2019 Tournament Teams Entered

Subscribe to our Newsletter

2019 8 & Under Lancer Classic Teams Entered

October 10, 2018

(Machine Pitch, 60' Bases, USA Bats Only, July 18-21, $425)

1.  Niagara Jr. Purple Eagles (Lewiston, NY)
2.  Niagara Falls Rapids - LaSota (WNY)
3.  NT Nighthawks - Green (North Tonawanda, NY)
4.  Lancaster Predators - Booman (WNY)
5.  Clarence 8U Red - Hintz (WNY)
6.  OP Bombers - Staniszewski (Orchard Park, NY)
7.  ANJO Bombers - Gregson (Lockport, NY)
8.  Cayuga Heat - Hensel (Niagara Falls, NY)
9.  Lancaster Blackhawks - Trzybinski (WNY)
10. Lakeview Lightning - Diplock (WNY)
11. Baldwinsville Swarm - Ratliff (SYR, NY)
12. North Buffalo Blaze Green - Daley (WNY)
13. West Seneca Warriors - Kriegbaum (WNY)
14. Grand Island LL - Roulley (WNY)
15. MMB Bandits Black - Liberatore (Williamsville, NY)
16. NT Americans - Proefrock (North Tonawanda, NY)
----------------------------------------Waiting List
17. North Buffalo Blaze Gold - Thomas (WNY)
18. Erie Outlaws - Braendel (Erie, PA)
19. Tonawanda Curve - Walker (WNY)
20. Lou Gehrig Iron Horse - Spano (E. Amherst, NY)

21. Lou Gehrig Iron Horse Blue (E. Amherst, NY)
22. Lou Gehrig Iron Horse White (E. Amherst, NY)
23. Lou Gehrig Iron Horse 7U (E. Amherst, NY)

2019 9 & Under Lancer Classic Teams Entered

October 10, 2018

(Player Pitch, 60' Bases, July 5-7, $550)

1.  Niagara Jr. Purple Eagles (Lewiston, NY)
2.  Clarence Crushers - Turski (WNY)
3.  Cayuga Heat - Mettler (Niagara Falls, NY)
4.  Dirtbags - Brick (Grand Island, NY)
5.  Lou Gehrig Iron Horse White - Breeden (E. Amherst, NY)
6.  Clarence Red Devils - Hickey (WNY)
7.  ANJO Bombers - Pettapiece (Lockport, NY)
8.  NT Nighthawks - Shingleton (North Tonawanda, NY)
9. Lou Gehrig Blue - Rustowicz (E. Amherst, NY)
10. Lakeview Lightning - Sullivan (WNY)
11. Hamburg Dawgs - Kaminski (WNY)
12. Grand Island LL - Roulley (WNY)
13. OP Bombers - Stacey (Orchard Park, NY)
14. Lou Gehrig Iron Horse Red - Rapp (E. Amherst, NY)
15. Cayuga Heat - Dean (Niagara Falls, NY)
16. Erie Steelheads - Borsa (Erie, PA)
17. West Seneca Warriors East - Steinwandel (WNY)
18. MMB Bandits - Miller (Williamsville, NY)
19. MMB Bandits Black - Bland (Williamsville, NY)
20. Tonawanda Curve - Lang (WNY)
-------------------------Waiting List
21. Lancaster Americans - Beebe (WNY)
22. Jamestown Knights - Navarro (WNY)
23. North Buffalo Blaze Green - Palamara (WNY)
24.

2019 10 & Under Lancer Classic Teams Entered

October 10, 2018

(Player Pitch, 60' Bases, July 31 - Aug 4, $625)

1.  Clarence Patriots - Pavlovich (WNY)
2.  Northtown Nationals - Plath (Tonawanda, NY)
3.  Grand Island Revolution - Ruffolo (WNY)
4.  Cayuga Heat (Niagara Falls, NY)
5.  ANJO Bombers - Walker (Lockport, NY)
6.  NT Americans - Bernadone (North Tonawanda, NY)
7.  Erie Outlaws Black - Kennelley (Erie, PA)
8.  NT Nighthawks - Birkemeier (North Tonawanda, NY)
9.  Orchard Park Crush - Brandon (WNY)
10. Clarence Heat - Greene (WNY)
11. Lancaster Grizzlies - Grupka (WNY)
12. Orchard Park Spirit - Kipler (WNY)
13. Fairport Red Rage - Young (Fairport, ROC, NY)
14. Matthewson Mccarthy Blue Bandits - Martis (Williamsvile, NY)
15. Baldwinsville Swarm - Albero (Baldwinsville, NY)
16. Rochester Cougars - Hodgeman (Rochester, NY)
17. Lancaster Dragons - Stroehlein (WNY)
18. Tomahawks Baseball - Tyrell (Grand Island, NY)
19. MMB Bandits - Hoffman (Williamsville, NY)
20. Erie Outlaws Silver - Austin (Erie, PA)
21. Lou Gehrig Iron Horse Red - Urbino (E. Amherst, NY)
22. Lancaster Cobras - Vaughan (WNY)
23. McClane Thunder - Chelton (Waterford, PA)
24. Diamond Pro - Kemp (E. Rochester, NY)
----------------------------------------------- Waiting List
25. Lou Gehrig iron Horse Blue - Gunnells (E. Amherst, NY)
26. Churchville Chili Saints - Ross (Rochester, NY)
27. Central Amherst LL - Gonzalez (WNY)
28. WPA Warriors - Wary (Cranberry Township, PA)
29. Buffalo Wings - Bichholz (WNY)
30. Lou Gehrig Iron Horse White - Pastore (E. Amherst, NY)
31. Niagara Jr. Thunderwolves - Jorgensen (WNY)
32. Jamestown Knights - Navarro (WNY)
33. Pickering Red Sox (Pickering, ON, CA)
34. NT Americans Blue - Wulkan (WNY)
35. Southline Sluggers - Mcgloin (Cheektowaga, NY)

