Visitor Counter

  • 6th and 7th Grade Boys posted

4th Grade Results   (There are no A, B or C teams in 4th Grade. Teams are listed in order of Coaches last name in alphabetical order).     Next year in 5th, the teams will be selceted and put into appropriate divisions.    


Coach Hughes                              Coach Rosano                          Coach Sudaley

Brenda Hughes                            Steven Rosano                             Evan Sudaley

Luke Chitakara                              Zach Brittman                               Jake Sudaley

 Zach Hermann                              Ronan Shortell                               Eddie Hughes            

Severin Bailey                               Jack Zazzera                                  Rowan Serna

Robert Hauss                                 Michael Cartisano                    Josh Ortiz

Kyle Erickson                                Michael Marovilla                    Luca Torres

Davon  Difede                                 Harrison Smerk                          Brian Liebowski

Aidan Gregorovius                      Lasawn Robinson                      Vincent Vincigoerra

Patrick Rafferty                             Devin Lynch                                        Justin McEnery

Kevin Pikiell                                Keelan Sohl                                          Tyler Jean-Noel

Jeffrey Elin                                     Nicholas Pascale                            Lorenzo Beaton 


Boys 7th Results                                     

Coach McIlvaine                       Coach Giannelli                                 Coach Dalton

Trevor Dunn                                   Ryan Day                                                Jack Formato

Jason Flynn                                     Peter Wright                                        Jack Randazzo

Travis Hawkins                             Bryan McCaffery                              Kevin Dalton

Steve Rueck                                    Chris Simonton                                 Sal Ragolia

Chris Sohl                                         Andrew Araneo                                 Jacob Slack

Luke McIlvaine                               Joey Isola                                            Connor Hughes

Asher Heilbron                               Anthony Isola                                   Isham Mohan

Nick Rella                                           Liam Giannelli                                 Brian Edson

Josh Russo                                         Giovanni Serratore                      Michael Wilken

Thomas Constantouris               Luke Brittman                                 Nick Salanitria

Tommy Ribado                                  Matt Cassano                                 Eric Dimech

                                                                    Frank Ayers                                      Ben Soloman


Boys 6th Grade Results

Coach Engel                         Coach Murtha/Woods                      Coach Case

Tommy Engel                       Nolan Woods                                           Daniel Case

Mick Dargan                         Joseph Murtha                                       Peter Hildebrand

Tyler Flynn                             Michael Comerford                            Omar Fathi

Johnny Ramaliu                  Aidan Larson                                           Matthew Rotoli

Jonathan Verbesey          Nick Stocker                                            Wes Silverman

Tyler Ruffini                          Alex Makriedes                                      Jack Sloat

Kevin Dolan                           Zach Matz                                                   Jack Weinstein

Frankie Caroll                      Drew Nicholson                                     Sam Ribeio Dicaino

James VanVecten             Justin Martell                                           Conner Finnerty

Andrew Vicari                      Daniel Sobel                                             Derek Bushman

                                                       Michael Petraco                                   Jackson Golub






Boys 5th Grade Results

Coach Lorenzen/Joe B                                                Coach Pat Formato

Teddy Lorenzen                                                             Nicholas Formato

Liam Adams                                                                      Jacob Henretta

Justin Harper                                                                    Ramsey Heilbron

Ben Perrolata                                                                  Lucas Samuel

Nick Cosenza                                                                   Ethan Boyce

Austin Makrides                                                            Lorenzo Velez

Will McMullan                                                           Landon Buckley

Joshua Young                                                              Tyler Caravello

Dylan Fagan                                                                  Adam Persky

Mattew Gusamano                                                  Joseph McKenna

Dylan Fastenburg                                                  Connor Gallagher


BOYS 8th Grade Results

Coach Gene Degraw/Craig Holland                                                                                                                                                            

Anthony Pascale                                   Ryan Engel

Michael Fiore                                           Nick Cristodero

Jack Holland                                            Otto Nicholson

Nolan Hamilton                              Tommy Giangrande 

James King                                             Myles Brown 


Coach Rob McGee

Troy McGee                                       Giancarlo Serratore

James Merlino                                  Jack Spinks

Jack Scardino                           Christopher Viggers

Andrew Makrides                        Ryan Hynes

Yeo-fe Lee                                         Todor Bliznakov


Coach Bob Scarth/Chuck Bell

-Christian Bell                               Tim Callan

Charlie Munn                               Matt Fiorella

Matt Franco                                  Leif Halverson

Michael Scarth                         Jack Ruffner

Andre Esfandiari                        Makai Ault

AJ Curatalo                                     Daniel Ochei




Results for Boys 5th will be by Sunday evening.


Boys Results for Grades 4th, 6th and 7th will be later in the week.


Thank you to all that came down to tryout.  We are working hard on forming the teams as we had record numbers attend the tryouts.  Thank you for your patience.   

Any questions can be directed to   Please dont email if your son made a team or request a certain coach.  Good luck. 


The Catholic Youth Organization (CYO) is a youth sports program for grades 4 to12.  Participants play for the parish in which they reside, andplay competitive games against other parish teams on Long Island.  Players learn basketball/volleyball skills, team concepts, self-esteem, and sportsmanship.  CYO continues to strongly maintain a commitment to Catholic values and excellence in sportsmanship.






  •  GIRLS GRADES 4 to 8...Season is October thru January 
  •  BOYS GRADES 4 to 8...Season is November thru February
    • Boys Tryouts hosted in September


St. James hosts teams for girls volleyball for grades 6-9 (based on interest).  Tryouts are held in January for the Fegruary to April season.  Check back for specific dates.



QUESTIONS regarding the boys program contact John Case

QUESTIONS regarding the girls program contact Dianne Fitzpatrick