Welcome to the home of the

2019 Armed Forces SlugFest

News

T-Shirt Sales Open

Deadline May 27

 

Click on hyperlink for ordering information  

 http://teamzila.com/my-team-site/armed-forces-slug-fest/

 

Shirts will be delivered to your selected location.

 

 

 


NOTICE FOR 13U POOL D

The two teams playing the late game on Saturday will NOT be the first game on Sunday regardless of seeding.

NOTICE FOR 11U POOL B

Sunday field locations for Silver and Bronze may switch with each other based on final Saturday results for Host team.


I have a 15U spot open.

Contact me at frederickelite@yahoo.com if interested.


Concessions

Taneytown Lions Baseball - 2 Concessions stands and Kona Ice Truck

In The Dirt Park - Concessions

All West Virginia locations - Concessions

Spring Ridge - Concessions 

Oakdale High School - NO Concessions

Bitler Field - NO Concessions

 

Coolers are permitted but grills are not. Please help support our local baseball organizations that allow us to use their fields for our tournament.

 

Thank you.


DateSunriseSunsetDay length
1 June 2019 06:42 20:53 14:11
2 June 2019 06:42 20:54 14:12
       
8 June 2019 06:40 20:57 14:16
9 June 2019 06:40 20:57 14:16
Upcoming Games/Practices
Saturday, June 1, 2019
9U - Pool A
Bulldog Baseball Club @ HCYP Raiders - White
9:00am
HCYP Raiders - White @ Stars Showcase Nardone
11:00am
Baltimore Baseball Club @ Bulldog Baseball Club
1:00pm
Stars Showcase Nardone @ Lake Shore Graysox
3:00pm
Lake Shore Graysox @ Baltimore Baseball Club
5:00pm
9U - Pool B
Sykesville Cyclones Red @ York Young Revolution
9:00am
Shutdown Orioles @ Damascus Cougars
9:00am
York Young Revolution @ LOUYAA Thunder
11:00am
Damascus Cougars @ Chambersburg Trojans
11:00am
HCYP Raiders 8U @ Sykesville Cyclones Red
1:00pm
Chambersburg Renegades @ Shutdown Orioles
1:00pm
LOUYAA Thunder @ Pasadena Eagles Black
3:00pm
Chambersburg Trojans @ Berkeley Revolution
3:00pm
Pasadena Eagles Black @ HCYP Raiders 8U
5:00pm
Berkeley Revolution @ Chambersburg Renegades
5:00pm
11U - Pool A
Edge Baseball @ Sykesville Cyclones Navy
8:00am
Sykesville Cyclones Navy @ Renegades AC
10:00am
Renegades AC @ Edge Baseball
12:00pm
Bulldog Baseball @ Lake Shore GraySox
2:00pm
Mid-State Mavericks @ Bulldog Baseball
4:00pm
Lake Shore GraySox @ Mid-State Mavericks
6:00pm
11U - Pool B
Smithsburg Blue Crabs @ Diamond Birds
8:00am
WFC Longhorns @ Frederick Rangers
8:00am
Shutdown Orioles @ Smithsburg Blue Crabs
10:00am
Sykesville Cyclones (Red) @ WFC Longhorns
10:00am
Diamond Birds @ GoWags Warhawks
12:00pm
Frederick Rangers @ Winchester Thundercats
12:00pm
Warriors BCCC (Gregory) @ Shutdown Orioles
2:00pm
Dirtbags Baseball 757 @ Sykesville Cyclones (Red)
2:00pm
GoWags Warhawks @ Warriors BCCC (Gregory)
4:00pm
Winchester Thundercats @ Dirtbags Baseball 757
4:00pm
13U - Pool A
HCYP (Blue) @ API Blue
8:00am
API Blue @ Stars Baseball (Ludington)
10:15am
Maryland Baseball Club @ HCYP (Blue)
12:30pm
Stars Baseball (Ludington) @ Calvert Tide (Green)
2:45pm
