Last Updated: September 24, 2016 
  • Email Address: GCYLFOOTBALL@gmail.com
  • Tri-State BEST Youth Football League!
August 24, 2016

GCYL Coaches and Coordinators;

As we begin the GCYL’s seventh year of play, the guiding principles of the league remain the same and should always be held to the highest regard for our kids, families and parish programs. 

1.       Catholic Based – Live it and exhibit it

2.       True nonprofit with complete transparency

3.       A league dedicated to young people who participate in it.  An organization to provide structure and fairness to the schools who are affiliated

4.       Committed to supporting and preserving parish programs of all sizes under one league entity city wide

5.       A league governed by an elected board of officials who provide each parish an opportunity to offer suggestions to change for the betterment of the kids who play in it. 

6.       Commitment to support parish booster organizations that presently do not have programs with an eye on creating parish based football opportunities for potential players

7.       Recognition of existing established programs in good standing with their existing leagues - NO ONE will be excluded

8.       GCYL is committed to providing an exceptional experience for our parish families

This weekend sets in motion 11 weeks of some of the best football the state of Ohio has to offer.  We as leaders and coaches have the ultimate responsibility to ensure the league’s vitality is upheld to the highest priority.  All of us must take an active role to secure the future of our league by supporting the spirit of what we believe it should stand for.  Anything that violates our vision has no place in our league!

We ask that all coaches take the time to understand the importance of game day preparation by reviewing the guidelines on the attached document as well as the policies agreed on by the 24 members of the league in May.  Also attached is an updated coach’s contact list for every level of play.  It is IMPORTANT for all host programs to reach out prior to the weeks match ups with information on;

1.       Confirmation of game times only if changed

2.       Parking (maybe a map of facilities?)

3.       Gate fee’s if you charge or not

4.       Concessions – will they be open or not?  NOTE: we need to make sure that our visitors are supporting the host programs concession in 2016.  In the past programs have brought food or had it delivered to the parking lot.  This is unacceptable and not in the spirit of supporting our programs in the GCYL. Host programs are responsible for providing common expected menu including cold drinks on hot days.

5.       Early Weigh in’s – Scale Location and earliest times players can weigh in.  We need to improve this communication for 2015 between programs. (please read over early weigh in rules on the website)

6.       Warm Up Area’s for the visitors

7.       Visitor’s sidelines – where do you want the opposing team’s parents located during the games. 

8.       Communicate if this visiting teams plan on purchasing team drinks after the game at a discounted rate.  Most programs due with advanced notice

These instructions may seem extensive; however the game day event will be benefiting our families if the coordinators take the time to communicate thoroughly with all the visiting coaches at each level. 

Other area’s to make sure you are prepared for;

·         Prayer is absolutely required before every game! 

·         Make sure all referee fees are prepared prior to kick off the game $72.00 per game per team.  See you coordinator for details on fees. 

·         Please make sure your scale is calibrated properly

·         Make sure field markers and chains are at the field prior to the start of the earliest game

·         Game Ball Restrictions will be enforced this year for only Leather material. 

·         Chain Crews will be provided by the home teams including games at neutral sites

·         Announcing is subject to availability of sound system.  At neutral sites the host facility will provide

Officiating – all head coaches should introduce themselves to the official’s prior to the game.  All coaches need to respect the work of every referee regardless in all circumstances.  It’s the head coach’s responsibility to manage the sidelines and the behavior of the other coaches and players.

Rosters; if you would like a copy of an opponent’s roster please send a request to your coordinator. 

