News

EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL

August 13, 2017 – 09:00 AM

WELCOME TO THE 16TH ANNUAL EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL   AUGUST 13 & 20

SUNDAY AUGUST 13

09:00....SOUTH DEARBORN 1ST GRADE .VS..WOODWARD.......

09:55.....SOUTH DEARBORN 5TH GRADE.....VS....PRINCETON....

10:50.....SOUTH DEARBORN 3RD GRADE......VS....COLERAIN LIL CARDS  

11:45.....SOUTH DEARBORN 4TH GRADE.....VS......FOREST HILLS..........

12:40.....SOUTH DEARBORN 2ND GRADE......VS......TALAWANDA...

1:35.....SOUTH DEARBORN 6TH GRADE......VS......WYOMING 6TH GRADE

2:30.....COLERAIN LIL CARDS.......................VS.......WYOMING 2ND GRADE

 

SUNDAY AUGUST 20

09:00....KINGS 4TH GRADE...........................VS..........TBA

09:55....KINGS 4TH GRADE B........................VS.........TBA

10:50....ANDERSON K-1..................................VS..........TBA

11:45.....ANDERSON 3RD GRADE...................VS...........TBA

12:40........TBA...................................................VS............TBA

1:35.........TBA..................................................VS.............TBA

2:30.........TBA..................................................VS.............TBA

3:25.........TBA..................................................VS.............TBA

4:20..........TBA.................................................VS............TBA

 

 

*****************************************************************************************************************************************

2016

15TH ANNUAL EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL

SUNDAY AUG 14  

9:00.......BATESVILLE 6TH GRADE.............VS.........NORWOOD 

10:05.....BATESVILLE K-1..........................VS...........WYOMING

11:10.....BATESVILLE 2ND GRADE.............VS.........WYOMING 

12:15.....BATESVILLE 5TH GRADE............VS.......NORWOOD

1:20.....FRANKLIN CTY 6TH GRADE.........VS.........WYOMING

2:25.......NORWOOD 2ND GRADE...............VS........NCH TROJANS

3:30.......FOREST HILLS 3RD GRADE..........VS..FRANKLIN COUNTY

4:35.......FOREST HILLS 5TH GRADE...........VS.........COUGARS

5:40.......FOREST HILLS 6TH GRADE...........VS.......NORWOOD

6:45.......WYOMING 4TH GRADE.................VS...CINCY UNITY

7:50.......WYOMING 5TH GRADE.................VS...CINCY UNITY

8:45.......NORWOOD 4TH GRADE...............VS...NCH TROJANS

 

TO PARTICIPATE IN THIS YEARS EVENT, PLEASE CONTACT

EMMERSON MINCY    513-379-4563

mincyem@cpsboe.k12.oh.us

teachohio@yahoo.com

 

******************************************************************************

2014 SCHEDULE      

READING 2ND.....VS...CINCINNATI BUCANEERS

READING 3RD.....VS...BATESVILLE

READING   4TH....VS...AIKEN LITTLE FALCONS

                                                          

SUNDAY AUG 10

7:55   SHARONVILLE 6TH GRADE...VS...FOREST HILLS

8:50   SHARONVILLE 3RD GRADE...VS...FOREST HILLS

9:45   SHARONVILLE 4TH GRADE...VS...BATESVILLE

10:40 SHARONVILLE K-1...............VS...DEER PARK       

 

11:35 MIDDLETOWN 4TH GRADE....VS...FOREST HILLS

12:30 FRANKLIN CTY 5TH GRADE...VS...FOREST HILLS

1:25   BATESVILLE 3RD GRADE.......VS...FINNEYTOWN

2:25   BATESVILLE 2ND..................VS...WYOMING

3:25   UNION, KY 2ND GRADE.........VS...DEER PARK

4:25   UNION, KY 3RD GRADE.........VS...DEER PARK

5:25   UNION KY 4TH GRADE..........VS...DEER PARK

6:25   UNION KY 5TH GRADE..........VS...DEER PARK

7:25   UNION KY 6TH GRADE..........VS...DEER PARK

 

 

 