Calvert Tide (Green) @ Maryland Baseball Club
5:00pm
13U - Pool B
Shutdown Orioles @ Warriors BCCC (White)
9:00am
Warriors BCCC (White) @ Titans Baseball Club
11:15am
Bulldog Baseball Club @ Shutdown Orioles
1:30pm
Titans Baseball Club @ TBW Badgers
3:45pm
TBW Badgers @ Bulldog Baseball Club
6:00pm
13U - Pool C
West End Vipers @ JBats
8:00am
Olney Buccaneers @ West End Vipers
10:15am
JBats @ Cavalry Baseball
12:30pm
Stars Baseball - Tavenner @ Olney Buccaneers
2:45pm
Cavalry Baseball @ Stars Baseball - Tavenner
5:00pm
13U - Pool D
Game Changers @ Williamsport Angels
8:00am
Williamsport Angels @ KMS Baseball
10:15am
NOVA Premier 13U Blue @ Game Changers
12:30pm
KMS Baseball @ Sterling Xplosion
2:45pm
GoWags Impact @ NOVA Premier 13U Blue
5:00pm
Sterling Xplosion @ GoWags Impact
7:15pm
15U - Pool A
Fielder''s Choice Baseball @ Renegades AC
8:00am
Mid Maryland United Prospects @ High Heat Sports
8:00am
Renegades AC @ Mt Airy Bulldogs
10:15am
High Heat Sports @ Southern Maryland Senators Under Armour
10:15am
TBW Badgers @ Fielder''s Choice Baseball
12:30pm
Savage Eagles @ Mid Maryland United Prospects
12:30pm
Mt Airy Bulldogs @ TBD
2:45pm
Southern Maryland Senators Under Armour @ Stafford Warriors
2:45pm
TBD @ TBW Badgers
5:00pm
Stafford Warriors @ Savage Eagles
5:00pm
15U - Pool B
Warhawks Baseball @ WHC Renegades (White)
9:00am
WHC Renegades (White) @ Maryland Monsters
11:15am
Hitmen Baseball @ Warhawks Baseball
1:30pm
Maryland Monsters @ Bigbie's Black Sox 2022
3:45pm
Bigbie's Black Sox 2022 @ Hitmen Baseball
6:00pm
17U - Medal Of Honor
API Eagles @ HCYP Raiders
8:00am
HCYP Showcase @ API Eagles
10:30am
HCYP Raiders @ Bay Dawgs
1:00pm
Bel Air Braves @ HCYP Showcase
3:30pm
Bay Dawgs @ Bel Air Braves
6:00pm
17U - Silver Star
Sykesville Cyclones - Pardoe @ ITD - Evans
8:00am
HCYP Raiders - White @ Sykesville Cyclones - Pardoe
10:30am
ITD - Evans @ Elkridge Hurricanes
1:00pm
Lake Shore GraySox @ HCYP Raiders - White
3:30pm
Elkridge Hurricanes @ Lake Shore GraySox
6:00pm
Sunday, June 2, 2019
9U - Medal of Honor
#5 Seed (A) @ #4 Seed (A)
8:00am
#3 Seed (A) @ #2 Seed (A)
10:15am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (A)
12:30pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:00pm
9U - Silver Star
#5 Seed (B) @ #4 Seed (B)
8:00am
#3 Seed (B) @ #2 Seed (B)
10:15am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (B)
12:30pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:00pm
9U - Bronze Star
#10 Seed (B) @ #9 Seed (B)
8:00am
#8 Seed (B) @ #7 Seed (B)
10:15am
Winner #10/#9 @ #6 Seed (B)
12:30pm
Winner #8/#7 @ Winner #10/#9/#6
3:00pm
11U - Medal of Honor
#6 Seed (A) @ #3 Seed (A)
8:00am
#5 Seed (A) @ #4 Seed (A)
10:15am
Winner #6/#3 @ #2 Seed (A)
12:30pm
Winner #5/#4 @ #1 Seed (A)
2:45pm
Winner #6/#3/#2 @ Winner #5/#4/#1
5:00pm
11U - Silver Star
#5 Seed (B) @ #4 Seed (B)
8:00am
#3 Seed (B) @ #2 Seed (B)
10:15am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (B)
12:30pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:00pm
11U - Bronze Star
#10 Seed (B) @ #9 Seed (B)
8:00am