2019 11 & Under Lancer Classic Teams Entered

October 10, 2018

(70' Bases, 50' Pitching, USA Bats Only, July 11-14, $695)

1.  Baldwinsville Swarm - Warner (Baldwinsville, SYR, NY)
2.  Diamond Pro - Eckler (E. Rochester, NY)
3.  Tomahawks - Roulley (WNY)
4.  Camillus Wildcats (Camillus, SYR, NY)
5.  North Buffalo Blaze - Marcello (WNY)
6.  Clarence Angels - Adams (WNY)
7.  Fairport Red Rage - Craig (Fairport, ROC, NY)
8.  Lou Gehrig Iron Horse White - Callesto (E. Amhest, NY)
9.  Dynamites Baseball - Mettler (Middleport, NY)
10. Matthewson McCarthy Bandits - Frank (Williamsville, NY)
11. Lou Gehrig Iron Horse Blue - Isbrandt (E. Amherst, NY)
12. Niagara Falls Rapids - Brady (WNY)
13. ANJO Bombers - Noonan (Lockport, NY)
14. Clarence Red Devils - Pusateri (WNY)
15. Orchard Park Warriors - Ostempowski (WNY)
16. MMB Bandits Blue - Connors (Williamsville, NY)
17. Orchard Park Outlaws - Huber (WNY)
18. WNY Inferno - Notaro (WNY)
19. West Seneca Warriors West - Boyd (WNY)
20. Lancaster Black Knights - Gunsher (WNY)  
21. Niagara Jr. Thunderwolves - Monell (WNY)  
22. 
Hamburg Dawgs - Gill (WNY)  
23. SPOT OPEN
24. SPOT OPEN


-------------------------------------- Waiting List

25. Fulton Fury - King (Fulton - SYR, NY)  (Spot Offered on 4/2)
26. Jamestown Knights - Cosme (WNY) (Spot Offered on 4/2)
27. West Seneca Warriors East - Fish (WNY)

2019 12 & Under Lancer Classic Teams Entered

October 10, 2018

(70' / 50', USA Bats ONLY, July 24-28, $695)

1.  Niagara Jr. Purple Eagles (Lewiston, NY)
2.  Erie Outlaws - Kindle (Erie, PA)
3.  Erie Outlaws Gray - Milie (Erie, PA)
4.  Lou Gehrig Iron Horse Blue - Katzman (E. Amherst, NY)
5.  West Seneca Warriors - Riccio (WNY)
6.  Fairport Red Rage - Gossin (Fairport, ROC, NY)
7.  North Buffalo Blaze - Cheman (WNY)
8.  Lancaster Wolfpack - Gladke (WNY)
9.  Baldwinsville Swarm - Penafeather (SYR, NY)
10. Lou Gehrig Iron Horse RED - Armento (E. Amherst, NY)
11. NT Nighthawks - Goodband (North Tonawanda, NY)
12. NT Americans - Alvarez (North Tonawanda, NY)
13. Central Amherst LL - Beiter (WNY)
14. Titans Baseball - Winkelsas (WNY) 
15. Diamond Pro Orange - Rogers (E. Rochester, NY)
16. Niagara Falls Rapids - Quarcini (WNY)
17. ANJO Bombers - Schultz (Lockport, NY)
18. Matthewson Mccarthy Black - York (Williamsville, NY)
19. Diamond Pro Green - Fuller (East Rochester, NY)
20. Orchard Park Outlaws - Foley (WNY)
21. Clarence Red Devils - Czaja (WNY)
22.  
WNY Inferno - Macfarland (WNY)  
23.  Hamburg Dawgs White - Panzarella (WNY)
24.  Buffalo Jr. Bisons - Iovino (WNY)
----------------------------------------------------- Waiting List

25.  MMB Bandits Blue - Lipinoga (Williamsville, NY)
26.  Erie Steelheads - Spense (North East, PA)
27.  Webster Warthogs - DiCicco (Webster, ROC, NY)
28.  Greece Gladiators - O'Toole (Greece, ROC, NY)
29.  Niagara Jr. Thunderwolves - Bell (WNY)
30.  Orchard Park Force - Soucia (WNY)
31.  Webster Wolves (Webster, ROC, NY)