CONGRATULATIONS TO ALL MEDALISTS AT THE 2017 RAINIER CUP JUDO CHAMPIONSHIPS IN LAKEWOOD, WASHINGTON!!!  

05-17 Team Ippon Results

Subscribe to our Newsletter

Team Ippon Tournament Results

2015 Junior US Open Judo Championships, Fort Lauderdale, Florida

 

July 17-19, 2015
2015 Junior US Open Judo Championships
Fort Lauderdale, Florida

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell, & Byron Redditt

DIVISION: Girls Bantam 2; 30 Kg
1. Selana Morales, United States, Ippon Judo Dojo
2. Sofia Delgado, Dominican Republic, Norio Matsunaga Judo

DIVISION: Girls Intermediate 2; 38 Kg

1. Christina Valledor, United States, Panther Judo

2. Cordey Mallo, United States, Northglenn

3. Melissa Mercado, United States, Ippon Judo Dojo

3. Charlize Pomo, Suriname, Jigoro Kano

5. Gabrielle Quinones, United States, Champion Martial Arts

5. Destiny Burrell, United States, Gracie Tampa Judo

DIVISION: Boys Intermediate 1; 26 Kg

1. Tristan Ramos, United States, Sport Judo

2. Javier Delgado, United States, Ricardo Tuero Judo Club

3. Rylan Semeleer, Aruba, Aruba Judo Bond

3. Jordan Morales, United States, Ippon Judo Dojo

5. Cameron Cardona, United States, New Britain Judo & Karate

5. David Leiva, United States, Onikusu Judo Club

DIVISION: Female Juvenile A; 44 Kg
1. Michell Gabrie Garcia Zambrano, Ecuador, Pichincha
2. Saskia Jessen Curiho Hugchilan, Ecuador, Pichincha
3. Saisha Morales, United States, Ippon Judo Dojo
3. Lahna Harai, United States, Ippon Judo Dojo
5. Chiara Petrochi, Aruba, Aruba Judo Bond
5. Sofia Petrochi, Aruba, Aruba Judo Bond

DIVISION: Male Juvenile A; 53 Kg

1. Yavieo Kuilan, Puerto Rico, Vaquero Judo Club

2. Victor Castellanos, United States, Budokan

3. Jared Allred, United States, Ippon Judo Dojo

3. Sebastian paul Noboa benitez, Ecuador, Pichincha

5. Franciso Rodriguez, Puerto Rico, San Francisco Judo Institut

5. Brandon Tamayo morallo, Ecuador, La Salle

DIVISION: Male IJF Junior; 60 Kg

1. Ossama MAHMOUD, Canada, London, Kaizen Judo

2. Patrick MENDIOLA, United States, Ippon Judo Dojo

3. David AGOGLIA, United States, Budokan Judo Club

3. Ricky MARIN, United States, Mojica Judo Club

5. Pablo OGATA, United States, Worchester Team Link

5. Eliezer OTERO, Puerto Rico, Vaquero Judo Club

 

2015 Budokan Judo Tournament, Shoreline, Washington

June 6th, 2015
2015 Budokan Judo Tournament
Shoreline, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell, & Byron Redditt

Devin Wright - CHAMPION 
Lahna Harai - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Isaac Harai - Silver

2015 Inland Empire Judo Championships, Spokane, Washington

May 23rd, 2015
2015 Inland Empire Judo Championships
Spokane, Washington

Team Coaches: Jason Harai & Robyn Russell

Selana Morales - CHAMPION 
Devin Wright - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Lahna Harai - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Jordan Morales - Silver
Devin Wright - Silver
Lahna Harai - Silver

Results of the Future Stars Judo Championships 9 (CLICK ON LOGO FOR RESULTS)

May 9th, 2015
Future Stars Junior Judo Championships 9
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

2015 USA Judo Senior National Judo Championships, Irving, Texas

May 1-2, 2015
2015 USA Senior National Judo Championships
Irving, Texas

Female -63kg
1. Janine Nakao (SJSU/NYAC/California)
2. Carla Genao-Butler (USOTC/Colorado)
3. Jasmine Parker-Borrero (Ippon Judo Dojo/Washington)
3. Lauren Desmidt (Club Olympia Judo/Wisconsin)

Male -60kg
1. Adonis Diaz (Ki-Itsu-Sai/Florida)
2. Patrick Mendiola (Ippon Judo Dojo/Washington)
3. Leo Naumann (USA Stars/Oklahoma)
3. Sabastian Ruiz (Budokan Judo Club/Florida)

Female -63kg (Brown Belt Division)
1. Jasmine Parker-Borrero (Ippon Judo Dojo/Washington)
2. Marilyn Hernandez (Hollywood Judo Club/California)
3. Abigail Knopf (Unaffiliated)

Male -66kg (Brown Belt Division)
1. Davon Johnson (Ippon Judo Dojo/Washington)
2. Victor Tamayo (Unaffiliated)
3. John Hamamoto (Tohkon Judo Academy/Illinois)

2015 Seattle Dojo Judo Tournament, Bellevue, Washington

May 1st, 2015
2015 Seattle Dojo Judo Tournament
Bellevue, Washington

Team Coaches: Robyn Russell, Ron Parker, & Thomas Ortega Sedlacek

Naveah Parker Borrero - CHAMPION 
Papos Parker Borrero - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales- CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Matt Van Easton - CHAMPION
Selana Morales - Silver
Jordan Morales - Silver
Lahna Harai - Silver
Nick Wallick - Silver
Travis Daigle - Silver
Devin Wright - Bronze
Isaac Harai - Bronze
Malcolm Martin - Bronze
Vitaliy Kromets - Bronze

2015 USA Judo National Scholastic Judo Championships, Irving, Texas

April 11-12, 2015
2015 USA Judo Scholastic National Judo Championships
Irving, Texas

IJF Junior Male, Under 60kg
1. DIAZ Adonis (Ki-Itsu-Sai National Training Center, Florida)
2. MENDIOLA, Patrick (Ippon Judo Dojo, Washington) 
3. ABREU, Brian (Budokan Judo Club, Florida)

2015 Onchi Sensei Memorial Shiai, Portland, Oregon

April 4th, 2015
2015 Obukan Judo Shiai
Portland, Oregon

Team Coaches: Byron Redditt, Ron Parker, & Thomas Ortega Sedlacek

Liam Ortega Absher - CHAMPION 
Devin Wright - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Jared Allred - Silver
Malcolm Martin - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Nick Wallick - Silver
Robert Lambert - Silver
Nick Wallick - Bronze

2015 Ocean State International Judo Championships, Warwick, Rhode Island

March 21st, 2015
2015 Ocean State International Judo Championships
Warwick, Rhode Island

Senior Male Elite, Under 60kg
1. Patrick Mendiola, Ippon Judo Dojo, Washington
2. Pablo Ogata, Team Link, Massachusetts 

Senior Male Elite, Under 66kg
1. Quentin Cook, JMJC, New York
2. Joao Vicente, Mayo Quanchi, Rhode Island
3. Davon Johnson, Ippon Judo Dojo, Washington


Senior Male Elite, Under 81g
1. Solomon Jojua, Georgian Wrestling, New York
2. Christopher Alaynick, JMJC, New York
3. Nick Wallick, Ippon Judo Dojo, Washington

IJF Junior Male, Under 60kg
1. Patrick Mendiola, Ippon Judo Dojo, Washington
2. Isaac Harai, Ippon Judo Dojo, Washington
3. Pablo Ogata, Team Link, Massachusetts

IJF Junior Male, Under 60kg
1. Pablo Ogata, Team Link, Massachusetts
2. Cory Guinta, Bushido Kai, New York
3. Isaac Harai, Ippon Judo Dojo, Washington

Senior Male Brown Belt, Under 81kg
1. Nick Wallick, Ippon Judo Dojo, Washington
2. Daniel Brandi, Stamford Judo, Connecticut
3. Georgios Sintas, Cohens Judo, Illinois

Juvenile A Female, Under 44kg
1. Cameron Miller, USA Stars East, Virginia
2. Lahna Harai, Ippon Judo Dojo, Washington

2015 Emerald City Judo Championships, Bothell, Washington

 

March 21st, 2015
2015 Emerald City Judo Championships
Bothell, Washington

Team Coaches: Ron Parker, Karyn Harkins, and Robert Lambert

Selana Morales - CHAMPION 
Saisha Morales - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Cyrus Milani - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - UNCONTESTED

Jordan Morales - Silver
Melissa Mercado - Silver
Travis Daigle - Silver
Ronnell Parker Borrero - Bronze

2015 High Mountain Open Judo Championships, McCall, Idaho

March 7th, 2015
2015 High Mountain Open Judo Championships
McCall, Idaho

Team Coaches: Jason Harai and Robyn Russell

Selana Morales - CHAMPION 
Navaeh Parker Borrero - CHAMPION
Kaden Johnson - CHAMPION
Jordan Morales - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Navaeh Parker Borrero - Silver
Liam Ortega Absher - Silver
Ronnell Parker Borrero - Silver
Saisha Morales - Silver
Melissa Mercado - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Tyriq Johnson - Silver

Ronnell Parker Borrero - Bronze
Lahna Harai - Bronze
Lahna Harai - Bronze

2015 Washington State Judo Championships, Kent, Washington

January 17th, 2015
2015 Washington State Judo Championships
Kent, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Selana Morales - CHAMPION 
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Joseph Whittemoore - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Liam Ortega Absher - Silver
Cyrus Milani - Silver
Kaden Johnson - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Daniel Gorum - Bronze
Lahna Harai - Bronze

Future Stars Judo Championships 8, Lakewood, Washington (CLICK ON LOGO FOR RESULTS)

December 14th, 2014
Future Stars Junior Judo Championships 8
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

2014 Canada West Invitational Judo Championships, Burnaby, British Columbia

December 6th, 2014
2014 Canada West Invitational Judo Championships
Burnaby, British Columbia

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Isaac Harai - CHAMPION 
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Isaac Harai - Silver
Malcolm Martin - Silver
Malcolm Martin - Silver

2014 USA Judo National President's Cup Championships, Irving, Texas

November 23rd, 2014
2014 USA Judo National President's Cup Championships
Irving, Texas

Senior Male Elite Under 60 kg
1. Patrick Mendiola, Ippon Judo Dojo, Washington
2. Sebastian Ruiz, Budokan Judo Club, Florida
3. Yasier Alvarez, Becerra Judo Club, Texas
3. Michael Tarrant, Liberty Bell Judo Club, Pennsylvania

2014 Continental Judo Crown, Seattle, Washington

November 8th, 2014
2014 Continental Judo Crown
Seattle, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Ronnell Parker Borrero - CHAMPION 
Liam Ortega Absher - CHAMPION 
Melissa Mercado - CHAMPION 
Lahna Harai - CHAMPION 
Jared Allred - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Kaden Johnson - Silver
Liam Ortega Absher - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Davon Johnson - Silver
Jasmine Parker Borrero - Silver
Devin Wright - Bronze
Cyrus Milani - Bronze
Isaac Harai - Bronze

2014 Infantil Pan American Judo Championships, Carolina, Puerto Rico

October 31st, 2014
2014 Infantil Pan American Judo Championships
Carolina, Puerto Rico

1. Brazil
2. Saisha Morales - USA (Ippon Judo Dojo/Dupont, Washington)
3. Puerto Rico
3. Brazil 

2014 Rainier Cup Judo Championships, Tacoma, Washington (CLICK ON LOGO FOR RESULTS)

October 11-12, 2014
2014 Rainier Cup Judo Championships
Tacoma, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, and Patrick Mendiola

2014 USJF/USJA Junior National Judo Championships, Honolulu, Hawaii

July 3-5, 2014
2014 USJF/USJA Junior National Judo Championships
Honolulu, Hawaii

Under 38 kg
1. Saisha Morales, Ippon Judo Dojo
2. Madison Kogachi, Mililani Hongwanji
3. Alexa Silao, Jason Morris Judo Center
Under 36 kg
1. Aizayah Maka Yacapin, Ippon Judo Dojo
2. Brayden Bella, Hawaii Tenri
3. Braden Goucher, Yushido Judo Club
Under 60 kg
1. Patrick Mendiola, Ippon Judo Dojo
2. Brian Short, Yushido Judo Club
3. Colton Hanashiro, Hawaii Judo Academy
Under 66 kg
1. Gregory Laslo, Abbotsford Judo
2. Davon Johnson, Ippon Judo Dojo
3. Gilberto-Nicholas Gonzales, EBJI
Under 55 kg
1. Ricky Marin, Mojica Judo
2. Jason Wong, Pals Makimoto Judo
3. Isaac Harai, Ippon Judo Dojo
 

