• Register using ONLINE REGISTRATION FORMS on the MAIN MENU
  • All players must register prior to first league game
News

 TEAM ROSTERS LAST UPDATE    12/05  10pm

 

Schedule is not official until an email is sent to your team rep.

 

Schedule for Dec 8 is now posted

 

 

 

 Registered Teams and Players can be found online

 

 

 

Winter Hockey 2019-2020

 

Team and Single registrations.

To register use the ONLINE REGISTRATION FORMS found on the left tabs.

 

CEHL
Adult 2019 Winter Hockey League


• Team and Individual registrations are welcome
• All games played at the Quad Pad Arena, Rosedale, Parkdale,  Gateway and Dave Andreychuk arenas
• Sunday nights 5-11pm. No games past 10pm.

• Tentative start date September 22

• Your choice of playing long weekends

• Guaranteed 22 games 12-10-10 minute periods

• Online schedule and statistics
• Division re-alignment for even play/balanced schedules
• Division offered A, B, C, D and over 35 division(s)
• Onsite league manager for EVERY Game
• Experienced officials
• Hoolie Hockey discounts for every Player
• Prizes for championship team(s)
• Individual Referral program $25
• Team Referral program $100
• Team Sponsorship and Food deals available through the Lookout Lounge(see tab on website)
Cost $6300 for returning Teams $6400 for new teams
$450 for individual signups(includes sweater)
Contact: cehlhockey@hotmail.com or 905 920 1860
For more information visit www.leaguelineup.com/cehl
• Our Rates are the most reasonable in the Hamilton area***


Team and Single registrations.

To register use the ONLINE REGISTRATION FORMS found on the left tabs.
Registrations for teams/individual entries for 2018-2019 season
Sunday nights 5-11pm League starts Oct to April


Registration Fee - $6,300.00 for returning winter teams and summer registered teams. For new teams the cost will be $6400.00 (deposit of $500 will be accepted, $2000 by the 3rd game, remainder by the 5th game. Games will cancelled if this payment schedule is not met. No games can commence until the payment schedule is met)

Earlybird registration –

Register and pay in full  by August 31 you will receive a set of team jerseys

 


REGISTRATION DEADLINE - TBA
Single registrants please deposit your registration fee asap to complete your registration

 

 

 

 


 

CEHL
Adult Summer and Winter Hockey League

• Team and Individual registrations are welcome.  Check the website in March for Summer Hockey Registration and August for Winter Registrations
• Winter all games played at the Quad Pad Arena, Rosedale, Parkdale, Stoney Creek Arena, Gateway and Dave Andreychuk arenas

 

• Summer all games played at the Quad and Gateway
• Sunday nights 5-11pm

 

 

 

Team Reps - check your online roster periodically.  Players that are registered will be posted on your roster when they register.  Registration is required for insurance purposes.  IF YOU DO NOT REGISTER YOU WILL NOT BE COVERED.  Have all your players registered by the first league game and submit updated rosters with sweater numbers and goalie information  to cehlstats@hotmail.com. Players can be registered anytime during the season.  They must play the minimum number of games to be eligible for the playoffs. Please pay your league fees as required to avoid the penalty.

 

 Game Sheets

Each team must have an official game sheet (downloaded under the tab Pages >Official Gamesheets) filled out and handed to the timekeeper before each game.  IF YOUR NOT REGISTERED AND YOUR NOT ON THE GAME SHEET YOU WILL NOT BE COVERED BY INSURANCE. If both teams do not have a game sheet filled out the game clock will run.  If one team does not have a game sheet they will get a 2 minute penalty.

