2017 Tournament Results

Subscribe to our Newsletter

2017 8 & Under Lancer Classic Tournament Results

1.  Erie Outlaws (3-0, 2-0) TOURNAMENT CHAMPION
2.  Lou Gehrig Ironhorsemen RED (3-0, 1-1)
3.  Lancaster Cobras (3-0, 0-1)
4.  Orchard Park Spirit (3-0, 0-1)
5.  Matthewson McCarthy Bandits (2-1, 2-0) Diamond Champion
6.  Fairport Red Rage (2-1, 1-1)
7.  North Tonawanda Nighthawks (2-1, 0-1)
8.  Baldwinsville Swarm (2-1, 0-1)
9.  Grand island LL (1-2, 2-0) GOLD CHAMPION
10. Lou Gehrig Ironhorsemen BLUE (1-2, 1-1)
11. Lou Gehrig Ironhorsemen 7U (1-2, 0-1)
12. Central Amherst LL (1-2, 0-1)
13. Lancaster Grizzlies (0-3, 2-0) SILVER CHAMPION
14. NT Americans (0-3, 1-1)
15. Niagara Jr. Purple Eagles (0-3, 0-1)
16. Lou Gehrig WHITE (0-3, 0-1)

 

2017 9 & Under Lancer Classic Tournament Results

1.  Matthewson Mccarthy Bandits (3-0, 2-0) TOURNAMENT CHAMPION
2.  Rochester Cougars (3-0, 1-1)
3.  Hamburg Dawgs (3-0, 0-1)
4.  Erie Outlaws (3-0, 1-1)
5.  Fairport Red Rage (2-0-1, 0-1)
6.  Clarence Angels (2-1, 2-0) DIAMOND CHAMPION
7.  Orchard Park Warriors (2-1, 1-1)
8.  Lou Gehrig Blue (2-1, 0-1)
9.  Full Circuit Power (2-1, 1-1)
10. West Seneca Warriors (2-1, 0-1)
11. Lancaster Red Hawks (1-1-1, 2-0) GOLD CHAMPION
12. Dynamites Baseball (1-2, 2-0)
13. Baldwinsville Swarm (1-2, 0-1)
14. Niagara Jr. Purple Eagles (1-2, 1-1)
15. Lancaster Black Knights (1-2, 0-1)
16. Lakeview Lightning (0-3, 2-0)  SILVER CHAMPION
17. Cayuga Heat (0-3, 1-1)
18. Lou Gehrig Ironhorsemen WHITE (0-3, 0-1)
19. Orchard Park Spirit (0-3, 1-1)
20. North Tonawanda Nighthawks (0-3, 0-1)

2017 10 & Under Lancer Classic Tournament Results

1.  Lancaster Diamond Devils (2-0, 2-0)  Tournament Champion
2.  Cayuga Heat (2-0, 2-1)
3.  Orchard Park Outlaws (2-0, 1-1)
4.  Matthewson Mccarthy Black (2-0, 1-1)
5.  Fairport Red Rage (2-0, 0-1)
6.  North Tonawanda Americans (2-0, 0-1)
7.  Lou Gehrig Ironhorsemen RED (2-0, 0-1)
8.  Hamburg Dawgs (1-1, 2-0)  Diamond Champion
9.  Central Amherst (1-1, 2-1)
10. Tomahawks Navy (1-1, 0-1)
11. Lou Gehrig Ironhorse BLUE (1-1, 0-1)
12. Churchville Chili Saints (1-1, 0-1)
13. Clarence Red Hawks (0-1-1, 2-0) Gold Champion
14. Matthewson McCarthy BLUE (0-2, 2-1)
15. West Seneca Warriors (1-1, 0-1)
16. North Buffalo Blaze (1-1, 0-1)
17. Lakeview Lightning (0-1-1, 0-1)
18. Baldwinsville Swarm (0-2, 2-0) Silver Champion
19. Tomahawks Orange (0-2, 1-1)
20. ANJO Bombers (0-2, 0-1)
21. Niagara Jr. Purple Eagles (0-2, 1-1) 
22. North Tonawanda Nighthawks (0-2, 0-1)

