Last Updated: May 4, 2016
  • Welcome to the St. Joseph Pony Express Baseball website.
  • This website will provide up to date information for St. Joseph Little League ballplayers.
  • Pony Express Baseball Inc, PO Box 1588, St. Joseph, MO 64502

Please download the Rainout Line app

This is the new Rainout Line we will now use for Pony Express Baseball...please download it to your phone so you can keep up to date...

___________________________________________________________________________________________________________

Coaches - Practices during game times being removed from practice calendar...

April 12, 2016

Coaches,  starting Mon, Apr 25th all practices you have scheduled during league game times will be removed from the calendars.

Deer Park / Eagles 1 & 2 / Mason Adams / NorthSide:  all practices scheduled on Mon – Thursday & Saturdays have been removed from Apr 25 – July 1

Noyes Field: all practices scheduled on Mon – Thurs (not Saturdays) have been removed from Apr 25 – July 1

 ***Coaches will need to go back in and find a new practice field/date/time and reschedule***

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2016 Who's playing (as of 4/19/2016)



5U T-Ball:
Baker
Bartulica
Duin
Kissel
Wilming

 

6U Coach Pitch:
Aaron Shuster

Justin McCarthy
Jay Martin
Jason Wilhoit
Ky Turner
John Spencer
Cathcart
Clark
Conroy
Dennis
Mulford

 

8U Machine Pitch:

Sluggers
AJ Dial
Charles Cooper
BC Bombers
KAMO Vandals
Mid-Buchanan
Bulldogs
St. Joe Rage
St. Joe Storm
St. Joe Stars
St. Joe Fast
Border Wars
AC Kings - 8U
AC Kings - 7U
Maryville Thunder
+ (10) House Teams


10U:

Aces
Destroyers
Dragon Elite
Maryville Hardball
Midwest Mavericks
Outlaws
Raptors
St. Joe Stars
St. Joe Elite
St. Joe Royals
St. Joe Eagles
St. Joe Smash
Braves
NW Heat
Warriors
Slammers
AC Kings - 9U
AC Kings - 10U
+ (7) House teams


12U:

Badgers
Hammer House
St. Joe Express
Thunderbirds
AC Kings
Red Ravens
Vipers
Thunder
Bombers
Kryptonite
Diamond Dogs
Titus Athletics
St. Joe Fire
J. Meyers
+ (3) House Teams


14U:

Hammer House
MW Monarchs
NW Outlaws
AC Kings
Red Ravens
Shawn Hines
Young Guns
Strikeforce
Northwest Spartans
Unleashed
St. Joe Xtreme
Bulldogs
NW Bombers
+ (2) House Teams

____________________________________________________________________________________________________________________________________


                                             Keep up to date with PEB on our Facebook page!

 

 

Upcoming Games/Practices

Wednesday, May 4
8u
Kings 7u @ Davison5:30pmEagles 1
Kamler @ Cooper7:15pmEagles 1
10u
Kings 9u @ slammers5:30pmEagles 2
Wallace @ Eagles5:30pmMason Adams Fields
Hardball @ Mavericks5:30pmNoyes Field
Braves @ Dragon Elite7:30pmEagles 2
NW Heat @ Aces7:30pmMason Adams Fields
Mavericks @ Hardball7:30pmNoyes Field
12u
St. Joe Express @ Vipers5:30pmNorthside
Badgers @ AC Kings7:15pmNorthside
14u
NW Bombers @ NW Spartans5:30pmDeer Park
NW Outlaws @ Hammer House7:30pmDeer Park
Coach Pitch
McCarthy @ Shuster6:00pmBartlett
Wilhoit @ Spencer7:15pmBartlett
Thursday, May 5
8u
Blanchard @ Wood5:30pmEagles 1
Kings 8u @ Davison7:15pmEagles 1
10u
Raptors @ Stars5:30pmEagles 2
Armstrong @ Dodge5:30pmMason Adams Fields
NW Heat @ Eagles7:30pmEagles 2
Destroyers @ Smash7:30pmMason Adams Fields
12u
St. Joe Fire @ Red Ravens5:30pmNorthside
McCush @ Royal Thunder5:30pmNoyes Field
Bombers @ Badgers7:15pmNorthside
Barbosa @ Myers7:15pmNoyes Field
14u
Strikeforce @ NW Thunder5:30pmDeer Park
St. Joe Xtreme @ AC Kings7:30pmDeer Park
Coach Pitch
Martin @ Dennis7:15pmBartlett
Tball
Wilming @ Bartulica6:00pmBartlett
Friday, May 6
12u
Titus Athletics* @ Thunderbirds5:30pmNorthside
Royal Thunder @ Barbosa7:15pmNorthside
14u
Hale @ Hines5:30pmDeer Park
Unleashed @ Young Guns7:30pmDeer Park
Saturday, May 7
8u
McDonald @ Dial12:30pmEagles 1
Wood @ May12:30pmEagles 2
Wahlert @ Greiner2:15pmEagles 1
Cooper @ Grace2:15pmEagles 2
Kobzej @ Hardy4:00pmEagles 1
Bates @ Davison4:00pmEagles 2
10u
Nichols @ Armstrong12:30pmMason Adams Fields
Garcia @ Wallace2:30pmMason Adams Fields
NW Heat @ Braves4:30pmMason Adams Fields
Eagles @ Dodge6:30pmMason Adams Fields
14u
NC Cougars @ NW Lightning12:00pmDeer Park
NW Lightning @ NC Cougars2:00pmDeer Park
Monday, May 9
8u
Olson @ Blanchard5:30pmEagles 1
Kamler @ Grace7:15pmEagles 1
10u
Kings 10u @ Elite5:30pmEagles 2
Wallace @ Battreall5:30pmMason Adams Fields
Woosley @ Nichols5:30pmNoyes Field
Braves @ Smash7:30pmEagles 2
slammers @ Aces7:30pmMason Adams Fields
Kings 9u @ Raptors7:30pmNoyes Field
12u
AC Kings-Sybert 11U @ Warriors5:30pmNorthside
St. Joe Express @ Hammer House5:30pmNorthside
14u
Red Ravens @ St. Joe Xtreme5:30pmDeer Park
Bulldogs @ NW Bombers7:30pmDeer Park
Coach Pitch
Cathcart @ Mulford6:00pmBartlett
Dennis @ Shuster7:15pmBartlett

For a complete schedule listing, click here!