AUGUST 17

8:05    MIDDLETOWN K-1.....................VS.....DEER PARK

9:00    SYCAMORE 4TH GRADE..............VS.....BRIGHT, IN

10:00  SYCAMORE 6TH GRADE..............VS.....GRANT COUNTY

11:00  SOUTHEAST CRUSH 10 YR OLDS.......VS......FINNEYTOWN

11:55  SOUTHEAST CRUSH 12 YR OLDS......VS......FINNEYTOWN

12:50   SOUTHEAST CRUSH 9 YR OLDS......VS......FINNEYTOWN

1:45     SOUTHEAST CRUSH 10 YR OLDS.......VS......WINTON WOODS

2:40     SOUTHEAST CRUSH 12 YR OLDS..............VS......MIDDLETOWN

3:35     DEER PARK 4TH GRADE................VS...MIDDLETOWN 

4:35     DEER PARK 3RD GRADE.................VS......MIDDLETOWN

5:35     DEER PARK 6TH GRADE..............VS......NORTH DEARBORN

 

 

 

        

   AUGUST  24

AUGUST 31 (1ST GRADE TEAMS ONLY)

1.  All games are played on the turf of Marx Stadium on the Walnut Hills campus.

2.  There is no fee for playing in the tournament, we just collect admission and sell concessions.

3.  We give each participating team a trophy at the end of the game.

4.  Each game is refereed by 3 certified referees.

5.  We do our best to match up each team with an opponent of similiar stature.  Our favorite outcome is a game that ends in a tie.

6.  Plenty of parking around the stadium. 

 

To participate in this years event. please contact the event organizer.

Emmerson Mincy    513-379-4563

                            teachohio@yahoo.com

                                                                           mincyem@cpsboe.k12.oh.us

 

YOU WILL NOW VIEW INFO FROM PREVIOUS YEARS.

 

 

SCHEDULE FOR 12TH ANNUAL EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL

STARTING AUGUST 3, 2013

AUGUST 3

12:30............................FINNEYTOWN WILDCATS K-1 (SOYFA)............VS..................KENNEDY HEIGHTS.............................

1:30..............................FINNEYTOWN WILDCATS 2ND GRADE.............VS..................CNE JETS 2ND GRADE...................................

2:30..............................BULLDOGS...3RD GRADE..............................VS..................LAKOTA TOMAHAWKS TEAM 21 (PHILLIPS).....

4:30..............................WINTON WOODS 4TH GRADE.......................VS..................WARRIORS 4TH GRADE.............................

5:30..............................FAIRFIELD INDIANS (HAUSLER) 6TH GRADE.....VS..................MASON (BLAKEMAN)...................................

 

AUGUST 11

12:00PM.................FINNEYTOWN WILDCATS 5TH GRADE......................VS..................MASON (EATRIDES)

1:00PM...................FAIRFIELD 5TH GRADE (STROSCHEN)......................VS.................DEER PARK

2:00PM...................FINNEYTOWN WILDCATS 2ND GRADE......................VS..................FAIRFIELD (MARTIN)

3:00PM...................FINNEYTOWN WILDCATS 3RD GRADE......................VS..................BOONE CTY KNIGHTS

4:00PM.................. FINNEYTOWN WILDCATS 4TH GRADE......................VS..................BOONE CTY KNIGHTS

5:00PM...................WYOMING COWBOYS 2ND GRADE .........................VS..................MIDDLETOWN 

7:00PM...................LINCOLN HEIGHTS 6TH GRADE..............................VS..................WESTERN AA

8:00PM....................WINTON WOODS  5TH GRADE..............................VS..................WINTON HILLS 

 

 AUGUST 18

 


12:00PM.................COLERAIN 5TH GRADE .........................................VS................SYCAMORE.............

2:00PM...................COLERAIN 4TH GRADE..........................................VS................LITTLE MIAMI

3:00PM...................MIDDLETOWN.K-1...............................................VS................DEER PARK...........

4:00PM...................MIDDLETOWN 6TH GRADE.....................................VS.................LITTLE MIAMI..........

5:00PM...................MIDDLETOWN 5TH GRADE.....................................VS.................DEER PARK ......