2014 Budokan Judo Tournament, Seattle, Washington

June 7th, 2014
2014 Budokan Judo Tournament
Seattle, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Jordan Morales - CHAMPION
Zeta Lee - CHAMPION
Sarrell Lee - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Belen Simpson - CHAMPION
Tavarre Lee - Silver
Lahna Harai - Silver
Jared Allred - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Isaac Harai - Silver
Davon Johnson - Silver
Mauri Terao - Silver
Malcolm Martin - Bronze

Future Stars Judo Championships 7, Lakewood, Washington (CLICK ON LOGO FOR RESULTS)

June 1st, 2014
Future Stars Junior Judo Championships 7
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

2014 Inland Empire Judo Classic, Spokane, Washington

May 25th, 2014
2014 Inland Empire Judo Classic
Spokane, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Melissa Mercado - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Melissa Mercado - Silver
Lahna Harai - Silver
Joseph Whittemoore - Bronze

2014 Seattle Dojo Judo Tournament, Bellevue, Washington

May 2nd, 2014
2014 Seattle Dojo Tournament
Bellevue, Washington

Team Coaches: Byron Redditt and Robyn Russell

Jordan Morales - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Cyrus Milani - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Kaden Johnson - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Joseph Whittemoore - Silver
Jared Allred - Bronze
Malcolm Martin - Bronze
Nick Wallick - Bronze 

2014 USA Judo Senior National Judo Championships, Reno, Nevada

 May 3rd, 2014
2014 USA Judo Senior National Championships
Reno, Nevada

Team Coaches: Jason Harai

Mens -66kg (Brown Belt Division)
1. HINATSU Benjamin - Western Idaho Judo Institute
2. JOHNSON Davon - Ippon Judo Dojo
3. Tamayo Victor - Smash Gyms
3. AKHVERDYAN Edward - YMCA Scholars Judo Club

2014 Onchi Sensei Memorial Tournament, Portland, Oregon

April 12th, 2014
2014 Onchi Sensei Memorial Tournament
Portland, Oregon

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Jordan Morales - CHAMPION
Ronnell Parker Borrero - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Gabriel Sanchez - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Azalea Fetters - Silver
Melissa Mercado - Silver
Cyrus Milani - Silver
Evan Janson - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Jaylene Sanchez - Silver
Jasmine Parker Borrero - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Kaden Johnson - Bronze
Liam Ortega Absher - Bronze
Devin Wright - Bronze
Lahna Harai - Bronze  

2014 Washington State Judo Championships, Puyallup, Washington

April 5th, 2014
2014 Washington State Judo Championships
Puyallup, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Azalea Fetters - CHAMPION
Jordan Morales - CHAMPION
Ronnell Parker Borrero - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Kaden Johnson - Silver
Melissa Mercado - Silver
Cyrus Milani - Silver
Evan Janson - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Joseph Whittemoore - Silver
Ethan Janson - Bronze

2014 USA Judo Scholastic National Championships, Irving, Texas

March 22-23, 2014
2014 USA Judo Scholastic National Championships
Irving, Texas

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

INTERMEDIATE 2 - Female (-34Kg
1. Melissa Mercado (Ippon Judo Dojo)
2. Renatta Vincent (Becerra Judo & Ju Jutsu Club)
3. Teia Poblete (Taishi Judo Club)

INTERMEDIATE 2 - Female (-38Kg)
1. Saisha Morales (Ippon Judo Dojo)
2. Jesse Veler (Becerra Judo & Ju Jutsu Club)
3. Rhiana Vincent (Becerra Judo & Ju Jutsu Club)

INTERMEDIATE 2 - Female (-42Kg)
1. Naomi Butler (Hyland Hills Judo)
2. Alessa Pimentel (Pacific Judo Academy)
3. Lahna Harai (Ippon Judo Dojo)

INTERMEDIATE 2 - Female (-47Kg)
1. Erin O'Toole (Southwest Judo Academy)
2. Tatiana Parker-Borrero (Ippon Judo Dojo)
3. Kayleen Gruhn (Omaha Judo Club)

JUVENILE B - Male (-66Kg)
1. Lopouchanski Alexandre (Budokan Judo Club)
2. Quentin Cook (Jason Morris Judo Center)
3. Davon Johnson (Ippon Judo Dojo)

IJF JUNIOR - Male (-60Kg)
1. Adonis Diaz (Ki-Itsu-Sai National Training Center)
2. Patrick Mendiola (Ippon Judo Dojo)
3. Sebastian Ruiz (Budokan Judo Club)

 

2014 Emerald City Judo Championships, Bothell, Washington

March 8th, 2014
2014 Emerald City Judo Championships
Bothell, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Lahna Harai - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Evan Janson - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Ronnell Parker Borrero - Silver
Kaden Johnson - Silver
Liam Ortega Absher - Silver
Belen Simpson - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Travis Daigle - Silver
Davon Johnson - Bronze 

2014 High Mountain Open Judo Championships, McCall, Idaho

March 1st, 2014
2014 High Mountain Open Judo Championships
McCall, Idaho

Team Coaches: Jason Harai and Robyn Russell

Jordan Morales - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Lahna Harai - CHAMPION
Jaylene Sanchez - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION 
Ronnell Parker Borrero - Silver
Melissa Mercado - Silver
Melissa Mercado - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Lahna Harai - Silver
Saisha Morales - Silver
Jasmine Parker Borrero - Silver
Davon Johnson - Silver
Davon Johnson - Silver
Ethan Janson - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Ronnell Parker Borrero - Bronze
Devin Wright - Bronze
Saisha Morales - Bronze
Jaylene Sanchez - Bronze
Mica Borrero - Bronze
Mica Borrero - Bronze
Evan Janson - Bronze
Malcolm Martin - Bronze

2014 Western Washington University Judo Tournament, Bellingham, Washington

February 22nd, 2014
2014 Western Washington University Judo Tournament
Bellingham, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Jordan Morales - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Melissa Mercado - Silver
Lewis Mazakowski - Silver
Cyrus Milani - Silver
Cyrus Milani - Silver
Jared Allred - Silver
Michaela Borrero - Silver
Nick Wallick - Silver
Caitlin Johnston - Bronze

2013 Pan American Infantil Judo Championships, San Salvador, El Salvador

Saisha Morales (Dupont, Washington/Ippon Judo Dojo) takes GOLD in the 34 kg division of the 2013 Pan American Infantil Judo Championships in El Salvador!!!

Future Stars Judo Championships 6, Lakewood, Washington (CLICK ON LOGO FOR RESULTS)

November 17th, 2013
Future Stars Junior Judo Championships 6
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

2013 Revolution Brazilian Jiu-Jitsu Tournament, Bonney Lake, Washington

November 9th, 2013
2013 Revolution Brazilian Jiu-Jitsu Tournament
Bonney Lake, Washington

Team Coaches: Nick Wallick, Byron Redditt, and Jason Harai

Patrick Mendiola - CHAMPION

 

2013 Continental Judo Crown, Seattle, Washington

November 2nd, 2013
2013 Continental Judo Crown
Seattle, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Ronnell Parker Borrero - CHAMPION
James Lewis Jr. - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Evan Janson - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Gabriel Sanchez - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Kaden Johnson - Silver
Liam Ortega Absher - Silver
Lahna Harai - Silver
Ethan Janson - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Jaylene Sanchez - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Jim Lewis - Silver
Jasmine Parker Borrero - Bronze
Mica Borrero - Bronze
Belen Simpson - Bronze
Belen Simpson - Bronze

2013 Rainier Cup Judo Championships, Tacoma, Washington (CLICK ON LOGO FOR RESULTS)

October 5-6, 2013
2013 Rainier Cup Judo Championships
Tacoma, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

2013 Junior US Open Judo Championships, Fort Lauderdale, Florida

 

July 26-28, 2013
2013 Junior US Open Judo Championships
Fort Lauderdale, Florida

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

DIVISION: Boys Bantam 2; 21 Kg
1. Jordan Morales, United States, Ippon Judo Dojo

DIVISION: Girls Intermed. 2; 34 Kg
1. Saisha Morales, United States, Ippon Judo Dojo
2. Sarah Obra, United States, Hawaii Tenri Judo
3. Lahna Harai, United States, Ippon Judo Dojo
3. Annika Tracy, United States, Pinecrest Judo

DIVISION: Female IJF Junior; 78 Kg
1. Kiaya Van Scoyoc, United States, Ippon Judo Dojo
2. Unelle Snyman, Republic of South Africa, South Africa Judo Fed
3. Daniela Danilsdottir, Iceland, Judo Telag Reykjavik
3. Melissa Myers, United States, Fox Valley Judo

DIVISION: Girls Intermed. 1; 34 Kg
1. Jessica Dixon, United States, Hawaii Tenri Judo
2. Melissa Mercado, United States, Ippon Judo Dojo
3. McKenzie Samuels, United States, Jamie Towers Judo Club
3. Juliana Velasquez, United States, Somerset Panther Judo

DIVISION: Female Juvenile A; 58 Kg
1. Arianni Pileta-Martinez, United States, Somerset Panther Judo
2. Jasmine Parker-Borrero, United States, Ippon Judo Dojo
3. Alicia Fiandor, Canada, Nanaimo Judo Club
3. Madison Montgomery, United States, Ruben Martin Judo

DIVISION: Male Juvenile B; 66 Kg
1. Alexander Lopouchanski, United States, Budokan Judo
2. Davon Johnson, United States, Ippon Judo Dojo
3. Fabian Rodriguez, Puerto Rico, San Juan Judo
3. Michael Ruiz, Puerto Rico, Aguada Judo Club

DIVISION: Male IJF Junior; 60 Kg
1. Romik Hovhannisyan, No Country, Mojica Judo
2. Patrick Mendiola, United States, Ippon Judo Dojo
3. Jonathan Ruiz, United States, Somerset Panther Judo
3. Sebastian Ruiz, United States, Somerset Panther Judo

DIVISION: Girls Intermed. 2; 34 Kg
1. Saisha Morales, United States, Ippon Judo Dojo
2. Sarah Obra, United States, Hawaii Tenri Judo
3. Lahna Harai, United States, Ippon Judo Dojo
3. Annika Tracy, United States, Pinecrest Judo

DIVISION: Male Juvenile A; 53 Kg
1. Jared Kaneko, United States, Hawaii Tenri Judo
2. Adrian Bernal, United States, Tech Judo
3. Isaac Harai, United States, Ippon Judo Dojo
3. Daniel Valledor, United States, Somerset Panther Judo

DIVISION: Male Juvenile B; 55 Kg
1. Eduardo Guzman Lara, Dominican Republic, Club Deportivo Naco
2. Carlos Rodriguez, Puerto Rico, San Juan Judo Club
3. Tyriq Johnson, United States, Ippon Judo Dojo
3. Greg Zaw, United States, Landrys Judo

DIVISION: Male IJF Junior; 66 Kg
1. Jeffrey Ruiz, Puerto Rico, Aguada Judo Club
2. William Inserra, United States, Sport Judo
3. Davon Johnson, United States, Ippon Judo Dojo
3. Ben Attwood, Great Britain, Bradley Stoke Judo

2013 USA Judo Junior Olympic National Championships, Irving, Texas

June 28-29, 2013
2013 USA Judo Junior Olympic National Championships
Irving, Texas

Female Intermediate 2 -34KG
1. Saisha Morales / Ippon Judo Dojo / Dupont, Washington
2. Jesse Veler / Bacerra Judo & Jujutsu Club / Coppell, Texas
3. Jacqueline Camacho / Anderson YMCA Judo / Fishers, Indiana

Female Intermediate 2 -34KG (International Division)
1. Saisha Morales / Ippon Judo Dojo / Dupont, Washington
2. Cathlin Green / Team Havok / Clarksville, Tennessee
3. Jesse Veler / Bacerra Judo & Jujutsu / Coppell, Texas 

Future Stars Junior Judo Championships 5, Lakewood, Washington

 

June 9th, 2013
Future Stars Junior Judo Championships 5
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, and Chris Williams
Kaden Johnson - CHAMPION
Mariany Ortega - CHAMPION
Charles Martin - Silver
Nolan Roberts - Bronze
Wyatt Kellcy - Bronze

