10u BOYS DIVISION - 2012-2013 KNOX COUNTY CHAMPIONS

Head Coach Steve Browning
JT Browning, Parker Haley, JR Jones, Connor Martin, Wesley Mutta, Seth Pressley
Spencer Rudder, Braden Taylor, Chase Terry, Walker Trusley, Colton Webb, Anthony White
10u GIRLS DIVISION - 2012-2013 KNOX COUNTY RUNNERS-UP

Head Coach Brad Dye 
Cayden Baker, Jordan Blair, Callie Bowling, Madison Cox, Hayden Dye, Grace Everett
Katie Garrett, Maria Hawkins, Madison Long, Bethany Mitchell, Savanna Parker, Keeleigh Rogers
 
12u BOYS DIVISION - 2012-2013 KNOX COUNTY 3rd PLACE

Head Coach Kevin Sparks, Asst Coach Jackie Reed
Zach Ball, Cole Bundren, Scotty Childress, Ben Edens, Alex Hart, Spencer Miracle
Trysten Palmer, Jordan Patterson, Bryson Reed, Santiago Sanabria, Daniel Torkelson, Josh Woods
12u GIRLS DIVISION - 2012-2013 KNOX COUNTY 3rd PLACE

Head Coach Jerry Bedwell, Assistant Coach Mike Bezark
Marena Bedwell, Jennifer Bezark, Danielle Bryant, Kyra Byers
Audrey Caldwell, Kylie Cash, Brianna Rowe, Emily Sweat
 
14u BOYS DIVISION - 2012-2013 KNOX COUNTY CHAMPIONS

Asst Coach Tommy Milligan, Asst Coach Tracy Jones
Cameron Bostick, Josh Davis, Coleman Epperson, Gavan Hicks, John Merritt, Caleb Milligan
Cole Oliver, Skylar Stalcup, Taylor Tillman, Steven Torkelson, Cade Trusley, Micah Woods
 
8u BOYS DIVISION - 2012-2013 KNOX COUNTY CHAMPIONS

Head Coach Gary Greene, Asst Coach Spencer Burkhart
Bryce Burkhart, Steel Davis, Jadon DeVito, Jackson Fielden, Ayden Greene, Luke Lawson
Kaleb Sanders, Brayden Smith, Jake Smith, Clay Stooksbury, Eli Walls, Carson Whitehead
 
8u GIRLS DIVISION - 2012-2013 KNOX COUNTY RUNNERS-UP

Head Coach Jason Huff, Asst Coach Danny Crowe 
Aspen Calloway, Jaiden Cantrell, Abby Crowe, Lacey Haun, Cassidy Hill, Audrey Huff
Abby Johnston, Mallory Moore, Cassie Sakhleh, Avary Sanford, Allison Singleton, Emily Wilson

Powell Youth Basketball would like to recognize it's past
Presidents/Commissioners for their service:

*J.D. Jett
*Tom Kearney
*Tom Addington
*Wayne Stooksbury
*Jerry Harbin
*Gerry Dinkins
*Ernie Ford
PAST KNOX COUNTY CHAMPIONS
(If you have information to add to this list, please click the mailbox at the left of your screen and email us. Thank you!)
2011-2012 Season
8u GIRLS DIVISION - 2011-2012 KNOX COUNTY CHAMPIONS

Head Coach Mike Baker, Asst Coaches Jimmy Cowden and Mike Blair
Cayden Baker, Jordan Blair, Kelsey Cowden, Grace Everett, Nicole Geller, Maria Hawkins
Cassidy Hill, Abby Johnston, Madison Long, Anna Miller, Keeleigh Rogers, Allison Singleton

8u BOYS DIVISION - 2011-2012 KNOX COUNTY CHAMPIONS & KNOX CITY/COUNTY CHAMPIONS

Head Coach Steve Browning, Asst Coaches Steve Haley, L.A. Headrick,and Herschel Hall
Wade Bundren, Bryce Burkhart, Parker Haley, Andy Hall, JR Jones, Connor Martin
Coltin Reynolds, Tommy Sweat, Eli Varner, Eli Walls, Anthony White, Jake Wyrick

10u GIRLS DIVISION - 2011-2012 KNOX COUNTY RUNNERS-UP

Head Coach Marty Cox
Marena Bedwell, Audrey Caldwell, Madison Cox, Hayden Dye, Katie Garrett, Bradyn Key
Lauren Lawson, Bethany Mitchell, Savanna Parker, Brianna Rowe, Amanda Singleton, Savannah Sweat

10u BOYS DIVISION - 2011-2012 KNOX COUNTY RUNNERS UP

Head Coach Jon Bryant
Logan Aldridge, Riley Bryant, Trent Dalton, Jesse Howe, Jonah Lane, Jonah Miller
Landon Smiddy, Jonah Stooksbury, Chase Styles, Evan Walker, Colton Webb, Jackson Young

12u GIRLS DIVISION - 2011-2012 KNOX COUNTY 3rd PLACE

Head Coach Mike Bezark Asst. Coach Libby Miller
Tori Beaty, Jennifer Bezark, Danielle Bryant, Tori Caldwell, Tierra Giles, Lindsey Kirkpatrick, Breanna Long
Karsten Miller, Hannah Mitchell, Sydnee Nester, Francisca Rayho, Madelyn White, Elizabeth Williams