6:00PM....................DEER PARK 3RD GRADE.......................................VS..................CINTI TIGERS...

7:00PM...................DEER PARK 4TH GRADE........................................VS..................CINTI TIGERS........

 

AUGUST 25

11:30PM.................MIDDLETOWN 1ST GRADE..................................VS...................HILLTOP 1ST GRADE.........

12:30PM.................MIDDLETOWN K................................................VS...................HILLTOP K..................

1:00PM...................COUGARS 3RD GRADE.......................................VS...................AMELIA 3RD GRADE...................

2:00PM...................WYOMING 3RD GRADE.......................................VS..................LAKOTA 3RD GRADE..............

3:00PM...................MT HEALTHY 2ND GRADE...................................VS..................CINTI TIGERS...........................

4:00PM...................WYOMING 4TH GRADE.......................................VS..................WINTON WOODS RAMS..............

4:45PM...................WINTON WOODS 1ST GRADE............................VS...................LINCOLN HEIGHTS............

5:30PM...................WINTON WOODS K...........................................VS...................CINTI TIGERS.................  

6:10PM...................MT HEALTHY 6TH GRADE....................................VS..................CINTI TIGERS...........................

7:00PM...................MT HEALTHY 4TH GRADE....................................VS..................AVONDALE EAGLES...................

 

 

 2012 GAME SCHEDULE

SUNDAY AUGUST 5 WALNUT HILLS HIGH SCHOOL

12:00PM..FINNEYTOWN 2ND GRADE...........VS...LAKOTA 2ND GRADE (SELLERS)
1:00PM..LAKOTA 2ND GRADE (PHILIPS).....VS...WYOMING 2ND GRADE
2:00PM..FINNEYTOWN K/1ST GRADE........:VS...TBA..........................
3:00PM..FINNEYTOWN 3RD GRADE ..........VS...MASON (STEIN)................
4:00PM..FINNEYTOWN 5TH GRADE ..........VS...MASON 5TH GRADE (BLAKEMAN)
5:00PM..FINNEYTOWN 6TH GRADE...........VS...EASTSIDE JETS 11&12

SATURDAY AUGUST 11 WALNUT HILLS HIGH SCHOOL

9:00PM..ANDERSON 6TH GRADE.............VS....BATAVIA 6TH GRADE

SUNDAY AUGUST 12 WALNUT HILLS HIGH SCHOOL

10:15AM..CNE JETS 5&6 YR OLDS ..........VS....DEER PARK 5&6 YR OLDS......
11:10AM..OWEN COUNTY 1ST&2ND GRADE......VS....CNE JETS 7 YR OLDS.........
12:05PM..OWEN COUNTY 3RD & 4TH GRADE ...VS....DEER PARK 9 YR OLDS........
1:00PM...OWEN COUNTY 5TH & 6TH GRADE....VS....BATAVIA 6TH GRADE.........
2:00PM...BATAVIA 3RD GRADE..............VS....DEER PARK 8 YR OLDS........
3:00PM...LITTLE MIAMI GRADE ............VS....WYOMING 5TH GRADE..........
4:00PM...MASON 5TH GRADE ...............VS....SUNMAN DEARBORN..........
5:00PM...LITTLE MIAMI 3RD GRADE ........VS....LAKOTA 3RD GRADE (GROH)....
6:00PM...LITTLE MIAMI 2ND GRADE.........VS....LAKOTA 2ND GRADE (PHILLIPS).
7:00PM...LITTLE MIAMI 6TH GRADE.........VS....SUNMAN DEARBORN
8:00PM...MASON 5TH GRADE (CROY).........VS....MIDDLETOWN..................

SUNDAY AUGUST 19 WALNUT HILLS HIGH SCHOOL

10:30AM...MILFORD 2ND GRADE.............VS....AMELIA 2NDGRADE...........
11:30AM...MILFORD 3RD GRADE..............VS...BATAVIA 3RD GRADE........
12:30PM...WYOMING 2ND GRADE.............VS....BATAVIA.2ND GRADE.....
1:30PM....WYOMING 3RD GRADE.............VS....MIDDLETOWN.3RD GRADE...
2:30PM....WYOMING K/1..................VS....LITTLE MIAMI K/1.........
3:30PM....WYOMING 4TH GRADE..............VS....FAIRFIELD 4TH GRADE.......
4:30PM....WYOMING 5TH GRADE...............VS...NORTHWEST 5TH GRADE......
5:30PM....WYOMING 6TH GRADE...............VS...LAKOTA 6TH GRADE (GEIER)..
6:30PM....BLANCHESTER 6TH GRADE.......... VS....MILFORD.....