2013 Budokan Judo Tournament, Bothell, Washington

June 1st, 2013
2013 Budokan Judo Tournament
Bothell, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Fred Ogden, and Robyn Russell
Kaden Johnson - CHAMPION
Jordan Morales - CHAMPION
Soren Ogden - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Mica Borrero - Silver
Isaiah Gill - Silver (Burnaby Judo Club)
Davon Johnson - Silver
Robert Lambert - Silver
Lahna Harai - Bronze
Maricela Borrero - Bronze
Jared Allred - Bronze
Tyriq Johnson - Bronze
Malcolm Martin - Bronze
Gabriel Sanchez - Bronze
Nick Wallick - Bronze

2013 Seattle Dojo's Northwest Judo Championships, Bellevue, Washington

May 4th, 2013
2013 Seattle Dojo's Northwest Judo Championships
Bellevue, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Chris Williams, and Robyn Russell

Kaden Johnson - CHAMPION
Jordan Morales - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Devin Wright - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Robert Lambert - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Saisha Morales - Silver
Lahna Harai - Silver
Melissa Mercado - Silver
Maricela Borrero - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Davon Johnson - Silver
Nick Wallick - Silver
Jared Allred - Bronze
Cyrus Millani - Bronze
Malcolm Martin - Bronze
Patrick Mendiola - Bronze
Nick Wallick - Bronze 

Future Stars Junior Judo Championships 4, Lakewood, Washington

 

April 21st, 2013
Future Stars Junior Judo Championships 4
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, and Fred Ogden

Sebastian Webb - CHAMPION

Mariany Ortega - CHAMPION

Itty Borrero - CHAMPION

Charles Martin - CHAMPION

Kaden Johnson - Silver

Wyatt Kellcy - Silver

Nolan Roberts - Silver

Azalea Fetters - Bronze

 

2013 USA Judo Senior National Championships, Virginia Beach, Virginia

April 12-14, 2013
2013 USA Judo Senior National Championships
Virginia Beach, Virginia

Team Coach: Jason Harai

Senior Male Elite -60kg
1. Aaron Kunihiro (Pedro's Judo Center/MASSACHUSETTS)
2. Matt Dong (San Jose State University/CALIFORNIA)
3. Patrick Mendiola (Ippon Judo Dojo/WASHINGTON)
3. Nick Kosser (Jason Morris Judo Center/NEW YORK)

Senior Male Brown Belt -60kg
1. Patrick Mendiola (Ippon Judo Dojo/WASHINGTON)
2. Ari Berliner (Kokoro Martial Arts & Fitness/GEORGIA)

Senior Male Brown Belt -66kg
1. Ricardo Roig (Ki-Itsu-Sai National Training Center/FLORIDA)
2. Davon Johnson (Ippon Judo Dojo/WASHINGTON)
3. Elliot Brown (Columbia Judo Dojo/WASHINGTON)
3. Max Baumgartner (Washington Judo Club/WASHINGTON DC

2013 Jim Onchi Sensei Memorial Shiai, Portland, Oregon

March 31st, 2013
2013 "Jim Onchi" Sensei Memorial Tournament
Portland, Oregon

Team Coaches: Jason Harai and Byron Redditt

Jordan Morales - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Jaylene Sanchez - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Robert Lambert - CHAMPION
Melissa Mercado - Silver
Davon Johnson - Silver
Lahna Harai - Bronze
Cyrus Milani - Bronze
Jared Allred - Bronze
Jace Bowling - Bronze

2013 Inland Empire Judo Classic, Spokane, Washington

March 16th, 2013
2013 Inland Empire Judo Classic
Spokane, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Jordan Morales - CHAMPION
Papos Parker Borrero - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Melissa Mercado - Silver
Lahna Harai - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Jace Bowling - Silver
Mary Mercado - Bronze
Nick Wallick - Bronze

2013 Washington State Judo Championships, Sequim, Washington


March 9th, 2013
2013 Washington State Judo Championships
Sequim, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, and Robyn Russell

Evan Janson - CHAMPION
Isaac harai - CHAMPION
Mica Borrero - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Jace Bowling - CHAMPION  
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Jordan Morales - Silver
Lahna Harai - Silver
Jaylene Sanchez - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Cyrus Milani - Silver
Nick Wallick - Silver
Isaac Harai - Bronze
Devin Wright - Bronze

2013 High Mountain Open Judo Championships, McCall, Idaho

 

March 2nd, 2013
2013 High Mountain Open Judo Championships
McCall, Idaho

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell, and Fred Ogden

Jordan Morales - CHAMPION
Ronnell Parker Borrero - CHAMPION
Soren Ogden - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Mica Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Manny Borrero Lewis - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Karol Palacios - CHAMPION
Ronnell Parker Borrero - Silver
Soren Ogden - Silver
Melissa Mercado - Silver
Lahna Harai - Silver
Jaylene Sanchez - Silver
Jaylene Sanchez - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Mary Mercado - Silver
Evan Janson - Silver
Isaac Harai - Silver
Nick Wallick - Silver
Jace Bowling - Silver
Liam Ortega Absher - Bronze
Lahna Harai - Bronze
Manny Borrero Lewis - Bronze
Tyriq Johnson - Bronze
Patrick Mendiola - Bronze
Robert Lambert - Bronze

Aizayah Yacapin wins the 2013 High Mountain Open Most Outstanding Player Award!!!

2013 Continental Judo Crown, Seattle, Washington

 

 January 19th, 2013
2013 Continental Judo Crown
Seattle, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, Chris Williams, and Fred Ogden
Team Physician: Dr. Karyn Harkins

Jordan Morales - CHAMPION
Kai Guzman - CHAMPION
Soren Ogden - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Manny Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Karol Palacios - CHAMPION
Marcus Guzman - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Jaylene Sanchez - Silver
Cyrus Milani - Silver
Jared Allred - Silver
Ethan Janson - Silver
Janaya Rangel - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Nick Wallick - Silver
Ronnell Parker Borrero - Bronze
Liam Ortega Absher - Bronze
Kylynn Wright - Bronze
Evan Janson - Bronze
Robert Lambert - Bronze

2012 NAS Whidbey Island Judo Tournament, Oak Harbor, Washington

October 27th, 2012
2012 NAS Whidbey Island Judo Tournament
Oak Harbor, Washington

Team Coaches: Jason Harai and Robyn Russell

Jordan Morales - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Thomas Ortega Sedlacek - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Saisha Morales - Silver
Mica Borrero - Silver
Isaac Harai - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Jace Bowling - Silver
Mariany Ortega Rocha - Bronze

2012 Rainier Cup Judo Championships, Lakewood, Washington

Results of the 2012 Rainier Cup Judo Championships


October 6th, 2012
2012 Rainier Cup Judo Championships
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Fred Ogden, Chris Williams, and Robyn Russell

2012 USA Judo Junior Olympic National Championships, Irving, Texas

July 19-22, 2012
2012 USA Judo Junior Olympic National Championships
Irving, Texas

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Chris Williams, and Robyn Russell

INTERMEDIATE 2 - Female (-52 Kg)
1. ALLEN Jazzmin, Champion Judo - Pasadena, TX
2. PARKER-BORRERO Jasmine, Ippon Judo Dojo - Spanaway, WA
3. LIU Mia, Panther Judo Club - Pembroke Pines, FL

INTERNATIONAL INTERMEDIATE 2 - Female (-52 Kg)
1. PARKER-BORRERO Jasmine, Ippon Judo Dojo - Spanaway, WA
2. LIU Mia, Panther Judo Club - Pembroke Pines, FL

INTERMEDIATE 2 - Male (-28 Kg)
1. YACAPIN Aizayah, Ippon Judo Dojo - Spanaway, WA
2. PLUZHNIK Alexey, San Jose Buddist - Santa Clara, CA
3. ROOT Anthony Jr, USA Stars - Moore, OK

JUVENILE A - Male (-40 Kg)
1. HARAI Isaac, Ippon Judo Dojo - Tacoma, WA

INTERMEDIATE 1 - Female (-26 Kg)
1. ROLOFF Rylee, Cohen Brothers Training Center - IL
2. HARAI Lahna, Ippon Judo Dojo - Tacoma, WA
3. BELLA Brie, Hawaii Tenri Judo Club - Honolulu, HI

INTERMEDIATE 1 - Female (-30 Kg)
1. MORALES Saisha, Ippon Judo Dojo - Dupont, WA
2. DIXON Jessica, Hawaii Tenri Judo Club - Honolulu, HI
3. PACCIONE Christina, Kodokan Judo -

IJF-JUNIOR - Male (-55 Kg)
1. DIAZ Adonis, Budokan Dojo - FL
2. MENDIOLA Patrick, Ippon Judo Dojo - Dupont, WA
3. BROWN Brandon, Yorkville Judo Club - PA

2012 USJF/USJA Junior National Judo Championships, Spokane, Washington

'July 7-8, 2012
2012 USJF/USJA Junior National Judo Championships
Spokane, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Chris Williams, Fred Ogden, and Robyn Russell

Male Bantam 1 (USA Judo Bantam 3): 27 kg
1st Cole Filson East Bay Judo (CA)
2nd Trevin Pyle McCall Judo (ID)
3rd Liam Ortega-Absher Ippon Judo (WA)

Female Int. 1: 26 kg
1st Brie Bella Hawaii Tenri Judo (HI)
2nd Lahna Harai Ippon Judo (WA)
3rd Priscilla Foster Fosters Martial Arts (MS)

Female Int. 1: 30 kg
1st Saisha Morales Ippon Judo (WA)
2nd Melissa Mercado Ippon Judo (WA)
3rd Rayna Prasad Sawtelle (CA)

Female Int. 1: 38 kg
1st Tatiana Parker-Borrero Ippon Judo (WA)
2nd Beatriz Sanchez Guerreros (CA)

Male Int. 2: 28 kg
1st Aizayah Yacapin Ippon Judo (WA)
2nd Alexey Pluzhnik San Jose Buddhist (CA)
3rd Marton Teichner Emerald City (WA)

Male Int. 2: 52 kg
1st Corbin Balitactac Palo Alto Judo (CA)
2nd Santino Borrero-Lewis Ippon Judo (WA)
3rd Malcolm Dawkins Hanabi (CA)

Female Int. 2: 34 kg
1st Kaylee Buckner Taishi (CA)
2nd Mary Ann Mercado Ippon Judo (WA)
3rd Sara Golden Yorkville Judo (IL)

Female Int. 2: 47 kg
1st Riha Prasad Sawtelle (CA)
2nd Michaela Borrero Ippon Judo (WA)
3rd Brigitte Mihalca Deleon Judo (CA)

Female Int. 2: 52 kg
1st Amara Jarvinen Burnaby Judo (BC)
2nd Jasmine Parker-Borrero Ippon Judo (WA)

Male Juv A: 40 kg
1st Isaac Harai Ippon Judo (WA)
2nd Masashi Matsumoto East Bay Judo (CA)
3rd Garrett Nash McCall Judo (ID)

Male Juv A: 53 kg
1st Gilberto Gonzalez EBJI (CA)
2nd Rodman Salangdron Kapolei Judo (HI)
3rd Tyriq Johnson Ippon Judo (WA)

Male Juv A: 58 kg
1st Daeniel Tiamzon Hawaii Boys And Girls Club (HI)
2nd Zachary Borisch Richland (WA)
3rd Nathaniel Christian Williams Ippon Judo (WA)

Male Juv B: 66 kg
1st Ben Hinatsu Western Idaho Judo (ID)
2nd Malcolm Martin Ippon Judo (WA)
3rd Christian Fallat Guerreros (CA)

Male IJF Jr: 55 kg
1st Patrick Mendiola Ippon Judo (WA)
2nd Alan Lee Norwalk Judo (CA)
3rd Robert Pair McCall Judo (ID)

Male IJF Jr: 60 kg
1st Romik Hovhannisyan Mojica (CA)
2nd Davon Johnson Ippon Judo (WA)
3rd David Honda South Bay Judo (CA)

Female IJF Jr: 70 kg
1st Miranda Imamura Fresno Judo (CA)
2nd Kiaya Van Scoyoc Ippon Judo (WA)
3rd Cheyenne Neal PJA (WA)

2012 Budokan Dojo Judo Tournament, Shoreline, Washington

June 6th, 2012
2012 Budokan Dojo Judo Tournament
Shoreline, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Chris Williams, Fred Ogden, and Robyn Russell

Maka Yacapin - CHAMPION
Pappos Parker Borrero - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Thomas Ortega Sedlacek - CHAMPION
Nick Wallick - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Manny Lewis Borrero - Silver
Cyrus Milani - Silver
Mica Borrero - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Christian Williams - Bronze
Gabriel Sanchez - Bronze
Evan Janson - Bronze