2017 11 & Under Lancer Classic Tournament Results

1.  Titans Baseball (3-0, 2-0)  Tournament Champion
2.  Lancaster Diamond Dawgs (3-0, 1-1)
3.  Cayuga Heat - Dunstan (3-0, 0-1)
4.  Lou Gehrig Ironhorsemen RED (3-0, 1-1)
5.  North Buffalo Blaze (3-0. 0-1)
6.  Webster Warthogs (2-1, 2-0) Diamond Champion
7.  Clarence Rebels (2-1, 1-1)
8.  Lou Gehrig Blue (2-1, 0-1)
9.  Camillus Wildcats (1-1-1, 1-1)
10. Clarence Red Devils (2-1, 0-1)
11. North Tonawanda Nighthawks (1-1-1, 2-0)  Gold Champion
12. Alden Blaze (1-2, 1-1)
13. Grand Island LL (1-2, 0-1)
14. Buffalo Wings (1-2, 1-1)
15. Niagara Jr. Purple Eagles (1-2, 0-1)
16. Cayuga Heat - Strack (0-3, 2-0)  Silver Champion
17. Lancaster Blue (Toohey) (0-3, 1-1)
18. West Seneca Warriors (0-3, 0-1)
19. Niagara Expos (0-3, 1-1)
20. Lancaster Hitmen (0-3, 0-1)

2017 12 & Under Lancer Classic Tournament Results

1.  Rochester Cougars Elite (3-0, 2-0)  Tournament Champion
2.  Lou Gehrig Ironhorsemen Red (3-0, 1-1)
3.  Titans (McFarland) (3-0, 1-1)
4.  Clarence Reds (3-0, 1-1)
5.  Niagara Jr. Purple Eagles (2-1, 0-1)
6.  Erie Outlaws Silver (2-1, 0-1)
7.  Cuse Bombers (2-1, 3-0)  Diamond Champions
8.  Erie Outlaws Black (1-1-1, 2-1)
9.  Baldwinsville Swarm (2-1, 0-1)
10. Fusion Baseball (2-1, 0-1)
11. Fairport Red Rage (2-1, 0-1)
12. Grand Island LL (1-1-1, 0-1)
13. Lou Gehrig IronHorsemen BLUE (1-2, 2-0)  Gold Champion
14. Dynamites (1-2, 1-1)
15. Great Lakes Gators (1-2, 1-1)
16. NT Nighthawks (1-2, 1-1)
17. Lancaster Knights (1-2, 0-1)
18. Central Amherst LL (1-2, 0-1)
19. Titans (Yeager) (1-2, 2-0) Silver Champion
20. 716 Travelers (1-2, 1-1)
21. Lakeview Lightning (1-2, 1-1)
22. Niagara Expos (0-3, 1-1)
23. Niagara Purple Eagles (Fort) (0-3, 0-1)
24. Buffalo Wings (0-3, 0-1)


2017 13 & Under Lancer Classic Tournament Results

1. West Seneca Warriors (3-0, 2-0) TOURNAMENT CHAMPION
2. Clarence Red Devils (3-0, 1-1)
3. Lakeview Lightning (3-0, 1-1)
4. Rochester Cougars (3-0, 1-1)
5. Rochester Fury (3-0, 0-1)
6. WNY Spartans (2-1, 0-1)
7. North Tonawanda Americans (2-1, 2-0) DIAMOND CHAMPION
8. Muckdogs Elite (2-1, 2-1)
9. Lou Gehrig Iron Horse RED (2-1, 0-1)
10. Niagara Orleans Privateers (1-2, 1-1)
11. Webster Warthogs (2-1, 0-1)
12. Lou Gehrig iron Horse BLUE (1-2, 0-1)
13. Northtown Nationals (1-2, 3-0) GOLD CHAMPION
14. Pittsford Panthers (1-2, 1-1)
15. North Buffalo Blaze (1-2, 0-1)
16. Team Lake Effect (1-2, 0-1)
17. Buffalo Wings (1-2, 0-1)
18. Lockport Storm (0-3, 2-0) SILVER CHAMPION
19. Jr. Purple Eagles (0-3, 2-1)
20. Grand Island Royals (1-2, 0-1)
21. NCAAA Rebels (0-3, 0-1)
22. Cheektowaga Knights (0-3, 0-1)