POST-SEASON TOURNAMENT

(TENTATIVE DATE)  NOVEMBER 8 THROUGH NOVEMBER 10

EAGLE VALLEY CHAMPIONS BOWL



Divisions: 2nd Grade, 3rd Grade, 4th Grade, 5th Grade, and 6th Grade
Cost: $185.00 per team (Payable to Eagles Wrestling)
Awards: Trophies for 1st through 4th place
Medals given for 5th and 6th place
Admission: $3.00 13 and up/$1.00 for ages 5-12
Contacts: Emmerson Mincy (513-379-4563) eaglevalleybowl@yahoo.com
Number of games: All teams guaranteed 2 games

2nd Graders
* 2nd Graders must currently be in the 2nd grade and not turn 9 before Nov. 15, 2013
* Ball carrier weight of 103 pounds (includes ?end around? plays)
* The defensive lineman cannot line up to the right or left gap of the center.
* No blitzing on defense
**************************************************************************

3rd Graders
* 3rd Graders must currently be in the 3rd grade and not turn 10 before Nov. 15, 2013
* Ball carrier weight of 110 pounds (includes ?end around? plays)
* The defensive lineman cannot line up to the right or left gap of the center.
* No blitzing on defense
**************************************************************************

4th Graders
* 4th Graders must currently be in the 4th grade and not turn 11 before Nov. 15, 2013
* Ball carrier weight of 120 pounds (includes ?end around? plays)
* The defensive lineman cannot line up to the right or left gap of the center.
* No blitzing on defense
*************************************************************************


5th Graders
* 5th Graders must currently be in the 5th grade and not turn 12 before Nov. 15, 2013
* Ball carrier weight of 130 pounds (includes ?end around? plays)
* The defensive lineman cannot line up to the right or left gap of the center.
* No blitzing in the gaps.
*************************************************************************

6th Graders
* 6th Graders must currently be in the 4th grade and not turn 13 before Nov. 15, 2013
* Ball carrier weight of 145 pounds (includes ?end around? plays)
* The defensive lineman cannot line up to the right or left gap of the center.
* No blitzing in the gaps


WEIGH-IN
All teams must bring a binder which includes a listing of players by jersey number. Each player must have a birth certificate and a picture with jersey.

















Team Entry Form (Please Print)

Team Name __________________________________________________________

Grade Division ________________________________________________________

Head Coach __________________________________________________________

Address _____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Additional Coaches (Name, address, and phone

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

Phone ______________________________________________________________

Email _______________________________________________________________

League Affiliation ______________________________________________________

Home Colors __________________________________________________________

Away Colors ___________________________________________________________

Mail completed entry form to Emmerson Mincy 2000 Carpenter Dr. Cinti, OH 45239

Eagle Valley Champions Bowl Waiver Form
(Individual form must be signed by all coaches and listed above)

I _____________________________________________ being a certified coach for the stated organization hereby releases and waives any and all claims, losses, damages, injuries to person or property, against Walnut Hills High School, Cincinnati Public Schools, its employees, volunteers, sponsors, relating to my players and organizations participation in the Eagle Valley Champions Bowl. I also authorize the tournament directors, staff, and volunteers to use their best judgment in seeking medical care and treatment for all of our players, coaches, and spectators.