2012 PNW High School & Middle School Judo Championships, Kent, Washington

May 12th, 2012
2012 PNW High School & Middle School Judo Championships
Kent, Washington

Team Coaches: Jason Harai and Chris Williams

Christian Williams - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Thomas Ortega Sedlacek - CHAMPION
Janaya Rangel - Silver
Gabriel Sanchez - Bronze

2012 Seattle Dojo Judo Tournament, Bellevue, Washington

May 5th, 2012
2012 Seattle Dojo Judo Tournament
Bellevue, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Chris Williams, Fred Ogden, and Robyn Russell

Melissa Mercado - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Gabriel Sanchez - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Thomas Ortega Sedlacek - CHAMPION
Jace Bowling - CHAMPION
Jared Sterling - CHAMPION
Soren Ogden - Silver
Lahna Harai - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Mary Mercado - Silver
Zack Finkbeiner - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Nick Wallick - Silver
Nick Wallick - Silver
Patrick Mendiola - Silver

2012 Evergreen State Open Judo Championships, Sammamish, Washington

March 31st, 2012
2012 Evergreen State Open Judo Championships
Sammamish, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Chris Williams, and Robyn Russell

Ethan Narvaes - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Manny Borrero - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Karol Palacios - CHAMPION
Jared Sterling - CHAMPION
Marcus Guzzman - Silver
Lahna Harai - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Melissa Mercado - Silver
Christian Williams - Silver
Malcolm Martin - Silver
Nick Wallick - Silver
Nick Wallick - Silver
Landon Taitingfong - Bronze
Cyrus Millani - Bronze
Zach Finkbeiner - Bronze
Mica Borrero - Bronze
Gabriel Sanchez - Bronze
Gabriel Sanchez - Bronze
Davon Johnson - Bronze
Davon Johnson - Bronze

2012 Ocean State International Judo Championships, Warwick, Rhode Island

March 16-17, 2012
2012 Ocean State International Judo Championships
Warwick, Rhode Island

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, and Fred Ogden

Female Intermediate 1 -30Kg
1. Saisha MORALES, USA/Ippon Judo Dojo
2. Lahna HARAI, USA/Ippon Judo Dojo
3. Alexa MICHAELSON, USA/JMJC

Female Intermediate 2 -34Kg
1. Saisha MORALES, USA/Ippon Judo Dojo
2. Victoria GONCALVES, USA/War Memorial
3. Desiree FISETTE, USA/Phoenix Judo

Female Intermediate 1 -26Kg
1. Lahna HARAI, USA/Ippon Judo Dojo
2. UNCONTESTED

Male Intermediate 2 -28Kg
1. Aizayah YACAPIN, USA/Ippon Judo Dojo
2. UNCONTESTED

Male Juvenile 1 -36Kg
1. Isaac HARAI, USA/Ippon Judo Dojo
2. Noah YOUNG, USA/MQ
3. Thomas MOUNTAIN, USA/MQ

Male IJF Juniors -60Kg
1. Davon JOHNSON, USA/Ippon Judo Dojo
2. Samuel BERTRAND, CAN/Quebec
3. Joe MARTINEZ, USA/JMJC

Female IJF Juniors -70Kg
1. Kiaya VAN SCOYOC, USA/Ippon Judo Dojo
2. Olivia WINSOR, USA/Pedros

Female Elite -70Kg
1. Kiaya VAN SCOYOC, USA/Ippon Judo Dojo
2. UNCONTESTED

Male IJF Juniors -55Kg
1. Patrick MENDIOLA, USA/Ippon Judo Dojo
2. Villy GRAPP, USA/Combat Sambo
3. Alexandre SILVA, CPV/Bushido AF

Male Bantam 2 -30Kg
1. Albert FORONDA, USA/Combat Sambo
2. Soren OGDEN, USA/Ippon Judo Dojo
3. Samuel ARTOV, USA/Samir

Female Intermediate 1 -30Kg
1. Saisha MORALES, USA/Ippon Judo Dojo
2. Lahna HARAI, USA/Ippon Judo Dojo
3. Alexa MICHAELSON, USA/JMJC

Male Juvenile A -53Kg
1. Gabriel TRAVERSY, CAN/Dragon
2. Tyriq JOHNSON, USA/Ippon Judo Dojo
3. Cory GIUNTA, USA/Bushido Kai

Male Juvenile B -60Kg
1. Adam LANDRY, CAN/Quebec
2. Davon JOHNSON, USA/Ippon Judo Dojo
3. Philippe DUBÉ, CAN/Quebec

Male IJF Juniors -55Kg
1. Nate COLICCI, USA/MQ
2. Patrick MENDIOLA, USA/Ippon Judo Dojo

Male Juvenile B -66Kg
1. Bradley LANGLOIS, CAN/Budokan/Ajax
2. Tommy VACHON, CAN/Quebec
3. Malcolm MARTIN, USA/Ippon Judo Dojo

Male Intermediate 2 -28Kg
1. Leon SIMAKHOV, GEO/GWS
2. Anthony KUROVSKIY, USA/Combat Sa
3. Aizayah YACAPIN, USA/Ippon Judo Dojo

2012 Inland Empire Judo Championships, Spokane, Washington

March 17th, 2012
2012 Inland Empire Judo Championships
Spokane, Washington

Team Coaches: Chris Williams

Melissa Mercado - CHAMPION
Gabriel Sanchez - CHAMPION
Jared Sterling - CHAMPION
Mary Mercado - Silver
Jaylene Sanchez - Silver
Christian Williams - Silver

2012 High Mountain Open Judo Championships, McCall, Idaho

March 3rd, 2012
2012 High Mountain Open Judo Championships
McCall, Idaho

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Fred Ogden, and Robyn Russell

Soren Ogden - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Maka Yacapin - CHAMPION
Maka Yacapin - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Manny Borrero - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Jace Bowling - CHAMPION
Jared Sterling - CHAMPION
Jared Sterling - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Saisha Morales - Silver
Malcolm Martin - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Thomas Ortega Sedlecek - Silver
Tiffany Boggs - Bronze
Malcolm Martin - Bronze

Most Outstanding Junior Award (Dino Pyle Memorial Trophy): Saisha Morales

Most Outstanding Senior Award (Frank Hirai Memorial Trophy): Jared Sterling
 

2012 Washington State Judo Championships, Kent, Washington

February 25th, 2012
2012 Washington State Judo Championships
Kent, Washington

Team Coaches: John Harai, Byron Redditt, Fred Ogden, Chris Williams, and Robyn Russell

Soren Ogden - CHAMPION
Mary Mercado - CHAMPION
Lahna Harai - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Liam Ortega Absher - Silver
Sileen Huy - Silver
Alec Medina - Silver
Jared Allred - Silver
Janaya Rangel - Silver
Davon Johnson - Silver
Thomas Ortega Sedlecek - Silver
Melissa Mercado - Silver
Mica Borrero - Bronze
Marcus Guzman - Bronze
Poppos Parker Borrero - Bronze
Malcolm Martin - Bronze

Future Stars Junior Judo Championships 3, Lakewood, Washington

The 2011 Revolution Bjj & Submission Fighting Championships

November 12th, 2011
The 2011 Revolution Bjj & Submission Fighting Championships
Bonney Lake, Washington

Patrick Mendiola - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Malcolm Martin - Silver
Gabriel Sanchez - Bronze

2011 Continental Judo Crown, Des Moines, Washington

November 5th, 2011
2011 Continental Judo Crown
Des Moines, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Fred Ogden, and Robyn Russell

Soren Ogden - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Lahna Harai - CHAMPION
Cyrus Milani - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - Silver
Brian Boggs - Silver
Jasmine Parker Borrero - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Jace Bowling (Senior Elite -63kg) - Silver
Patrick Mendiola (Senior Elite -55kg) - Silver
Saisha Morales - Bronze
Kiaya Van Scoyoc (Senior Elite -70kg) - Bronze
Thomas Ortega Sedlacek (Senior Elite -73kg) - Bronze

2011 Sakuma Judo Tournament, Burlington, Washington

October 22nd, 2011
2011 Sakuma Judo Tournament
Burlington, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Robyn Russell and Fred Ogden

Lahna Harai - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Cyrus Milani - CHAMPION
Jaylene Sanchez - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - Silver
Mary Mercado - Silver
Isaac Harai - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Soren Ogden - Bronze
Seth Dawkins - Bronze
Malcolm Martin - Bronze
Gabriel Sanchez - Bronze

2011 Rainier Cup Judo Championships, Lakewood, Washington

Results of the 2011 Rainier Cup Judo Championships

 

2011 USA Judo Junior Olympic National Championships, Irving, Texas

July 22-24, 2011
2011 USA Judo Junior Olympic National Championships
Irving, Texas

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, and Ben Goucher

FEMALE INTERMEDIATE 1 -30 KG

1. BUTLER Naomi
2. MORALES Saisha
3. BUCKNER Kaylee

MALE INTERMEDIATE 2 -34 KG

1. BOYKOV Timofey
2. HARAI Isaac
3. PAIGE Evan

FEMALE INTERMEDIATE 2 -47 KG

1. PRADO Gabriela
2. PARKER-BORRERO Jasmine
3. PILETA Arrianni

MALE JUVENILE A -58 KG

1. SHORT Brian
2. JOHNSON Davon
3. PINEDA-ABAYA William

MALE JUVENILE B -55 KG

1. DIAZ Adonis
2. MENDIOLA Patrick
3. ROIG Ricardo

FEMALE JUVENILE B -70 KG

1. VAN SCOYOC Kiaya
2. MARTIN Seraiah
3. BURCHAM Jesse

INTERNATIONAL FEMALE JUVENILE B -70 Kg

1. VAN SCOYOC Kiaya
2. BURCHAM Jesse

INTERNATIONAL FEMALE IJF JUNIOR -70 Kg

1. VAN SCOYOC Kiaya
2. AIKEN Miranda

LOCAL KIDS WIN GOLD AT JUDO NATIONAL CHAMPIONSHIP

USA Judo Junior Olympic National Championships
July 23-24, 2011
Irving, Texas

Ippon Judo Dojo, in Lakewood, WA brought home 6 medals from the USA Judo Jr. Olympic National Championships last weekend. Kiaya Van Scoyoc, age 15, won gold, and silvers went to eight-year-old Saisha Morales, eleven-year-old Isaac Harai, eleven-year-old Jasmine Parker-Borerro, fourteen-year-old Davon Johnson, and fifteen-year-old Patrick Mendiola.

Another local player, thirteen-year-old Brian Short of Bushikan Dojo in Puyallup, battled with his good friend Davon Johnson (mentioned above) and won the gold medal in their division.

2011 Subway Washington State Games, Shoreline, Washington

June 18th, 2011
2011 Subway Washington State Games
Shoreline, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Robyn Russell and Chris Williams

Lahna Harai - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Mary Mercado - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Tiffany Boggs - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Christian Williams - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Melisa Mercado - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Malcolm Martin - Silver
Davon Johnson - Silver
Kiaya Van Scoyoc - Silver
Jace Bowling - Silver
Zach Finkbeiner - Bronze
Gabriel Sanchez - Bronze
Tiffany Boggs - Bronze

Future Stars Judo Championships 2, Lakewood, Washington

June 12th, 2011
Future Stars Judo Championships 2
Lakewood, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, Fred Ogden

Marcus Guzman - CHAMPION
Liam Ortega Absher - CHAMPION
Seth Dawkins - CHAMPION
Jaylene Sanchez - CHAMPION
Cory Jarmon - CHAMPION
Ethan Narvaes - Silver
Kai Guzman - Silver
Jalisa Jarmon - Silver
Landon Tatingfong - Bronze

2011 PNW Middle School & High School Judo Championships, Kent, Washington

May 21, 2011
2011 PNW Middle School & High School Judo Championships
Kent, Washington

Team Coaches: Jason Harai and John Harai

Tyriq Johnson - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Melinda Mercado - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Tiffany Boggs - Silver
Kiaya Van Scoyoc - Silver
Gabriel Sanchez - Bronze

2011 Budokan Dojo Annual Judo Tournament, Shoreline, Washington

May 14th, 2011
2011 Budokan Dojo Annual Judo Tournament
Shoreline, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Robyn Russell and Chris Williams

Liam Ortega Absher - CHAMPION
Lahna Harai - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Melissa Mercado - Silver
Isaac Harai - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Malcolm Martin - Silver
Davon Johnson - Silver
Sara Mozeleski - Silver
Tyriq Johnson - Bronze
Jalisa Jarmon - Bronze
Jace Bowling - Bronze
Zach Finkbeiner - Bronze

