Kahunaverse Sports
News

Winnipeg South Regional Playoff & City of Winnipeg Playoff Information

*Winnipeg South Regional Playoffs in Red

 

Season End (Standing  to  Count)

All AA  –Sunday,  June  24

18UA-Thursday,  June  28 

11U A and 13U A   June 20

15U A June 27

 

Teams Qualifying for City Playoffs

11U A – each association has regional playoffs to decide two (2) teams to represent – total 10 teams in cities

13U A – each association has regional playoffs to decide two (2) teams to represent – total 10 teams in cities

15U A – top 6 West and top 4 teams East – total 10 team in cities

18U A – top 5 teams - currently 12 teams in the league

 

11U AA – top 10 teams (elimination games if more than 10) - currently only 10 teams in the league

13U AA – top 10 teams (elimination games if more than 10) - currently only 10 teams in the league

15U AA – top 10 teams (elimination games if more than 10) - currently only 8 teams in the league

18U AA – top 10 teams (elimination games if more than 10) - currently only 7 teams in the league (excluding Grose Isle and astonewall)

 

 

11U and 13U A   Regional Playoffs

·         Round  Robin   Friday, June 22nd,  Saturday,  June  23rd  and  Sunday,  June  24th,  2018

·         Tie  Breaker    Monday,  June  25th,  2018 

·         Championship  Game  Wednesday,  June  27th,  2018

 

 

2018  City  Playoff  Dates 

“AA”

·         Round  Robin      Saturday,  June  30th  and  Sunday  July  1st,  2018 

·         Tie  Breaker    Monday,  July  2nd,  2018 

·         3rd  &  4th  Place  Game  Tuesday,  July  3rd,  2018 

·         5th  Place  Game  Wednesday,  July  4th,  2018 

·         Championship  Game  Wednesday,  July  4th,  2018 

 

“A” 

·         Round  Robin    Saturday,  July  7th  and  Sunday,  July  8th,  2018

·         Tie  Breaker    Monday,  July  9th,  2018 

·         Championship  Game  Wednesday,  July  11th,  2018

 

 

City  Host  Site

11U  A  –Red  River  Valley 

11U  AA  –Boni  Vital

13U  A  –Winnipeg  South

13U  AA  –North  Winnipeg

15U  A    –St.  James

15U  AA  –Red  River  Valley

18U  A  –Winnipeg  South

18U  AA  –Winnipeg  South

 

 

Provincial Playoffs

 

11U-AA - July 13-15 in Morden

13U-AA - July 13-15 in St. James

15U-AA - July 13-15 in East St. Paul

 

18U-AA - July 20-22 in Altona

 

 


Upcoming Games
Jun 20
11u A - WS
St. Norbert Raiders @ Corydon Comets
6:30pm
11u AA - City Wide
Macdonald Yankees @ East Selkirk
6:30pm
13u AA - City Wide
St. James A's @ Ft. Garry Giants
6:30pm
Bonivital Whitesox @ North Winnipeg Marauders
6:30pm
Charleswood Goldeyes @ SW Trailblazers
6:30pm
Gateway Flyers @ Macdonald Yankees
6:30pm
15u AA - City Wide
Charleswood Goldeyes @ Chalmers Giants
6:30pm
Springfield Braves @ Macdonald Yankees
6:30pm
North Winnipeg Marauders @ St. James A's
6:30pm
Ft. Garry Giants @ Bonivital Red Sox
6:30pm
18u A - City Wide
South Winnipeg @ Springfield Braves
6:30pm
18u AA - City Wide
St. James A's @ Tuxedo Lightning
6:30pm
Grosse Isle Jays @ Fort Garry Giants
6:30pm
Red River Pioneers @ Stonewall Blue Jays
6:30pm
Macdonald Yankees @ North Winnipeg Marauders
6:30pm
Grand Slam 1 - Corydon/Riverview/Fort Garry
Corydon Mets @ Ft. Garry Giants
6:30pm
Ft. Garry Jays @ Ft. Garry Sox
6:30pm
Ft. Garry Twins @ Ft. Garry Cubs
6:30pm
Corydon Yankees @ Riverview Blue Jays
6:30pm
Riverview Rangers @ Corydon Cubs
6:30pm
Corydon Blue Jays @ Corydon Dodgers
6:30pm
Grand Slam 2 - Charleswood/Tuxedo
Charleswood Tigers @ Charleswood Blue Jays
6:30pm
Tuxedo Lightning @ Charleswood Giants
6:30pm
Charleswood Royals @ Charleswood Orioles
6:30pm
Charleswood Cardinals @ Charleswood Yankees
6:30pm
Charleswood Goldeyes @ Tuxedo Thunder
6:30pm
Grand Slam 3 - S. Winnipeg/St. Norbert/Macdonald
Macdonald White Sox @ South Winnipeg 5
6:30pm
South Winnipeg 6 Pirates @ Macdonald Twins
6:30pm
Macdonald Blue Jays @ South Winnipeg 1
6:30pm
South Winnipeg 3 Blue Jays @ South Winnipeg 4
6:30pm
Jun 21
11u AA - City Wide
North Winnipeg Marauders @ Charleswood Dodgers
6:30pm
SW Warriors @ East Selkirk
6:30pm
BoniVital Red Sox @ Macdonald Yankees
6:30pm
Corydon Comets @ BoniVital White Sox
6:30pm
Gateway Flyers @ St. James A's
6:30pm
15u A - Winnipeg West
Sinclair Park @ Tuxedo Lightning
6:30pm
Maples Monarchs @ Ft. Garry Sox
6:30pm
Corydon Comets @ KW Bears
6:30pm
SW Trailblazers @ West St. Paul
6:30pm
15u AA - City Wide
Chalmers Giants @ Charleswood Goldeyes
6:30pm
18u A - City Wide
Boni Vital Gold Sox @ Red River
6:30pm
East St. Paul Aces @ South Winnipeg
6:30pm
Kirkfield Westwood Bears @ MacDonald Yankees
Postponed
Corydon Comets @ Park City Wildcats
6:30pm
Maples Monarchs @ Boni Vital Grey Sox
6:30pm
View Full Schedule