My Account
Login  ·  Signup
Add Site to Favorites
Go to MyLeagueLineup
Fan Shop

VIPL
127,984

Headlines
Upper Island Referee Guidelines 2014-2015
Welcome to the home of the

Vancouver Island Premier League


VIPL 2014-15 Season - Important Dates

September 5, 2014
Saturday and Sunday, September 6/7. Season start – U14-U16 Girls play Saturdays, U18 girls and all Boys play Sundays
Monday, October 1 – Team Rosters due. ID cards mandatory.
Saturday and Sunday, October 11/12 – Thanksgiving Weekend – no VIPL soccer
Saturday and Sunday, November 8/9 – Remembrance Day Weekend - Games and travel as usual. Please observe one minute of silence before the game
Sunday November 23 last day of league play for U18G
Saturday and Sunday, November 29/30 - BYE weekend – no VIPL soccer
Monday December 1A Cup declaration deadline
Saturday and Sunday December 6/7 – Last day of league play for all divisions except U18G; U18G make-up games as needed
Saturday and Sunday, December 14/15 – Make-up Games (as needed)
Wednesday December 31 - BCSA transfer deadline
 
Saturday and Sunday, January 3rd/4th and 10/11, 2015 - FUTSAL
Thursday, Jan 15 – A-Cup roster due.  
Saturday and Sunday January 17/18– First day of League play after Christmas Break
Saturday and Sunday January 31/February 1- Last day of league play before play downs
Saturday and Sunday, Feb 7/8 – Make up games as needed

 

Tentative Dates: Be prepared to play either day

Saturday and/or Sunday, Feb 14/15 – VIPL A-Cup Play downs-Quarter Finals
Saturday and/or Sunday, Feb 21/22 – VIPL A-Cup Play downs-Semi Finals
Saturday and/or Sunday, Feb 28/Mar1 – VIPL A-Cup Play downs – FINALS
Saturday and/or Sunday, Mar 7/8 – VIPL A-Cup Finals Make-Up Weekend
Monday March 9 –Friday April 10– LISA and UISA school district spring breaks
 
Saturday and/or Sunday, April 11/12 – VIPL Coastal Cup Round of 16
Saturday and/or Sunday, April 18/19 – Coastal Cup Quarter Finals
Saturday and/or Sunday, April 25/26 – Coastal Cup Semi Finals
Saturday and/or Sunday, May 2/3 –Coastal Cup Finals

Thursday, July 9 – Sunday July 12 – A Cup Provincials Surrey,BC


 

Three VIPL teams bring home medals from the BC Soccer Provincial A Cup Championships!

July 10, 2014

A huge congratulations to all the athletes on the eight VIPL teams who participated in the BC Soccer Youth Provincial A Cup Championships July 3-6, 2014.

   U14 Girls Saanich Fusion/Prospect Lake - won Silver!

 

U14 Boys Riptide are the Provincial A Cup champions and Fair Play Award recipientsthe first Riptide VIPL franchise team to bring home a Provincial title!

 U18 Girls Storm are the Provincial A cup champions - the first Storm VIPL franchise team to bring home a Provincial title!


 

Sponsor - Comox Valley RV

Thank you to Comox Valley RV for their support of the UI-North Riptide 1998 Girls. For more information, please visit our Sponsors page.

Sponsor - Sea Roamer Marine Services

Thank you to Sea Roamer Marine Services for their support of the UI-North Riptide 1998 Girls. For more information, please visit our Sponsors page.

 

 


 

Important Game Scheduling Info

September 2, 2014

 From VIPL Policy and Procedures: 

2.6 Playing Fields and Game Start Times

(a)    UISA will only schedule VIPL games on fields in the Nanaimo Regional District or the Comox Valley Regional District, Campbell River Regional District and the Port Alberni Regional District

(b)   LISA fields will only schedule VIPL games on fields in the Capital Regional District or the Cowichan Valley Regional District

(c)    Outlined below are acceptable start times for all VIPL games.