2011 Seattle Dojo Annual Judo Tournament, Bellevue, Washington

May 7th, 2011
2011 Seattle Dojo Annual Judo Tournament
Bellevue, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Robyn Russell and Chris Williams

Liam Ortega Absher - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Mary Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Manny Lewis Borrero - CHAMPION
Mica Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Gabriel Sanchez - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Jace Bowling - CHAMPION
Karol Palacios - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Saisha Morales - Silver
Cory Jarmon - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Andrew Medina - Bronze
Alec Medina - Bronze
Davon Johnson - Bronze
Ryan Kim - Bronze

2011 Snohomish Judo Tournament, Snohomish, Washington

April 16th, 2011
2011 Snohomish Judo Tournament
Snohomish, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, Fred Ogden, and Chris Williams

Lahna Harai - CHAMPION
Mary Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Jared Allred - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Gabriel Sanchez - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Melissa Mercado - Silver
Zach Finkbiner - Silver
Tatiana Borrero Parker - Silver
Soren Ogden - Silver
Tiffany Boggs - Silver
Malcolm Martin - Silver
Thomas Ortega Sedlacek - Silver
Jace Bowling - Silver
Cory Jarmon - Silver
Liam Ortega Absher - Bronze
Christian Williams - Bronze
Tyriq Johnson - Bronze
Cyrus Milani - Bronze
Davon Johnson - Bronze
Patrick Mendiola - Bronze

2011 Inland Empire Judo Classic, Spokane, Washington

April 9th, 2011
2011 Inland Empire Judo Classic
Spokane, Washington

Team Coaches: Jason Harai and Chris Williams

Melissa Mercado - CHAMPION
Cory Jarmon - CHAMPION
Mary Mercado - CHAMPION
Christian Williams - CHAMPION
Christian Williams - CHAMPION
Jace Bowling - CHAMPION

2011 USA Judo Youth & Scholastic National Championships, Grand Rapids, Michigan

April 1-3, 2011
2011 USA Judo Youth & Scholastic National Championships
Grand Rapids, Michigan

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Robyn Russell

Intermediate 1 Female -30Kg

1. Naomi Butler - (Westminster, Colorado / Hyland Hills Judo)
2. Saisha Morales - (Dupont, Washington / Ippon Judo Dojo)

Intermediate 1 Female -34Kg

1. Sara Golden - (Chicago, Illinois / Tohkon Judo)
2. Tatiana Borrero Parker - (Tacoma, Washington / Ippon Judo Dojo)

Intermediate 2 Female -42Kg

1. Jasmine Borrero Parker - (Tacoma, Washington / Ippon Judo Dojo)
2. Samantha Reilly - (SWJA)
3. Elizabeth Wright - (Barstow, California / Barstow Judo)

Intermediate 2 Male -31Kg

1. Sergio Aguilar - (Miami, Florida / Budokan Judo)
2. Isaac Harai - (Tacoma, Washington / Ippon Judo Dojo)
3. Tajammal Reese Hedrick (COOH)

Juvenile A Male -58Kg

1. Davon Johnson - (Lakewood, Washington / Ippon Judo Dojo)
2. Daniel Korovitson - (San Bruno, California / Cahill's Judo)
3. Madison Sutton - (POWR)

Juvenile B Female -70Kg

1. Kiaya Van Scoyoc - (Lakewood, Washington / Ippon Judo Dojo)

Juvenile B Male -66Kg

1. Michael Assels - (Garland, Texas / Becerra's Judo)
2. Jack Hatton - (Scotia, New York / Jason Morris Judo Center)
3. Thomas Ortega Sedlacek (Steilicoom, Washington / Ippon Judo Dojo)

IJF Junior Female -70Kg

1. Laquinta Allen - (Fort Lauderdale, Florida / Onikusu Judo)
2. Karina Bach - (DDJC)
3. Kiaya Van Scoyoc - (Lakewood, Washington / Ippon Judo Dojo)

IJF Junior Male -55Kg

1. Patrick Mendiola - (Dupont, Washington / Ippon Judo Dojo)
2. Anthony Igne - (Baldwin Park, California / Mojica Judo)
3. Benjamin Branson - (Anderson, Indiana / Anderson YMCA)

Day 2 Male Sportmanship Award Winner - Patrick Mendiola

LAKEWOOD JUDO KIDS TAKE FOUR NATIONAL GOLDS

USA Judo's Youth and Scholastic National Championships
April 2 & 3, 2011
Grand Rapids, Michigan

Ippon Judo Dojo, a non-profit judo club that meets at the Lakewood Family YMCA in Lakewood, Washington, sent thirteen competitors to the USA Judo Youth and Scholastic National Championships last weekend, and came home with nine medals. Gold Medalists were Jasmine Parker-Borerro (11), Davon Johnson (14), Kiaya Van Scoyoc (15), and Patrick Mendiola (15). Saisha Morales (8), Tatiana Parker-Borerro (8), and Isaac Harai (11) came home with silver, while Thomas Ortega-Sedlacek (15) won a bronze and Kiaya Van Scoyoc won a bronze in an additional age category.

Patrick Mendiola stood out among the gold medalists, winning his first National gold while fighting up in the highest age category, IJF Junior. His outstanding attitude through the difficult climb to gold earned him the Best Sportsmanship Award for Day Two.

Kiaya Van Scoyoc (-70Kg) will represent the United States in the Cadet World Judo Championships on August 11-14, 2011 in Kiev, Ukraine.

Please contact Head Coach Jason Harai at (253) 228-7146 for more information.

2011 Evergreen State Open Judo Championships, Mercer Island, Washington

March 19th, 2011
2011 Evergreen State Open Judo Championships
Mercer Island, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Robyn Russell, Byron Redditt, Fred Ogden, Chris Williams

Soren Ogden - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Manny Lewis Borrero - CHAMPION
Mica Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Christian Williams - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Thomas Ortega - CHAMPION
Tiffany Boggs - CHAMPION
Matthew Walker - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Mary Mercado - Silver
Isaac Harai - Silver
Davon Johnson - Silver
Christian Williams - Silver
Liam Ortega Absher - Bronze
Gabriel Sanchez - Bronze
Cyrus Milani - Bronze
Thomas Ortega - Bronze

2011 High Mountain Open Judo Championships, McCall, Idaho

March 5th, 2011
2011 High Mountain Open Judo Championships
McCall, Idaho

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Robyn Russell, Bob Clayton, Fred Ogden

Soren Ogden - CHAMPION
Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Manny Lewis Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Joshua Villani - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Tatiana Parker Borrero - Silver
Mica Borrero - Silver
Justin Sanchez - Silver
Malcolm Martin - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Tiffany Boggs - Silver
Zach Finkbeiner - Bronze
Christian Williams - Bronze
Sara Mozeleski - Bronze

Most Outstanding Senior Award (Frank Hirai Memorial Trophy): Patrick Mendiola

2011 Washington State Judo Championships, Spokane, Washington

February 26th, 2011
2011 Washington State Judo Championships
Spokane, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Robyn Russell, Bob Clayton, Fred Ogden

Saisha Morales - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Jasmine Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Sara Mozeleski (Senior -52kg) - CHAMPION
Patrick Mendiola (Senior -55kg) - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Gabriel Sanchez - CHAMPION
Joshua Villani (Senior -73kg) - CHAMPION
Matthew Walker (Senior +100kg) - CHAMPION
Soren Ogden - Silver
Jonathon Sanchez - Silver
Lahna Harai - Silver
Justin Sanchez - Silver
Mica Borrero - Silver
Davon Johnson - Silver
Davon Johnson (Senior -55kg) - Silver
Tiffany Boggs - Silver
Justin Sanchez - Bronze

2010 Continental Judo Crown, Seattle, Washington

November 6th, 2010
2010 Continental Judo Crown
Seattle, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, Bob Clayton, Fred Ogden

Lahna Harai - CHAMPION
Tatiana Parker Borrero - CHAMPION
Isaac Harai- CHAMPION
Tyriq Johnson- CHAMPION
Davon Johnson- CHAMPION
Davon Johnson- CHAMPION
Patrick Mendiola- CHAMPION
Patrick Mendiola (Senior Elite -55kg) - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Sara Mozeleski (Senior Elite -52kg) - CHAMPION
Travis Stevens (Senior Elite -90kg) - CHAMPION
Soren Ogden - Silver
Saisha Morales - Silver
Justin Sanchez - Silver
Malcolm Martin - Silver
Malcolm Martin - Silver
Jasmine Parker Borrero - Silver
Jasmine Parker Borrero - Silver
Kiaya Van Scoyoc - Silver
Kiaya Van Scoyoc (Senior Elite -70kg) - Silver
Joshua Villani (Senior Elite -73kg) - Silver
Melissa Mercado - Bronze
Nick Boggs - Bronze
Cyrus Milani - Bronze
Thomas Ortega (Senior Elite -66kg) - Bronze

2010 Sakuma Invitational, Burlington, Washington

October 23rd, 2010
2010 Sakuma Invitational
Burlington, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Robyn Russell

Soren Ogden - CHAMPION
Lahna Harai - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Mary Mercado - CHAMPION
Aizayah Yacapin - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Thomas Ortega (Juniors) - CHAMPION
Thomas Ortega (Black Belts) - CHAMPION
Melissa Mercado - Silver
Justin Sanchez - Silver
Davon Johnson - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Tiffany Boggs (Senior Novice) - Silver
Malcolm Martin - Silver
Jared Allred - Bronze
Tiffany Boggs (Juniors) - Bronze

2010 Rainier Cup Judo Championships, Lakewood, Washington

2010 Junior Pan American Championships, Orlando, Florida

September 4-5, 2010
2010 Junior Pan American Judo Championships
Orlando, Florida (ESPN Wide World Of Sports Complex)

1. FACCHOLLI Sibilla (BRA)
2. VAN SCOYOC Kiaya (Lakewood, Washington - USA / Ippon Judo Dojo)
3. CARRAUD Florencia (ARG)

2010 US Open Judo Championships, Miami, Florida

August 29th, 2010
2010 US Open Judo Championships
Miami, Florida

Master's 50-54 -73kg

1. Glen Nakamura (Tampa, Florida / Tampa Judo)
2. Robert Clayton (Auburn, Washington / Team Ippon)
3. Ernie Ohara (Miami, Florida / Unknown)

2010 USA Judo Junior Olympic National Championships, Duluth, Georgia

July 24th - 25th, 2010
2010 USA Judo Junior Olympic National Championships
Duluth, Georgia

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell, John Harai, Bob Clayton

-23 Kg
1. ROLOFF Rylee, St. Joe's Grafton, Grafton, WI
2. HARAI Lahna, Ippon Judo Dojo, Tacoma, WA

-31 Kg
1. CANCELA Tasha, Ki-Itsu-Sai National Training Center, Coral Springs, FL
2. PARKER BORRERO Tatiana, Ippon Judo Dojo, Spanaway, WA

-38 Kg
1. BORRERO Jasmine, Ippon Judo Dojo, Spanaway, WA
2. GALLEGOS Marissa, Hyland Hills Judo, Denver, CO
3. WRIGHT Elizabeth, Barstow Judo Club, Hinkley, CA

-31 Kg
1. CODINACH Mikael, Champion Martial Arts, Miami, FL
2. HARAI Isaac, Ippon Judo Dojo, Tacoma, WA
3. MOLIAN Yitzak, Mojica Judo Club, West Covina, CA

-53 Kg
1. DIAZ Adonis, Budokan Dojo, Hialeah, FL
2. JOHNSON Davon, Ippon Judo Dojo, Lakewood, WA
3. SAURO James, Mayo Quanchi Judo, Saunderstown, RI

-58 Kg
1. FREEMAN Cole, Ft. Bragg Fayatteville Judo Club, Fayetteville, NC
2. WESLEY Caleb, Bushido Martial Arts, Arlington, TX
3. MARTIN Malcolm, Ippon Judo Dojo, Tacoma, WA

+70 Kg
1. SMITH Diana, USA Stars - Oklahoma, Oklahoma City, OK
2. VAN SCOYOC Kiaya, Ippon Judo Dojo, Lakewood, WA
3. MYERS Melissa, Fox Valley Judo Club, YORKVILLE, IL

-50 Kg
1. IGNE Anthony, Mojica Judo Club, North Hollywood
2. COLICCI Nathaniel, Mayo Quanchi Judo, Warwick, RI
3. MENDIOLA Patrick, Ippon Judo Dojo, Dupont, WA

-78 Kg
1. DELPOPOLO Helen, Pedro's Judo Center, Westfield, NJ
2. RODRIGUEZ Katinna, Alaska Judo Inc., Anchorage, AK
3. VAN SCOYOC Kiaya, Ippon Judo Dojo, Lakewood, WA

2010 Washington State Games, Burlington, Washington

June 19th, 2010
2010 Washington State Games
Burlington, Washington

Team Coaches: John Harai, Byron Redditt, Bob Clayton

Saisha Morales - CHAMPION
Jasmine Borrero Parker - CHAMPION
Jasmine Borrero Parker - CHAMPION
Manny Santino Borrero Lewis - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Tatiana Borrero Parker - Silver
Melissa Mercado - Silver
Zach Finkbeiner - Silver
Justin Sanchez - Silver
Davon Johnson - Silver
Malcolm Martin - Silver

2010 Budokan Judo Tournament, Shoreline, Washington

May 15th, 2010
2010 Budokan Judo Tournament
Shoreline, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell, John Harai, Bob Clayton

Melissa Mercado - CHAMPION
Saisha Morales - CHAMPION
Jasmine Borrero Parker - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Sara Mozeleski - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Thomas Ortega Sedlacek - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Tatiana Borrero Parker - Silver
Manny Santino Lewis - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Malcolm Martin - Silver
Patrick Mendiola - Silver
Bob Clayton - Silver
Michaela Borrero - Bronze
Justin Sanchez - Bronze
Davon Johnson - Bronze

2010 USA Judo Senior National Judo Championships, Myrtle Beach, South Carolina

May 1-2, 2010
2010 USA Judo Senior National Championships
Myrtle Beach, South Carolina

A ninth-place finisher at the Beijing Olympic Games, two-time World Cup medalist Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE) threw Jose Bencosme (San Jose, Calif. / USA Judo National Training Site at San Jose State University) in the finals of the 81kg division with a drop seoi nage (dropping shoulder throw) to win his third Senior National title. The win qualified Stevens for his third World Team and #2-ranked Bencosme for his first.