2017 14 & Under Lancer Classic Tournament Results

1. Niagara Nationals (3-0, 3-0) TOURNAMENT CHAMPION
2. Lancaster Legends (3-0, 1-1)
3. Nickle City Baseball (3-0, 1-2)
4. Lou Gehrig Iron Horse RED (3-0, 1-1)
5. Lewiston Predators (3-0, 0-1)
6. Great Lakes Gators (2-1, 0-1)
7. Baldwinsville Swarm (2-1, 0-1)
8. Team Valle (2-1, 3-0) GOLD CHAMPION
9. Hilton Hills Eagles (1-2, 2-1)
10. Clarence Red Raiders (2-1, 0-1)
11. Team Lake Effect (1-2, 1-1)
12. Lou Gehrig Iron Horse BLUE (1-2, 0-1)
13. Team Diamond Pro (1-2, 0-1)
14. Cayuga Heat (1-2, 0-1)
15. Boston Badgers (1-2, 2-0) SILVER CHAMPION
16. EMW Tribe (0-3, 2-1)
17. Niagara Thunderolves (0-3,0-1)
18. Clarence Red Devils (0-3, 1-1)
19. Central Niagara Thunder (0-3, 0-1)
20. Clarence Knights (0-3, 0-1)

2017 15 & Under Lancer Classic Tournament Results

1, Niagara Thunderwolves (3-0, 3-0) TOURNAMENT CHAMPION
2. Titans Baseball (3-0, 2-1)
3. Rochester Red Wings (3-0, 0-1)
4. Team Valle (3-0, 1-1)
5. Buffalo Braves (2-1, 0-1)
6. Northtown Nationals (2-1, 0-1)
7. Churchville Chili Saints (2-1, 0-1)
8. Diamond Pro Gold - Soja (2-1, 3-0) GOLD CHAMPION
9. Brampton Royals (2-1, 1-1)
10. Diamond Pro - Eckler (2-1, 1-1)
11. Buffalo Bombers (1-2, 1-1)
12. Niagara Expos (2-1, 0-1)
13. Lancaster Titans (1-2, 0-1)
14. NT Nighthawks (1-2, 0-1) 
15. Webster Warthogs (0-3, 2-0) SILVER CHAMPION
16. Baldwinsville Swarm (0-3, 2-1)
17. Clarence Blackhawks (0-3, 0-1)
18. Buffalo Wings (0-3, 1-1)
19. Lakeview Lightning (0-3, 0-1)
20. Royal York Cardinals (0-3, 0-1)

2017 16 & Under Lancer Classic Tournament Results

 

1. Northeast Twins (3-0, 2-0) TOURNAMENT CHAMPION
2. Lake Effect Baseball (2-1, 2-1)
3. Team Upper Deck (2-1, 1-1)
4. Titans Baseball (2-1, 1-1)
5. Grow 2 Pro Tigers (3-0, 0-1)
6. Lou Gehrig Iron Horse RED (3-0, 0-1)
7. Buffalo Wings (2-0-1, 0-1)
8. Webster Warthogs (1-2, 3-0) GOLD CHAMPION
9. Columbus Sharks (2-1, 2-1)
10. NT Americans (2-1, 0-1)
11. Lancaster Thunderbolts (1-2, 1-1)
12. Rochester Red Wings (2-1, 0-1)
13, Lou Gehrig iron Horse BLUE (1-1-1, 0-1)
14. Lou Gehrig Iron Horse WHITE (1-2, 0-1)
15. Predators Baseball (0-3, 3-0) SILVER CHAMPION
16. Mississauga Tigers (0-3, 2-1)
17. NT Nighthawks (1-2, 0-1)
18. Rochester Cougars (1-2, 0-1)
19. Pittsford Panthers (0-3, 0-1)
20. Clarence Black (0-3, 0-1)

2017 18 & Under Lancer Classic Tournament Results

1.  Lou Gehrig Legends (2-0,2-0) TOURNAMENT CHAMPION
2.  Northeast Twins 17u (2-0, 2-1)
3.  Vaughan Vikings (2-0, 0-1)
4.  Grand Island Vikings (2-0, 1-1)
5.  Grand Island Legion (2-0, 0-1)
6.  WNY Renegades (2-0, 0-1)
7.  TEAM DQ
8.  TEAM DQ
9.  Team Valle (2-0, 0-1)
10. Northeast Twins 18u (0-2, 1-1)
11. Henrietta Brusters (1-1, 0-1)
12. Bobcats Baseball (1-1, 0-1)
13. Baldwinsville Swarm (0-2, 2-0)  SILVER CHAMPION
14. MNBA (Mississauga) Tigers (0-2, 2-1)
15. Jr. Griffs Baseball (0-2, 0-1)
16. Cheektowaga Thundering Herd (0-2, 1-1)
17. Tri City Aces (0-2, 0-1)
18. North Buffalo Knights (0-3, 0-1)