Good Luck throughout the rest of the season

 

EC 

GCYL Calendar

Approved Calender:

 

Saturday/Sunday, August 27/28th  – start of regular season
Friday September 9th - All rosters finalized (no additions)
Saturday/Sunday, October 22/23rd  -  Start of playoffs

 

Saturday/Sunday, November 5/6th - GCYL Championships

Upcoming Games

Saturday, Sep 24
East 1 Bandits
All Saints @ Susanna 2nd9:00amThe Schuh-Titan Field
IHM @ Susanna 1st9:00amThe Schuh-Titan Field
East 1 Pony
Guardian Angel @ Susanna12:00pmThe Schuh-Titan Field
East 1 Reserve
Guardian Angel @ Susanna1:30pmThe Schuh-Titan Field
East 1 Varsity
Guardian Angel @ Susanna3:00pmThe Schuh-Titan Field
East 2 Bandits
Visitation Blue 1st @ Summit9:00amWilliams Field
West 1 Bandits
Victory 1st @ Ignatius 1st9:00amWildcat Field
Victory 2nd @ Ignatius 2nd9:00amWildcat Field
Visitation 2nd @ Lourdes10:00amOskamp Field
West 1 Pony
Visitation @ Lourdes12:00pmOskamp Field
Victory @ Ignatius12:00pmWildcat Field
West 1 Reserve
Visitation @ Lourdes1:30pmOskamp Field
Victory @ Ignatius1:30pmWildcat Field
West 1 Varsity
Visitation @ Lourdes3:00pmOskamp Field
Victory @ Ignatius3:00pmWildcat Field
West 2 Bandits
James @ Jude 2nd9:00amJude Field
Visitation Orange 1st @ Jude 1st9:00amJude Field
Antoninus 1st @ Dominic/ Teresa 1st3:00pmDelhi Park
William @ Dominic/ Teresa 2nd3:00pmDelhi Park
West 2 Pony
Jude @ Sacred Heart/ Ann/ Pete12:00pmJoyce Park
William @ Dominic/ Teresa5:00pmDelhi Park
West 2 Reserve
Jude @ Sacred Heart/ Ann/ Pete1:30pmJoyce Park
William @ Dominic/ Teresa6:30pmDelhi Park
West 2 Varsity
William @ Dominic/ Teresa8:00pmDelhi Park
3rd Grade
Visitation @ Susanna10:30amThe Schuh-Titan Field
IHM @ Ignatius10:30amWildcat Field
Sunday, Sep 25
East 1 Bandits
Guardian Angel @ Michael1:00pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Pony
IHM @ CPS/ Mary1:00pmWithrow H.S.
Covington Catholic @ Michael2:30pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Reserve
IHM @ CPS/ Mary2:30pmWithrow H.S.
Covington Catholic @ Michael4:00pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Varsity
IHM @ CPS/ Mary4:00pmWithrow H.S.
Covington Catholic @ Michael5:30pmBishop Fenwick H.S.
East 2 Bandits
Veronica/ STM @ Nicholas1:00pmShea Stadium
East 2 Pony
All Saints @ Columban1:00pmBobcat Field
SASEAS/ Gertrude @ SMOY1:00pmMoeller H.S.
Veronica/ STM @ Nicholas2:30pmShea Stadium
East 2 Reserve
All Saints @ Columban2:30pmBobcat Field
SASEAS/ Gertrude @ SMOY2:30pmMoeller H.S.
Visitation 5th @ Nicholas4:00pmShea Stadium
East 2 Varsity
All Saints @ Columban4:00pmBobcat Field
SASEAS/ Gertrude @ SMOY4:00pmMoeller H.S.
Veronica/ STM @ Nicholas5:30pmShea Stadium
West 1 Pony
James @ Queen of Peace/ Joe1:00pmJoyce Park
West 1 Reserve
James @ Queen of Peace/ Joe2:30pmJoyce Park
West 1 Varsity
James @ Queen of Peace/ Joe4:00pmJoyce Park
West 2 Bandits