Men’s 81kg
1. Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)
2. Jose Bencosme (San Jose, Calif. / USA Judo National Training Site at San Jose State University)
3. Philip Spano (Tampa, Fla. / Tampa Bay Judo & Aikido Dojo, Inc.)
3. Harry St. Leger (Brooklyn, N.Y. / NYAC / Legrosports Starrett)
5. Jonathan Fernandez (Miami, Fla. / Baraqua Judo Kai)
5. Ross MacBaisey (Rancho Santa Fe, Calif. / San Shi)

2010 Seattle Dojo Judo Tournament, Bellevue, Washington

May 1st, 2010
2010 Seattle Dojo Annual Judo Tournament
Bellevue, Washington

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell and Rich Samuelson

Melissa Mercado - CHAMPION
Jesse Daniels - CHAMPION
Tatiana Borrero Parker - CHAMPION
Jasmine Borrero Parker - 2x CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Sara Mozeleski - 2x CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Thomas Ortega Sedlacek - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Saisha Morales - Silver
Zecharia Finkbeiner - Silver
Tyriq Johnson - Silver
Manny Borrero Lewis - Silver
Gabriel Sanchez - Silver
Kiaya Van Scoyoc - Silver
Cassie Daniels - Bronze
Justin Sanchez - Bronze
Malcolm Martin - Bronze
Kiaya Van Scoyoc - Bronze
Anthony Curley - Bronze

2010 Evergreen State Open Judo Championships, Mercer Island, Washington

April 3rd, 2010
2010 Evergreen State Open Judo Championships
Mercer Island, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, Bob Clayton

Melissa Mercado - CHAMPION
Lahna Harai - Silver
Saisha Morales - Bronze
Michaela Borrero - Bronze
Tatiana Borrero Parker - Silver
Jasmine Borrero Parker - CHAMPION
Sara Mozeleski - 2x CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - 2x CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Justin Sanchez - Bronze
Davon Johnson - Bronze
David Bikoev - CHAMPION
Malcolm Martin - CHAMPION
Patrick Mendiola - CHAMPION
Thomas Ortega Sedlacek - CHAMPION
Matt Walker - Silver

2010 USA Judo Scholastic National Championships, Spokane, Washington

March 13-14, 2010
2010 USA Judo Youth & Scholastic National Championships
Spokane, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, Bob Clayton

Female IJF-Junior 78kg

1. Helen Delpopolo (Westfield, N.J.)
2. Katinna Rodriguez (Anchorage, Alaska / All-Star Judo)
3. Kiaya Van Scoyoc (Lakewood, Wash. / Ippon Dojo-Washington)

Female Juvenile B +70kg

1. Kiaya Van Scoyoc (Lakewood, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
2. Jade Paterson (Enumclaw, Wash. / Enumclaw Kihaku Judo Dojo)
3. Micaela Enriquez (Burleson, Texas / Ruben Martin Judo Training Center)

Male Juvenile B 50kg

1. Anthony Igne (North Hollywood, Calif. / Mojica Judo Club)
2. Patrick Mendiola (Dupont, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
3. Brandon Brown (Yorkville, Ill. / Yorkville Judo Club)

Male Juvenile A 53kg

1. Masa Swain (San Jose, Calif. / San Jose Buddhist Judo Club)
2. Brian Short (Spanaway, Wash. / Bushikan Dojo)
3. Davon Johnson (Lakewood, Wash. / Ippon Dojo-Washington)

Male Intermediate 2 31kg

1. Benjamin Prado (Coral Springs, Fla. / Ki-Itsu-Sai)
2. Isaac Harai (Tacoma, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
3. Mikael Codinach (Miami, Fla. / Champion Martial Arts)

Male Intermediate 2 38kg

1. Tyriq Johnson (Lakewood, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
2. Myles Honda (Torrance, Calif. / South Bay Judo)
3. Jacob Anthony (Oklahoma City, Okla. / USA Stars)

Female Intermediate 1 38kg

1. Jasmine Borrero Parker (Tacoma, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
2. Rene Gangarosa (Unkown)

Male Intermediate 1 34kg

1. Harut Akhveroyan (Van Nuys, Calif. / Hayastan)
2. Zecharia Finkbeiner (Renton, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
3. Robert Abrahamian (Winnetka, Calif. / Hayastan)


Male Intermediate 1 38kg

1. Aram Tarkhanyan (Panorama City, Calif. / Valley Judo Institute)
2. Santino Lewis (Dupont, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
3. Daniel Meyer (Spokane, Wash. / Pacific Judo Academy)


Female Bantam 3 (Born 2002) 23kg

1. Isabella Coulter (Pasadena, Calif. / San Gabriel Judo Dojo)
2. Raji Singh (Post Falls, Idaho / Goshin-Jitsu)
3. Lahna Harai (Tacoma, Wash. / Ippon Dojo-Washington)

Female Bantam 3 27kg

1. Tatiana Parker-Borrero (Tacoma, Wash. / Ippon Dojo-Washington)
2. Naomi Butler (Westminster, Colo. / Hyland Hills Judo Club)
3. Saisha Morales (Dupont, Wash. / Ippon Dojo-Washington)

9th Annual High Mountain Open Judo Championships, McCall, Idaho


February 27th, 2010
9th Annual High Mountain Open Judo Championships
McCall, Idaho

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell and Bob Clayton

Lahna Harai - CHAMPION
Isaac Harai - CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Sara Mozeleski - 3x CHAMPION, Silver
Davon Johnson - CHAMPION, Silver
Malcolm Martin - DID NOT PLACE BUT FOUGHT HARD!!!
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION, Silver, Bronze
Patrick Mendiola - CHAMPION, Silver
Thomas Ortega-Absher - 2x CHAMPION
Tiffany Boggs - 2x Bronze

Isaac Harai won the "Most Outstanding Junior Award".
(Dino Pyle Memorial Award)

2010 Washington State Judo Championships, Bellingham, Washington

RESULTS OF THE 2010 WASHINGTON STATE JUDO CHAMPIONSHIPS

February 20th, 2010
2010 Washington State Judo Championships
Bellingham, Washington (Western Washington University Judo Club)

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Fred Ogden, Robyn Russell, Bob Clayton, Loretta Cool.

Jadyn Ogden - Bronze
Ron Parker - Bronze
Saisha Morales - Bronze
Jared Allred - Bronze
Patrick Mendiola - Bronze
Tiffany Boggs - Bronze
Lahna Harai - Silver
Isaac Harai - Silver
David Bikoev - Silver
Malcolm Martin - Silver
Brian Boggs - Silver
Alex Ogden - Silver
Manny Borrero-Lewis - Silver
Sara Mozeleski - CHAMPION, Silver
Lindsay Schmidt - CHAMPION
Kiaya Van Scoyoc - CHAMPION
Mica Borrero - CHAMPION
Tatiana Borrero-Parker - CHAMPION
Jasmine Borrero-Parker - 2x CHAMPION
Tyriq Johnson - CHAMPION
Davon Johnson - CHAMPION, Silver
Thomas Ortega - CHAMPION
Bob Clayton - CHAMPION

2009 Continental Judo Crown, Seattle, Washington

November 7th, 2009
2009 Continental Judo Crown
Seattle, Washington

Team Coaches: Jason Harai, John Harai, Byron Redditt, Fred Ogden, Richard Samuelson, Bob Clayton, Robyn Russell

Sara Mozeleski - Gold/Silver (Kent, Wash. / Team Ippon)
Isaac Harai - Gold (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Davon Johnson - Gold/Gold (Lakewood, Wash. / Team Ippon)
Jasmine Borrero Parker - Gold (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Tatianna Borrero Parker - Gold (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Aizayah Yacipan - Gold (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Kiaya Van Scoyoc - Gold/Gold (Lakewood, Wash. / Team Ippon)
Bob Clayton - Gold (Auburn, Wash. / Team Ippon)
Jesse Daniels - Gold (Steilicoom, Wash. / Team Ippon)
Thomas Ortega - Gold (Dupont, Wash. / Team Ippon)
Patrick Mendiola - Gold (Dupont, Wash. / Team Ippon)
Tyriq Johnson - Silver (Lakewood, Wash. / Team Ippon)
Saisha Morales - Silver (Dupont, Wash. / Team Ippon)
Malcolm Martin - Silver (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Lahna Harai - Silver (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Jadyn Ogden - Silver (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Nick Lindholm - Silver (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Nick Tucker - Silver (Lakewood, Wash. / Team Ippon)
Tyler Bonnevie - Silver (Lakewood, Wash. / Team Ippon)
Gabriel Sanchez - Bronze (Lakewood, Wash. / Team Ippon)
Alex Ogden - Bronze (Tacoma, Wash. / Team Ippon)
Cassie Daniels - Bronze (Steilicoom, Wash. / Team Ippon)
Tiffany Boggs - Bronze (Lakewood, Wash. / Team Ippon)
Maddy Tucker - Bronze (Lakewood, Wash. / Team Ippon)

2009 Rainier Cup Judo Championships, Lakewood, Washington

2009 US Open Judo Championships, San Jose, California

September 25-26, 2009
2009 US Open Judo Championships
San Jose, California

Team Coach: Jason Harai

Mens' +100kg
1. Cedric Medeuf (FRA)
2. Ricardo Blas (GUA)
3. Matthew Walker (Tacoma, Wash. / Ippon Judo Dojo)3. Daniel McCormick (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)
5. Conner Driscoll (San Jose, Calif. / USA Judo National Training Site At San Jose State University)
5. Miguel Soto (VEN)

Mens' Masters 50-54 yrs, 81kg
1. Bert Mackey (Seattle, Wash. / Budokan)
2. Dave Loyst (Dana Point, Calif. / Bunasawa Kai)
3. Robert Clayton (Auburn, Wash. / Ippon Judo Dojo)3. Keith Chu (Mission Viejo, Calif. / El Toro Judo Club)

2009 Junior US Open Judo Championships, Fort Lauderdale, Florida

August 1-2, 2009
2009 Junior US Open Judo Championships
Fort Lauderdale, Florida

Female Juvenile A +64 kg
1. Kiaya Van Scoyoc (Lakewood, Wash. / Ippon Judo Dojo)2. Molly Fulmer (Palm Beach, Fla. / WPB Judo)
3. Eneida Redden-Gonzalez (Earlysville, Va. / Charlottesville Judo)
3. Myraiel Newry (BAH)
5. Tisha Brathwaite (BAR)

2009 USJF Junior National Judo Championships, San Francisco, California

July 11-12, 2009
2009 USJF Junior National Judo Championships
San Francisco, California

Team Coach: Bob Clayton

DIVISION: Girls Intermed. 2; 48 Kg
1. Sara Mozeleski, Auburn, WA, Zenyu Judo Dojo2. Haylie Shinsato, Mililani, HI, Mililani Hongwan Ji
3. Laura Angle, Stockton, CA, Stockton Judo Club

2009 Brasil Grand Slam, Rio De Janeiro, Brasil

July 4-5, 2009
2009 Brasil Grand Slam
Rio De Janeiro, Brasil

Men's 81kg
1. Ivan Nifontov (RUS)
2. Nacif Elias (BRA)
3. Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)3. Masahiko Tomouchi (JPN)
5. Flavio Canto (BRA)
5. Axel Clerget (FRA)
5. Sirazhudin Magomedov (RUS)
5. Masahiro Takamatsu (JPN)

2009 USA Judo National President's Cup Judo Championships, Deluth, Georgia

June 13th, 2009
2009 USA Judo National President's Cup Judo Championships
Deluth, Georgia

Men’s +100kg
1. Matthew Walker (Tacoma, Wash. / Ippon Judo Dojo)2. Adam Green (Georgia)
3. Eric Anderson (Moore, Okla. / USA Stars)
3. Ernesto Gonzalez (Commerce City, Colo. / Northern Colorado Martial Arts)

2009 Pan American Games, Buenos Aires, Argentina

March 26-27, 2009
2009 Pan-American Games
Buenos Aires, Argentina

Men's 81kg
1. Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE)2. Flavio Canto (BRA)
3. Luis Retamales (CHI)
3. Emmanuel Lucenti (ARG)
5. Kalem Kachur (CAN)
5. Guillermo Bouza (URU)
7. Cesar Berbeo (COL)

Travis Stevens (USA) defeated Flavio Canto (BRA) in the 81kg finals.
Nearly two years ago, Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE) first gained international attention when he defeated 2004 Olympic medalist Flavio Canto (BRA) en route to winning the Pan American Games - his first event as a member of Team USA.