 

 

Sutton Group - Innovative Realty Inc - Brokerage
#1 - 1423 Upper Ottawa Street
Hamilton, On L8W 3J6

Gil Mazzetti - Salesagent
cell 905 920-1860 office 905-575-7070
List or Buy and get CEHL league discounts

 

(not intended to solicit current buyers or sellers)

 

 

Summer 2019 Hockey Championship Congratulations

A1  DIV CHAMPIONS … Showtime Blues

A2  DIV CHAMPIONS … No Regretskys

 B DIV CHAMPIONS … Red Light Rooks

 C DIV CHAMPIONS … Green Goblins

 D DIV CHAMPIONS … Young Guns

 E DIV CHAMPIONS …  Disturbed

 

 

Winter 2018-2019 Hockey Championships Congratulations

 

A  DIV CHAMPIONS .... STEPDADS
B  DIV CHAMPIONS .... DISHIN MAGICIANS

 C CHAMPIONS .... CHIEFS

 D DIV CHAMPIONS .... LITTLE PUCKERS

E DIV CHAMPIONS .... STEELWORKERS

 F DIV CHAMPIONS .... FUSSY PUCKERS

 G DIV CHAMPIONS ....KNIGHTS

 

Summer 2018 Hockey Championship Congratulations

 A DIV CHAMPIONS ….. Camel Toes

 B DIV CHAMPIONS ….. Letterkenny

 C DIV CHAMPIONS … Grey Harbour

 D DIV CHAMPIONS … Hitmen 

 E DIV CHAMPIONS … Steeldogs

 

  

Winter 2017-2018 Hockey Championships Congratulations

 

A  DIV CHAMPIONS .... Schlepps
B  DIV CHAMPIONS .... Gentlemen

 C CHAMPIONS .... Sax n Rax

 D DIV CHAMPIONS .... Greyharbour

E DIV CHAMPIONS .... Little Puckers

 F DIV CHAMPIONS .... Superchiefs

 

 

 

Summer 2017 Hockey Championship Congratulations

 

A DIV CHAMPIONS .... Schlepps
B DIV CHAMPIONS .... No Regretskys
C DIV CHAMPIONS .... CAT Lawn Care Coyotes
D DIV CHAMPIONS .... Mighty Drunks

 

 

 

Winter 2016-2017 Hockey Championships Congratulations

 

A  DIV CHAMPIONS .... Dishin Magicians
B  DIV CHAMPIONS .... Waterboys

C DIV CHAMPIONS .... Meddy Ducks
D DIV CHAMPIONS .... Hakan Loob
E DIV CHAMPIONS .... Dump n Chase

 

Summer 2016 Hockey Championship Congratulations

B DIV CHAMPIONS .... Schlepps
C DIV CHAMPIONS .... Mustangs
D DIV CHAMPIONS .... Boys
E DIV CHAMPIONS .... Little Puckers

 

 

 

 

 

 

 

 

All players must be registered using ONLINE FORMS to be eligible to play.


If you have a team sponsor he can be acknowledged in the SPONSORS
section of our website.


For more hockey information visit
Hamilton Hockey Directory website @
www.HamiltonHockey.ca




HAMILTON HOCKEY DIRECTORY
















Last Schedule Change - Dec 5

 

