Welcome to CincyWBC.org

Subscribe to our Newsletter
News

WBC Meeting Monday, March 25th 8:00pm at Johnny's Westside Bar & Grill (1278 Ebenezer Road 45233)


Important Dates for 2019 Season

02/01/19: Deadline for Commissioners to submit team data via Data Collection Links 

02/04/19: 8:00 PM 8U - 15U Scheduling Meeting at Visitation Pavilion 

02/11/19: General Session Meeting*(Tournament Host Submissions Due)

02/24/19: 8:00 PM 5U - 7U Scheduling Meeting at Visitation Pavilion

03/11/19: General Session Meeting*(Tournament Host Assigned)

03/22/19 - 03/24/19: Viking Thaw Preseason Tournament (Participating Levels TBD)

03/30/19 - 06/09/19: 8U - 15U Regular Season 

04/08/19: General Session Meeting*

04/12/19 - 06/07/19: 5U - 7U Regular Season 

05/13/19: General Session

06/09/19 - 06/16/19: 7U CWBC League Championship Tournament 

06/10/19: General Session Meeting*

06/13/19 - 07/01/19: 8U - 15U CWBC League Championship Tournament 

 

Meeting Minutes

JUNE MEETING MINUTES


Bat Rules and Ump Fees for 2019

Umpire Fees

8UN, 9UA, 9UN, 10UN, & 11UA/ $40 per game / $20 per team

11UN/ $80 per game / $40 per team (2-man ump)

13UA,13UN, & 15U/ $100 per game / $50 per team

Bat Rules

A legal bat for the WBC can have either a USA Baseball stamp or 1.15 BPF stamp on the bat. 

BBCOR stamped bats acceptable for NFHS use are permitted at any age level if the participant is strong enough to do so.

BBCOR stamped bats are required at the 15U level. Wood composite bats are also permissible provided the BBCOR stamp is on the bat.

At the 7U-13U levels, bats must have the 1.15 BPF stamp or USA Baseball stamp somewhere on the bat.  Wood bats are permissible at any level.

These bats are available at all sporting goods stores.


Youth Sports Organization Concussion Info Form

Click below for Parental Info Form

Concussion Info Form


WBC Field Rainout Twitter Links and Phone Numbers

June 1, 2018 – 03:00 PM

 

ALL GAMES ARE ON UNLESS OTHERWISE NOTED HERE.

Rain out Twitter feeds and phone lines are intended for Saturday and Sunday games only.

WEEKDAY games are determined playable by home team managers, unless otherwise noted.

OHYA Fields

OHYA Online

Our Lady of Victory

OLV Twitter

Delhi Park

513-684-(GAME)4263

Spoils Field 513-851-9443
Farwick Fields 513-353-1900
St. Jude St. Jude Twitter

513.598.2110
   
Kuliga Park  
Cheviot FH  
Ryan Fields  
St. Antoninus (Schott Fields) Antoninus Online
St. Ignatius

St. Ignatius Twitter

St. James

513-385-4802

Harrison K of C St. John (Harrison) Twitter
Visitation Visitation Twitter

 

Riverside

 

 

St. John (DR)

 

Lourdes #1

 

 
Upcoming Games/Practices
Friday, March 22, 2019
10U National
Johns Harrison Harvey @ OHYA B. Jones
5:45pm
11U American Red
Visitation Sagers @ Antoninus Foland
5:45pm
8U National
Jude Riestenberg @ Victory Lammers
5:45pm
9U American South
Dominic Williams @ OHYA Ludeman
5:45pm
9U National
Victory Bier @ Johns Dry Ridge Schneider
5:45pm
Saturday, March 23, 2019
10U National
Victory Aull @ Ignatius Price
9:30am
OHYA B. Jones @ Victory Hafner
11:30am
Johns Dry Ridge Ledford @ Visitation Walter
1:30pm
11U American Red
Victory Hafner @ William Mitchell
9:30am
OHYA Lasita @ Victory Aull
11:30am
11U American White
Antoninus Foland @ William Holscher
1:30pm
8U National
Lourdes Ortman @ Visitation Pauley
11:30am
Johns Dry Ridge McClarnon @ Lourdes Ortman
5:45pm
Johns Dry Ridge Kalkoff @ Jude Riestenberg
5:45pm
9U American North
Visitation Hogg @ Jude Witterstaetter
9:30am
Victory Hasslebeck @ Visitation Schuler
11:30am
Visitation Schuler @ Ignatius Czanik
1:30pm
Visitation Kersting @ Lourdes DePaoli
5:45pm
9U American South
Ignatius Rizzo @ Barts McCauley
9:30am
9U American West
Visitation Pauley @ Ignatius Whitaker
1:30pm
9U National
Visitation Steinriede @ Antoninus Mendenhall
11:30am
Antoninus Mendenhall @ Jude Bachman
1:30pm
Sunday, March 24, 2019
11U American Blue
Ignatius Price @ Johns Harrison Harvey
2:30pm
William Holscher @ Johns Dry Ridge Ledford
2:30pm
11U American White
William Mitchell @ Visitation Sagers
12:30pm
Visitation Walter @ OHYA Lasita
4:30pm
8U National
Victory Lammers @ Ignatius Rizzo
12:30pm
9U American East
Barts McCauley @ Visitation Kersting
12:30pm
9U American South
Lourdes DePaoli @ Victory Hasslebeck
2:30pm
OHYA Ludeman @ Johns Dry Ridge Kalkoff
4:30pm
9U American West
Jude Witterstaetter @ Dominic Williams
12:30pm
Ignatius Czanik @ Johns Dry Ridge McClarnon
2:30pm
Ignatius Whitaker @ Visitation Hogg
4:30pm
9U National
Jude Bachman @ Ignatius Smith
2:30pm
Johns Dry Ridge Schneider @ Visitation Steinriede
4:30pm
Ignatius Smith @ Victory Bier
4:30pm
View Full Schedule