Cynthia K. Critelli MVP

Subscribe to our Newsletter

 

Cynthia K. Critelli

(1953-2004)

Memorial MVP Award



On January 1, 2004, Readington Township lost a long time member of its community to cancer. Mrs. Cynthia (Cyndy) K. Critelli was a teacher at Three Bridges School in Readington Township for 27 years. Cyndy dedicated her life to educating our children and was a beloved member of our community. Cyndy strived to be the best at what she did and encouraged our children to do the same. Cyndy always made time for our children. She encouraged them to work together and to always help each other. Cyndy was always at Readington sport events cheering her son Tony and his Readington teammates on. She loved sports and enjoyed rooting for all children.


Cyndy continues to be missed by everyone in our community. The Cynthia K. Critelli Most Valuable Player Trophy is given to the MVP of each team in each our Annual March Madness Championship Games. The award stands for what Cyndy demonstrated in her life.


Always Give 100%

Strive To Be The Best

Always Support Your Teammates

Don’t Ever Quit



Cyndy you are no longer with us on this earth but you will never be forgotten. We know you are in heaven rooting for our children like you did during your life on earth. God bless you always.




The names winners of this award will be inscribed on the Cynthia K. Critelli Memorial Plaque located at readington Middle School in Readington Township.


Winners from 2004 for 5th Grade were:

Theresa Kolodzieski - Tewksbury Athletic Association
Katie Elander - Basking Ridge Red Devils


Winners from 2005 for 6th Grade Girls were:

Christie Mascia - Green Brook
Danielle Kadish - Readington


Winners from 2005 for 8th Grade Girls were:

Danielle Best - North Hunterdon Lady Lions
Michelle Montagna - New Providence PAL


Winners from 2006 for 5th Grade Girls were:

Angela Fodera - Clinton
Rachel Bogart - Flemington-Raritan


Winners from 2006 for 6th Grade Girls were:

Cheyenne Telleri - Readington
Allie Nordeen - Alexandria


Winners from 2006 for 7th Grade Girls were:

Kate Matthews - Clark
Jaclyn Armellino - Readington


Winners from 2006 for 8th Grade Girls were:

Kelsey Donovan - Bridgewater Swish Gold
Cait George - Readington


Winners from 2007 for 5th Grade were:

Chirstie Young - Clinton
Allison Ballagian - Readington


Winners from 2007 for 6th Grade Girls were:

Kassy Hicks - Flemington-Raritan
Melanie Jones - Readington


Winners from 2007 for 7th Grade Girls were:

Molly Tishler - Warren Youth Basketball Association
Cheyenne Telleri - Readington


Winners from 2007 for 8th Grade Girls were:

Jenna Morogiello - Readington
Claudia Rowe - Warren Youth Basketball Association


Winners from 2008 for 5th Grade Girls were:

Tiffany Brewer - Bridgewater Swish Gold
Riley Coopersmith - Readington Revolution


Winners from 2008 for 6th Grade Girls were:

Kristen Brokaw - Kingwood Township
Cassie Coombs - Readington Heat


Winners from 2008 for 7th Grade Girls were:

Jacquie Klotz - West-Windsor-Plainsboro
Rachel Frankovic - Long Valley


Winners from 2008 for 8th Grade Girls were:

Shannon Croasdale - Alexandria
Brianne Iannetti - Middlesex


Winners from 2009 for 4th Grade Girls were:

Michele Lalor - Readington
Mackenzie Mullins - Flemington-Raritan


Winners from 2009 for 6th Grade Girls were:

Riley Coopersmith - Readington
Mackenzie Knouse - Bridgewater


Winners from 2009 for 7th Grade Girls were:

Yota Sfondouris - Readington
Emily Wazik - Delaware Valley AA


Winners from 2009 for 8th Grade Girls were:

Jessica Fink - New Providence
Michele Tomevi - Flemington-Raritan


Winners from 2010 for 4th Grade  Girls were:

Lauren Shaw - Flemington-Raritan
Brittany Bill - Flemington-Raritan


Winners from 2010 for 4th Grade Boys were:

Scott Begane - Readington
Mike Weber - Warren


Winners from 2010 for 5th Grade Girls were:

Jennifer Steele - Flemington-Raritan
Kristina Harrell - Clinton


Winners from 2010 for 7th Grade Girls Gold were:

Ava Fornaro - Long Hill
Sarah Rebetje - Bridgewater


Winners from 2010 for 7th Grade Girls Blue were:

Rachel Landau - Readington
Remy Borinsky - Warren


Winners from 2010 for 8th Grade Girls were:

Justine Doran - Delaware Valley AA
Kim Hageman - Hopewell Valley Basketball


Winners from 2011 for 5th Grade Boys were:

Clay Mazullo - Central Bucks AA
Steven Bressler - Warren


Winners from 2011 for 4th Grade Girls were:

Danielle Cornetta - Readington
Aleah Spruell - Warren


Winners from 2011 for 5th Grade Girls were:

Kristina Palella - Clark
Lauren Olin - Long Hill


Winners from 2011 for 6th Grade Girls were:

Sarah Gass - Readington
Kirsten Murphy - Bridgewater


Winners from 2011 for 7th Grade Girls were:

Rachel Knappenberger - Delaware Valley AA
Kasey Gantner - Flemington-Raritan

Winners from 2011 for 8th Grade Girls were:

Emily Wasik - Delaware Valley AA
Carly Mastrogiacomo - Readington

Winners from 2012 for 6th Grade Boys were:

Gabe Ferreira Warren
Jackson Parham Hillsborough

Winners from 2012 for 4th Grade Girls were:

Sophia Cicchetti - Long Hill
Kristin Bindas - Flemington-Raritan

Winners from 2012 for 5th Grade Girls were:

Jacqueline Cornetta - Readington
Michaela Mastriano - Flemington-Raritan

Winners from 2012 for 6th Grade Girls were:

Alaina Parisella - Chatham
Christina Mitrow - Readington

Winners from 2012 for 7th Grade Girls were:

Maya Cawlee - Cranford PAL
Michele Lalor - Readington

Winners from 2012 for 8th Grade Girls were:

Alyson Arbach - Flemington-Raritan
Layla Hirsch - Hillsborough

Winners from 2013 for 5th Grade Boys were:

Wesley Reinagel - Hunterdon Hustle 
Joseph Sei - Flemington-Raritan

Winners from 2013 for 6th Grade Boys Bracket I  were:

David Johansson - Readington Township
Sean Morris - Hunterdon Hustle

Winners from 2013 for 6th Grade Boys Bracket II were:

Patrick Esposito - Flemington-Raritan
Tommy Soltis - Kingwood Township

Winners from 2013 for 7th Grade Boys were:

Jacob Herrera - Basking Ridge
Steven Bressler - Warren

Winners from 2013 for 4th Grade Girls were:

Jordan Huber - Flemington-Raritan 
Nicolette Carnevalli - Flemington-Raritan

Winners from 2013 for 5th Grade Girls were:

Alexa Santo - Long Hill
Bria Johnson - Montgomery

Winners from 2013 for 6th Grade Girlsd were:

Michaela Mastriano - Flemington-Raritan
Arianna Valenti - Warren


Winners from 2013 for 8th Grade Girls were:

Catie Perkins - Readington Township
Rosie Bill - Flemington-Raritan

 

Winners from 2014 for 4th Grade Girls were:

Katherine Donahue - Montgomery Township
Abagail Anarella  - Flemington-Raritan

 

Winners from 2014 for 5th Grade Girls were:

Emily Mason - Readington Township
Lilliana Gemma   - Flemington-Raritan

 

Winners from 2014 for 6th Grade Girls were:

Kate Keidt - Montgomery Township
Sophia Cicchetti   - Long Hill Township

 

Winners from 2014 for 7th Grade Girls were:

Michaela Mastriano - Flemington-Raritan
Aleah Spruell   - Warren Youth Basketball Association

 

Winners from 2014 for 8th Grade Girls were:

Danielle Cornetta - Readington Township
Margaret Affeld - Delaware Valley Athletic Association

 

Winners from 2014 for 6th Grade Boys were:

Tyler Cassella  - Flemington-Raritan
David Levin  - Warren Youth Basketball Association

 

Winners from 2014 for 7th Grade Boys Bracket 1 were:

Chris Hale - North Hunterdon
Anthony Porter - Immaculate Heart of Mary

 

Winners from 2014 for 7th Grade Boys Bracket 2 were:

Brett Godown - Kingwood Township

Jack Krantz - Flemington-Raritan

 

Winners from 2015 for 4th Grade Girls were:

Emma Hall - Franklin Township
Kylee Siebert - Flemington-Raritan

 

Winners from 2015 for 5th Grade Girls were:

Jessica Mastriano- Flemington-Raritan
Kay Donahue - Montgomery Township

 

Winners from 2015 for 6th Grade Girls were:

Sara Carfagno - Flemington-Raritan
Charlotte Dursee - Westfield

 

Winners from 2015 for 7th Grade Girls were:

Sophia Cicchetti - Long Hill
Bria Johnson  - Montgomery Township

 