Upcoming Games
Sunday, December 15, 2019
A Division
Stepdads @ Waterboys
5:30pm
Dishin Magicians @ Letterkenny Shamrocks
6:30pm
Showtime Blues @ Boys
7:30pm
Primerica Freedom Fighters @ Northern Pikes
9:15pm
Schlepps @ Red Light Rooks
9:30pm
B Division
Ghostriders @ Knuckleheads
5:00pm
Meddy Ducks @ Smokey Bears
8:00pm
Cherry Pickers @ Scotty Dartnells
9:00pm
Sens-Asianz @ Sunday Knights
10:00pm
C Division
Canadiens @ Young Guns
6:00pm
Chiefs @ Jagr Bombers
7:00pm
Jagr Bombers @ Yotes
7:15pm
Little Puckers @ Yotes
8:00pm
Hakan Loob @ Black Hawks
9:00pm
D Division
Easton Fection @ Salamanders
5:30pm
Couple Budz @ Stars
6:30pm
Dump N Chase @ Mighty Ducks
7:30pm
Stars @ Mighty Ducks
8:15pm
Babsocks @ Disturbed
8:30pm
E Division
Robidas Islanders @ Turnovers
6:00pm
Whiskey Dekes @ Whalers
7:00pm
Shootin’ Blanks @ 97’s
8:00pm
Turnovers @ Whalers
8:30pm
Steelworkers @ Zambronis
9:30pm
F Division
Knights @ Dream Team
5:15pm
Predators @ Jets
6:15pm
Sunday, December 22, 2019
A Division
Red Light Rooks @ Showtime Blues
6:30pm
Schlepps @ Northern Pikes
7:30pm
Primerica Freedom Fighters @ Boys
8:15pm
Waterboys @ Dishin Magicians
8:30pm
B Division
Meddy Ducks @ Sens-Asianz
5:30pm
Sunday Knights @ Ghostriders
7:15pm
C Division
Jagr Bombers @ Hakan Loob
5:15pm
Young Guns @ Chiefs
9:15pm
D Division
Dump N Chase @ Disturbed
6:15pm
E Division
Steelworkers @ 97’s
5:30pm
Shootin’ Blanks @ Whiskey Dekes
6:30pm
Whalers @ Robidas Islanders
7:30pm
F Division
Leafs @ BPM
8:30pm
Predators @ Dream Team
9:30pm
Sunday, December 29, 2019
A Division
Primerica Freedom Fighters @ Boys
5:15pm
Showtime Blues @ Northern Pikes
6:30pm
Waterboys @ Northern Pikes
7:30pm
Red Light Rooks @ Dishin Magicians
8:15pm
B Division
Sens-Asianz @ Cherry Pickers
7:15pm
Scotty Dartnells @ Smokey Bears
8:30pm
C Division
Chiefs @ Young Guns
6:30pm
D Division
Stars @ Disturbed
6:15pm
Easton Fection @ Dump N Chase
9:15pm
E Division
Whiskey Dekes @ Steelworkers
5:30pm
Robidas Islanders @ Zambronis
7:30pm
F Division
Leafs @ Dream Team
8:30pm
Predators @ Jets
9:30pm
Sunday, January 5, 2020
A Division
Boys @ Stepdads
5:00pm
Northern Pikes @ Showtime Blues
6:00pm
Letterkenny Shamrocks @ Primerica Freedom Fighters
7:00pm
Waterboys @ Red Light Rooks
8:00pm
Schlepps @ Dishin Magicians
9:00pm
B Division
Smokey Bears @ Ghostriders
5:30pm
Knuckleheads @ Sens-Asianz
6:30pm
Scotty Dartnells @ Meddy Ducks
8:00pm
Meddy Ducks @ Ghostriders
8:30pm
Sunday Knights @ Cherry Pickers
9:00pm
C Division
Black Hawks @ Little Puckers
6:00pm
Jagr Bombers @ Canadiens
7:30pm
Yotes @ Chiefs
8:30pm
Young Guns @ Hakan Loob
9:30pm
Canadiens @ Hakan Loob
9:30pm
D Division
Stars @ Easton Fection
7:00pm
Mighty Ducks @ Couple Budz
8:00pm
Salamanders @ Babsocks
9:00pm
E Division
Turnovers @ Steelworkers
5:15pm
Whalers @ Robidas Islanders
6:15pm