12u BOYS DIVISION - 2011-2012 KNOX COUNTY CHAMPIONS & KNOX CITY/COUNTY CHAMPIONS

Asst Coach Lucas Heidel, Tyler Mink, Matthew Samples, Jonas Payne, Derek Reagan, Levi Everett, Jack Richards, Head Coach Joey Payne
Eric Ludwig, Logan Ward, Bryce Hodge, Dawson Lamb, Spencer Miracle, Jordan Mink

14u BOYS DIVISION - 2011-2012 KNOX COUNTY CHAMPIONS

Asst Coach Brian Hyde, Head Coach Tracy Jones, Jonah DeVito, Will Hurt, Josh Davis, Gavan Hicks, Asst Coach Jackie Reed, Koby Hyde, Blake Jenkins, Hunter Wooliver
Tanner Jones, Micah Woods, Steven Torkelson, Brandon Barnes, Cody Reed, Andrew Ball

2010-2011 Season
2010-2011 8u Girls Knox County Champions

Head Coach: Brad Dye, Assistants: Marty Cox and Mike Baker
2010-2011 8u Boys Knox County Champions & City/County Challenge Winners

Head Coach: Steve Browning Assistant Coach: Steve Haley
2010-2011 12u Girls Knox County Champions

Head Coach: Deane Hansen
2010-2011 12u Boys Knox County Champions

Head Coach Dan Steely, Conley Hamilton, Jordan Mink, Josh Davis, Blake Jenkins, Ben Stover, Russ Edens, Asst Coach Andy Stover
Jackson Steely, Cameron Payne, Noah Smith, Reilly Hamilton, Zach Crawford, Matthew Samples, Asst. Coach Mo Crawford
2010-2011 14u Boys Knox County Champions & City/County Challenge Winners

Asst. Coach Richie Parker, Klay Leeper, Tanner Latham, Dean Kidd, Chase Parker, Andrew Cox, Marcus Smith, Head Coach Fred Braden
Garrett Jones, Donny Tillman, Peyton Corvette, Dylan Chosie, Sam Braden
Dalton Long
2009-2010 Season
2009-2010 10u Boys Knox County Champions & City/County Challenge Winners

Head Coach Deane Hansen, Jordan Mink, Reilly Hamilton, Jonas Payne, Matthew Samples, D.J. Gibbs, Eric Ludwig, Asst Coach Joey Payne
Scotty Childress, Matthew Graham, Noah Smith, Josh Woods, Bryson Newman, Bryce Hodge
2009-2010 14u Boys Knox County Champions

Head Coach Mike Bezark, Asst Coach Fred Braden, Deric Mitchell, Michael Ashe, Chase Davison, Jacob Bezark, Jessie Richmond, Austin Kearney, Chandler Riley
Chase Parker, Sam Braden, Peyton Corvette, Garrett Jones, Marcus Smith, Asst Coach Richie Parker

2008-2009 Season
2008-2009 10u Boys Knox County Champions

Head Coach Dan Steely
Zach Crawford, Jonah DeVito, Aaron Greene, Conley Hamilton, Caleb Milligan, Bryson Newman
Matthew Samples, Jackson Steely, Tyler Thompson, Taylor Tillman, Robby Windham, Micah Woods
2008-2009 12u Boys Knox County Champions

Head Coach Fred Braden, Assistant Coach Rick Lacey
Sam Braden, Peyton Corvette, Tristan Fuss, Alex Hill, Garrett Jones, Austin Kearney
Logan Lacey, Tanner Latham, Klay Leeper, Chase Parker, Tee Sanford, Peyton Smiley

2007-2008 Season
2007-2008 14u Girls Knox County Champions

Head Coach Kevin Woodby
Audri Crawford, Caitlin Crawford, Kelly Drier, Miranda Kemp, Bethany Oglesby
Samantha Pratt, Kelsie Walker, Jordyn Wilson, Kara Wilson, Audry Woodby
2007-2008 14u Boys Knox County Champions

Head Coach Kevin Sparks, Asst Coach Jeff Shelton
Taylor Braden, Jeremy Latham, Jo Jo Mahler, Dustin McPhetridge, Garrett Mull, Drake Owenby
Hagen Owenby, Spencer Ryan, Bryson Shelton, Jonathan Staggs, Alex Strozyk, Kyle Tracy

2006-2007 Season
2006-2007 12u Boys Knox County Champions

Head Coach Kevin Sparks, Asst Coach Jeff Rase
Jonathan Staggs, Justin Wood, Brant Nickens, Nick Napier, Drake Owenby, Kyle Tracy, Sam Garnett (not pictured)
Trevor Towe, Jacob Williamson, Hagen Owenby, Andrew Ogle, Jack Rase, Caleb McNutt
2005-2006 Season
2005-2006 12u Boys Knox County & Junior Pro Tennessee State Champions

Head Coach Kevin Sparks, Asst Coach Jeff Shelton, Asst Coach Ron Benge
Andy Benge, Cole Bowling, Taylor Braden, John Michael Corum, Hunter Hodge, Jeremy Latham
Colby Maddux, Jo Jo Mahler, Bryson Shelton, Austin Smith, Kyle Tracy, Brady Williams