 Note - Riptide teams with Powell River players for 2014/2015 are:  Boys U15, Girls U15, Girls U16, Girls U18 

Home Team

Away team

Earliest Start

Latest Start

Notes

 

 

 

 

 

LISA

UI-Riptide

noon

1:00 PM

12:30 start preferred

 

with PR players

 

 

 

 

 

 

 

 

LISA

UI-Riptide

noon

2:30 PM

 

 

no PR players

 

 

 

UI-Riptide

LISA

noon

2:30 PM

2:30 start preferred

 

 

 

 

 

UI-Storm

UI-Riptide

noon

3:00 PM

 

 

with PR players

 

 

 

 

 

 

 

 

LISA

LISA

noon

4:00 PM

 

 

with SSI players

 

 

 

 

 

 

 

 

LISA

UI-Storm

11:00 AM

4:00 PM

 

UI-Storm

LISA

11:00 AM

4:00 PM

 

UI-Riptide

UI-Storm

11:00 AM

4:00 PM

2:30 or later preferred

UI-Storm

UI-Riptide

11:00 AM

4:00 PM

 

 

no PR players

 

 

 

 

 

 

 

 

LISA

LISA

10:00 AM

4:00 PM

 

 

no SSI players

 

 

 

UI-Storm

UI-Storm

10:00 AM

4:00 PM

 

Posting Game Times and Locations

September 2, 2014

Please ensure game times and locations are posted on the VIPL website by Wednesday, 6:00pm PRIOR to game day. UI Teams, please forward info to UI Administrator. LI teams, please follow directions sent from LISA. Any problems inputting times/locations, please contact the UISA Administrator at UpperIslandSoccerOffice@gmail.com or 250-792-0570

Game Results

September 2, 2014
HOME and AWAY teams, please report your game scores after each game:
U16 Girls report to your score recorder Sabrina Hastings at VIPLscoresU16G@gmail.com
All other divisions report to the UISA Administrator at UpperIslandSoccerOffice@gmail.com

*Please state divison, teams, score and location ie: U15B Riptide 1 vs Saanich/Prospect 1, Lochside Park

 