Zambronis @ Shootin’ Blanks
7:15pm
97’s @ Whiskey Dekes
8:15pm
F Division
Knights @ Predators
5:30pm
Dream Team @ BPM
6:30pm
Jets @ BPM
7:30pm
Leafs @ Jets
9:15pm
Sunday, January 12, 2020
A Division
Red Light Rooks @ Dishin Magicians
5:30pm
Schlepps @ Northern Pikes
6:30pm
Showtime Blues @ Stepdads
7:30pm
Primerica Freedom Fighters @ Letterkenny Shamrocks
8:00pm
Waterboys @ Boys
9:00pm
B Division
Sens-Asianz @ Smokey Bears
6:00pm
Cherry Pickers @ Knuckleheads
7:00pm
Sunday Knights @ Scotty Dartnells
8:00pm
Ghostriders @ Meddy Ducks
9:30pm
C Division
Chiefs @ Black Hawks
5:15pm
Yotes @ Jagr Bombers
6:15pm
Little Puckers @ Young Guns
8:30pm
Hakan Loob @ Canadiens
9:00pm
D Division
Easton Fection @ Babsocks
5:00pm
Mighty Ducks @ Stars
5:30pm
Babsocks @ Easton Fection
7:15pm
Dump N Chase @ Salamanders
8:15pm
Couple Budz @ Disturbed
9:15pm
E Division
Steelworkers @ Shootin’ Blanks
6:00pm
Shootin’ Blanks @ Steelworkers
6:30pm
Whiskey Dekes @ Zambronis
7:30pm
Robidas Islanders @ 97’s
8:30pm
Whalers @ Turnovers
9:30pm
F Division
Predators @ Dream Team
7:00pm
Predators @ Leafs
8:00pm
BPM @ Knights
9:00pm
Jets @ Dream Team
10:00pm
Sunday, January 19, 2020
A Division
Boys @ Red Light Rooks
6:00pm
Dishin Magicians @ Stepdads
7:00pm
Schlepps @ Primerica Freedom Fighters
8:00pm
Letterkenny Shamrocks @ Showtime Blues
9:00pm
Northern Pikes @ Waterboys
9:30pm
B Division
Meddy Ducks @ Sens-Asianz
5:15pm
Knuckleheads @ Sunday Knights
6:15pm
Knuckleheads @ Cherry Pickers
6:30pm
Scotty Dartnells @ Ghostriders
7:15pm
Smokey Bears @ Cherry Pickers
8:15pm
C Division
Black Hawks @ Yotes
5:30pm
Jagr Bombers @ Hakan Loob
6:30pm
Black Hawks @ Chiefs
7:30pm
Young Guns @ Chiefs
7:30pm
Canadiens @ Little Puckers
9:15pm
D Division
Stars @ Babsocks
8:00pm
Disturbed @ Couple Budz
8:30pm
Easton Fection @ Dump N Chase
8:30pm
Salamanders @ Couple Budz
9:00pm
Disturbed @ Mighty Ducks
9:30pm
E Division
97’s @ Whalers
5:00pm
Turnovers @ Shootin’ Blanks
6:00pm
Zambronis @ Robidas Islanders
7:00pm
Steelworkers @ Whiskey Dekes
10:00pm
F Division
Predators @ BPM
5:30pm
Jets @ Knights
8:00pm
Leafs @ Dream Team
9:00pm
Sunday, January 26, 2020
A Division
Dishin Magicians @ Primerica Freedom Fighters
5:15pm
Stepdads @ Red Light Rooks
6:15pm
Letterkenny Shamrocks @ Waterboys
7:15pm
Northern Pikes @ Boys
8:15pm
Schlepps @ Showtime Blues
9:15pm
B Division
Smokey Bears @ Sens-Asianz
5:30pm
Sens-Asianz @ Ghostriders
6:30pm
Scotty Dartnells @ Knuckleheads
7:30pm
Sunday Knights @ Smokey Bears
8:30pm
Cherry Pickers @ Meddy Ducks
9:30pm
C Division
Chiefs @ Canadiens
5:00pm
Little Puckers @ Hakan Loob
8:00pm
Jagr Bombers @ Black Hawks
9:00pm
D Division
Dump N Chase @ Babsocks
6:00pm
Stars @ Disturbed
7:00pm
Mighty Ducks @ Salamanders
8:00pm
Couple Budz @ Easton Fection
9:00pm
E Division
Whiskey Dekes @ Shootin’ Blanks