Winners from 2015 for 8th Grade  Girls Bracket 1 were:

Danielle Cornetta - Readington Township
Michaela Mastriano - Flemington-Raritan

 

Winners from 2015 for 8th Grade Girls Bracket 2 were:

Samantha Van  Belle - North Hunterdon
Aleah Spruell   - Warren Youth Basketball Association

 

Winners from 2015 for 4th Grade Boys were:

Nolan Ruel - Flemington-Raritan
Luke Stevenson - Readington Township

 

Winners from 2015 for 7th Grade Boys were:

Tyler Cassella  - Flemington-Raritan
Jacob Steigelman - East Brunswick

 

Winners from 2015 for 8th Grade Boys  were:

Chris Hale - North Hunterdon
Christian Vernieri - Tewksbury Athletic Association

 

Winners from 2016 for 4th Grade Girls were:

Madison Frohnepel - Chatham Township
Lexi Dendis - Flemington-Raritan

 

Winners from 2016 for 5th Grade Girls were:

Samantha Culton - Flemington-Raritan
Sarah Gronozio - Princeton Basketball

 

Winners from 2016 for 6th Grade Girls were:

Jessica Mastriano - Flemington-Raritan
Kay Donahue  -  Montgomery Township

 

Winners from 2016 for 7th Grade Girls were:

Riley Cooper - Flemington-Raritan

Rachel Garno- Long Hill

 

Winners from 2016 for 8th Grade  Girls  were:

Caitlin Bonnesen - Long Hill
Kristin Lucht - Montgomery Township

 

Winners from 2016 for 5th Grade Boys were:

Christopher Galusha - Basking Ridge
Matthew Gemma - Flemington-Raritan

 

Winners from 2016 for 7th Grade Boys were:

Mark Woolhouse - North Hunterdon
Charlie Gilkin - Readington Township

 

Winners from 2016 for 8th Grade Boys  were:

Donny Stralkus - East Brunswick
Tyler Cassella - Flemington-Raritan

 

 Winners from 2017 for 5th Grade Girls  were:

Abigail Gemma -  Flemington-Raritan
Meher Vig - South Brunswick

 

Winners from 2017 for 6th Grade Girls  were:

Kylee Siebert-  Flemington-Raritan
Sarah Granozio - Princeton Basketball

 

Winners from 2017 for 7th Grade Girls  were:

Jessica Mastriano-  Flemington-Raritan
Morgan Hodorowski  - Hillsborough Travel  Basketball

 

Winners from 2017 for 8th Grade Girls  were:

Gabby Wilga -  Central Bucks Athletic Association
Frankie Gomez - Readington

 

Winners from 2017 for 4th Grade Boys  were:

Alec Grinbaum -  Flemington-Raritan
Cole Hayden - Hillsborough

 

Winners from 2017 for 5th Grade Boys  were:

Will Deady -  Basking Ridge
John Kelly - Hillsborough

 

Winners from 2017 for 6th Grade Boys  were:

Chris Santer -  Basking Ridge
Matthew Gemma -  Flemington-Raritan

 

Winners from 2017 for 7th Grade Boys  were:

John Furino -  Branchburg Basketball Assoication
James Palaia -  Warren Rebels

 

Winners from 2017 for 8th Grade Boys  were:

Eric Molto-  Flemington-Raritan
Thomas Menyhert -  Readington

 

Winners from 2018 for 4th Grade Girls  were:

Caiden O'Connell-  Flemington-Raritan
Sanuli Abeydeera - South Brunswick

 

Winners from 2018 for 6th Grade Girls  were:

Casey Phillips -  Flemington-Raritan
Meher Vig - South Brunswick

 

Winners from 2018 for 7th Grade Girls  were:

Casey Serxner -  Princeton

Isabella Zerefino - South Brunswick

 

Winners from 2018 for 8th Grade Girls  were:

Jessica Mastriano -  Flemington-Raritan
Tanya Shah - Hillsborough

 

Winners from 2018 for 4th Grade Boys  were:

Zach Verelli-  Flemington-Raritan
Derek Feath - Hillsborough

 

Winners from 2018 for 5th Grade Boys  were:

Alec Grinbaum -  Flemington-Raritan
Cole Hayden - Hillsborough

 

Winners from 2018 for 6th Grade Boys  were:

Jake Macce -  North Hunterdon
Elio Ambrosino -  Solebury

 

Winners from 2018 for 7th Grade Boys  were:

Chris Santer -  Basking Ridge
Billy Colantano-  North Hunterdon

 

Winners from 2018 for 8th Grade Boys  were:

Jacob Digiovanni-  Readington
Jonathan Lainez -  Washington