Team Name _________________________________________________________

Grade Division _______________________________________________________

Coaches Name _______________________________________________________
Printed

Coaches Name _______________________________________________________
Signed

****Must have a signed form from every person listed as a coach*******






WELCOME TO THE 11TH ANNUAL EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL


SUNDAY AUGUST 26 WALNUT HILLS HIGH SCHOOL
TBA

Contact Emmerson Mincy 513-379-4563 EMAIL:eaglevalleybowl@yahoo.com



Results of 2011 Bowl Games SATURDAY AUGUST 6 Lockland High School 8:45AM...FOREST HILLS 7 YR OLDS.....12.......00...WINTON WOODS 7 YR OLDS 9:50AM...FOREST HILLS 8 YR OLDS.....6........00..N. DEARBORN(BLACK)3RD GRD 10:45AM..FOREST HILLS 5&6 YR OLDS...14.......00...MILFORD 1ST GRADE (CYFL) 11:35PM..FOREST HILLS 9 YR OLDS.....00.......12..N. DEARBORN(BLACK)4TH GRD 12:25PM..FOREST HILLS 10 YR OLDS....14.......00..N. DEARBORN (RED) 5TH GRD 1:15PM...FOREST HILLS 11 YR OLDS... 22.......00..WINTON WOODS 11 YR OLDS 2:05PM...LAKOTA 5TH GRD (COLEMAN)...12.......00...WINTON WOODS 10 YR OLDS 3:50PM...MONROE 4TH GRADE...........00.......00..MASON 4TH GRD (BLAKEMAN) 4:45PM...LOVELAND 5TH GRD (SLYDER)..16.......6...BATAVIA 5TH GRADE 5:40PM...FINNEYTOWN 6TH GRADE ......6........6...TRI STATE VIKINGS 6:35PM...MASON 6TH GRADE (HARRIS)...24.......00..BATAVIA 6TH GRADE 7:25PM...MADEIRA 6TH GRADE..........12.......00....ST. GERTRUDE 6TH GRADE 8:15PM...LAWRENCEBURG 6TH GRADE.....12........6....SYCAMORE 6TH GRD SUNDAY AUGUST 7 Walnut Hills High School 8:45AM...READING 56 YR OLDS............VS...EAST WALNUT HILLS 5&6 YR OLDS 9:50AM...READING 7 YR OLDS..............VS...MASON 2ND GRADE (EVANS) 10:45AM..READING 8 YR OLDS..............VS...FAIRFIELD RED 3RD GRADE 11:35AM..READING 9 YR OLDS..............VS...FAIRFIELD RED 4TH GRADE 12:25PM..READING 10 YR OLDS.............VS...MASON 5TH GRADE (ROSS) 1:15PM...READING 11 YR OLDS.............VS...N. DEARBORN (RED) 6TH GRADE 2:05PM...DEER PARK 7 YR OLDS............VS...MILFORD 2ND GRADE (CYFL) 2:55PM...DEER PARK 8 YR OLDS........20..VS...00..S. DEARBORN (RED) 3RD GRd 3:50PM...KINGS 4TH GRADE................VS...MONROE 4TH GRADE 5:40PM...EAST WALNUT HILLS 10 YR OLDS...VS...S. DEARBORN (BLACK) 5TH GRADE 6:35PM...MILFORD 6TH GRADE..............VS...MADEIRA 6TH GRADE 7:25PM...LAKOTA TOMAHAWKS 5TH GRADE.....VS...LAKOTA STALLIONS 5TH GRADE SUNDAY AUGUST 14 Walnut Hills High School 8:45AM...WYOMING 7 YR