5:30pm
Turnovers @ 97’s
6:30pm
Whalers @ Zambronis
7:30pm
97’s @ Robidas Islanders
8:00pm
Robidas Islanders @ Steelworkers
8:30pm
F Division
Dream Team @ Predators
6:00pm
Knights @ Leafs
7:00pm
Knights @ Dream Team
9:00pm
Sunday, February 9, 2020
A Division
Showtime Blues @ Dishin Magicians
7:30pm
Waterboys @ Letterkenny Shamrocks
8:00pm
Red Light Rooks @ Northern Pikes
8:30pm
Boys @ Schlepps
9:00pm
Primerica Freedom Fighters @ Stepdads
9:30pm
B Division
Smokey Bears @ Knuckleheads
5:00pm
Ghostriders @ Cherry Pickers
6:00pm
Meddy Ducks @ Sunday Knights
7:00pm
Sens-Asianz @ Scotty Dartnells
10:00pm
C Division
Hakan Loob @ Chiefs
5:30pm
Canadiens @ Yotes
6:30pm
Little Puckers @ Jagr Bombers
8:00pm
Young Guns @ Little Puckers
8:15pm
Young Guns @ Black Hawks
9:00pm
D Division
Easton Fection @ Mighty Ducks
6:00pm
Dump N Chase @ Stars
7:30pm
Salamanders @ Disturbed
8:30pm
Salamanders @ Dump N Chase
9:15pm
Babsocks @ Couple Budz
9:30pm
E Division
Zambronis @ Whiskey Dekes
5:30pm
Steelworkers @ Whalers
6:30pm
Whiskey Dekes @ Turnovers
7:00pm
Zambronis @ 97’s
8:00pm
Shootin’ Blanks @ Robidas Islanders
9:00pm
F Division
Jets @ Predators
5:15pm
Dream Team @ Knights
6:15pm
Leafs @ BPM
7:15pm
Sunday, February 16, 2020
A Division
Red Light Rooks @ Boys
6:30pm
Dishin Magicians @ Northern Pikes
6:30pm
Schlepps @ Dishin Magicians
7:30pm
Primerica Freedom Fighters @ Showtime Blues
8:15pm
B Division
Ghostriders @ Sunday Knights
5:30pm
Cherry Pickers @ Sens-Asianz
8:30pm
C Division
Canadiens @ Hakan Loob
6:00pm
Canadiens @ Jagr Bombers
7:00pm
D Division
Babsocks @ Disturbed
5:15pm
Couple Budz @ Dump N Chase
6:15pm
Easton Fection @ Mighty Ducks
9:15pm
E Division
Robidas Islanders @ Zambronis
7:15pm
97’s @ Whalers
7:30pm
Shootin’ Blanks @ Whiskey Dekes
8:00pm
F Division
Leafs @ BPM
8:30pm
Leafs @ Knights
9:30pm
Sunday, February 23, 2020
A Division
Schlepps @ Waterboys
6:00pm
Letterkenny Shamrocks @ Boys
7:00pm
Dishin Magicians @ Northern Pikes
8:00pm
Primerica Freedom Fighters @ Red Light Rooks
9:00pm
Stepdads @ Showtime Blues
10:00pm
B Division
Sunday Knights @ Ghostriders
5:30pm
Cherry Pickers @ Sens-Asianz
6:30pm
Knuckleheads @ Meddy Ducks
7:30pm
Cherry Pickers @ Smokey Bears
8:00pm
Scotty Dartnells @ Smokey Bears
8:30pm
C Division
Chiefs @ Little Puckers
6:00pm
Black Hawks @ Canadiens
7:00pm
Jagr Bombers @ Young Guns
8:00pm
Chiefs @ Young Guns
9:00pm
Yotes @ Hakan Loob
9:30pm
D Division
Couple Budz @ Dump N Chase
5:00pm
Disturbed @ Easton Fection
5:15pm
Stars @ Salamanders
6:15pm
Mighty Ducks @ Babsocks
9:00pm
E Division
Turnovers @ Zambronis
5:30pm
Whalers @ Shootin’ Blanks
7:15pm
Robidas Islanders @ Whiskey Dekes
8:15pm
97’s @ Steelworkers
9:15pm
F Division
BPM @ Dream Team
6:30pm
Jets @ Leafs
7:30pm
Predators @ Knights
8:30pm
Predators @ Jets
9:30pm
View Full Schedule