Antoninus 2nd @ John DR/ John Harr1:00pmLaSalle H.S.
West 2 Pony
Antoninus @ John DR/ John Harr2:30pmLaSalle H.S.
West 2 Reserve
Antoninus @ John DR/ John Harr4:00pmLaSalle H.S.
West 2 Varsity
Antoninus @ John DR/ John Harr5:30pmLaSalle H.S.
Saturday, Oct 1
East 1 Bandits
Michael @ IHM9:00amJim Bolger Field
Nicholas @ Guardian Angel9:15amGA Field
East 1 Pony
CPS/ Mary @ Guardian Angel11:00amGA Field
Michael @ IHM12:00pmJim Bolger Field
East 1 Reserve
CPS/ Mary @ Guardian Angel12:30pmGA Field
Michael @ IHM1:30pmJim Bolger Field
East 1 Varsity
CPS/ Mary @ Guardian Angel2:00pmGA Field
Michael @ IHM3:00pmJim Bolger Field
East 2 Bandits
All Saints @ Veronica/ STM9:00amThomas Moore Field
Susanna 2nd @ SASEAS/ Gertrude10:30amSASEAS Field
East 2 Pony
All Saints @ Veronica/ STM10:30amThomas Moore Field
East 2 Reserve
All Saints @ Summit12:00pmThomas Moore Field
East 2 Varsity
All Saints @ Veronica/ STM1:30pmThomas Moore Field
West 1 Bandits
James @ Visitation 2nd8:00amLambo Field
Susanna 1st @ Visitation Orange 1st8:00amLambo Field
Lourdes @ Victory 2nd9:00amVictory Field
Summit @ Victory 1st9:00amVictory Field
Visitation Blue 1st @ Ignatius 1st9:00amWildcat Field
West 1 Pony
James @ Visitation11:00amLambo Field
Lourdes @ Victory11:00amVictory Field
Queen of Peace/ Joe @ Ignatius12:00pmWildcat Field
West 1 Reserve
James @ Visitation12:30pmLambo Field
Lourdes @ Victory12:30pmVictory Field
Queen of Peace/ Joe @ Ignatius1:30pmWildcat Field
West 1 Varsity
James @ Visitation2:00pmLambo Field
Lourdes @ Victory2:00pmVictory Field
Queen of Peace/ Joe @ Ignatius3:00pmWildcat Field
West 2 Bandits
Ignatius 2nd @ Dominic/ Teresa 2nd9:00amDelhi Park
John DR/ John Harr @ William9:00amRiverside Field
Jude 1st @ Antoninus 1st9:00amSchott Field
Jude 2nd @ Antoninus 2nd9:00amSchott Field
West 2 Pony
Sacred Heart/ Ann/ Pete @ Dominic/ Teresa11:00amDelhi Park
John DR/ John Harr @ William11:00amRiverside Field
Jude @ Antoninus11:00amSchott Field
West 2 Reserve
Sacred Heart/ Ann/ Pete @ Dominic/ Teresa12:30pmDelhi Park
John DR/ John Harr @ William12:30pmRiverside Field
Jude @ Antoninus12:30pmSchott Field
West 2 Varsity
Jude @ Antoninus2:00pmSchott Field
3rd Grade
Susanna @ IHM10:30amJim Bolger Field
Visitation @ Ignatius10:30amWildcat Field
Sunday, Oct 2
East 1 Pony
Susanna @ Covington Catholic1:00pmCovington Catholic H.S.
East 1 Reserve
Susanna @ Covington Catholic2:30pmCovington Catholic H.S.
East 1 Varsity
Susanna @ Covington Catholic4:00pmCovington Catholic H.S.
East 2 Pony
SASEAS/ Gertrude @ Columban1:00pmBobcat Field
Nicholas @ SMOY1:00pmMoeller H.S.
East 2 Reserve
SASEAS/ Gertrude @ Columban2:30pmBobcat Field
Visitation 5th @ SMOY2:30pmMoeller H.S.
East 2 Varsity
SASEAS/ Gertrude @ Columban4:00pmBobcat Field
Nicholas @ SMOY4:00pmMoeller H.S.
West 2 Varsity
John DR/ John Harr @ William1:00pmElder H.S.
