Winner A4/N3 - Silver Championship @ Winner A3/N4 - Silver Championship 12:30pm Severn Danza Field 1
N1 @ A2 2:45pm Severn Danza Field 1
N2 @ A1 2:45pm Severn Danza Field 5
Winner A2/N1 - Gold Championship @ Winner A1/N2 - Gold Championship 7:15pm Severn Danza Field 1
11U
N4 @ A3 8:00am Severn Danza Field 3
N3 @ A4 10:00am Severn Danza Field 3
N2 @ A1 12:00pm Severn Danza Field 2
N1 @ N2 2:00pm Severn Danza Field 2
Winner Game 10 @ Winner Game 9 4:00pm Severn Danza Field 2
Winner Game 12 @ Winner Game 11 6:00pm Severn Danza Field 2
10U
N4 @ A3 8:00am Severn Danza Field 6
N3 @ A4 10:00am Severn Danza Field 6
N2 @ A1 12:00pm Severn Danza Field 3
N1 @ A2 2:00pm Severn Danza Field 3
Winner Game 10 - Silver Championship @ Winner Game 9 - Silver Championship 4:00pm Severn Danza Field 3
Winner Game 11 - Gold Championship @ Winner Game 12 - Gold Championship 6:00pm Severn Danza Field 3
9U
N4 @ A3 8:00am Severn Danza Field 10
N3 @ A4 10:00am Severn Danza Field 10
N2 @ A1 12:00pm Severn Danza Field 6
N1 @ A2 2:00pm Severn Danza Field 6
Winner Game 10 - Silver Championship @ Winner Game 9 - Silver Championship 4:00pm Severn Danza Field 6
Winner Game 12 - Gold Championship @ Winner Game 11 - Gold Championship 6:00pm Severn Danza Field 6
8U MP Division
N4 @ A3 8:00am Severn Danza Field 9
N3 @ A4 9:30am Severn Danza Field 9
N2 @ A1 11:00am Severn Danza Field 9
N1 @ A2 12:30pm Severn Danza Field 9
Winner Game 10 - Silver Championship @ Winner Game 9 - Silver Championship 2:00pm Severn Danza Field 9
Winner Game 11 - Gold Championship @ Winner Game 12 - Gold Championship 3:30pm Severn Danza Field 9

For a complete schedule listing, click here!