Last Updated: August 16, 2017
 USA BASKETBALL OPEN COURT WEEK 10 WILL BE HELD ON SATURDAY, AUGUST 19, 2017 AND IT WILL BE "BRING A BUDDY" WEEK!  
Follow LPGBA on the Web
FAN SHOP
Join Our EMail List
LPGBA Visitors
23,035

        

 

 

 

2021 Overall Team Tournament Awards (Starting Spring 2010)

 

2017 - Chosen to compete at the 2018 United World Games

2017 - Chosen to become 2018 SaW Team USA 16U Girls National Team

2017 - 8th Place - 2017 USA Basketball U18 Women's 3X3 National Tournament (King, Gibson, George, Sharp; April 7-9, 2017)

2017 - Bid and Invitation to 2017 USA Basketball U18 Women's 3X3 National Tournament (King, Gibson, George, Sharp; February 17, 2017)

2017 - Champions - 2017 LPGBA Lady Panthers USA Basketball Annual 3X3 Qualifier (2021 Black 3v3 squad; February 7, 2017)

2017 - Jr. NBA Local Skills Challenge 14U Girls Champion: Sierra King (February 14, 2017)

2017 - Jr. NBA Local Skills Challenge 14U Girls 2nd Place: Aislynn George (February 14, 2017)

2017 - Jr. NBA Local Skills Challenge 14U Girls 3rd Place: Korian Hurndon (February 14, 2017)

3 Players - Invitation to 2016 She's Up Pink October Middle School Showcase Tour (King, Gibson, George - October 30, 2016)

Chosen to 2016 - 17 9th Grade Squad (Kimball High School) - Khyndall Patterson (Lady Panthers 2019)

Chosen to 2016 - 17 8th Grade A Squad/Team Captain (Byrd Middle School) - Sierra King (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2016 - 17 8th Grade A Squad (Desoto East Middle School) - Racquel Campbell (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2016 - 17 8th Grade A Squad (Desoto East Middle School) - Korian Hurndon (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2016 - 17 8th Grade A Squad/Team Captain (Zumwalt Middle School) - Aislynn George (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2016 - 17 8th Grade A Grade Squad (Danny Jones Middle School) - Maya Sharp (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2016 - 17 7th Grade A Squad (Danny Jones Middle School) - Cheyenne Sharp (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2016 - 17 8th Grade Squad (Bishop Dunne Catholic School) - Noel Gibson (Lady Panthers 2021)

2016 - PARTICIPANTS - 2016 RUN FOR THE ROSES TOURNAMENT (Lexington, KY; July 5-8, 2016)

2016 - GOLD MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 Black (June 7, 2016)

2016 - SILVER MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2019 White  (June 7, 2016)

2016 - GOLD MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 Black (June 2, 2016)

2016 - SILVER MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2019 White  (June 2, 2016)

2016 - GOLD MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 Black (April 19, 2016)

2016 - SILVER MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 Red (April 19, 2016)

2016 - BRONZE MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 White (April 19, 2016)

2016 - GOLD MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 Black (April 12, 2016)

2016 - SILVER MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 White (April 12, 2016)

2016 - BRONZE MEDALISTS - 2016 USA BASKETBALL/FIBA 3X3 TOURNAMENT - 2021 Red (April 12, 2016)

2016 - CHAMPIONS - 2016 EAST TEXAS INVITATIONAL TOURNAMENT

2016 - BRONZE MEDALISTS - 2016 TAAF DIVISION I STATE BASKETBALL CHAMPIONSHIP TOURNAMENT

Chosen to 2015 - 16 9th Grade A Squad (Duncanville High School) - Q "Jazzy" Triplett (Lady Panthers 2019)

Chosen to 2015 - 16 7th Grade A Squad/Team Captain (Byrd Middle School) - Sierra King (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2015 - 16 7th Grade A Squad (Desoto East Middle School) - Racquel Campbell (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2015 - 16 7th Grade A Squad (Kennemer Middle School) - Korian Hurndon (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2015 - 16 7th/8th Grade Squad (KIPP Truth Academy) - Sanayia Hall (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2015 - 16 7th/8th Grade Squad/Team Captain (Zumwalt Middle School) - Aislynn George (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2015 - 16 7th Grade Squad (Danny Jones Middle School - Maya Sharp (Lady Panthers 2021)

Chosen to 2015 - 16 7th Grade Squad (Danny Jones Middle School -  Ke'Ana Tatum (Lady Panthers 2021)

3 Players - Invitation to 2015 She's Up Pink October Middle School Showcase Tour (King, Gibson, George - October 18, 2015)

2015 – GOLD MEDALISTS – 2015 STATE GAMES OF AMERICA "EXITING 6TH GRADE GIRLS - RECREATION"

2015 – GOLD MEDALISTS - 2015 CORNHUSKER STATE GAMES "EXITING 6TH GRADE GIRLS - RECREATION"

2015 - 2015 E.A.T. BASKETBALL CAMP MVP - #33 AISLYNN GEORGE

2015 - 2015 E.A.T. BASKETBALL CAMP MOST TALENTED PLAYER - #1 SIERRA KING

2014 - 3RD PLACE - HAUNTED HARDWOOD I

2014 - 1ST PLACE - PLAYBALL365 INVITATIONAL

2014 - 1ST PLACE - HEART OF A CHAMPION TOURNAMENT

2014 - 2ND PLACE - ALL AMERICAN SPORTS/VIP HOOPZ TOURNAMENT

2014 - 4 PLAYERS - SWAAU 2021 ALL AMERICAN TEAM (KING, GIBSON, GEORGE, SHARP)