****AWAY team listed 1st:HOME team listed 2nd****


Upcoming Games

Saturday,  Oct 25
U14 Girls
LI JdeF/Sooke - Ooms @ LI Saanich/Prospect 11:00am - 12:30pm Saanich Fusion - Lochside turf
UI Storm - Nicholls @ UI Riptide - Stewart 2:00pm Comox Valley - Valleyview 1
U15 Girls
LI Cowichan/SSI - Johnston @ LI Gorge/Lakehill - Paula 12:30pm - 2:00pm Gorge-Hampton Park (turf)
UI Storm - Arnett @ UI Riptide - Bos 4:00pm Comox Valley Turf
U16 Girls
UI Storm - Lee @ UI Riptide - Mohtadi 2:00pm Campbell River - Sportplex at Willow Point Park #5
LI Gorge/Lakehill - Nystedt @ LI Saanich/Prospect 2:15pm - 3:45pm Saanich Fusion - Lochside turf
Sunday,  Oct 26
U14 Boys
LI Gorge/Lakehill -Dodge @ LI Saanich/Prospect - Collins 12:00pm - 2:00am Saanich Fusion - Tyndall (turf)
UI Storm - Houtman @ UI Riptide - Hall 1:15pm Campbell River - Pinecrest School
LI Bays/Peninsula - Schreiber @ LI JdeF/Sooke - Ooms 2:00pm Juan de Fuca - JDF Soccer Assoc - Field #3
U15 Boys
UI Storm - Merriman @ UI Riptide - Mitchell 11:30am Campbell River - Pinecrest School
LI- Cowichan/SSI - Rukus @ LI Gorge/Lakehill -Duran 12:00pm Lakehill-Reynolds Park (not at school)
LI JdeF/Sooke - Reeves @ LI Saanich/Prospect - Barnes 2:00pm Saanich Fusion - Tyndall (turf)
U16 Boys
LI Saanich/Prospect - Murray @ LI JdeF/Sooke - Myles 2:00pm Juan de Fuca-City Centre (Goudy #2)-turf
LI Gorge/Lakehill - Ackinclose @ UI Storm - Neibel 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #1 @ Ravensong
U18 Boys
LI Saanich/Prospect 1997 - Smith @ LI Gorge/Lakehill-Ferriera TBA TBA
LI JdeF/Sooke - Forbes @ UI Riptide - West 2:00pm Comox Valley - Valleyview 2
LI Saanich/Prospect 1997 - Smith @ LI Gorge/Lakehill-Ferriera 2:15pm - 4:00pm Lakehill - Braefoot (turf)
LI Saanich/Prospect 1998 Hendricks/MacLean @ UI Storm U18 - Nagra 2:30pm Ladysmith Turf @ Forrest Field
LI Bays/Peninsula - Kilpatrick @ UI Storm U17 - Rebellato 3:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U18 Girls
UI Storm U18 - Baird @ UI Storm U17- Stefanek 11:00am Nanaimo - Merle Logan (turf) field
LI Saanich Fusion @ UI Riptide - Oldale 12:00pm Comox Valley - Valleyview 2
Saturday,  Nov 1
U14 Girls
LI Saanich/Prospect @ LI Gorge/Lakehill Thunder - Paula TBA TBA
UI Riptide - Stewart @ LI JdeF/Sooke - Ooms TBA TBA
U15 Girls
LI Saanich Fusion FC @ LI Cowichan/SSI - Johnston TBA TBA
LI Gorge/Lakehill - Paula @ UI Storm - Arnett 1:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U16 Girls
LI Saanich/Prospect @ LI Bays/Peninsula - Nandhra TBA TBA
UI Riptide - Mohtadi @ LI Gorge/Lakehill - Nystedt TBA TBA
Sunday,  Nov 2
U14 Boys
LI Saanich/Prospect - Collins @ LI Bays/Peninsula - Schreiber TBA TBA
UI Riptide - Hall @ LI Gorge/Lakehill -Dodge TBA TBA
LI JdeF/Sooke - Ooms @ UI Storm - Houtman 2:30pm Ladysmith Turf @ Forrest Field
U15 Boys
LI Saanich/Prospect - Barnes @ LI- Cowichan/SSI - Rukus TBA TBA
UI Riptide - Mitchell @ LI JdeF/Sooke - Reeves TBA TBA
LI Gorge/Lakehill -Duran @ UI Storm - Merriman 1:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U16 Boys
LI JdeF/Sooke - Myles @ LI Gorge/Lakehill - Ackinclose TBA TBA
UI Storm - Neibel @ LI Bays/Peninsula - Jusufi TBA TBA
U18 Boys
LI JdeF/Sooke - Forbes @ LI Bays/Peninsula - Kilpatrick TBA TBA
UI Riptide - West @ LI Saanich/Prospect 1998 Hendricks/MacLean TBA TBA
UI Storm U17 - Rebellato @ LI Saanich/Prospect 1997 - Smith TBA TBA
UI Storm U18 - Nagra @ LI Gorge/Lakehill-Ferriera TBA TBA
U18 Girls
UI Storm U17- Stefanek @ LI Saanich Fusion TBA TBA
UI Riptide - Oldale @ UI Storm U18 - Baird 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #1 @ Ravensong
Saturday,  Nov 8
U14 Girls
LI Saanich/Prospect @ UI Riptide - Stewart TBA TBA
LI Gorge/Lakehill Thunder - Paula @ UI Storm - Nicholls 1:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U15 Girls
LI Saanich Fusion FC @ UI Riptide - Bos TBA TBA
LI Cowichan/SSI - Johnston @ UI Storm - Arnett 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #1 @ Ravensong
U16 Girls
LI Saanich/Prospect @ UI Riptide - Mohtadi TBA TBA
LI Bays/Peninsula - Nandhra @ UI Storm - Lee 3:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