#8 Seed (B) @ #7 Seed (B)
10:15am
Winner #10/#9 @ #6 Seed (B)
12:30pm
Winner #8/#7 @ Winner #10/#9/#6
3:00pm
13U - Medal of Honor
#6 Seed (D) @ #3 Seed (D)
8:00am
#5 Seed (D) @ #4 Seed (D)
10:30am
Winner #6/#3 @ #2 Seed (D)
1:00pm
Winner #5/#4 @ #1 Seed (D)
3:30pm
Winner #6/#3/#2 @ Winner #5/#4/#1
6:00pm
13U - Silver Star
#5 Seed (B) @ #4 Seed (B)
8:00am
#3 Seed (B) @ #2 Seed (B)
10:30am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (B)
1:00pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:30pm
13U - Bronze Star
#5 Seed (C) @ #4 Seed (C)
8:00am
#3 Seed (C) @ #2 Seed (C)
10:30am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (C)
1:00pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:30pm
13U - Purple Heart
#5 Seed (A) @ #4 Seed (A)
8:00am
#3 Seed (A) @ #2 Seed (A)
10:30am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (A)
1:00pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:30pm
15U - Medal of Honor
#5 Seed (A) @ #4 Seed (A)
8:00am
#3 Seed (A) @ #2 Seed (A)
10:30am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (A)
1:00pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:30pm
15U - Silver Star
#10 Seed (A) @ #9 Seed (A)
8:00am
#8 Seed (A) @ #7 Seed (A)
10:30am
Winner #10/#9 @ #6 Seed (A)
1:00pm
Winner #8/#7 @ Winner #10/#9/#6
3:30pm
15U - Bronze Star
#5 Seed (B) @ #4 Seed (B)
8:00am
#3 Seed (B) @ #2 Seed (B)
10:30am
Winner #5/#4 @ #1 Seed (B)
1:00pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:30pm
17U - Medal of Honor
#5 Seed @ #4 Seed
8:00am
#3 Seed @ #2 Seed
10:30am
Winner #5/#4 @ #1 Seed
1:00pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:30pm
17U - Silver Star
#5 Seed @ #4 Seed
8:00am
#3 Seed @ #2 Seed
10:30am
Winner #5/#4 @ #1 Seed
1:00pm
Winner #3/#2 @ Winner #5/#4/#1
3:30pm
Friday, June 7, 2019
12U - Pool B
Taneytown Pride @ Taneytown Pride 2
6:00pm
Saturday, June 8, 2019
10U - Pool A
Mid Atlantic Red Sox @ Canes MD - Maxwell
8:00am
Frederick Hustlers @ HCYP Raiders
8:00am
Canes MD - Maxwell @ Sykesville Cyclones
10:00am
HCYP Raiders @ Burtonsville Black Storm
10:00am
Maryland Crush (Orange) @ Mid Atlantic Red Sox
12:00pm
Elkridge Hurricanes (Orange) @ Frederick Hustlers
12:00pm
Sykesville Cyclones @ Olney Pirates
2:00pm
Burtonsville Black Storm @ Green Hornets
2:00pm
Stars Baseball - Colangelo @ Maryland Crush (Orange)
4:00pm
Southern MD Senators @ Elkridge Hurricanes (Orange)
4:00pm
Olney Pirates @ Stars Baseball - Colangelo
6:00pm
Green Hornets @ Southern MD Senators
6:00pm
10U - Pool B
Urbana Hawks @ Frederick Rangers
8:00am
Edge Baseball @ Northeast (Taneytown)
8:00am
Diamond Birds @ Urbana Hawks
10:00am
PA Titans @ Edge Baseball
10:00am
Frederick Rangers @ Southern MD Bulldogs
12:00pm
Northeast (Taneytown) @ Maryland Crush / Blue
12:00pm
VA Cannons @ Diamond Birds
2:00pm
Clarksburg Keys @ PA Titans
2:00pm
Southern MD Bulldogs @ Bigbie''s Blacksox - Hurlock
4:00pm
Maryland Crush / Blue @ PG Select Bluesox
4:00pm
Bigbie''s Blacksox - Hurlock @ VA Cannons
6:00pm
PG Select Bluesox @ Clarksburg Keys
6:00pm
12U - Pool A