Saturday, Oct 8
East 1 Bandits
Guardian Angel @ Susanna 2nd9:00amThe Schuh-Titan Field
East 1 Pony
Covington Catholic @ IHM12:00pmJim Bolger Field
CPS/ Mary @ Susanna12:00pmThe Schuh-Titan Field
East 1 Reserve
Covington Catholic @ IHM1:30pmJim Bolger Field
CPS/ Mary @ Susanna1:30pmThe Schuh-Titan Field
East 1 Varsity
Covington Catholic @ IHM3:00pmJim Bolger Field
CPS/ Mary @ Susanna3:00pmThe Schuh-Titan Field
East 2 Bandits
Visitation Blue 1st @ Veronica/ STM9:00amThomas Moore Field
East 2 Pony
SMOY @ Veronica/ STM10:30amThomas Moore Field
East 2 Reserve
SMOY @ Summit12:00pmThomas Moore Field
East 2 Varsity
SMOY @ Veronica/ STM1:30pmThomas Moore Field
West 1 Bandits
Visitation 2nd @ Victory 2nd9:00amVictory Field
Visitation Orange 1st @ Victory 1st9:00amVictory Field
Ignatius 2nd @ James10:00amJames Field
IHM @ Lourdes10:00amOskamp Field
West 1 Pony
Visitation @ Victory11:00amVictory Field
Ignatius @ James12:00pmJames Field
Queen of Peace/ Joe @ Lourdes12:00pmOskamp Field
West 1 Reserve
Visitation @ Victory12:30pmVictory Field
Ignatius @ James1:30pmJames Field
Queen of Peace/ Joe @ Lourdes1:30pmOskamp Field
West 1 Varsity
Visitation @ Victory2:00pmVictory Field
Ignatius @ James3:00pmJames Field
Queen of Peace/ Joe @ Lourdes3:00pmOskamp Field
West 2 Bandits
Ignatius 1st @ Jude 1st9:00amJude Field
William @ Jude 2nd9:00amJude Field
West 2 Pony
William @ Jude11:00amJude Field
Antoninus @ Sacred Heart/ Ann/ Pete12:00pmJoyce Park
West 2 Reserve
William @ Jude12:30pmJude Field
Antoninus @ Sacred Heart/ Ann/ Pete1:30pmJoyce Park
West 2 Varsity
William @ Jude2:00pmJude Field
3rd Grade
Ignatius @ IHM10:30amJim Bolger Field
Visitation @ Susanna10:30amThe Schuh-Titan Field
Sunday, Oct 9
East 1 Bandits
Antoninus 2nd @ Michael1:00pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Pony
Guardian Angel @ Michael2:30pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Reserve
Guardian Angel @ Michael4:00pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Varsity
Guardian Angel @ Michael5:30pmBishop Fenwick H.S.
East 2 Bandits
Susanna 1st @ Summit1:00amWilliams Field
SASEAS/ Gertrude @ All Saints1:00pmMoeller H.S.
Dominic/ Teresa 1st @ Nicholas1:00pmRoger Bacon H.S.
East 2 Pony
SASEAS/ Gertrude @ All Saints2:30pmMoeller H.S.
Columban @ Nicholas2:30pmRoger Bacon H.S.
East 2 Reserve
Visitation 5th @ All Saints4:00pmMoeller H.S.
Columban @ Nicholas4:00pmRoger Bacon H.S.
East 2 Varsity
SASEAS/ Gertrude @ All Saints5:30pmMoeller H.S.
Columban @ Nicholas5:30pmRoger Bacon H.S.
West 2 Bandits
Dominic/ Teresa 2nd @ John DR/ John Harr1:00pmLaSalle H.S.
West 2 Pony
Dominic/ Teresa @ John DR/ John Harr2:30pmLaSalle H.S.
West 2 Reserve
Dominic/ Teresa @ John DR/ John Harr4:00pmLaSalle H.S.
West 2 Varsity
Dominic/ Teresa @ John DR/ John Harr5:30pmLaSalle H.S.

For a complete schedule listing, click here!