2014 - 3RD PLACE - SWAAU DISTRICT CHAMPIONSHIP

2014 - PARTICIPANT - 2014 TAAF YOUTH BASKETBALL FESTIVAL AND STATE BASKETBALL CHAMPIONSHIP

2014 - 2ND PLACE - TAAF REGION 4 REGIONAL CHAMPIONSHIP TOURNAMENT

2014 - 2ND PLACE - GRAPEVINE WINTER LEAGUE 10U GROUP A

2014 - BID - AAU DIVISION II NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP TOURNAMENT

2014 - D-II 5TH GRADE CHAMPIONS - AAU SUPER REGIONALS (SOUTHWESTERN REGION)

2014 - SILVER MEDAL 5TH GRADE DIVISION-TAAF WINTER GAMES OF TEXAS

2013 - 2ND PLACE - 2013 PBR FUTURE STARS GRASSROOTS TOURNAMENT
2013 - PARTICIPANT/4TH GRADE GIRLS - PRIME TIME SPORTS NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP TOURNEY
2013 - 2ND PLACE - 2013 OFY NATIONAL YOUTH SHOWCASE
2013 - 3RD PLACE - 2013 PBR WE GOT GAME TOURNAMENT
2013 - 5TH PLACE - 2013 PBR SUPER 64 3RD ANNUAL GRASSROOTS BOYS & GIRLS NATIONALS
2013 - 3RD PLACE - 2013 GARY BLEVINS MEMORIAL WEEKEND CLASSIC TOURNAMENT

2013 - 2ND PLACE - 2013 BIG DOGS HOOPS SHOWDOWN TOURNAMENT

2013 - 3RD PLACE / 4TH GRADE DIVISION - 2013 OFY BALLERZ ONLY TOURNAMENT

2013 - CHAMPIONS/4TH GRADE DIVISION - PRIME TIME SPORTS WINTER BLAST QT

2013 - 4TH PLACE 4TH/5TH GRADE DIVISION - PRIME TIME SPORTS WINTER BLAST QT

2013 - BRONZE MEDAL 3RD/4TH GRADE DIVISION - TAAF WINTER GAMES OF TEXAS

2012 - 2ND PLACE 4TH GRADE DIVISION/4TH PLACE OVERALL - TOYS FOR TOTS BENEFIT TOURNAMENT

2012 - CHAMPIONS/4TH GRADE DIVISION-PRIME TIME SPORTS 2013 WINTER BLAST QT

2012 - PARTICIPANT/5TH GRADE DIVISION - PRIME TIME SPORTS NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP TOURNEY

2012 - 3RD PLACE/5TH GRADE DIVISION - PRIME TIME SPORTS SPRING SHOOTOUT NON-QUALIFYING TOURNAMENT

2012 - 5TH PLACE/5TH GRADE DIVISION - PRIME TIME SPORTS NATIONAL QT

2012 - 10U GIRLS DIVISION TEAM OF THE YEAR - LADY PANTHERS

2012 - 5TH PLACE 10U GIRLS - OCBF TURNAROUND WINTER LEAGUE

2011 - 4TH PLACE D2 GRADE 3 AGE 9 - INAUGURAL ROCK T HOOPS FOR HOPE CLASSIC TOURNAMENT 

2011 - 2ND PLACE - SPRING LEAGUE 8U (CHYBA)

2011 - 3RD PLACE 3RD GRADE GIRLS-QUEEN OF THE COURT BASKETBALL TOURNAMENT 

2011 - 2ND PLACE 8U - CYSA/SALVATION ARMY INVITATIONAL TOURNAMENT

2010 - 2011 - 2ND PLACE - WINTER LEAGUE 8U (CHYBA)

2010 - 2011 WEST ALL-STAR 8U CHAMPIONSHIP TEAM (CHYBA)

2010 - 2ND PLACE - SUMMER LEAGUE 9U (BOB KNIGHT'S FIELDHOUSE)

2010 - CHAMPIONS - SPRING LEAGUE 8U/9U (BOB KNIGHT'S FIELDHOUSE)

 

 Coaches/Staff Overall Awards

 

2017 - Chosen as SaW Team USA 16U Girls Team Head Coach - BRIDGETTE KING

2017 - Chosen as SaW Team USA 16U Girls Team Assistant Coach - KATHLEEN SHARP

2016 - 2016 White House “Champions of Change” for Extracurricular Enrichment for Marginalized Girls and Girls of Color Award - BRIDGETTE KING

2016 - 2016 President’s Council on Fitness, Sports & Nutrition Community Leadership Award - BRIDGETTE KING

 

Oak Cliff Bible Fellowship TurnAround Agenda Basketball League

 

2012 - 10U GIRLS DIVISION HEAD COACH OF THE YEAR - BRIDGETTE KING

2012 - 10U GIRLS DIVISION ASSISTANT COACH OF THE YEAR - LEON GIBSON

2012 - 10U GIRLS DIVISION TEAM MOM OF THE YEAR - SHELIA GIBSON