Since then, Stevens won a silver medal at the 2008 Pan American Championships and placed ninth at the 2008 Olympic Games, but it was a rematch with Canto in the finals of the Pan American Championships in Buenos Aires that proved to be one of the most exciting matches of the day on Thursday.

After a first-round bye in the 81kg division, Stevens advanced to the finals against Canto, a nine-time World Cup medalist.

The two fought for the duration of the five-minute regulation period with neither athlete giving up a score.

Stevens controlled the overtime period before throwing Canto for ippon (instant win) with an o uchi gari (inner leg throw) to win the gold medal.

2009 New York Open Judo Championships, New York City, New York

March 8th, 2009
2009 New York Open Judo Championships
New York City, New York

Men's 81 KG
1st. BISCHOF, Ole - GER
2nd. STEVENS, Travis - USA3rd. FERJAN, Klemen - SLO
3rd. VALOIS-FORTIER, Antoine - CAN
5th. GILMORE, James - GBR
5th. KACHUR, Kalem - CAN

Seven months after the Olympic Games in Beijing, Travis Stevens (Wakefield, Mass. / NYAC / USA Judo National Team FORCE) found himself facing 2008 Olympic Champion Ole Bischof (GER) for the second time when he advanced to the 81kg finals of the New York Open on Sunday in New York City.
Bischof and Stevens met again in front of a home crowd for Stevens at the New York Open. This time both players kept up a fast pace for the five-minute regulation period before sending the match to Golden Score (sudden death overtime) where Stevens went in for a fireman's carry and was countered by Bischof for a yuko (quarter-point score) that ended the match and gave Stevens a silver medal in his first New York Open final. In its twenty-sixth year, the Open is a USA Judo Senior C-Level point tournament for U.S. players and a B-Level tournament for international players.

2008 US Open Judo Championships, Colorado Springs, Colorado

September 26-27, 2008
2008 US Open Judo Championships
Colorado Springs, Colorado

Men’s 81kg
1. Travis Stevens (Glenville, N.Y. / NYAC / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)2. Antoine Valois-Fortier (CAN)
3. Vahram Stepanyan (No Country)
3. Kalem Kachur (CAN)
5. Colin Burns (Colorado Springs, Colo. / USA Judo National Training Site at the Olympic Training Center)
5. Takeshi Kurisu (JPN)

Travis Stevens advanced to his third consecutive U.S. Open final on Friday night at the U.S. Olympic Training Center.

Returning to the tournament where Travis first made his mark on the international scene when he won the Open in 2006, top-seeded Travis Stevens had a bye and then won his next three matches against Guillaume Perrault (CAN), Takeshi Kurisu (JPN) and Vahram Stepanyan.

In the final, Travis controlled his match with Antoine Valois-Fortier (CAN), ultimately locking in an armbar against the Canadian who tried unsuccessfully to stand out of the submission before he was forced to tap out.

2008 USA Judo Senior National Judo Championships, Virginia Beach, Virginia

April 9-10, 2008
2008 USA Judo Senior National Judo Championships
Virginia Beach, Virginia

Men’s +100kg
1. Jonathan Leonhardt (San Jose, Calif. / USA Judo National Training Site at San Jose State University)
2. Anthony Turner (Miami, Fla. / USA Judo National Training Site at North Miami)
3. Michael Prieditis (Fayetteville, N.C.)
3. Derek Alef (Santa Barbara, Calif. / Santa Ynez Judo)
5. Matthew Walker (Tacoma, Wash. / Ippon Judo Dojo)5. Vinnie Mancuso (Paramus, N.J. / Camal Judo)

2008 USA Judo Youth & Scholastic National Championships, Menomonie, Wisconsin

March 29-30, 2008
2008 USA Judo Youth & Scholastic National Championships
Menomonie, Wisconsin

Team Coach: Jason Harai

Female Juvenile A 44kg
1. Margaret Standish (Johnston, Iowa)
2. Hayley Shellum (St. Paul, Minn.)
3. Brittany Fowler (Lakewood, Wash. / Ippon Judo Dojo)

Male Juvenile B 55kg
1. Max Benjamin (Fresh Meadows, N.Y.)
2. Derek Edwards (Montgomery, Ill.)
3. John Eyler (Olalla, Wash. / Ippon Judo Dojo)

Men’s +100 kg
1. Anthony Haskins (Cheney, Wash. / Eastern Washington University / Ippon Judo Dojo)
2. Brandon Cummings (Saginaw, Mich. / Saginaw Valley State University)

2007 Flanders Cup Judo Championships, Lommel, Belgium

October 29th, 2007
2007 Flanders Cup Judo Championships
Lommel, Belgium

Team Coaches: Mike Swain, Shozo Fukuda

Men's U20 -60kg
1. Aaron Kunihiro (Wakefield, Mass. / USA Judo National Team FORCE)
2. Jared Sterling (Puyallup, Wash. / Ippon Judo Dojo)3.

Men's U17 -55kg
1. Corwin Learned (El Grenada, Calif. / Cahill's Judo Academy)
2.
3. Joshua Villani (Bellevue, Wash. / Ippon Judo Dojo)

2007 USA Judo Fall Classic National Championships, Coral Springs, Florida

September 1-2, 2007
2007 USA Judo Fall Classic National Championships
Coral Springs, Florida

Team Coach: John Harai

Men’s 55kg
1. Corwin Learned (El Grenada , Calif. / Cahill’s Judo)
2. Joshua Villani ( Bellevue , Wash. / Ippon Judo Dojo)3. Keith Beauvais ( Thornton , Colo. / Northglenn Judo)

2007 Junior US Open Judo Championships, Fort Lauderdale, Florida

July 28-29, 2007
2007 Junior US Open Judo Championships
Fort Lauderdale, Florida

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell, Al Soler, Patrick Villani

Boys Bantam 23kg
1. Isaac Harai ( Tacoma , Wash. / Ippon Judo Dojo)2. Jacob Anthony ( Oklahoma , Okla. / USA Stars)
3. Holden Heller ( Riverwoods , Ill. / Cohen's Judo)
4. Tevon Layne (BAR)

Girls Intermed. 1 30 Kg
1. Teshya Alo, Honolulu, HI, United States of America, Hawaii Tenri
2. Mychayla Villani, Bellevue, WA, United States of America, Ippon Judo Dojo3. Ashlyn White, Pembroke Pines, FL., United States of America, Panther Judo
4. Andrea Jara, Boynton Beach, Fl., United States of America, WPB Judo Club

Boys Intermed. 2 34 Kg
1. Christian Aguirre, Chihuahua, CH., Mexico, YMCA Chihuahua
2. Joshua Ruckdeshel, Miramar, Fl, New Zealand, St. helifers judo
3. Christian Villani, Bellevue,WA, United States of America, Ippon Judo Dojo3. Julian Gallego, Chaska, MN., United States of America, Doc's Gym
5. Jorge Nazario, Guaynabo, P.R., Puerto Rico, San Francisco Judo
5. Daniel Alejandr Chicaiza capon, Cuenca, AZU, Ecuador, Federacion dep del a

Boys Intermed. 2 38 Kg
1. Jeffrey Ruiz, Aquaga, PR, Puerto Rico, Aquada Judo Club
2. Serge Bouyssou II, Hope, R.I., United States of America, Mayo Quanchi
3. Eric Soler, Bothell, WA, United States of America, Emerald City Judo4. Eric Skiff, Crowley,TX, United States of America, Ruben Martin Judo

Male IJF Junior 60 Kg
1. Sergio Pessoa, , Canada, Judo Canada
2. Miguel Ballesteros, Miami, Florida, United States of America, Ki itsu sai
3. Aaron Kunihiro, Covina, CA, United States of America, San Gabriel Judo
3. Charles Brosseau, , Canada, Judo Canada
5. Jared Sterling, Puyallup, WA, United States of America, Ippon Judo Dojo5. Kyle Taketa, Torrance, CA, United States of America, Gardena Judo Club

Male IJF Junior +100 Kg
1. Matty Zebrasky, , Canada, Judo Canada
2. Nicholas Gohn, Livermore, CA, United States of America, Amador Judo
3. Anthony Haskins, Tacoma, WA, United States of America, Ippon Judo Dojo3. Hector Escamilla, Boynton Beach, FL, United States of America,
Devos Blum Family Y

2007 Pan American Games, Rio De Janeiro, Brasil

July 19-22, 2007
2007 Pan American Games
Rio De Janeiro, Brasil

Men's 81kg
1. Travis Stevens (Glenville, N.Y. / USA Judo National Training Site at the Jason Morris Judo Center)2. Mario Valles (COL)
3. Franklin Cisneros (ESA)
3. Oscar Cardenas (CUB)
5. Flavio Canto (BRA)
5. Emanel Lucenti (BRA)
7. Francisco Ayala (CHI)
7. Abderraman Brenes (PUR)

2007 USA Judo Junior Olympic National Championships, San Antonio, Texas

July 21-22, 2007
2007 USA Judo Junior Olympic National Championships
San Antonio, Texas

Team Coaches: Jason Harai, Byron Redditt, Robyn Russell, Al Soler, Patrick Villani

Day One Overall Awards
Outstanding Judoka Award: Joshua Villani (Boys Juvenile A 53kg/Bellevue, Wash./Ippon Judo Dojo)Sportsmanship Award: Shaniqua Brown (Girls Juvenile B 63kg/Waka-Mu-Sha Club)
Best Technique Award: Antonio Rodriguez (Boys Juvenile B 81kg/USA Judo National Training Site at North Miami)

Day Two Overall Awards
Outstanding Judoka Award: Jeremy Liggett (Boys IJF Junior 66kg/New York)
Sportsmanship Award: Katelyn Bouyssou (Girls Juvenile A 44 kg/IJF Junior 44kg/Rhode Island)
Best Technique Award: Jared Sterling (Boys IJF Junior 60kg/Puyallup, Wash./Ippon Judo Dojo)
Boys Bantam 3 1999 23kg
1. Isaac Harai (Tacoma, Wash./Ippon Judo Dojo)
2. Holden Heller (Illinois)
3. Vincent Marquez (California)
4. Kanin McGuire (Colorado)
5. Caleb Veler (Texas)

Girls Bantam 2 2000 30kg
1. Jasmine Parker-Borrero (Tacoma, Wash./Ippon Judo Dojo)
2. Lexi Nelson (Texas)

Girls Intermediate 1 30kg
1. Teshya Alo (Hawaii)
2. Mychayla Villani (Bellevue, Wash./Ippon Judo Dojo)
3. Madison Shields (Idaho)
4. Brandy Martinez (Texas)
5. Ashlyn White (Florida)
6. Amber Crow (Texas)