Fielders''s Choice @ BCC Big Train
8:00am
Sandy Spring Falcons @ Catoctin Baseball Club
8:00am
BCC Big Train @ VA Cannons
10:00am
HCYP Raiders White @ Sandy Spring Falcons
10:00am
White Marsh Warriors @ Fielders''s Choice
12:00pm
Catoctin Baseball Club @ Renegades (AC)
12:00pm
VA Cannons @ Severna Park Green Hornets
2:00pm
Williamsport Angels @ HCYP Raiders White
2:00pm
GORC Wildcats @ White Marsh Warriors
4:00pm
Renegades (AC) @ Elkridge Hurricanes Green
4:00pm
Severna Park Green Hornets @ GORC Wildcats
6:00pm
Elkridge Hurricanes Green @ Williamsport Angels
6:00pm
12U - Pool B
Taneytown Pride 2 @ Brushtown Bombers
8:00am
UMAC Attack @ Taneytown Pride
8:00am
Brushtown Bombers @ Manchester Blue Sox
10:00am
Potomac Riverdogs Black @ UMAC Attack
10:00am
Manchester Blue Sox @ Lakeshore Graysox
12:00pm
Rockville Rockets @ Potomac Riverdogs Black
12:00pm
Lakeshore Graysox @ HCYP Raiders - Black
2:00pm
Calvert Cutters @ Warriors BCCC
2:00pm
HCYP Raiders - Black @ Maryland Baseball Club
4:00pm
Hughesville Hustle @ Rockville Rockets
4:00pm
Maryland Baseball Club @ Calvert Cutters
6:00pm
Warriors BCCC @ Hughesville Hustle
6:00pm
14U - Pool A
Central Maryland Cyclones @ BCC Big Train
8:00am
BCC Big Train @ Stars Baseball Colangelo
10:15am
Stars Baseball - Miglorini @ Central Maryland Cyclones
12:30pm
Stars Baseball Colangelo @ Diamond Heroes
2:45pm
Diamond Heroes @ Stars Baseball - Miglorini
5:00pm
14U - Pool B
Virginia Cannons @ WV Athletics
9:00am
LF Archers @ Virginia Cannons
11:15am
WV Athletics @ Prime Time Aces
1:30pm
Calvert Tide @ LF Archers
3:45pm
Prime Time Aces @ Calvert Tide
6:00pm
14U - Pool C
Germantown Jaguars @ Urbana Hawks - Kane
8:00am
Koa Sports @ Germantown Jaguars
10:15am
Urbana Hawks - Kane @ Chambersburg Trojans YBC
12:30pm
Chambersburg Trojans YBC @ Koa Sports
2:45pm
16U - Pool A
Maryland Mustangs @ WHC Renegades (Red)
9:30am
WBA Select Vipers @ Severn Mustangs
9:30am
Smithsburg Baseball Club @ Maryland Undertakers
9:30am
WHC Renegades (Red) @ Elkridge Hurricanes
12:00pm
Severn Mustangs @ GBB Patriots
12:00pm
Maryland Undertakers @ Baltimore Blue Crabs (Poteet)
12:00pm
Baltimore Blue Crabs (Lubaszewski) @ Maryland Mustangs
2:30pm
Virginia Sting @ WBA Select Vipers
2:30pm
Bel Air Braves @ Smithsburg Baseball Club
2:30pm
Elkridge Hurricanes @ Baltimore Blue Crabs (Lubaszewski)
5:00pm
GBB Patriots @ Virginia Sting
5:00pm
Baltimore Blue Crabs (Poteet) @ Bel Air Braves
5:00pm
17U/18U/19U/Legion - Pool A
ITD - Thunder 18U @ Montgomery Marlins
8:00am
Montgomery Marlins @ Carlisle Royals 18U+
10:30am
Charm City Chop 17U @ ITD - Thunder 18U
1:00pm
Carlisle Royals 18U+ @ Seahawk Baseball Club
3:30pm
Seahawk Baseball Club @ Charm City Chop 17U
6:00pm
17U/18U/19U/Legion - Pool B
Thurmont @ Maryland Bombers 17U
8:00am
Maryland Bombers 17U @ PH Panthers
10:30am
Monroeville Legion @ Thurmont
1:00pm
PH Panthers @ Voodoo Baseball 17U
3:30pm
Voodoo Baseball 17U @ Monroeville Legion
6:00pm
View Full Schedule
2019 Armed Forces SlugFest begins in
Saturday, June 1, 2019   8:00 AM