9 & Under Jr Lancer Shootout! Tournament Results

(Player Pitch  - 60'/46' - June 10-11 - Little League Rules).
1. Lancaster Red Hawks (2-0, 2-0)  Tournament Champion
2. Hamburg Dawgs (2-0, 1-1)
3. WNY Prospects (2-0, 0-1)  
4. ANJO Bombers (1-1, 1-1)
5. Dynamites Baseball (1-1, 0-1) 
6. Niagara Falls Rapids (1-1, 2-0) Gold Champion
7. Cayuga Heat (0-2, 1-1) 
8. Niagara Jr. Purple Eagles (0-2, 0-1)
9. Lakeshore Lugnuts (0-2, 0-1) 

10 & Under Jr Lancer Shootout Teams Registered (15 Team Max)

(Player Pitch  - 60'/46' - June 24-25 - Little League Rules).
1.  Niagara Jr. Purple Eagles (Lewiston, NY)
2.  Cayuga Heat (Niagara Falls, NY)
3.  Lancaster Wolfpack (WNY)
4.  Erie Outlaws SILVER - Kindle (Erie, Pa)
5.  Baldwinsville Swarm (Baldwinsville, SYR, NY)
6.  West Seneca Warriors (WNY)
7.  Webster Warthogs (Webster, ROC, NY)
8.  Hamburg Dawgs (WNY)
9.  ANJO Bombers - Schultz (Lockport, NY)
10.  Orchard Park Force (WNY)
11.  Team Valle (Rochester, NY)
12.  Jr. Thunderwolves (North Tonawanda, NY)
13.  MMB Blue (Williamsville, NY)
14.  Cheektowaga Black Knights - Jackson (WNY)
15.  Cheektowaga Green Knights - Hughey (WNY)

Waiting List (2 Teams placed in tournament from Waiting List in 2016)
16.  
17.
18.
19.
20.

11 & Under Jr. Lancer Shootout! Teams Registered (15 Team Max)

(Player Pitch  - 70'/50' - June 17-18 - Little League Rules).
1. Niagara Jr. Purple Eagles (Lewiston, NY)
2.  Cayuga Heat - Dunstan (Niagara Falls, NY)
3.  Cayuga Heat - Strack (Niagara Falls, NY)
4.  NT Americans (Wheatfield, NY)
5.  Titans Baseball - Martin (WNY)
6.  Titans Baseball - Macfarland (WNY)
7.  Erie Outlaws SILVER - Powierza (Erie, PA)
8.  Ere Outlaws BLACK - Iacobucci (Erie, PA)
9.  Lakeview Lightning - Prizel (Derby, NY)
10.  Ontario Blue Jays (Mississauga, ON, CA)
11. Tonawanda Curve (WNY)
12.  Lakeshore Nationals (Hamburg, NY)
13.  Lockport LL - McKinney (WNY)
14.  ANJO Bombers - Smith (Lockport, NY)
15. Hamburg Dawgs (WNY)

Waiting List (2 Teams placed in tournament from Waiting List in 2016)
16.

 

12 & Under Jr Lancer Shootout Tournament Results

(Player Pitch  - 70'/50' - June 3-4 - PONY Rules).
1. WNY Titans - MacFarland (2-0, 2-0)  Tournament Champiom
2. West Seneca Warriors (2-0, 2-1)
3. NIagara Jr. Puple Eagles - Baio (2-0, 1-1)
4. WNY Titans - Yeager (2-0, 1-1)
5. Erie Outlaws (2-0, 0-1)
6. Webster Warthogs (1-1, 0-1)
7. Cayuga Heat (1-1, 0-1)
8. Churchville Chili Saints (1-1, 3-0) Gold Champion
9. Akron Tigers (1-1, 1-1)
10. 716 Travelers (0-2, 1-1)
11. Ontario Blue Jays (0-2, 1-1)
12. Niagara Purple Eagles (0-2, 0-1)
13. ANJO Bombers (0-2, 0-1)
14. Buffalo Wings (0-2, 0-1)