Girls Intermediate 2 60kg
1. Jaclyn Beed (Oklahoma)
2. Kiaya Van Scoyoc (Lakewood, Wash./Ippon Judo Dojo)
Boys Intermediate 1 34kg
1. Zorich Palimoo (Hawaii)
2. Haykaz Oganyan (California)
3. John Boyle (Massachusetts)
4. Davon Johnson (Lakewood, Wash./Ippon Judo Dojo)
5. Alejandro Menendez (Florida)
6. Sage Heller (Illinois)

Boys Intermediate 2 34kg
1. Christian Villani (Bellevue, Wash./Ippon Judo Dojo)
2. Brendan Chang (Hawaii)
3. Christian Perez (Florida)
4. Daniel Murillo (Texas)
5. Anthony Igne (California)
6. Tyler Noury (Rhode Island)

Boys Juvenile A 53kg
1. Joshua Villani (Bellevue, Wash./Ippon Judo Dojo)
2. Giovonte Ortiz (Georgia)
3. Nahoakuwoo Salera (Hawaii)
4. Steve Perez (Florida)
5. Ryan Conner (Texas)
6. John Tucker (New York)

Boys IJF Junior 60kg
1. Jared Sterling (Puyallup, Wash./Ippon Judo Dojo)
2. Arnold Toriumi (Hawaii)
3. Aaron Kunihiro (California)
4. Cole Johnston (Texas)
5. Joshua Woosley (New York)
5. Tanner Leedom (Idaho)

Boys IJF Junior +100kg
1. Kevin Taise (California)
2. Anthony Haskins (Tacoma, Wash./Ippon Judo Dojo)
3. J.T. Woodard (Texas)
4. Ryan Firth (Texas)
5. Doyle Richeson (Texas)

2007 USA Judo Youth & Scholastic National Championships, Miami, Florida

March 26-27, 2007
2007 USA Judo Youth & Scholastic National Championships
Miami, Florida

Team Coach: Jason Harai

High School Men's -60kg
1. Miguel Ballesteros (Miami, Fla. / Coral Reef Senior High)
2. Jeff Fujimoto (Los Angeles, Calif. / Palisades Charter)
3. Jared Sterling (Puyallup, Wash. / Rogers / Ippon Judo Dojo)
Collegiate Men’s +100kg
1. Anthony Haskins (Cheney, Wash. / Eastern Washington University / Ippon Judo Dojo)2. Philip Mongan (Bemidji, Minn. / Bemidji State University)
3. Nicholas Gohn (Livermore, Calif. / Menlo College)

Anthony Haskins (Cheney, Wash. / Eastern Washington University / Ippon Judo Dojo) was the Jeremy Glick Sportsmanship Award recipient after winning the +100kg division.

2006 Junior US Open Judo Championships, Fort Lauderdale, Florida

July 29-30, 2006
2006 Junior US Open Judo Championships
Fort Lauderdale, Florida

Team Coaches: Jason Harai, Patrick Villani

Male Juvenile A 48kg
1. Robby Schultheis (IIl. / Gurnee Judo)
2. Anthony Kwon (Kaneohe, Hawaii / Hodokan Judo)
3. Joshua Villani (Bellevue, Wash. / Ippon Judo Dojo)3. Keith Beauvais (Thornton, Colo. / Northglenn)

2006 USA Judo Junior Olympic National Championships, San Jose, California

July 8-9, 2006
2006 USA Judo Junior Olympic National Championships
San Jose, California

Team Coaches: Jason Harai, Robyn Russell, Fred Ogden

Boy's Bantam 2 21kg
1. Jacob Anthony (Oklahoma City, Okla.)
2. Isaac Harai (Tacoma, Wash.)
3. Vincent Marquez (Manteca, Calif.)
4. Daniel Borrego (Pacifica, Calif.)
5. Kanin McGuire (Thornton, Colo.)
5. Caleb Veller (Fort Worth, Texas)

Boy's Bantam 3 31kg
1. Haykaz Oganyan (Los Angeles, Calif.)
2. Michael Soler (Millcreek, Wash.)3. Ethan Skarmas (Sacramento, Calif.)
4. Braxton Chong (Honolulu, Hawaii)
5. Sage Heller (Riverwoods, Ill.)
5. Garrett Dean (Redmond, Wash.)

Girl's Intermediate 1 26kg
1. Teshya Alo (Honolulu, Hawaii)
2. Mychayla Villani (Bellevue, Wash.)3. Jessica Oda (Mililani, Hawaii)
4. Jessica Abad (San Jose, Calif.)
5. Kolbey Duclos (Moore, Okla.)
5. Brittany Burger (Northglenn, Colo.)

Girl's Intermediate 2 53kg
1. Alyssa Fraino (Livermore, Calif.)
2. Michelle Olmos (San Jose, Calif.)
3. Vanessa Calimquim (Long Beach, Calif.)
4. Miranda Imamura (Fresno, Calif.)
5. Kiaya Van Scoyoc (Lakewood, Wash.)
Boy's Intermediate 1 30kg
1. Christian Villani (Bellevue, Wash.)2. Joshua Terao (Honolulu, Hawaii)
3. Joshua Moon (Honolulu, Hawaii)
4. Rocky Mori (Honolulu, Hawaii)
5. Alex Johnson (Evansville, Ind.)
5. Gerald Ingemansson (Daly City, Calif.)

Boy's Intermediate 2 34kg
1. Jacob Palimo’o (Honolulu, Hawaii)
2. Bryson Sherman (Pleasanton, Calif.)
3. Eric Soler (Millcreek, Wash.)4. Serge Bouyssou (Hope, R.I.)
5. Arthur Melkonyan (Los Angeles, Calif.)
5. Koan Kojima (Kapolei, Hawaii)

Boy's Juvenile A 48kg
1. Anthony Kwon (Kaneohe, Hawaii/Hodokan Judo Club)
2. Keith Beauvais (Thornton, Colo./Northglenn)
3. Max Schneider (Chicago, Ill./Tohkon)
4. Joshua Villani (Bellevue, Wash.)5. Alejandro Relrs (Las Vegas, Nev./Rising Sun Las Vegas)
6. Victor Wong (Saratoga, Calif./Supertine Judo Club)

Boy's Juvenile B 55kg
1. Jose Cos IV (Elbert, Colo./Olympic Training Center Junior Team)
2. Marco Cruz (San Jose, Calif./San Jose Buddhist)
3. Greg Sakata (Torrance, Calif./Gardena)
4. Francois-Hayg Astourian (Concord, Calif./Concord Youth Center)
5. Brandon Fowler (Lakewood, Wash.)5. Kevin Takeshita (Livermore, Calif./Amador Judo Team)

2006 US Open Judo Championships, Miami, Florida

October 20-21, 2006
2006 US Open Judo Championships
Miami, Florida

(Miami, Fla.) – Travis Stevens (Tacoma, Wash. / Ippon Judo Dojo) produced one of the biggest upsets during the first day of the U.S. Open Judo Championships to win gold in the 81kg division on Friday.

Twenty-year-old Stevens won a bronze medal at the Rendez-Vous Canada at the B-Level Rendez-Vous Canada three weeks ago in Montreal, but was the underdog coming into the final against two-time World Team member Aaron Cohen (Buffalo Grove, Ill. / NYAC / Cohen’s Judo).

Cohen opened up the match with the first score, just over two minutes into the match, throwing Stevens for a yuko (quarter-point) with a tai otoshi (body drop). Cohen earned a shido (penalty) 30 seconds later that shrank his lead. In the last two minutes, Stevens threw Cohen with a fireman’s carry for a waza-ari and then threw Cohen a second time to with the match by ippon (instant win, similar to a knockout in boxing) with 43 seconds on the clock.

Stevens picked up wins against athletes from four countries en route to his title.

Men’s 81kg
1. Travis Stevens (Tacoma, Wash. / Ippon Judo Dojo)2. Aaron Cohen (Buffalo Grove, Ill. / NYAC / Cohen’s Judo)
3. Adam Bick (GBR)
3. David Ellis (Westfield, N.J. / Cranford Judo and Karate)
5. Bandi Davaadorj (Denver, Colo. / Denver Judo)
5. David Groom (GBR)

2005 Junior US Open Judo Championships, Fort Lauderdale, Florida

August 8-9, 2005
2005 Junior US Open Judo Championships
Fort Lauderdale, Florida

Team Coach: Jason Harai

DIVISION: MALE YOUTH U20 73 KG
1. BOBBY LEE, UNITED STATES OF AMERICA, NORTH LAUDERDALE, FL, KI-ITSU-SAI
2. PHILLIP SPANO, UNITED STATES OF AMERICA, TAMPA, FL, EL MAMBI JUDO
3. ROBERT DAVIS, UNITED STATES OF AMERICA, TACOMA, WA, IPPON JUDO DOJO
3. CHRISTOPHER SIBBALD, CANADA, ONTARIO, CANADA, ONTARIO JUDO
5. DANNY SATINSKY, UNITED STATES OF AMERICA, BUFFALO GROUE, IL, COHENS JUDO CLUB
5. ANTHONY PHELPS, UNITED STATES OF AMERICA, KETTERING, OH, RENSHUDEN

2005 USJF Junior National Championships, Irvine, California

July 9-10, 2005
2005 USJF Junior National Championships
Irvine, California

Team Coaches: Jason Harai, Poncho Shrader

Male Juvenile C; 73 Kg
1. Bobby Lee, N. Lauderdale, FL, Ki-itsu-sai
2. Everett Pavo, Pearl City, HI, Leeward Judo
3. Robert Davis, Tacoma, WA, Ippon Judo Dojo

Male Juvenile C; 81 Kg
1. Travis Stevens, San Jose, CA, San Jose State
2. Yuko Sin, Glenville, NY, JMJC
3. Jonathan Kwong, Sacramento, CA, Sacramento Judo

Male Juvenile C; 100 Kg
1. Mitchell Yokogawa, Los Angeles, CA, San Gabriel Judo
2. Tony Sangimino, Burlingame, CA, Cahills
3. James Shrader II, Tacoma, WA, Ippon Judo Dojo

2005 USA Judo Scholastic National Championships, San Jose, California

March 19th, 2005
2005 USA Judo Middle School, High School, Collegiate National Champ.
San Jose, California

Team Coach: Jason Harai

Middle School Male 40kg
1. Kyle Taketa (Torrance, Calif./Jefferson Middle School)
2. Victor Wong (Saratoga, Calif./Redwood Middle 0School)
3. Alex Padilla (Tacoma, Wash./Baker Middle School)
4. Thomas Brooke (Atlanta, Ga./Westminster School)

Middle School Male 53kg
1. Michael Fujimoto, Los Angeles, CA, Revere Charter Middl
2. Nicholas Morelli, Pleasanton, CA, Foothill High School
3. Guillermo Padilla, Tacoma, WA, Mt. Tahoma High School
4. Kevin Harder, Spokane, WA, Bowdish Middle Schoo
5. Bryson Alef, Santa Ynez, CA, Laguna Blanca
5. Justin Meng, Upland, CA, Pioneer Junior High

Middle School Male 64kg
1. Antonio Rodriguez (Fort Lauderdale, Fla./St. Mark Catholic School)
2. David Oshima (Somerville, Mass./Matignon High School)
3. Matthew Firneno (Brick, N.J./Lake Riveria Middle School)
4. Jared Sterling (Puyallup, Wash./Kalles Junior High School)
5. Zachary Godbold (Houston, Texas, Bleyl)
5. Jose Cos, IV (Elbert, Colo./Falcon Middle School)

DIVISION: Men 81 kg
1. Travis Stevens, San Jose State University,
San Jose, CA, San Jose State University

2. Lucas Mignogna, San Jose State University,
Golden, CO, San Jose Judo Univ
3. Sarkis Chivitchian, Los Angeles CC,
Los Angeles, CA, Hayastan Dojo

DIVISION: Women 70 kg
1. Marissa Kobayashi, U.S. Mil Acad. West Point,
West Point, NY, Army Judo
2. Kristin Newman, Texas A&M,
Houston, TX, Texas A & M Judo
3. Jessica Moser, San Jose State University,
San Jose, CA, San Jose State Judo


Outsanding Male Athlete:
Travis Stevens, San Jose State University

2005 Junior Pan American Championships, Velencia, Venezuela

March 11-12, 2005
2005 Junior Pan American Judo Championships
Velencia, Venezuela

Team Coach: John Harai

Male Junior 81kg
1. Guilherme Luna (BRA)
2. Travis Stevens (Tacoma, Wash. / Ippon Judo Dojo)
3. Victor Carmona (VEN)
3. Alexis Chiclana (PUR)
5. Ludwin Schott (DOM)