OLDS..............VS...MILFORD 2ND GRADE 9:40AM...WYOMING 8 YR OLDS..............VS...MILFORD 3RD GRADE 10:35AM..WYOMING 56 YR OLDS............VS...MILFORD 5&6 YR OLDS 11:25AM..S.DEARBORN 4TH GRADE...........VS...FAIRFIELD RED 4TH GRADE 12:20PM..MILFORD 5TH GRADE..............VS...BATAVIA 10 YR OLDS 1:15PM...WYOMING 11 YR OLDS.............VS...MILFORD 11 YR OLDS 2:10PM...BYE 3:05PM...WYOMING 10 YR OLDS.............VS...LOVELAND 5TH GRADE 3:55PM...S. DEARBORN 2ND GRADE..........VS...MILFORD 2ND GRADE 4:50PM...S. DEARBORN 3RD GRADE..........VS...EASTSIDE JETS 7 YR OLDS...... 5:45PM...LOVELAND 2ND GRADE.............VS...BATAVIA 7 YR OLDS SATURDAY AUGUST 20 Anderson High School 1:30PM LOUISVILLE CHARGERS 8 & 9 YR OLDS...VS.....BATAVIA 8 YR OLDS 2:30PM LOUISVILLE CHARGERS 6 & 7 YR OLDS...VS.....CLERMONT NE 5&6 YR OLDS 3:30PM LOUISVILLE CHARGERS 12U.............VS.....BLANCHESTER 11 YR OLDS 4:30PM MASON 6TH GRADE (HARRIS)............VS.....GOSHEN 11 YR OLDS 5:30PM EAST WALNUT HILLS 9 YR OLDS.........VS.....GOSHEN 9 YR OLDS 6:30PM EAST WALNUT HILLS 10 YR OLDS........VS.....GOSHEN 10 YR OLDS SUNDAY AUGUST 21 Winton Woods High School 11:50AM..BATAVIA 56 YR OLDS............VS......FINNEYTOWN WILDCATS K-1 2:35PM...OWEN COUNTY 1ST & 2ND GRD......VS......CLERMONT NORTHEASTERN 5&6 3:30PM...OWEN COUNTY 5TH & 6TH GRD......VS......WINTON WOODS 10 YR OLDS 4:35PM...BATAVIA 9 YR OLDS..............VS......MASON 4TH GRADE (CROY) 5:35PM...MARIEMONT 10 YR OLDS...........VS......AMELIA 10 YR OLDS 6:35PM...MARIEMONT 11 & 12 YR OLDS......VS......MASON 11 YR OLDS (MONLEY) LAST YEARS RESULTS RESULTS FROM SUNDAY AUGUST 8TH WALNUT HILLS HIGH SCHOOL SUNDAY AUGUST 8 10:00 BLANCHESTER 7 YEAR OLDS.......8 ............ FINNEYTOWN.....0 10:55 BLANCHESTER 5&6 YEAR OLDS.....0 ............ FINNEYTOWN.....0 11:50 BLANCHESTER 8 YEAR OLDS.......14 ............ FAIRFIELD......0 12:45 BLANCHESTER 9 YEAR OLDS.......8 ............ FINNEYTOWN.....0 2:35 BLANCHESTER 11&12 YEAR OLDS...8 ............ FINNEYTOWN.....20 RESULTS FROM SATURDAY AUGUST 14 ANDERSON HIGH SCHOOL 12:10 WYOMING 7 YEAR OLDS..............VS......MILFORD (CYFL) 2ND GRADE 1:00 WYOMING 8 YEAR OLDS..........6........MILFORD (CYFL) 3RD GRADE..12 1:50 WYOMING 9 YEAR OLDS..........8...........ANDERSON 4TH GRADE.....12 2:40 WYOMING 10 YEAR OLDS.........24.......MILFORD (CYFL)5TH GRADE...24 3:30 LITTLE MIAMI 3RD GRADE.......20.......BLANCHESTER 8 YEAR OLDS....0 4:20 WYOMING 5&6 YEAR OLDS........14.......BLANCHESTER 5&6 YEAR OLDS..0 5:00 HILLTOP 7 YEAR OLDS...........6.......BLANCHESTER 7 YEAR OLDS....0 5:50 WYOMING 11 YEAR OLDS.........KINGS 6TH GRADE (LIGHTNING) 6:40 LITTLE MIAMI 5TH GRADE........0.......BLANCHESTER 10 yEAR OLDS...6 7:30 LITTLE MIAMI 4TH GRADE........VS...... MILFORD (CYFL) 4TH GRADE 8:20 LAKOTA (JOHNSON) 6TH GRADE.. 