Sunday,  Nov 9
U14 Boys
LI Gorge/Lakehill -Dodge @ LI JdeF/Sooke - Ooms TBA TBA
LI Saanich/Prospect - Collins @ UI Riptide - Hall TBA TBA
LI Bays/Peninsula - Schreiber @ UI Storm - Houtman 11:00am Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U15 Boys
LI JdeF/Sooke - Reeves @ LI Gorge/Lakehill -Duran TBA TBA
LI Saanich/Prospect - Barnes @ UI Riptide - Mitchell TBA TBA
LI- Cowichan/SSI - Rukus @ UI Storm - Merriman 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #2 @ Ravensong
U16 Boys
LI Saanich/Prospect - Murray @ LI Bays/Peninsula - Jusufi TBA TBA
LI JdeF/Sooke - Myles @ UI Storm - Neibel 3:30pm Ladysmith Turf @ Forrest Field
U18 Boys
LI Gorge/Lakehill-Ferriera @ LI JdeF/Sooke - Forbes TBA TBA
LI Saanich/Prospect 1998 Hendricks/MacLean @ UI Storm U17 - Rebellato 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #1 @ Ravensong
LI Saanich/Prospect 1997 - Smith @ UI Riptide - West TBA TBA
LI Bays/Peninsula - Kilpatrick @ UI Storm U18 - Nagra 3:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
Saturday,  Nov 15
U14 Girls
UI Riptide - Stewart @ LI Gorge/Lakehill Thunder - Paula TBA TBA
UI Storm - Nicholls @ LI JdeF/Sooke - Ooms TBA TBA
U15 Girls
LI Gorge/Lakehill - Paula @ LI Saanich Fusion FC TBA TBA
UI Riptide - Bos @ LI Cowichan/SSI - Johnston TBA TBA
U16 Girls
UI Riptide - Mohtadi @ LI Bays/Peninsula - Nandhra TBA TBA
UI Storm - Lee @ LI Gorge/Lakehill - Nystedt TBA TBA
Sunday,  Nov 16
U14 Boys
LI JdeF/Sooke - Ooms @ LI Saanich/Prospect - Collins TBA TBA
UI Riptide - Hall @ LI Bays/Peninsula - Schreiber TBA TBA
UI Storm - Houtman @ LI Gorge/Lakehill -Dodge TBA TBA
U15 Boys
LI Gorge/Lakehill -Duran @ LI Saanich/Prospect - Barnes TBA TBA
UI Riptide - Mitchell @ LI- Cowichan/SSI - Rukus TBA TBA
UI Storm - Merriman @ LI JdeF/Sooke - Reeves TBA TBA
U16 Boys
LI Bays/Peninsula - Jusufi @ LI JdeF/Sooke - Myles TBA TBA
LI Gorge/Lakehill - Ackinclose @ LI Saanich/Prospect - Murray TBA TBA
U18 Boys
LI Gorge/Lakehill-Ferriera @ LI Bays/Peninsula - Kilpatrick TBA TBA
LI Saanich/Prospect 1998 Hendricks/MacLean @ LI Saanich/Prospect 1997 - Smith TBA TBA
UI Storm U17 - Rebellato @ UI Riptide - West TBA TBA
UI Storm U18 - Nagra @ LI JdeF/Sooke - Forbes TBA TBA
U18 Girls
UI Storm U17- Stefanek @ UI Riptide - Oldale TBA TBA
UI Storm U18 - Baird @ LI Saanich Fusion TBA TBA
Saturday,  Nov 22
U14 Girls
LI JdeF/Sooke - Ooms @ LI Gorge/Lakehill Thunder - Paula TBA TBA
LI Saanich/Prospect @ UI Storm - Nicholls 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #1 @ Ravensong
U15 Girls
LI Gorge/Lakehill - Paula @ UI Riptide - Bos TBA TBA
LI Saanich Fusion FC @ UI Storm - Arnett 1:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U16 Girls
LI Gorge/Lakehill - Nystedt @ LI Bays/Peninsula - Nandhra TBA TBA
LI Saanich/Prospect @ UI Storm - Lee 3:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
Sunday,  Nov 23
U14 Boys
LI Gorge/Lakehill -Dodge @ LI Bays/Peninsula - Schreiber TBA TBA
LI JdeF/Sooke - Ooms @ UI Riptide - Hall TBA TBA
LI Saanich/Prospect - Collins @ UI Storm - Houtman 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #2 @ Ravensong
U15 Boys
LI Gorge/Lakehill -Duran @ UI Riptide - Mitchell TBA TBA
LI JdeF/Sooke - Reeves @ LI- Cowichan/SSI - Rukus TBA TBA
LI Saanich/Prospect - Barnes @ UI Storm - Merriman 11:00am Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U16 Boys
LI Gorge/Lakehill - Ackinclose @ LI Bays/Peninsula - Jusufi TBA TBA
LI Saanich/Prospect - Murray @ UI Storm - Neibel 1:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U18 Boys
LI Bays/Peninsula - Kilpatrick @ LI Saanich/Prospect 1997 - Smith TBA TBA
LI JdeF/Sooke - Forbes @ LI Saanich/Prospect 1998 Hendricks/MacLean TBA TBA
UI Riptide - West @ UI Storm U18 - Nagra 2:00pm Parksville/Qualicum-Qualicum Beach #1 @ Ravensong
LI Gorge/Lakehill-Ferriera @ UI Storm U17 - Rebellato 3:00pm Nanaimo - Merle Logan (turf) field
U18 Girls
UI Riptide - Oldale @ LI Saanich Fusion TBA TBA
UI Storm U17- Stefanek @ UI Storm U18 - Baird 3:00pm Ladysmith Turf @ Forrest Field

For a complete schedule listing, click here!


Vancouver Island Premier League

powered by LeagueLineup