8.......BLANCHESTER 11&12 YR OLDS..0 9:10 MADEIRA 5TH GRADE........ ..6.......ANDERSON 5TH GRADE.........0 SUNDAY AUGUST 15 WALNUT HILLS HIGH SCHOOL 9:00 SUNMAN DEARBORN TIGERS 5TH 6TH GRADE..VS..MASON 6TH GRADE 9:55 OWEN COUNTY 3RD & 4TH GRADE.............VS..MASON 3RD GRADE 10:50 FAIRFIELD 3RD GRADE.....................VS..MILFORD(CYFL)3RD GRADE 11:45 OWEN COUNTY 1ST & 2ND GRADE.............VS..HILLTOP HAWKS 12:40 BRIGHT RAIDERS 5TH&6TH GRADE............VS..OWEN CTY 5TH&6TH GRADE 2:30 ROSS RAMS 5TH GRADE.....................VS..WINTON WOODS 10YR OLDS 3:25 LAKOTA STALLIONS 4TH GRADE..............VS..LAKOTA JUNKER)4THGRADE 4:20 EASTSIDE JETS 9 YEAR OLDS...............VS..LAKOTA (GEIER)4THGRADE 5:20 BATAVIA 11&12 YEAR OLDS...............VS.LOVELAND 6thGRADE(NUGENT) 6:20 BATAVIA 9 YR OLDS.....................VS.LOVELAND 4THGRADE(HERMAN) 7:20 ...........TBA..........................VS........TBA......... CONTACT EMMERSON MINCY AT 513-379-4563 FOR MORE INFORMATION EMAIL: walnuthillswrestling@yahoo.com mincyem@cpsboe.k12.oh.us PREVIOUS RESULTS 2008 RESULTS EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL SATURDAY AUGUST 9 8:15 FAIRFIELD 6th GRD(STROSCHEN) 12 SHARONVILLE 18 9:20 FAIRFIELD 4TH GRADE (SMITH) VS SHARONVILLE 10:30 SHARONVILLE 3RD GRADE VS ROSS RAMS (ORR) 11:35 OUR LADY OF GRACE 2nd GRADE 0 FAIRFIELD 14 12:40 SHARONVILLE 2ND GRADE 6 SYCAMORE (KRUSE) 20 1:45 LITTLE MIAMI 4TH GRD (CARSON) 8 ROSS RAMS GROGAN) 0 2:50 SYCAMORE 5TH GRADE 6 LOVELAND (ASHMORE) 8 4:00 SYCAMORE 6TH GRADE 7 BLANCHESTER 6TH GRADE 0 5:10 BLANCHESTER 3RD GRADE 8 LITTLE MIAMI (STEWART) 0 RESULTS EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL SUNDAY AUGUST 10 8:40 READING 7 YR OLDS 0 LITTLE MIAMI (JONES) 26 9:35 READING 8 YR OLDS 0 LOVELAND 3RD GRD(SCHEELER) 6 10:30 READING 9 YR OLDS VS LITTLE MIAMI (BAILEY) 11:25 READING 10 YR OLDS VS LITTLE MIAMI 5TH GRADE 12:20 READING 5&6 YR OLDS VS FAYETTEVILLE 1:15 READING 11 YR OLDS 6 LOVELAND (RILEY) 0 2:10 LOVELAND 4TH GRADE(MAYER) 12 FAYETTEVILLE 6 3:05 FAYETTEVILLE 6TH GRADE 0 LITTLE MIAMI (SCHLACK) 42 4:00 WYOMING 10 YR OLDS 6 LOVELAND (WADDELL) 0 4:55 WYOMING 8 YR OLDS 8 FAYETTEVILLE 0 5:50 MADEIRA 3RD GRADE VS LITTLE MIAMIA (MIROLO) 6:45 WYOMING 7 YR OLDS 0 MADEIRA (MANZI) 30 7:40 WYOMING 9 YR OLDS VS LOVELAND (NUGENT) 8:35 WYOMING 11 YR OLDS 24 MADEIRA 6 EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL SATURDAY AUGUST 16 9:05 COLERAIN LIL CARDINALS 5&6 YR OLDS VS HILLTOP 10:10 COLERAIN LIL CARDINALS 7 YR OLDS VS HILLTOP 11:15 COLERAIN LIL CARDINALS 8 YR OLDS VS HILLTOP 12:20 COLERAIN LIL CARDINALS 9 YR OLDS VS HILLTOP 1:25 COLERAIN LIL CARDINALS 10 YR OLDS VS HILLTOP 2:30 COLERAIN LIL CARDINALS 11 YR OLDS VS HILLTOP EAGLE VALLEY YOUTH FOOTBALL BOWL SUNDAY AUGUST 17 9:00 LAWRENCEBURG 11 & 12 YR OLDS VS WESTERN BROWN 9:55 LAWRENCEBURG 11 & 12 YR OLDS VS BLANCHESTER 10:50 OWEN COUNTY 4TH GRADE VS SUNMAN DEARBORN VIKINGS 11:45 OWEN COUNTY 6TH GRADE VS SUNMAN DEARBORN VIKINGS 12:40 OWEN COUNTY 2ND GRADE VS SUNMAN DEARBORN FALCONS 1:40 BLANCHESTER 3rd GRADE VS WESTERN BROWN 2:40 CENTER GROVE 6th GRADE VS SUNMAN DEARBORN FALCONS 3:40 THREE RIVERS 1ST GRADE VS SUNMAN DEARBORN VIKINGS 4:40 THREE RIVERS 2ND GRADE VS OUR LADY OF GRACE 5:40 THREE RIVERS 4TH GRADE VS SUNMAN DEARBORN FALCONS 6:40 THREE RIVERS 6TH GRADE VS SUNMAN DEARBORN FALCONS 7:40 THREE RIVERS 5TH GRADE VS LAKOTA (HATFIELD) RESULTS FROM 2007 EAGLE VALLEY BOWL 8:30 LITTLE MIAMI 3RD GRADE (CYFL) 14 READING 20 9:05 LITTLE MIAMI 6TH GRADE (CYFL) VS NORWOOD 10:00 LITTLE MIAMI 5TH GRADE (CYFL) 13 WYOMING 20 10:55 LITTLE MIAMI 4TH GRADE (CYFL) 6 WYOMING 6 11:50 SHARONVILLE 2ND GRADE VS NORWOOD 12:45 SHARONVILLE 3RD GRADE VS ROSS GOLD 1:40 LITTLE MIAMI 2ND GRADE (CYFL) 24 NEW RICHMOND SAINTS 0 2:40 SHARONVILLE 4TH GRADE VS NORWOOD 3:35 SHARONVILLE 5TH&6TH GRADE VS ROSS 4:30 LOVELAND 2ND GRADE (SCHEELER) VS NEW RICHMOND PACKERS 5:30 LOVELAND 4TH GRADE (WADDELL) VS NEW RICHMOND LITTLE JETS 6:30 LOVELAND 3RD GRADE (MAYER) 6 NEW RICHMOND PACKERS 12 7:30 LOVELAND 5TH GRADE (KHWAJA) 8 NEW RICHMOND PACKERS 6 8:30 LAWRENCEBURG 24 NEW RICHMOND JETS 0 9:30 LOVELAND 6TH GRADE (WHITE) 16 WYOMING 14 SUNDAY AUGUST 12 8:45 READING 9 YEAR OLDS 14 NEW RICHMOND RAIDERS 0 9:50 READING 7 YEAR OLDS 16 NEW RICHMOND RAIDERS 0 11:50 READING 11 YEAR OLDS 16 LITTLE MIAMI (OVYFL) 0 1:05 READING 10 YEAR OLDS 0 HAMILTON WHITE 0 2:10 READING 5&6 YEAR OLDS 0 LITTLE MIAMI (CYFL) 0 3:10 READING 8 YEAR OLDS 16 HAMILTON WHITE 0 4:15 LITTLE MIAMI 4TH GRADE (OVYFL) VS HAMILTON WHITE 4TH GRADE 5:15 LITTLE MIAMI 2ND GRADE (OVYFL)VS HAMILTON WHITE 2ND GRADE 6:15 FAYETTEVILLE 5,6,7 14 HAMILTON 1ST GRADE 0 7:15 LITTLE MIAMI 3RD GRADE (OVYFL) 0 FAYETTEVILLE 8&9 20 8:15 LITTLE MIAMI 5TH GRADE (OVYFL) 6 FAYETTEVILLE 10&11 0 9:15 MADISONVILLE TIGERS 24 HAMILTON WHITE 6TH GRADE 0